Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 

Izolare fonica duplex

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#37
woodyb

woodyb

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.03.2022

View Postmircea812, on 28 septembrie 2022 - 08:49, said:

Legal asa ar trebui sa fie. Nu sa aflati voi dupa. Cartea funciara nu ar trebui sa accepte dezmembrare si intabulare.
In umila mea parere este inselatorie ce ati patit voi (cu perete comun).
Nu, din pacate nu a fost sa aflam asta dupa ce am cumparat, am stiut ca este un singur perete comun, dar nici in vise nu imi imaginam ca la un perete de 27 de cm de caramida sa il aud pe vecin sforaind de parca ar fi cu mine in pat. Si din pacate nu stiam de legea ca le obliga sa faca perete separat. Din pacate, din cate stiu este o schimbare de lege recenta, dar sincer nu am gasit nimic legat de aceasta lege.

View PostThundergod84, on 28 septembrie 2022 - 12:09, said:

Din pacate sunt sute de mii de astfel de constructii , 90 % din duplex-uri sunt cu perete comun.

Legislatia in domeniul constructiilor este foarte permisiva iar constructorii au profitat de lacunele din legislatie.

Acum este tarziu sa mai putem face ceva legal ...

Pai da acuma e cam greu, poti sa verifici intrarea in vigoare a legii si poti linistit sa le dai in judecata fara probleme daca a fost proiectat si construit dupa ce a intrat legea in vigoare, doar ca atunci poti sa fii obligat sa te muti de acolo si tu si vecinul poate sa zica constructorul ca iti da banii inapoi si sa te muti :) si la ce preturi sunt acuma il vinde cu mai mult la altii :( Nu se stie niciodata unde se ajunge cu un proces de genu si plus ca poate sa tina ani. Iar daca legea a aparut mai tarziu atunci chiar nu mai avem ce sa facem :( Doar ca e trist ca exista cerinte minime la izolatia acustica din exterior dar nu si intre apartamente :( Sper sa fie rezonabil acuma ca am bagat atatea bani :( Dar daca ar pune si vecinul macar un rigips fonic pe perete si ar da jos polistirenul de 5 cm de pe perete deja ar ajuta enorm.

#38
bluesony

bluesony

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 11.10.2010
Legat de dormitor verifica prizele, cel mai probabil vine f mult zgomot de acolo daca sunt pe ambele parti in oglinda. Cauta sa pui putty pads

Iar legat de scari cel mai bn ar fi sa vb cu ei si sa ii convingi sa le schimbi gresia cu ceva mai usor la auz. Altfel, zgomotul de impact e f f greu de izolat

#39
Timea

Timea

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.01.2024

Vizualizare mesajCalypsso, pe 30 martie 2021 - 19:28, a scris:

Reinviu acest topic cu informatii, poate ii intereseaza pe altii:

Ce am facut a fost sa pun izolatie profesionala pe banii mei ca vecinu nu a vrut, mai exact.
Cei de la details pun izolatii profesionale gen alea de studio/radio, si am izolat efectiv tot peretele undeva la 55 m2, adica 2 dormitoare si casa scarii, iar sus am dat rigipsul de pe tavan jos si am pus spuma poliuretanica cu celula inchisa si s-a inchis efectiv tot, mie pe sus imi venea sunetul, vreau sa spun ca diferentele sunt enorme, inainte daca auzeam cum coboara/urca scarile sau vorbeau, suna telefonul etc, nu mai aud absolut nimic, i-am spus sa dea drumul la muzica maxim sa vad daca aud ceva, se aude ceva foarte foarte incet, ceea ce este suportabil, dar si costurile au fost pe masura, m-au ajuns undeva la 6000 de euro, si vreo 12 cm luat din scari si dormitoare, aici intra si tavanul refacut.
asta am folosit:
Varianta 9 formata cu doua straturi de membrana fonoizolanta BlockTec 70 autoadezivata si placi Quash Details grosime 4 cm aplicate cu adeziv acustic si amortizoare acustice  (Grad izolatie fonica max. 100 dB si ANTIVIBRATII + izolatie termica) + rigips fonic de 6.

Intr-un fel sunt asa suparat, ca am facut totul pe banii mei, dar nu te poti pune cu prostu... asta este.

Buna, as fi interesata daca ati izolat tavanul doar la mansarda sau si la parter? Si oare ati verificat si la vecini daca nu se aude nimic nici la ei?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate