Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Toyota Corolla Hybrid vs Hyunday Ioniq plug in

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#37
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Ca un exemplu:
https://www.mobile.d.../296187259.html

Condusa normal scoti un 25 km pe electric si consumuri minimale in rest.

#38
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View PostdanX, on 26 mai 2020 - 09:34, said:

Ca un exemplu:
https://www.mobile.d.../296187259.html

Condusa normal scoti un 25 km pe electric si consumuri minimale in rest.
Minimal sper ca nu inseamna 10% consum, ca asa parca imi ieseau calculele cind eram interesat de cumparat, dupa ce golesti acumulatorii

#39
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
3-4% cu tot cu electric + hibrid, asa zic unii.

#40
Viorro

Viorro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 15.01.2008
M-am uitat si eu dupa Outlander PHEV (cel cu facelift din 2015, ca precedentul e destul de urat), insa am gasit ca nu prea sta bine la fiabilitate (probleme cu cutia in care stau acumulatorii, susceptibila de pierdere etanseitate si inundare a bateriilor, cutie CVT cu ambreiaj (care da, mai pica), furtunele de cauciuc, pentru răcirea sistemului hybrid) si am ramas la Prius plug-in, care se preteaza ca o manusa la necesitatile mele.

#41
mi20r

mi20r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 17.04.2009
Daca tot sunteti dispusa sa investiti ~25000 Euro intr-o masina pe care o sa o folositi preponderent in oras, am 2 intrebari:
Ce inseamna in numar de kilometri "scurte deplasări in afara"? Ati avea la aceste scurte deplasari posibilitatea de incarcare electrica la destinatie?
Stati la casa, unde sa puteti incarca la 220V masina si sa o tineti macar sub o copertina iarna?

#42
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postmannick, on 25 mai 2020 - 09:24, said:

Incearca si un Kuga plugin hybrid. Am primit o oferta pentru unul bine echipat (Titanium cu ceva optiuni) la 30000 eur.

Asta are 6 ani garantie si 10 ani la baterie, plus o gramada de altele.
https://www.toyota.r...54-6856b2e8aa20

#43
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 08.08.2018
Comparam mere cu pere. Un hybrid / transmisie manuala cu un plug-in hybrid transmisie automata.

#44
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
Care.i manuala?

#45
stefs

stefs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 08.02.2010

View Postmi20r, on 28 mai 2020 - 22:44, said:

Daca tot sunteti dispusa sa investiti ~25000 Euro intr-o masina pe care o sa o folositi preponderent in oras, am 2 intrebari:
Ce inseamna in numar de kilometri "scurte deplasări in afara"? Ati avea la aceste scurte deplasari posibilitatea de incarcare electrica la destinatie?
Stati la casa, unde sa puteti incarca la 220V masina si sa o tineti macar sub o copertina iarna?

Deplasări de între 60-120 km la neamuri. Stau la casa și pot sa și adăpostesc mașina.

#46
stefs

stefs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 08.02.2010
Tot uitându-ma după mașini plug in am găsit BMW 225 xe. SH pe mobile e pe la 20.000 euro la 2 ani și sub 50.000 km. Pare destul de spațioasă.

#47
mi20r

mi20r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 17.04.2009
Eu unul mi-aș lua în aceste condiții Ioniq full electric nu PHEV și nu m-aș mai complica cu motorul termic, cutie de viteze, etc.

#48
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

View Postmi20r, on 30 mai 2020 - 19:14, said:

Eu unul mi-aș lua în aceste condiții Ioniq full electric nu PHEV și nu m-aș mai complica cu motorul termic, cutie de viteze, etc.
What he said! Dar nu e spatioasa pentru 3 copii. Poate eNiro sa fie mai spatioasa!

#49
oagamann

oagamann

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 19.06.2019

View Poststefs, on 30 mai 2020 - 18:33, said:

Tot uitându-ma după mașini plug in am găsit BMW 225 xe. SH pe mobile e pe la 20.000 euro la 2 ani și sub 50.000 km. Pare destul de spațioasă.

Cu un 220i in familie pot spune ca este o masina spatioasa in interior, daca are si bancheta spate culisanta este si mai bine, totusi fiind plug-in am vazut ca are portbagajul mai mic de 400 L vs 465 la 220i, dar permite pana la 45 km in regim electric. Singura problema este motorul putin atipic pentru bmw (1.5 litri in 3 pistoane twinturbo cu 140 cp) care este destul de nou in exploatare iar fiabilitatea inca nu este bine definita. Motiv care a contribuit la alegerea variantei cu motor de 2.0 fata de 1.5, varianta plug-in are doar aceasta motorizare.

#50
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
225xe e un downsize al i8, face suta in
6.7sec... și nu  mai e chiar așa de nou. Au marit pentru a treia oară bateria în iulie 2019, autonomia strict regim electric ajungând pe la 55 vara / 35 iarna. E o alegere foarte bună calitate/preț dpmdv.

#51
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Vezi ca se plâng f mulți de mașina asta (vorbesc de fiabilitate). Bmw-urile nu mai sunt de mult tancurile din trecut, mai ales 1, 2, x1, x2 și alte declinari ale lor. Nu degeaba se vând la preturile alea SH. Eu as merge pe un producător consacrat și as lasa experimentele cu mașini premium germane (mai ales hibridele lor) pentru alții.

#52
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
Ciudat. Personal am studiat mult forumurile (speakev.com, goingelectric.de) înaintea achiziției,  pentru că inițial mă  gândeam la un 225xe. Ulterior am ales i3, dar conjunctural. In fine. Ideea e că lumea se declară mulțumită.

#53
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 18.08.2021
Subscriu celor spuse mai sus. Nu e o solutie nici Corolla Sedan nici Hyundai Ioniq pentru o familie cu 3 copii, daca toti sunt mici, ISOFIX-uri sunt doar doua la ambele masini - verificat la Ioniq si detin Corolla Sedan Hybrid cu motorul de 1.8 - deci al treilea scaun ar trebui prins cu centura, ceea ce nu mi se pare deloc safe. Iar doi copii in scaune si un copil mai mare, inseamna ca sa stea intre cele doua scaune, deci ultra incomod. Spatiul din mijloc e sa mergi 3-5-7 km maxim, e overkill 120.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate