Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Toyota Corolla Hybrid vs Hyunday Ioniq plug in

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

 MembruAnonim, on 24 mai 2020 - 22:58, said:

Hibrid autentic e ala care nu foloseste motorul conventional pe post de generator electric... ci cel care incarca bateriile prin regenerarea din franare. Concurenta nici nu au ajuns inca la tehnologia pe care Toyota o are din secolul trecut. Sa incarci bateriile la priza sau din alternator e marea descoperire a concurentei Posted Image
Plug inul are autonomia pe electric a unei trotinere la ora asta... pe urma consumi benzina sa incarci si bateriile si sa tragi si masina dupa tine - consumul este cu 50% mai mare fata de FHEV
Mama ce indoctrinare... Franarea regenerativa e ca fanta roz, TOATE hibridele au asa ceva. Atat la Hyundai cat si la Toyota motorul electric merge in paralel cu cel electric, nu e folosit doar de generator. Folosirea motorului electric pe post de generator ar fi ideala, dar ar necesita un motor electric mai puternic.
Vezi ca ai pus botul la marketingul lui Toyota, care numesc "Self Charging Hybrid" o tehnologie expirata, reclama interzisa in tari mai deschise la minte.
Pentru oras plug-in-ul e ideal, Ioniq PHEV are 50-60km autonomie full electric, ceea ce acopera majoritatea deplasarilor de genul.

Edited by danX, 25 May 2020 - 07:04.


#20
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,339
  • Înscris: 09.07.2005

 MembruAnonim, on 24 mai 2020 - 22:58, said:

Hibrid autentic e ala care nu foloseste motorul conventional pe post de generator electric... ci cel care incarca bateriile prin regenerarea din franare. Concurenta nici nu au ajuns inca la tehnologia pe care Toyota o are din secolul trecut. Sa incarci bateriile la priza sau din alternator e marea descoperire a concurentei Posted Image
Plug inul are autonomia pe electric a unei trotinere la ora asta... pe urma consumi benzina sa incarci si bateriile si sa tragi si masina dupa tine - consumul este cu 50% mai mare fata de FHEV

De aia se screme Toyota sa faca un hybrid plug-in ca toata lumea (deja disponibil pe Prius si asteptat  anul asta pe alte modele), care va inlocui toate modelele FHEV?   Aia era exact tehnologia din secolul trecut. Acum au trecut toti la plug-in. Cum zicea si userul mai sus la toti se incarca bateria pe franare. La FHEV in schimb nu incarci bateria decat in mers, ceea ce in tarile unde curentul electric este ieftin este un dezavantaj clar.
Pentru initiator, de ce ai cumpara o tehnologie depasita cand este ceva mai nou si mai fiabil? Desigur Toyota o sa faca in Estul Europei o gramada de promotii ca sa scape de modelele depasite din Vest.
Asta va o scrie un posesor de hybrid Rav4.

PS: intreaba dealerul de la Toyota daca in caz de probleme cu bateria o sa schimbe numai un element al bateriei sau trebuie sa o schimbe toata.

#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Esti simpatic - tehnologia de incarcare regenerativa este cea importanta si e perfectionata de Toyota de 23 de ani - recuperezi pierderile prin frecare cat mai mult . Sa incarci la priza niste baterii chiar e tehnica de ultima ora la nivel mondial Posted Image Bravo! Compara consumurile masinilor la drum lung... si mai reievalueaza ce incarcare regenerativa exista pe celelalte marci Posted Image Toate hibridele au asa ceva? o gluma buna...

 danX, on 25 mai 2020 - 07:02, said:

Mama ce indoctrinare... Franarea regenerativa e ca fanta roz, TOATE hibridele au asa ceva. Atat la Hyundai cat si la Toyota motorul electric merge in paralel cu cel electric, nu e folosit doar de generator. Folosirea motorului electric pe post de generator ar fi ideala, dar ar necesita un motor electric mai puternic.
Vezi ca ai pus botul la marketingul lui Toyota, care numesc "Self Charging Hybrid" o tehnologie expirata, reclama interzisa in tari mai deschise la minte.
Pentru oras plug-in-ul e ideal, Ioniq PHEV are 50-60km autonomie full electric, ceea ce acopera majoritatea deplasarilor de genul.
Exact ce spuneam despre o trotineta... doar ca aia 50 de kn in realitate ajung tot 30 km Posted Image
Au si japonezii Plugin... daca cere piata nu e mare branza sa pui un charging unit in sistem ...

Edited by MembruAnonim, 25 May 2020 - 08:34.


#22
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

 MembruAnonim, on 25 mai 2020 - 08:32, said:

Esti simpatic - tehnologia de incarcare regenerativa este cea importanta si e perfectionata de Toyota de 23 de ani - recuperezi pierderile prin frecare cat mai mult . Sa incarci la priza niste baterii chiar e tehnica de ultima ora la nivel mondial Posted Image
Ioane, ori lucrezi la Toyota ori crezi ce scrie in toate pliantele.

#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Toate hybridele au asa ceva danx?

Quote

Full hybrid, sometimes also called a strong hybrid, is a vehicle that can run only on a combustion engine, only on an electric motor, or a combination of both.[17] Ford's hybrid system, Toyota's Hybrid Synergy Drive and General Motors/Chrysler's Two-Mode Hybrid technologies are full hybrid systems.[18] The Toyota Prius, Ford Escape Hybrid, and Ford Fusion Hybrid are examples of full hybrids, as these cars can be moved forward on battery power alone. A large, high-capacity battery pack is needed for battery-only operation.

te informezi si pe urma debitezi...

#24
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Pai noi ne uitam aici la Mild Hybrid? E anu 2010 cumva? Sa inchidem off topicul. Sunt unii care cred ca pamantul e plat si vaccinurile fac rau, deci sa citesti pe wikipedia si sa elucubrezi pe forumuri nu e chiar asa rau. Good luck and godspeed.

@initiator, un second hand nu v-ar ajuta mai degraba, daca se cumpara masina fara leasing? Un Outlander PHEV, de exemplu. Consum minim, spatiu suficient, pret pana in 15k EUR pentru una cu 100k+ km.

Edited by danX, 25 May 2020 - 08:55.


#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sa nu te pricepi deloc si sa dai in continuare cu trollingul - pamantu plat si vaccinu e rau, arata cunostinte totale in domeniu :D

#26
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 08.08.2018
Incearca si un Kuga plugin hybrid. Am primit o oferta pentru unul bine echipat (Titanium cu ceva optiuni) la 30000 eur.

#27
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,273
  • Înscris: 12.03.2003
Ce perioadă de garanție la Kuga?

#28
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,339
  • Înscris: 09.07.2005

 Greuceanu, on 25 mai 2020 - 09:41, said:

Ce perioadă de garanție la Kuga?
2 ani standard, edit, fara limita de km

Edited by Tonic Water, 25 May 2020 - 11:35.


#29
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,273
  • Înscris: 12.03.2003
Nu vreau să fiu rău, dar cam ca la electrocasnice 😊 ...

#30
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

 MembruAnonim, on 25 mai 2020 - 09:02, said:

Sa nu te pricepi deloc si sa dai in continuare cu trollingul - pamantu plat si vaccinu e rau, arata cunostinte totale in domeniu Posted Image
Mai usor, ca n-ai dreptate.
Adica, sigur ca exista si pacalelile numite "mild hybrid"; insa nu doar Toyota si Ford au hibride "full". In particular, Ioniq-ul de care se discuta este plug-in "full" hybrid.

Mai mult, si mild hybrid astea pot avea o forma de recuperare a energiei la franare. Criteriul de diferentiere este in prima parte a citatului de pe Wikipedia.

#31
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Ford proaspat lansat cu garantie mica = reteta pentru dezastru

#32
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004
Nu stiu la Ioniq, dar In Corolla nu vei avea cine stie ce spatiu interior pentru cei din spate cu doi pasageri de marimea medie pe locurile din fata. Prius ofera spatiu foarte mare in cabina si este placuta si la drum lung, iar consumul este de invidiat pentru o hibrida "antica". Recordul personal cu modelul actual a fost de 3% in trafic lejer cu condus in limite.

#33
stefs

stefs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 08.02.2010
Am fost azi la reprezentante și sinceră sa fiu nu am fost foarte incantata nici de Corolla și nici de Hyundai Ioniq.  Cu siguranța eu nu ma prea pricep la mașini ,dar la prețurile solicitate ma așteptăm sa arate altfel in interor.Mi -a placut Prius , care îmi cam depășește bugetul și Mazda 3 și CX 30( cam mică in spate), dar la Mazda nu știu ce prețuri au ca lipsea tipul care se ocupa de oferte.

@danX - Cred ca ai dreptate și ar trebui sa ma uit la mașini SH, de 2-3 ani.S-ar putea sa găsesc ceva cu interior către premium fără sa dau o căruță de bani.

#34
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,273
  • Înscris: 12.03.2003
Sunt un bărbat singur cu un fiu în dotare de ~ 20 de ani. Cu siguranță Ioniq (nici un model) nu se potrivește nevoilor tale. Portbagaj mic, banchetă spate limitată. Sincer, caută altceva.

De curiozitate, unde ai putut vedea un Ioniq în showroom?

#35
stefs

stefs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 08.02.2010
La Carbenta , in Oradea. Au  o mașina argintie chiar plug in. Am întrebat de livrare și mi-au spus ca in jur de 10 zile . Chiar m-am mirat pentru ca citisem ca trebuie așteptat cu lunile după mașina.

Mai aveau hibrida și Kona.

Prețul solicitat :24.600 cu tichet Rabla

Asta in cazul încarce interesează pe cineva.

in care

Edited by stefs, 26 May 2020 - 06:08.


#36
Viorro

Viorro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 15.01.2008
Daca ai posibilitatea sa incarci acasa sau la serviciu, un plug-in este de luat in calcul, cel putin eu sa am procedat si nu regret de loc.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate