Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Acoperire la Orange Romania

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
402 replies to this topic

#235
tomaciprian

tomaciprian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 04.05.2018
În plus, rețeaua noastră 4G+ este disponibilă pentru 69,86% din populația națională și în 281 de orașe. În ultima lună ne-am extins cu tehnologia 4G+ în orașele Calafat (DJ), Lehliu-Gară (CL) și Turnu Măgurele (TR).
https://www.orange.r...coperire-retea/

#236
Alex_23

Alex_23

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,340
  • Înscris: 01.09.2012
Toate orașele din jud Călărași  au 4G+ numai reședința  de județ nu, good Orange și mai sunt exemple

#237
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
In DB doar resedinta de judet are 4G+, restul nada, nu e mare tragedie daca nu e asa mare trafic in retea :))

#238
Alex_23

Alex_23

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,340
  • Înscris: 01.09.2012
La noi Oltenița  al doilea oraș după Calarasi  are 4G+ , Budești,  Fundulea , acum și Lehliu , numai reședința de județ a rămas în aer cu un B3 amarat

#239
Alex_23

Alex_23

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,340
  • Înscris: 01.09.2012
Se pare ca și în Călărași  au făcut CA B3+B20 conform hârtii de acoperire ( apare semnalat doar dacă  selectezi anumite zone din oras )

#240
Andrei11161810

Andrei11161810

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 15.09.2017
Orange a inceput sa puna B1 in anumite relee din judetul Prahova, pe langa Ploiesti.
Fortand telefonul sa se conecteze doar la relee de la Banda 1, am reusit sa prind unul dintre acele turnuri.
Indoor mai mult se conecta la Digi (relee fiind mai aproape), dar am nimerit si momente cand se conecta la releul respectiv. Outdoor mai mult se tine pe Orange, cu semnalul maxim de -115dbm (o linie). Am atasat poze relevante doveditoare.
PS: La Netmonitor apar alte rezultate decat la Cellmapper

Attached Files


Edited by Andrei11161810, 20 November 2021 - 14:22.


#241
Alex_23

Alex_23

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,340
  • Înscris: 01.09.2012
4G+ si in Roșiorii de Vede ( TR ) conform hârtii de acoperire

Edited by Alex_23, 22 November 2021 - 00:12.


#242
blanaru_mihai

blanaru_mihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 28.01.2008
Cordun, jud. Neamt. Testare pe 4G/3G/2G  si apoi pe 3G/2G. Aloooo Orange, semnal la 1/2 si testat pe S21 5G. Si telefonul cu probleme la retea si reteaua, in concluzie, semnal slabut, telefonul facut pachet si retur la Orange.

#243
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,889
  • Înscris: 07.08.2008
Ce aplicatii de Android imi recomandati pentru a putea verifica mai bine semnalul Orange intr-o anumita zona?
Vreau sa le semnalez o problema cu semnalul intr-o zona in care Orange zice ca totul este in regula si nu sunt "incidente".

#244
tomaciprian

tomaciprian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 04.05.2018
Cei de la Orange, pe langa Speedtest by Ookla iti vor mai cere date & informatii din Netograf by ANCOM. Alte aplicatii, cum ar fi Cellmapper, nPerf, nu le baga in seama. (cel putin asa a fost in cazul meu)

#245
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,889
  • Înscris: 07.08.2008
Bun, deci raman la Netograf, am vazut ca aplicatia ofera detalii si despre puterea semnalului.
Multumesc!

#246
Notorious

Notorious

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 900
  • Înscris: 11.11.2003
Buna seara.  Aici in Constanta unde stau eu, am o mare problema cu semnalul Orange.
Am incercat Netograf. Fara wifi netograf nu merge.  Practic cel mai bun semnal este Edge sau asa arata pe telefon.
Cum se poate imbunatati semnalul?  Cum se pot sesiza cei de la Orange despre problema?
Multumesc

#247
daniel28

daniel28

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,189
  • Înscris: 07.08.2003
Cel mai simplu e sa folosești VoWIFI.
Varianta 2 e sa te muți la operatorul care are semnal in zona ta. Iei niște cartele de la ceilalți operatori și testezi.
Nu te baza prea mult pe efectele sesizării. Dacă e o chestiune de ecranare indoor nu te va băga nimeni in seama pentru ca in contracte scrie ca semnalul este influențat de cutare și cutare si operatorul nu garantează o anumită viteza.


#248
Notorious

Notorious

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 900
  • Înscris: 11.11.2003
Merci de raspuns.  Am activat VoWIFI dar nu merge grozav.
Speram sa se poata face o sesizare la Orange poate fac ceva.
In cartierul meu e o pata portocalie de lipsa semnal si casa mea exact in mijloc.

#249
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,889
  • Înscris: 07.08.2008

 daniel28, on 03 ianuarie 2022 - 20:16, said:

Nu te baza prea mult pe efectele sesizării. Dacă e o chestiune de ecranare indoor nu te va băga nimeni in seama
Si daca e afara tot nu prea te baga in seama. In decembrie trebuia sa fac niste teste impreuna cu ei, i-am sunat, s-au uitat putin peste sesizarea mea si mi-au spus ca e final de an si nu se stie daca vor face ceva in zona mea in viitorul apropiat. Cei de la Tehnic nu au mai vrut sa mai facem nici un test, cum promisesera prima data... Ii cam doare undeva daca in zona au doar cativa clienti afectati de problema, dar e bine ca pe harta lor cu acoperire arata semnal excelent 4G/3G si de fapt e dezastru.

Cea mai buna solutie e cum ai zis tu: luat cartele de la celelalte retele si vazut care are semnal mai bun si facuta cererea de portare apoi.

#250
IceCoolExtreme

IceCoolExtreme

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,816
  • Înscris: 06.11.2018
Rețea – 4G și 4G+ în sute de noi localități

De-a lungul anului 2021, Orange s-a extins cu rețeaua 4G într-un total de 254 localități, în timp ce rețeaua 4G+ s-a extins în 1637 localități. Pe parcursul T4 2021, mii de locuitori din mediul rural au primit acces la conectivitate 4G, procentul de acoperire fiind de 98,31% din populație, în timp ce 366 de noi localități din mediul urban și rural s-au bucurat de avantajele rețelei 4G+. În ceea ce privește rețeaua 5G, aceasta este disponibilă astăzi clienților din 17 orașe.

https://forum.softpe...3#entry28808573

#251
xperia_ray

xperia_ray

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,103
  • Înscris: 13.01.2013

 IceCoolExtreme, on 17 februarie 2022 - 17:42, said:

Rețea – 4G și 4G+ în sute de noi localități

De-a lungul anului 2021, Orange s-a extins cu rețeaua 4G într-un total de 254 localități, în timp ce rețeaua 4G+ s-a extins în 1637 localități. Pe parcursul T4 2021, mii de locuitori din mediul rural au primit acces la conectivitate 4G, procentul de acoperire fiind de 98,31% din populație, în timp ce 366 de noi localități din mediul urban și rural s-au bucurat de avantajele rețelei 4G+. În ceea ce privește rețeaua 5G, aceasta este disponibilă astăzi clienților din 17 orașe.

https://forum.softpe...3#entry28808573

cred ca mint cu nesimtire, pe zona alor mei la Farcas DJ ofera 3G adica 19.2 , fara acordul meu au facut din abonamentul de 14 euro, l au redus la 4 euro si 60 de gb , asta in conditiile in care nu m a sunat nimeni sa ma intrebe de santate, nu ca as accepta dat fiind faptul mizeria de semnal pe care o ofera acolo, semnal in casa la jumtate, desi releul nu e nici la 500 de m in linie dreapta, vodafone ofera 4G full in casa si viteza de pana la 225mbps, oare eu am portat nr datorita pretului sau datorita mizeriei de semnal pe care o oferi acolo? lasand la o parte lipsa 4G ului vocea si netul sunt groaznice de aia nici clienti acolo nu prea mai au.
ce m a facut sa iau aceasta decizie? mi se spune ca nici pt anul asta nu sunt planuri de extindere pe zona, ft bine, ura si la gara !

#252
bokkkdan

bokkkdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 15.06.2006
Care or fi cele 17 orase care au 5G?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate