Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Furt gpl la pompa

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Ca proprietar de auto pe (și) GPL de mai bine de 10 ani, pot să emit următoarele teorii empirice.
1. Depinde mult și de temperatura exterioară, atât la butelia ta cât și la butelia stației.
2. Empiric am observat că dacă butelia stației e pe terminate, cu aceași cantitate de gaz faci mult mai puțini kilometri. În cazul tău, diferența a fost cu "aer". Cel puțin așa zic eu, nu cunosc exact cum funcționează o astfel de instalație.
3. Sunt unele stații unde presiunea "de lucru" e mai mare decât cea normală, astfel că intră o cantitate de GPL mult mai mare, chiar apropiată de cea a buteliei, de aici rezultă și diferența. La o stație anume (Lukoil, construcție 2019), am reușit să alimentez 54l GPL într-o butelie de 60l. Efectiv am lăsat să între GPL până m-am plictisit și nu a decuplat (instalația fiind OK, revizia la GPL o fac numai în reprezentanță instalația fiind din fabrică, Logan GPL). Am mers pe principiul să văd cât fură. Ei bine, am făcut două drumuri de Reșița (+500km) și încă mai aveam 1/4 din rezervor.Posted Image  Acum 2 săptămâni am băgat 50l GPL de la aceeși stație, am făcut 250Km și încă îmi arată 3/4 din rezervor.

Edited by Lipsum, 23 May 2020 - 23:17.


#20
CeapaIndustries

CeapaIndustries

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 20.01.2016
In general statiitle astea gpl/peco ascunse prin sate si munti nu prea e ok sa te duci, ori ca te trag in piept la bani ori ca-ti dau combustibil atat de prost ca-ti moare masina in drum, am patit de mai multe ori.
Cel mai mult m-a enervat o statie prin Harghita parca, acuma vreo 5-7 ani, cand eram cu motorul si am oprit sa fac plinul. imi indica pe ceas aproape 200 de lei de plata, in condiiile in care nu as plati atat nici daca as face plinul la doua motociclete nu una, si mai aveam deja rezervorul aproape jumate plin. Normal ca a iesit cu scandal. Le-am dat 50 de lei si am plecat pana la urma, pai ce dracu, chiar asa pe fata fura. Hai mai inteleg ca manaresti pompa sa bage de 2/3 lei in plus la fiecare plin, dar sa platesti de 4 ori mai mult decat ar trebui, da-o dracu.

#21
calabrezu

calabrezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 03.12.2018

View Postsilesax, on 23 mai 2020 - 19:30, said:

inițiator, daca butelia ta ia 2 kg, atunci intra 4 l de gpl.
Ia mai citeste tu odata primul meu post.

View Postpasilla, on 23 mai 2020 - 19:33, said:

Nu vreau sa fiu in opozitie cu tine. Si eu am intrebari legate de alimentarea cu GPL.
Treaba este ca acea capacitate maxima de 2.4 l nu se refera la volumul buteliei, ci la cat poti introduce acolo in siguranta.
Ca exemplu si un rezervor de masina pentru benzina are capacitate de x litri, dar poti pune cu vreo y % mai  mult.


In principiu pe butelie scrie ce greutate are cand este goala. O poti cantari acum si vezi cat gaz ai acolo.
Butelia are capacitatea max. de  2,4l propan. Niciodata nu a intrat mai mult de 2,5l pe pompa. Intotdeauna bag pina se opreste pompa tocmai pentru a vedea daca ma fura. Micile variatii de plus/minus 1leu le-am pus pe seama temperaturii ambiante si a presiunii din rezervorul statiei. Dar acum este enorm, peste 50%. Fizic este imposibil sa intre 3,9l intr-un recipient de tabla de 2,4l. Nu e pet sau bidon de PE-HD  sa se umfle in halul asta.
Alimentez de ani de zile la aceasta statie tocmai pentru ca nu am fost refuzat niciodata si nici nu mi s-a cerut vreodata bani in plus fata de cit arata pompa.
Tara buteliei este de 1,6kg, verificata si de mine. Pe butelie scrie net 1kg propan, adica atat poti baga in siguranta, ca sa nu depasesti limita de 80%.   80% din 2,4l = 1,9l.
Am cintarit butelia plina si are 1,3kg net.

#22
Michele-

Michele-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 12.07.2009

View Postmihaiduban, on 23 mai 2020 - 20:38, said:

In rezervor GPL toroidal , montat de mine cu manuta mea , in care nu putea sa intre mai mult de 38/39 litri , am bagat 46 si cred ca mai " intra " ...... Rezervor nou nout , instalatie GPL noua nouta , montata in service autorizat , de mine care sunt persoana autorizata   (asta e pentru aia care se pregateau sa ma jupoaie ca nu e safe sa montez eu acasa  gepeleu ) ,
Si am auzit de la multi clienti ca patesc asta , mai ales la Lukoil ..... Nu are nici o legatura cu temperatura de afara sau alte mituri , pur si simplu fura la pompa/skid  !
fix aceasi teapa cu aproximativ aceleași valori am luat și eu, preponderent de la mol.

#23
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postcalabrezu, on 24 mai 2020 - 10:16, said:

Am cintarit butelia plina si are 1,3kg net.
Inseamna ca ai alimentat aprox. 2.2-3 litri (GPL Petrom are densitatea de 0.4228-0.599 Kg/l la 25 grade)

#24
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,993
  • Înscris: 15.06.2007

View Postcalabrezu, on 23 mai 2020 - 18:49, said:

Am fost azi sa umplu o butelie de voiaj la skid. Nu ma luati ca e ilegal, periculos, etc. E ilegal pentru ca asa a hotarit nu stiu ce dobitoc, dar nu e deloc periculos daca ai butelii corespunzatoare si nu le incarci peste limita.Periculos poate fi in cazul buteliilor clasice de 26l de la peco, pentru ca alea sunt facute pentru butan si rezista pina la 15bari. Buteliile de voiaj insa rezista pina la 30bari si pot fi incarcate cu propan pur, nu doar gpl.
     Am 4butelii de voiaj si pe toate le umplu la skid.Nu am fost refuzat decit rareori. Intotdeauna merg cu butelia complet goala si alimentez pina se opreste pompa. Dupa care dau drumul la gaz sau il transvazez in alta butelie pina ajung la 80% din capacitatea max. a buteliei.
    Pe butelia de azi este stantata capacitatea maxima- 1kg sau 2,4l. De fiecare data am platit cam 8lei, insa azi pompa a aratat 12lei si 3,9l de gpl. Am intrebat-o pe vanzatoare cum este posibil sa intre 4l de gpl intr-o butelie de 2,4l. Adica cu peste 50% mai mult decit capacitatea ei maxima.
A zis ca ''se mai umfla buteliile''. Cum dracu sa se umfle un recipient de 2l, din tabla de aprox.2mm? La volumul asta e exclus asa o diferenta. Butelie noua, cumparata acum 3ani din Polonia, nu un jaf la mana a 15a.
Acum 3saptamani am umplut aceeasi butelie de la aceeasi pompa si au intrat 2,44l pentru care am platit 7,5lei. Pretul gazului nu s-a schimbat.
    Cum plecasem intr-o plimbare(cu bicicleta) strict pina la peco si stiam ca nu intra mai mult de 8lei, am plecat doar cu 9lei in buzunar, fara portofel, fara telefon. Fiind si spre sfarsitul programului, a ramas ca revin luni cu diferenta de bani. Nu mi-e de 4lei, am zis ca platesc si nu mai alimentez niciodata de acolo.
Stiam ca se mai fura la pompa, dar nici in halul asta.
de protectia consunatirului ai auzit? Telefonul tau stie sa filmeze?
Data viitiare filmezi incarcarea si o pui pe youtube.

#25
calabrezu

calabrezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 03.12.2018
Da tu ai auzit ca nu e voie sa incarci butelii la skid? Decit sa-mi iau inca un ''premiu'' pe linga aia 4lei, mai bine o las asa si nu mai incarc de acolo. Am vrut doar sa va arat cit de mare e lacomia unora. Daca faci un plin la masina si te fura 1,5l nu cred ca se observa, mai ales daca nu era rezervorul gol, dar la cantitate mica se vede imediat.

#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmihaiduban, on 23 mai 2020 - 20:38, said:

Nu are nici o legatura cu temperatura de afara sau alte mituri , pur si simplu fura la pompa/skid  !

Si totusi multi, inclusiv taximetristi recomanda alimentarea dimineata cand este racoare. DE CE ?

La prima cautare...

"De aceea, pe timpul verii, este recomandat ca alimentarea sa se faca noaptea, sau chiar spre dimineata, cand temperatura este mai scazuta. De ce? Pentru ca putem fi pacaliti la cantitatea de combustibil cu care alimentam."

Edited by bumpocbum, 24 May 2020 - 22:30.


#27
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 viceroy56, on 23 mai 2020 - 20:47, said:

Referitor la benzina.
Tot azi am oprit pe traseu sa iau benzina pentru motocoasa. Prin casa, cand am plecat amgasit o sticla de lapte ZUZU de 1,8 l.
Pe aia am luat-o.
La pompa bag mustiucul in sticla si dau drumu' usurel.
La final, cu 2 degete mai jos de dat p-afara, scrie pe pompa 1,78 l. Deci benzinaria nu m-a furat.
Dar ZUZU fura, ca sticla de lapte nu e niciodata la fel de plina cum am umplut eu cu benzinaPosted Image
Si pe sticla scrie clar: 1,8 l, nu kg, nu livre sau galoane.
Io stiu ca 1,8 l de orice lichid ocupa acelasi volum!
Știi greșit. ;)

#28
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Recunosc:
sunt prost.
Prezinta-ne formula volumului si dependenta lui de care factor vrei tu!
Si mai citeste o data ATENT ce am scris, ca banuiesc ca o sa te legi de starea de agregare.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate