Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Acoperire la Orange Romania

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
402 replies to this topic

#343
vladut12am

vladut12am

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,159
  • Înscris: 29.12.2021
Comuna Mera, VN
4G activat recent.

Attached Files



#344
vladut12am

vladut12am

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,159
  • Înscris: 29.12.2021

Vizualizare mesajvladut12am, pe 05 ianuarie 2023 - 20:36, a scris:

Observ că Orange și-a actualizat harta de acoperire pe 4G, însă, momentan, este o problemă enervantă, după cum se poate vedea din GIF.
Puțin mai devreme, am observat că s-a remediat problema din GIF raportată de mine.
Acum, harta de acoperire este actualizată complet.

Edited by vladut12am, 25 January 2023 - 07:28.


#345
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
Și în Suceava merge foarte prost internetul. Am niște viteze oribile pe 5g. Și internetul fix e dezastru.

#346
alex_bv2001

alex_bv2001

    Hell of a member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 15.12.2013
Am fost sunat zilele acestea de la Orange tehnic și mi s-a transmis ca se fac “lucrări de mentenanța și modernizare” la mine in cartier pana pe 9 Martie, dar s-a dovedit a fi încă o minciuna, deoarece semnalul este la fel de prost, deci răspunsul vine după ce s-au saturat de sesizările mele. Însă astăzi mi-a zis un vecin ca Vodafone i-a promis ca in Aprilie se rezolva problema cu semnalul, sunt curios dacă vin ORO+VDF cu un site in zona, de preferat amplasat cât mai bine. Eu traversez zilnic toate străduțele și momentan nu se vede nicio mișcare pe niciun bloc, dar cine știe..

#347
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Si eu astept, pe mine m-au sunat o singura data insa nu le-am putut raspunde. Sesizari nu mai zic cate am facut, si degeaba. La rosii ar fi mai degraba sa vina cu un site, e cocosat rau 939181 de ceva timp incoa', acum sunt curios unde il amplaseaza, banuiesc ca in fosta locatia nu se mai chinuie :)

#348
alex_bv2001

alex_bv2001

    Hell of a member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 15.12.2013
Sa înțeleg ca locuiești in tractorul și tu? Pai acolo unde e 939181 e și 62556, ambele sunt la fel de congestionate si nu acoperă deloc zona unde locuiesc eu, doar 2G indoor. Sunt curios dacă va exista ceva mișcare anul acesta din partea granzilor. Oricum sunt o grămada de locuri unde ar putea fi amplasat, doar sa existe dorința.

Edited by alex_bv2001, 07 March 2023 - 17:00.


#349
malllio123

malllio123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 28.01.2008
Știți cam cât de actuală este harta de acoperire de pe site-ul orange?

#350
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,757
  • Înscris: 06.03.2018
Harta Orange ? Daca e 50% ok  sa zicem mersiPosted Image



Acuma eu stiu ca in unele zone merge pe antenele VDF si  VDF pe ORO.. si tot asa..

Edited by StefanRO, 14 March 2023 - 19:03.


#351
Alex_23

Alex_23

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,343
  • Înscris: 01.09.2012

View PostStefanRO, on 14 martie 2023 - 19:02, said:

Harta Orange ? Daca e 50% ok  sa zicem mersiPosted Image

De ce nu ar fi ?

Cred ca ultima actualizare s-a facut prin februarie


#352
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,757
  • Înscris: 06.03.2018
zona mea e praf... de asta zic .. ca sunt multe zone "albe"

#353
Alex_23

Alex_23

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,343
  • Înscris: 01.09.2012
Zona ta , asta nu înseamnă toată tara .
Sunt zone unde operatorul X merge bine și operatorul Y nu merge și vice versa, nu mai generalizați,  dacă nu merge ok în zona voastră asta nu înseamnă ca peste tot este la fel

#354
Onoare29

Onoare29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 27.08.2015
Am mai avut telefonie Orange acum vreo 8 ani timp de vreo 4 ani. Am revenit la ei in ianuarie si numai probleme am. In Bucuresti in sectorul 5 in casa nu am semnal de date mai deloc, semnalul de voce e slab, se intrerupe apelul, se aude slab, haos.
In sectorul 6 la curte sunt cazuri cand nici nu imi apare apelul de intrare pe langa situatiile de mai sus.
Acorduri de roaming deplorabile, agenti care te suna sa te pacaleasca non stop, data trecuta am fost super multumit de retea, nu inteleg cum de a ajuns in ultimul hal

#355
oddy

oddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 08.09.2006

 Onoare29, on 25 martie 2023 - 22:39, said:

Am mai avut telefonie Orange acum vreo 8 ani timp de vreo 4 ani. Am revenit la ei in ianuarie si numai probleme am. In Bucuresti in sectorul 5 in casa nu am semnal de date mai deloc, semnalul de voce e slab, se intrerupe apelul, se aude slab, haos.
In sectorul 6 la curte sunt cazuri cand nici nu imi apare apelul de intrare pe langa situatiile de mai sus.
Acorduri de roaming deplorabile, agenti care te suna sa te pacaleasca non stop, data trecuta am fost super multumit de retea, nu inteleg cum de a ajuns in ultimul hal

Da este adevărat si Orange nu mai este ce era odată, dar in comparație cu ceilalți sunt in continuare prima opțiune.sunt zone si zone, dar grija pentru abonați a dispărut definitiv, relația cu clientul este dezastruoasa, numai agenți puși pe japca, te suna sa îți tot promită ceva ce este mai scump si mai prost decât ai in prezent. Se simte presiunea datorata DIGI, pierd constant abonați, le scad veniturile , angajează numai agiamii, departe de ceea ce a fost odată.
Rămân in continuare la ei, deocamdată Digi nu este asa de bun la noi in județ dar am cunoscuți care au trecut pe DIGI si spun ca semnalul s-a îmbunătățit fata de trecut dar încă nu este comparabil cu Orange, dar cand va fi am plecat cu toate cele 5 contracte existente in familie.

Edited by oddy, 25 March 2023 - 23:05.


#356
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,798
  • Înscris: 30.08.2006
Sunt surprins ca Suceava are acoperire 5G si nici unul din orasele mai mari precum Galati sau eventual Braila nu au 5G nici macar la nivel de testare in punctele Orange. Podul din Braila urmeaza sa-i dea drumul luna viitoare iar la Galati deja se merge in linie dreapta pentru constructia aeroportului. Drumul de legatura express e in lucru dar reteaua Orange e in paragina in ambele orase. Doar in zona central-istorica mai prinzi 100mb/s la Orange, in restul orasului 20-30mb/s atat cat e capabil si Digi sau Vodafone. Pe partea cealalta a podului, in Tulcea, e aproape zero acoperirea. Acolo e no men zone. Am prins roaming cu Ucraina.

Edited by Leo2006, 26 March 2023 - 10:59.


#357
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,354
  • Înscris: 03.04.2004
Momentan par a se axa pe orase 'portocalii', Galati/Braila nu cumva sunt 'rosii' ?
Si chiar de ar veni un 5G in zona, mai mult de N1 din ce pare a se activa prin alte parti nu cred ca va sa vie prea curand acolo, doar vreo minune de N28 si ala DSS.

Vezi macar partea buna, o sa fie făcut swap de la //H la //E cum fac deja, iar cand or incepe nu va dura mult pana baga si 5G.

#358
Whyse1

Whyse1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 26.06.2013
@emanu900: Daca astea erau orase "rosii" nu cred ca stateau cu atatea statii B3 only si 2G 1800 activ, spre deosebire de ORO cu cel putin B3+B7 pe toate statiile (+ cateva 3CA cu B20)

#359
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,354
  • Înscris: 03.04.2004
Atunci sa nu fie ceva de la transport, naiba stie de ce doua orașe de aceasta talie mai ales ca-s si apropiate nu sunt bagate in seama.
Probleme la transportul de date oare? Am auzit niste zvonuri in targ recent legate de acest subiect, dovada si vitezele mici raportate pe statii indiferent de ce tip de CA e instalat. Și n-are treaba ca in zona poate se ofera Orange FO 2000.

#360
polar006140

polar006140

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 05.10.2007
Am descoperit in Baia Mare un sit mapat gresit. Atasez poze pentru cine poate modifica. Este langa parcul mare site camuflat. Acolo unde e pozitionat acum nu exista niciun sit.

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate