Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

pcicompatforserialnumber ?

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
Buna tuturor, am si eu o mare nedumerire ‘retro’.

Aici <https://support.micr...r-cve-2019-0708> se vorbeste de un patch pentru Remote Desktop Services (anti-BlueKeep) pe care Microsoft l-a scos si pentru versiuni vechi iesite din perioada de suport. Intre acestea, KB4499180 pentru Vista-SP2. In Windows Update Catalog <https://www.catalog....spx?q=KB4499180>, pe langa fisierul cu patch-ul propriu-zis windows6.0-kb4499180-*_*.msu exista si un pcicompatforserialnumber_*.exe.

Intrebare intrebatoare: ce este si la ce foloseste acest pcicompatforserialnumber.exe?

PS: Rog sa nu apara vreo referire la inlocuit acel Vista cu ceva mai nou, ca de ce nu pun 10, ca etc. NU ma intereseza asa ceva, si o a asemenea discutie NU face obiectul acestui topic. Acest topic este pentru lamurit ce e cu executabilul mentionat mai sus.

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Nu exista aproape nicio informatie despre el pe net.
Poate doar careva care a lucrat la acel fisier sa-ti raspunda - cei de la Microsoft pot pune ce nume vor ei la fisiere. E semnat de ei si e legit.

Tot ce am gasit e ca tine de ceva update si a aparut cam in perioada patchurilor ptr Spectre/Meltdown - exista si ptr WIndows 7.
Posibil sa aiba legatira cu acele patch-uri.

Aici e analiza fisierului - https://www.hybrid-a...vironmentId=120

#3
dionenina424

dionenina424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 21.04.2020
Daca nu stii ce este, 99% nu ai nevoie.

Pe de alta parte, scrie foarte clar acolo:
Description: A security issue has been identified in a Microsoft software product that could affect your system. You can help protect your system by installing this update from Microsoft. For a complete listing of the issues that are included in this update, see the associated Microsoft Knowledge Base article. After you install this update, you may have to restart your system.
Si ai link mai departe: https://support.micr...pdate-kb4499180

Deci..... unde e dilema ?!

#4
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
@dionenina424: Mersi pentru nimic. De citit stiu si eu sa citesc, si chiar si pricep ce citesc, dar cand Microsoft iti da un fisier in plus fata de ceea ce da de obicei iti pui intrebari. Tocmai pentru ca citesc tot am observat inclusiv linia cu exe-ul misterios si nu o dau pe ‘las ca merge si-asa’.


Pana una alta s-ar putea sa fi gasit ceva despre acel executabil, pe un forum Technet in japoneza. Cu Google Translate zice asa:

Quote

9. Is pciclearstalecache.exe or pcicompatforserialnumber.exe included in this patch mandatory?

   => Pciclearstalecache.exe and pcicompatforserialnumber.exe are required for delivery with WSUS / Windows Update, and when manually applied, it is no problem if only .msu is applied. (Pciclearstalecache.exe and pcicompatforserialnumber.exe are included in .msu)
(sursa: <https://social.techn...rum=Wcsupportja>)

Deci se pare ca intr-adevar nu imi trebuie. Cand voi ajunge la acel PC instalez patch-ul manual. Nu face parte dintr-o retea mai mare/ entreprise si nici de update automat (pentru Vista) nu mai poate fi vorba.

#5
dionenina424

dionenina424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 21.04.2020
Ori glumesti, ori glumesti.
Vad ca te-ai lamurit, deci nu mai insist.

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Nu face parte dintr-o retea mai mare/ entreprise si nici de update automat (pentru Vista) nu mai poate fi vorba.   
La XP inca merg update-urile - daca instalezi acum primesti toate pana a iesit din suport.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate