Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Vodafone a modificat preturile abonamentelor de servicii fixe

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
38 replies to this topic

#1
Boggyct

Boggyct

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 19.04.2007
La doua luni de la finalizarea integrarii UPC in cadrul companiei, Vodafone a modificat preturile dar si numele tuturor abonamentelor sale de servicii fixe: televiziune, internet fix si telefonie fixa.

Astfel Vodafone le prezinta fostilor abonati UPC care au decis sa ramana cu Vodafone servicii Fixe noi pachete de servicii. Compania a decis sa renunte la numele PLAY si a facut si o alta schimbare majora: preturile abonamentelor nu mai au preturi in LEI ci in EURO. Asta inseamna ca abonatii nu vor mai plati un pret fix ci unul variabil, care va creste sau va scade, in functie de cursul valutar.

CUM ARATA NOILE PACHETE VODAFONE SERVICII FIXE ?

TV COMPLET + NET 500 – ofera 182 de canale tv (+ pachetele Sport si 4K) + internet de 500 Mbps la 15 Euro pe luna (72,6 lei). Promotional primiti o reducere de 50% pentru primele 6 luni de abonament.

ALTE PACHETE
TV Complet + Net 300 – 182 de canale tv si internet de 300 Mpbs costa 13 euro/luna (63 de lei).
TV START + Net 300 – 130 de canale tv si internet de 300 Mbps costa 11 euro/luna (53,2 lei)
Servicii fixe individuale
TV START – 130 de canale (61 de canale online prin Horizon GO): 7 euro/luna (34 de lei)
TV COMPLET – 182 de canale (87 de canale online prin Horizon GO): 10 euro/luna (48,4 lei)
TV Start + Sport – 9 euro (43,5)
CARD DIGITAL PENTRU TV – 1 EURO/LUNA
NET 300 – 300 Mbps: 8 euro/luna (38,7 lei)
NET 500 – 500 Mbps: 10 euro/luna
Modem WiFi: 1 euro/luna (doar pentru Net 300)
Super WiFi Box: 1 euro/luna (doar pentru Net 500)

Extraoptiuni Vodafone TV
HBO + HBO GO  – 3 EURO/luna (HBO & HBO HD, HBO2 & HBO2 HD, HBO3 & HBO3 HD)
Maxpak + HBO GO – 5 EURO/luna (HBO & HBO HD, HBO2 & HBO2 HD, HBO3 & HBO3 HD, Cinemax & Cinemax HD, Cinemax 2 & Cinemax 2 HD)
Sport – 2 euro/luna (contine 13 canale de sport: LOOKSPORT, LOOKSPORT 2, LOOKSPORT 3, LOOKPLUS HD, Trace Sport Stars, Motorvision HD, Fight Box, LOOKSPORT HD, LOOKSPORT 2 HD, LOOKSPORT 3 HD, MyZen HD, Trace Sport Stars HD, Motorvision + Serviciul video la cerere (PPV): PPV 1 LOOKSPORT, PPV 2, LOOKSPORT, PPV 3 LOOKSPORT, PPV 4 LOOKSPORT)
Cinemax -2 EURO/luna (Cinemax, Cinemax HD, Cinemax 2,Cinemax 2 HD)
Panonia – 1,5 EURO/luna (23 de programe din Ungaria: Film+, RTL Klub, RTL+, Muzsika TV, Erdely TV, Duna TV, M2, HIR TV, M4 Sport SD & HD, Duna World, RTL Gold, Cool TV, Sorozat+, RTL II, Minimax HU, ATV, M1, Super TV2, TV 2 Ungaria, Slager, PaprikaTV HU, M5)
Passion – 1 EURO/luna (5 canale TV pentru adulti: Hustler HD, Penthouse HD, Hustler TV, Private TV, Penthouse HD)

SURSA: https://itmaniatv.co...-servicii-fixe/

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,310
  • Înscris: 01.12.2001
Văd pe 1 pe factura.
Daca prețul final e același poate să îl pună și în ruble, că tot aia e.

#3
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Daca preturile cresc peste o limita ma mut la Digi cu TV Posted Image
Intrebarea mea este: ce se intampla cu ofertele obtinute la retentie de la UPC?

Edited by Valmont43, 24 May 2020 - 12:26.


#4
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,832
  • Înscris: 26.02.2010
Ma miram să rămână preturi în lei la Vodafone, am întrebat acu ceva timp și utilizatorii de servicii fixe de la UPC, au zis ca vor rămâne pe lei.

#5
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
ce masacru acolo...acu' sa vezi atentie la stelute si fine print.

#6
marius664

marius664

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 13.08.2017
Preturile au fost transformate in euro, n-au fost majorate...De ex inainte pachetul Cinemax costa 10 lei, la cursul de acum costa 9,68 lei...Ei deja au gandit cursul euro la 5 lei...
Pachetul sport s-a ieftinit, costa 15 lei acum e 2 euro...

#7
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
ce mi se pare o magarie enorma e perceperea unul abonament de 1 euro/luna ca si chirie ptr dispozitivul de acces la servicii:

CARD DIGITAL PENTRU TV – 1 EURO/LUNA
Modem WiFi: 1 euro/luna (doar pentru Net 300)
Super WiFi Box: 1 euro/luna (doar pentru Net 500)

avand in vedere ca fara astea nu poti avea acces la serviciile lor, ptr ce "maimuta" mea cer chirie cate 1 euro/luna ptr fiecare dispozitiv ??

#8
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,217
  • Înscris: 22.02.2017
Taxa de 1 euro pt card sau modem wifi se percepe daca nu iei pachet.

#9
Rockyy

Rockyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 24.01.2010
Sunt un client UPC de multi ani, timp in care am platit facturile in lei. Ca Vodafone a cumparat UPC, nu m-a deranjat. Dar sa schimbi moneda in care platesc eu facturile, ma deranjeaza. Daca o mai dau cu multe schimbari, vor ramane fara clienti.

#10
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,177
  • Înscris: 27.06.2007

Quote

Schimbarea din LEI  in EURO are scopul de a alinia preturile pentru serviciile fixe cu cele pentru serviciile mobile. Preturile pentru serviciile mobile Vodafone sunt exprimate in EUR.

Mai mult, aceasta schimbare din LEI  in EURO vine in ajutorul clientilor nostri care au deja servicii mobile, asfel incat ambele servicii (fix+mobil) sa fie exprimate in aceeasi moneda ...Oferta ta va ramane in continuare in LEI, iar factura ta se va emite in continuare in RON daca deja ai un contract in desfasurare. Daca pe viitor doresti sa reinnoiesti oferta de servicii pe care o ai sau doresti sa adaugi un nou serviciu pe cont, atunci vei putea opta pentru oferta dorita din noul portofoliu de servicii fixe in EUR. Factura se va emite in RON la cursul stabilit in contract.

Flavius

vine in ajutoru clientilor, oameni rai si nerecunoscatori ce sunteti! Posted Image
ps. bye, bye oferte de retentie! Posted Image

Edited by megafanro, 24 May 2020 - 22:20.


#11
ad-bloc

ad-bloc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,892
  • Înscris: 26.03.2012
Fără oferte de retenție mă.mut la Digi și așa nu am mai deschis televizorul, Netflix, Hbo Go, Amazon. Daca nu mai vor retenție avem atâtea posibilități, vai de cei care nu au.

#12
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 24.11.2002
@Rockyy moneda in care platesti factura ramane leul romanesc. Ca valoarea facturii va depinde de cursul valutar este al lucru, dar nu te vei duce la casa de schimb valutar sa cumperi euro sa platesti facutara la TV.
Apropo pentru telefonia mobila cu ce platesti?

#13
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,310
  • Înscris: 01.12.2001
Deci e clar. Tot în lei pt contractele in derulare.
Eu am de peste un an 63,24 lei.
Cum de au socotit și bănuții la 0,24: nu știu.
Peste o săptămână vad exact cum e pe factura din data de 1 iunie.

Edited by megafanro, 24 May 2020 - 22:22.
...actualizare...


#14
gogu1905

gogu1905

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 03.05.2019

View PostBoggyct, on 24 mai 2020 - 12:02, said:

Astfel Vodafone le prezinta fostilor abonati UPC care au decis sa ramana cu Vodafone [...]

Suze, dar cum adica? Tocmai ca oferta se adreseaza noilor abonati, nu "fostilor abonati UPC". Nu am vazut nicio referire, pe net, in contul online, in email sau altfel, la abonatii curenti. Acestia sunt afectati, in continuare, de contractele semnate cu UPC si preluate legal de Vodafone. Acest din urma fapt a fost reafirmat de Vodafone de fiecare data.

Este adevarat ca, la prima miscare initiata de abonati pentru modificarea structurii abonamentelor (i.e. retentie), noua oferta (in eur) este cea valabila.

View PostSTARTREK1, on 24 mai 2020 - 13:38, said:

vine in ajutoru clientilor, oameni rai si nerecunoscatori ce sunteti! Posted Image

Hehe. Asta e poanta secolului.

Ca regula generata, trecerea de la lei la eur a fost facuta cu o rata de schimb de 5 lei la 1 eur (Maxpak = 25 lei = 5 eur). Rata de schimb folosita de Vodafone NU este cursul BNR. "Cursul Euro valabil pentru luna în curs este media cursurilor valutare de vânzare a primelor cinci bănci sistemice din România din ultima zi de joi a lunii trecute." Vezi aici: https://www.vodafone...lutar/index.htm . Asta inseamna 4.9087 lei in loc de 4.8422 (BNR), o crestere de 1.37% prin diferenta de curs. Calculat pretul UPC in eur la cursul Vodafone, rezulta ca NET300, NET500 si Play Maxim sunt ceva mai scumpe, restul sunt ceva mai ieftine.

Edited by gogu1905, 24 May 2020 - 13:56.


#15
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,177
  • Înscris: 27.06.2007

View Postvestale, on 24 mai 2020 - 13:41, said:

moneda in care platesti factura ramane leul romanesc. Ca valoarea facturii va depinde de cursul valutar este al lucru, dar nu te vei duce la casa de schimb valutar sa cumperi euro sa platesti facutara la TV.
Daca pe viitor doresti sa reinnoiesti oferta de servicii pe care o ai (prelungire de contract)  sau doresti sa adaugi un nou serviciu pe cont, atunci vei putea opta pentru oferta dorita din noul portofoliu de servicii fixe in EUR.  - si daca nu vreau sa trec pe EURO?
aici e magaria Vodafoame - ei or sa te treaca in EURO, ca nu or fi prosti sa lase clientu in RON si sa nu "ciupeasca" si gura lor la cursu valutar

Edited by STARTREK1, 24 May 2020 - 14:03.


#16
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Eu as da un OUG ca toate preturile sa fie doar in lei, ce paula mea in RO moneda este leul nu euro...

#17
gogu1905

gogu1905

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 03.05.2019
Numai mie mi se pare dar partea de telefonie fixa nu a disparut cu totul din oferta asta?

#18
marius664

marius664

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 13.08.2017

View Postdorin_2k, on 24 mai 2020 - 13:43, said:

Deci e clar. Tot în lei pt contractele in derulare.
Eu am de peste un an 63,24 lei.
Cum de au socotit și bănuții la 0,24: nu știu.

Din scumpiri care nu au fost intotdeuna cifra rotunda, si la care se adauga TVA...Vezi exact pe factura de unde provin aia 0,24 lei

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate