Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Snowpiercer (2020)

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,365
  • Înscris: 03.03.2016
E foarte bun serialul, mult suspans și schimbări de situație

#20
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,419
  • Înscris: 02.09.2016
Sezonul doi a avut premiera pe 26 ianuarie 2021, 10 episoade, ultimul episod la data de 30 martie 2021.
Sezonul trei are premiera 24/25 ianuarie 2022, primul episod cu titlul: The Tortoise and the Hare.
Am primit atentionare pa maill, il baga si stimabili de la Netflix!

Sezonul trei are trailler:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/eBkA4sNY-uI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

'Snowpiercer' Stars Tease
22 ianuarie 2022

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2QHLXcw_1Bk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

(Sper sa revina Melanie! sa il zapaceasca pa Wilford)

Spoiler


#21
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,984
  • Înscris: 15.06.2007
Yeyiii!  Am dat drumu la tembelizor, si vad acolo snowpiercer locu 9 pă Romania.. ma gandeam, o fi uitat ca l-am vazut? Cand ma uit mai bine, sezon nou!  Se asorteaza numa bine cu gerul de afara.


#22
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Pentru aia care au telemunca sau program de voie..
https://www.subtitrari-noi.ro/

#23
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,984
  • Înscris: 15.06.2007
Wtf?? Pai vine gata subtitrat. Ori faci spam pe aici?

#24
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,050
  • Înscris: 08.01.2021
Mie snowpiercer mi se pare cam telenovela, cel puțin sezonul 2.
O idee oarecum asemănătoare (dacă te oprești din fugit mori), realizat cu un buget mai redus însă care una peste alta mi s-a părut și mai bine făcut, și mai credibil e "Into the night". Nu-s cu trenul ci cu avionul și nu fug de zăpadă ci de soare însă mi se par mai bine exploatate conflictele care apar între diferitele personalități.

#25
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002

View Posttfmercedez, on 25 ianuarie 2022 - 10:31, said:

Wtf?? Pai vine gata subtitrat. Ori faci spam pe aici?
"Hold Your Horses Cowboy.."

Edited by danb1961, 25 January 2022 - 10:33.


#26
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Preferabil sa vedeti ultimul episod din sezonul 2, mi-a venit greu sa-mi aduc aminte de personaje

#27
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,419
  • Înscris: 02.09.2016
I don't care ... look, I don't care what you do.
I really don' t give a ... dar, dar: mei Christoph! Friedman, Graeme si cum ii mai zice si la stimabilul acela: Bong Joon Ho! unde este  Melanie ?
Se zice ca a fost nevoie de trei decenii pentru ca una dintre cele mai întunecate și mai provocatoare cărți de benzi desenate franceze să fie tradusă vreodată în engleză, dar așteptarea a meritat. Snowpiercer - sau Le Transperceneige, așa cum era cunoscut inițial.
Adicatelea si cum ar spune Jean-Marc: où se trouve Melanie !?
1.001 de vagoane.
6 ani, 9 luni și 26 de zile: unde este  Melanie ?

#28
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,180
  • Înscris: 08.12.2006
si o melodie superba de pe coloana sonora , episodul 2

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JFSytRgNJIc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#29
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,885
  • Înscris: 12.03.2010
Ho-Lee-Fuk, suspension of disbelief is strong with this one. Toata logistica serialului astuia ii face pe ăia cu Sharknado sa para maestri ai SF-ului. Pur si simplu nu te poti concentra pe actiunea filmului pentru ca-ti vine sa te zgîrîi pe ochi cu "this shit ain't flyin' dawg".

Puteau sa puna puna tot social justice bullcrap in orice alt context, nava spatiala, colonie pe Marte, vapoare autosuficiente sau orase supraetajate, dar nu un tren care are nevoie de infrastructura ca sa functioneze, si de cine s-o ingrijeasca, plus si trenul insusi, daca nu e intretinut pe dinafara se cojeste de toate tablele in citeva luni dupa asa o exploatare.

Sau daca voiau neaparat un tren, puteau sa vina cu alt context, runaway train care nu poate fi oprit si calatori care nu pot fi debarcati (din diverse motive). Si sa inceapa cu social justice si class warfare de-acolo. Dar sa aibe cine-i alimenta si cine sa se ocupe de traseu.

#30
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,419
  • Înscris: 02.09.2016
No problemo!
The show/train must go on ... chiar daca este doar o viziune ori poate un vis etc.  important este ca a revenit !!

#31
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,885
  • Înscris: 12.03.2010
De curiozitate am vazut si filmul. Desi e la fel de inept ca si serialul pe partea de expunere si desfasurarea actiunii, macar are bunul simt sa nu insiste prea mult pe datele tehnice (ca in, hm, „...Snowpiercer, 1043 cars long", mai bine puneau "lung de 20 de kilometri si doar una sau doua locomotive" ca sa vada ce prost suna). E mai mult o metafora sociala, we get it, ne indreptam in goana calului spre dezastru, dar are totusi 2 concluzii sau mesaje bine de inregistrat: salvarea omenirii nu e una tehnica, asa ca n-o sa vina de la ingineri, si 2. omenirea nu merita salvata cu orice pret.

In plus, daca doriti sa-i revedeti, Cap'n Pla... America si Ed Harris.

#32
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Serialul asta nu e SF? Deci astia dintr-un viitor postapocaliptic or fi avand alte aliaje si motoare mai eficiente, sisteme noi de sine, numai autorul stie cum isi poate justifica alegerea unui tren pe sine iarna ce nu opreste niciodata.
Din moment ca uitandu-ma pe geam nu vad inca apocalipsa ma gandesc ca nu am cum intui progresul tehnologic nici macar pe 50 de ani la ritmul in care avanseaza.

Pentru astfel de filme trebuie niste suspension of disbelief, problema reala a serialului e scenariul slab.

#33
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,180
  • Înscris: 08.12.2006

View Posthellmarvel, on 20 februarie 2022 - 14:20, said:

dar are totusi 2 concluzii sau mesaje bine de inregistrat: salvarea omenirii nu e una tehnica, asa ca n-o sa vina de la ingineri, si 2. omenirea nu merita salvata cu orice pret.


Chiar? asta e mesajul care l-ai inteles?

Mda...eu ma gandeam ca trenul ala a rasarit din neant, construit de extraterestii, nu de ingineri. Una peste alta, ideea filmului, momentant, e ca acel tren e salvarea, daca nu era trenul, se cam murea pe capete. Acum intrebarea e, cine o fi construit trenul ala? sigur nu inginerii...poate IT-stii sau contabilii...cred ca si avocati au pus umarul, au calculat niste roti pe acolo

In alta ordine de idei...filmul e un SF, deci tratati-l ca atare.

Edited by cuculea, 20 February 2022 - 16:34.


#34
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,885
  • Înscris: 12.03.2010

View Postcuculea, on 20 februarie 2022 - 16:31, said:

Acum intrebarea e, cine o fi construit trenul ala? sigur nu inginerii...poate IT-stii sau contabilii
Daca ai vazut filmul, atunci stii ca trenul ala a ajuns sa depinda de munca (si viata) unor copii de pina in 5 ani, solutie acceptabila pentru injinerul-şăf Wilford. O alta solutie "injinereasca" pentru mentinerea sub control a populatiei trenului era organizarea de revolutii, asta e si spilul filmului, ultima pentru refucerea cu 74% a indezirabililor.

Dar vorbind mai general, asa, daca sfirsitul lumii n-o sa fie din cauze naturale, atunci SIGUR o sa fie din cauza progresului fara viziune (sau ma rog, o viziune sanatoasa la cap) condusa de oameni de stiinta batuti in cap, care nu gindesc dincolo de problema pe care o au de rezolvat, sau unde duce progresul condus de ei. Poate-mi arati tu vreun curent de opinie printre oamenii de stiinta care sa spuna, nu ca-n vorba cintecului "Bă ţîgane, arde satul!" "Nu-i nimic, ma mut in altul" sa spuna ca solutia la problemele Pamîntului nu e "printre stele" si ca mai repede si mai ieftin teraformezi Sahara si Antarctica decit Marte, sau ca viitorul n-are cum sa fie pe baterie (consumabil, oricum ai da-o) indiferent ce spune Musk.

#35
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,419
  • Înscris: 02.09.2016
Intreb pt un prieten, amic: Melanie, Melanie a venit/revenit ?
Va rog: daca a venit? nu spuneti, daca nu a venit? la fel.Am vazut/o in vis, ahhhh ce perfecta si stimabila a fost in Sez. I si Sezonul II.
Melanieeeeeeee ...

#36
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 23.05.2003
Looool :D
A revenit. În vise. Deocamdată. :P

Edited by burebista, 23 February 2022 - 19:48.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate