Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Litiaza prostatica cu sange in urina

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
sergiu88888

sergiu88888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 13.08.2017
Buna ziua,

Am 42 de ani. In urma cu 14 ani am facut o prostatita cronica pe care am tratat-o foarte mult cu antibiotice si antiinflamatoare, dar nu s-a vindecat.

Incepand de 4 ani de zile mi s-a spus ca am litiaza prostatica. Am urinat sange si atunci.

Acum cateva zile am urinat sange destul de mult, de mai multe ori. Am fost la consult urolog. La ecograf mi-a spus ca pietrele din prostata sunt destul de mari si sangereaza atunci cand se misca. Mi-a spus ca se vor scoate cand voi fi batran si ma voi opera de prostata.

Exista vreo alta varianta sa pot scapa de acesti calculi din prostata? Am foarte multe simptome dificile (urinare deasa, usturimi si libido scazut) si o calitate a vietii scazuta din aceasta cauza.

Am urmat si tratatemnt naturist: Sunvert, Uractiv Max etc. dar se amelioreaza doar putin si pe moment.

Va multumesc!

#2
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
trebuie sa treci pe dieta carnivora. tine-o si dumneata 45 de zile, nu are ce sa iti faca rau.

pietrele sunt cauzate de consumul de vegetale, hrana nespecifica speciei umane.

#3
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

 rich1974, on 24 mai 2020 - 16:24, said:

trebuie sa treci pe dieta carnivora. tine-o si dumneata 45 de zile, nu are ce sa iti faca rau.

pietrele sunt cauzate de consumul de vegetale, hrana nespecifica speciei umane.
LMFAO! Pietrele pot fi de diferite feluri: da cele de oxalati sunt cel mai adesea cauzate de o dieta bogata in unele vegetale; dar cele de urati sunt cauzate de dieta bogata in carne, unele medicamente sau alte boli.

#4
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
dieta carnivora nu face pitre la rinichi. cauta videourile lui shawn baker sau ken berry si o sa imi dai dreptate. la cata carne manaca aia, ar trebui sa fie pietrificati demult.

eu am zis sa tina dieta 45 de zile, dupa aia sa vina sa spuna cum se simte.

doctorul o sa il duca la operatie, dupa operatie, o sa le faca iar.

#5
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Face, si guta (acid uric in incheieturi) si pietre de urati.

#6
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
inca odata, astea sut legende. omul poate sa incerce 45 de zile si sa vada cum se simte. daca merge bine, daca nu, nu!  vorbele nu fac doi bani.
dar trebuie carne de calitate, grasa, nu piept de pui fara piele si alte prostii. on principal carne grasa de vita/porc si oaie, capra.
inca odata, sa urmareasca videourile de pe youtube la shawn baker, ken berry, paul saladino, frank tufano.

#7
aliency

aliency

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 20.08.2014
Fa un rmn focusat pe prostata.Asta ar trebui sa arate mai clar problema, fata de ecografie.Analize de singe PSA liber si total.Sunvert si Urisan dimineata si seara pentru 90 zile cel putin.

Un urolog bun iti va prescrie si altele.

Evita efortul fizic( nu ridica lucruri peste 10 kg sau chiar mai putin), frigul, fumatul, berea , bauturile acidulate si alimentele picante .

Din pacate nu trece usor, trebuie sa ai multa rabdare si sa fii mai atent cu tine insati.

Sanatate !!

#8
sergiu88888

sergiu88888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 13.08.2017
Am fost la alt consult. Medicul a spus ca de fapt sunt veziculele seminale inflamate.

Motivul ar putea fi pietrele din prostata.

#9
CristiB

CristiB

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.02.2024

View Postsergiu88888, on 27 mai 2020 - 11:54, said:

Am fost la alt consult. Medicul a spus ca de fapt sunt veziculele seminale inflamate.

Motivul ar putea fi pietrele din prostata.

Salut.
Mai esti pe aici?
Care mai este stadiul?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate