Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

cum imi cresc testosteronul?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
am nivelul testosteronului destul de scazut
poate ca si asta ocntribuie la probleme cu erectia cat si la comportamentul negativist
cum as putea sa am mai mult testosteron?
steroizi, injectii?
sunt legale, sunt periculoase?

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Nivelul de testosteron este ceva foarte cotroversat, adica valorile normale au un interval urias.

Quote

In general, the normal range in males is about 270-1070 ng/dL with an average level of 679 ng/dL. A normal male testosterone level peaks at about age 20, and then it slowly declines.

https://www.ncbi.nlm...ooks/NBK216175/

#3
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
al meu e scazut
cred ca daca ar fi spre limetele superioare ale punctelor de referinta m-as simti mai bine

Attached Files

  • Attached File  test.PNG   28.66K   128 downloads


#4
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,513
  • Înscris: 06.01.2012
Pune mana pe o gantera.
Iti cresti nivelul natural asa.

#5
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
proteine dar nu din vegetale?

#6
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
ok, greutati, proteine?
am facut sala si bagam in mine shakuri de proteine whey, dar am am avut o operatie pe urma m-am lasat, pe urma a trebuit sa imi fac alta operatie, acum iara am amanat din cauza covidului
sper ca la toamna sa ma recuperez dupa operatie si sa ma pot apuca de ridicat greutati

#7
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
Dar de ce nu mergi la un endocrinolog, pentru consult și recomandări? Ai greșit deja o data, când ai luat acele pastile de capul tău. Măcar acum cere sfatul unui medic.

#8
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Ca parere,o alimentatie chiar usor hiperproteica iti ofera ce cauti.Daca adaugi si lucru cu greutati,cresterea e chiar mai accentuata.Nu imi cere link,e doar din proprie experienta.

#9
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012

 corinadaniela, on 23 mai 2020 - 19:07, said:

Dar de ce nu mergi la un endocrinolog, pentru consult și recomandări? Ai greșit deja o data, când ai luat acele pastile de capul tău. Măcar acum cere sfatul unui medic.
am fost la un urolog in decembrie si el mi-a recomandat sa imi testez testosteronul
nu m-am mai intors cu rezultatele pentru ca au urmat sarbatorile, pe urma o operatie, si pe urma pandemia

#10
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
Colegii, voi vedeti ca nivelurile lui sunt intre limitele normale, nu? Sau halucinez eu?

A se da sfaturi unui ipohondru nu-i tocmai ok. Just my two cents.

#11
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

 on64, on 23 mai 2020 - 19:01, said:

,
sper ca la toamna sa ma recuperez dupa operatie si sa ma pot apuca de ridicat greutati

Numai greutatile nu ajuta mult.Am avut si eu probleme cu nivelul de testosteron.Insa si aici in Austria doctorii s-au invatat sa trateze simptomele si nu cauzalitatea.Daca te vei duce la un urolog iti va masura nivelul testosteronului in sange si daca e prea mic iti va da niste injectii la intervale regulate.
Insa problema nu e asa de simpla.De obicei nivelul testosteronului e legat si de alte 2 glande carora urologii nu le acorda importanta.Glandele suprarenale si tiroida.
   Cand ai rezultatele de la toate acestea vei putea incepe un tratament in functie de ce hormoni lipsesc din cele 3 glande.

#12
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Fa-ti rost de un iubit ca sa va cresteti reciproc nivelu....

#13
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Vorbeste cu Ciomu , poate are un koi in plus, dar ai grije cu ala mic si blegPosted Image

#14
dalu364

dalu364

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,297
  • Înscris: 21.02.2006

 jeffy86able, on 23 mai 2020 - 18:58, said:

Pune mana pe o gantera.
.......................

   Sau pe un fund frumos de femeie. Posted Image

 Kean, on 23 mai 2020 - 19:20, said:

De obicei nivelul testosteronului e legat si de alte 2 glande carora urologii nu le acorda importanta.Glandele suprarenale si tiroida.

  Si hipofiza-i implicata aici, mai ales ca-i glanda endocrina ,, master '',  care coordoneaza toate celelalte glande , inclusiv testicolele producatoare de testosteron.

#15
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,058
  • Înscris: 19.07.2005
Vrei sa chelesti? :D

#16
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

 dalu364, on 23 mai 2020 - 19:50, said:

,



  Si hipofiza-i implicata aici, mai ales ca-i glanda endocrina ,, master '',  care coordoneaza toate celelalte glande ,,

Hipofiza actioneaza instinctiv in functie de comenzile care-i vin de la "oo" si de la celelalte glande.In cazul in care se face substitutie de hormon s-ar putea ca hormonul care actineaza hipofiza pentru producerea de testosteron sa aiba cuplare "negativa" cu hipotalamusul astfel hipotalamusul vazand ca e destul testosteron prin substitutie blocheaza "oole" de a mai produce testosteron.Asta poate duce in timp la atrofiere si sterilitate.Acum la mine ca-s batran n-ar mai fi problema dar on64 poate ar vrea sa aiba si un copil si atunci altfel se pune problema.

Attached Files

  • Attached File  44.jpg   43.85K   17 downloads


#17
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
pai eu am mi-am blocat dihidrotestosteronul cu finasterida ceea ce nu e bine

#18
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

 on64, on 23 mai 2020 - 18:48, said:

al meu e scazut
cred ca daca ar fi spre limetele superioare ale punctelor de referinta m-as simti mai bine

Nu-i scazut deloc, esti in limite normale si ii greu si pentru un medic sa stabileasca daca-i mult sau putin pentru corpul pe care-l detii!
Esti prea tanar pentru a-ti auto-servi un placebo sau nocebo de tipul asta! Io te sfatuiesc sa cauti altundeva cauza pentru care "nu te simti bine"!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate