Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 

Camera supraveghere video wireless PNI IP230T 1080P cu PTZ H264+ - Suport, Testare, Pareri

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
120 replies to this topic

#37
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 29.01.2016
Am uitat sa mai adaug trei plusuri :
- daca setezi alarma la detectie miscare pe langa alerta face si poza si o ataseaza in alerta. Alerta vine in aplicatie, nu pe mail sau altundeva.
- cand urmaresti inregistrarile de pe card, sau chiar camera live si consideri ca este ceva ce trebuie inregistrat sau pozat, ai optiunea de inregistra si poza direct in telefon acea perioada / poza care te intereseaza
- sistemul audio e bun, difuzorul se aude destul de tare, microfonul isi face bine treaba, poti auzi destul de bine ce se vorbeste in zona camerei (cam pana la 6-8 m) daca se vorbeste normal si chiar si peste 10 m daca se vorbeste tare, sau daca cineva striga sau tipa

Si inca ceva, nu am testat detectia miscare, cea care, teoretic, misca camera dupa subiectul care intra in raza ei, din motivele mentionate de ceilalti colegi de forum mai sus. Deci, aici nu stiu daca merge sau nu, daca e utila sau nu.
Voi testa si voi reveni cu feedback si pe aceasta functie.

Per total, e o camera ok in acea zona de pret, cu cateva minusuri deranjante, dar, poate se rezolva la urmatoarele upgrade-uri de firmware, daca vor exista...

#38
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 29.01.2016
Revin dupa inca 3 zile de testare.
Problemele postate o pagina anterior se mentin, ba dimpotriva, se accentueaza.
Pe scurt :
1. Pe mod HDR am refresh rate la 3 secunde cand nu detecteaza miscare, ceea ce o face sa mearga in frame-rui, evidente. Nu am primit raspuns de la @suport_PNI daca e normal asa (asa functioneaza camera) sau ar trebui sa faca refresh la 1 secunda

2. Probleme in accesarea filmarilor de pe card, am schimbat si cardul si se mentin - nu pot face scroll intre anumite momente ale filmarilor salvate pe card, pot accesa doar bucati din inregistrari si cand derulez cate 1-2 min sau chiar si 30 sec, apare mesajul "Sfarsit filmare" si trebuie sa ma intorc in urma chiar si cu cateva zeci de minute pentru a accesa bucatile care merg si sa le las sa ruleze pe telefon pana ajung la momentul care ma intereseaza. Acest lucru e enervant rau. Daca te intereseaza ceva la ora 10:30, sa zicem si nu poti accesa decat sectiunea de 09:20, sa zicem, trebuie sa stai si sa lasi sa ruleze 50 min pe telefon pentru a ajunge unde vrei. In alte momente ale zilei, nu se intampla asta, merge sa accesez ora 03:30, apoi 03:35, sau 03:45 sau ora 04:12, merge ok. Inca nu m-am prins cum functioneaza asta, sau de cauza.

3. Are multe momente in care cand accesez camera, imi da mesajul "Eroare" sau "Reincercati". Si trebuie sa intru si sa ies de foarte multe ori din aplicatie pentru a ma conecta la ea.

#39
cezarc

cezarc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 26.01.2006
la vizualizarea inregistrarilor un lucru bun este ca se poate mari perioada de timp a bannerului din partea de jos ferestrei prin tragerea cu doua degete Posted Image, dar persista problema ca nu se pot vizualiza inregistrarile decat din ziua curenta. De exemplu, selectez din calendar ziua anterioara, dar apar doar inregistrarile din ziua curenta.

#40
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,661
  • Înscris: 21.03.2020

View PostMagicwisewolf, on 02 iulie 2020 - 14:19, said:

Salut,

1. Cum ramane cu acea problema de motion tracking, cand ramane blocata in pozitii aiurea si nu revine ?
Ati reusit sa reproduceti situatia ?

2. Ce inseamna o latime de banda garantata ? Eu am pe wifi viteze de 30-40 mbs pe download si 10-15 mbs la upload. Routerul este la cativa metri de locul unde as vrea sa pun camera, zona fiind despartita de un perete de caramida placat cu polistiren. E suficienta viteza pentu o functionare normala ? Sau trebuie sa ma gandesc neaparat la cablu ? La cablu e o problema pt ca trebuie sa sparg peretii si nu prea as vrea.
Ar mai fi o varianta, dar nu stiu daca merge. Am un Acces point TP Link https://www.emag.ro/...e/pd/ER9VNBBBM/
si are o iesire lan, la care as putea conecta camera. Pot pune si camera si AP-ul in aceeasi priza, afara, intr-o zona acoperita. Ar fi o varinta, ar functiona asa, in cel mai rau caz ?
La mine merge cu latime de banda 10MB si am doua camere... insa motion tracking nu a functionat decat cateva zile

#41
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,661
  • Înscris: 21.03.2020
Cred ca m-am jucat eu in setari... de fapt

#42
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,661
  • Înscris: 21.03.2020
Am mai luat si o  Camera supraveghere video PNI IP394 care merge tot in Tuya si este la fel de utila (ea ar fi de interior) si se vad ambele in aplicatie... Singura diferenta intre ele este ca cea de interior nu are leduri pentru supraveghere noaptea mod color. Plusul ar fi ca poate fi utilizata si la exterior daca nu o ploua (se poate fixa sub o streasina sau intr-un foisor), are temperaturi de functionare -26 +60 grade C! Eu sunt multumit de ele!

#43
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 29.01.2016

View PostGlCA_Contras, on 15 iulie 2020 - 09:00, said:

Cred ca m-am jucat eu in setari... de fapt

Motion tracking-ul nu l-am activat ca nu am nevoie sa se plimbe camera dupa caini toata noaptea.
Am activat la un moment dat doar Alarma Detectie Miscare si functioneaza bine. Trimite alerte in aplicatie si face si poza. Ma rog, poza nu e prea reusita, dar nu poti avea pretentii. Eu il setasem pe un interval si mi-a mers bine alerta.
La mine ramane problema cu accesarea anumitor momente ale zilei de pe inregistrare. Imi merge ok pe un interval, pot face scroll, pot merge 20 sec sau 3 min mai tarziu, pe altul imi da "Sfarsit filmare" si nu mai incarca nimic. Daca sar acel interval si ma duc mai tarziu, se incarca. Si tot asa. Dar nu am reusit sa imi dau seama daca e un tipar sau e aleatoriu.

#44
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,661
  • Înscris: 21.03.2020
Daca ii bag alerta de motion si bate vantu prin copaci nu mai am liniste ....

#45
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,499
  • Înscris: 30.08.2017
Tocmai am mutat camera in casa, sa pot urmari ce se intampla daca se declanseaza alarma.LED-urile aceleas sunt foarte deranjante. Am dezactivat monitorizarea miscarii si tot se aprind cand detecteaza miscare. Exista vreo cale sa dezactivam acele led-uri? Am incercat sa le acopar, dar camera cand aprinde led-urile dezactiveaza filmarea prin infrarosu, astfel ca nu se mai vede nimic. Ca solutie de compromis tin IR activat nonstop in loc de auto.

#46
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 29.01.2016

View Postgeorge_alexandru, on 20 iulie 2020 - 09:10, said:

Tocmai am mutat camera in casa, sa pot urmari ce se intampla daca se declanseaza alarma.LED-urile aceleas sunt foarte deranjante. Am dezactivat monitorizarea miscarii si tot se aprind cand detecteaza miscare. Exista vreo cale sa dezactivam acele led-uri? Am incercat sa le acopar, dar camera cand aprinde led-urile dezactiveaza filmarea prin infrarosu, astfel ca nu se mai vede nimic. Ca solutie de compromis tin IR activat nonstop in loc de auto.

Nu cred ca le poti dezactiva de undeva, aceeasi problema o am si eu.
La fiecare trecere prin dreptul camerei se apind acele leduri, desi nu am detectia miscarii activa. Nu am gasit nimic in setari sa le pot opri.

#47
cezarc

cezarc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 26.01.2006
am testat conectarea la calculator -sistem windows-..se instaleaza un  emulator nvr (am instalat "Video Surveillance Software"  link   https://www.ispyconn...m/download.aspx)....dupa instalare tb cautata adresa ip a camerei, se introduce la optiunile onvif si voila

#48
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 29.01.2016

View Postcezarc, on 02 august 2020 - 18:39, said:

am testat conectarea la calculator -sistem windows-..se instaleaza un  emulator nvr (am instalat "Video Surveillance Software"  link   https://www.ispyconn...m/download.aspx)....dupa instalare tb cautata adresa ip a camerei, se introduce la optiunile onvif si voila
De pe calculator merg accesate si inregistrarile de pe card ?
Ca de pe Tuya fac figuri, anumite momente nu se pot accesa si sunt convins ca e de la aplocatie, cardurile testate nu au nimoc si momentele sunt aleatorii. Am descris mai sus situatiile intampinate.

#49
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,661
  • Înscris: 21.03.2020
Inregistrarile din cloud se pot vedea in app. Cardul nu cred, ala trebuie scos si bagat in PC - asa ar fi logic

#50
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 29.01.2016

View PostGlCA_Contras, on 03 august 2020 - 10:18, said:

Inregistrarile din cloud se pot vedea in app. Cardul nu cred, ala trebuie scos si bagat in PC - asa ar fi logic

Inregistrarile se fac pe card, accesezi inregistrarile prin aplicatia lor, Tuya Smart. Nu sunt in cloud. Pt cloud trebuie sa platesti.
Daca pui cardul in pc nu ai cu ce sa rulezi filmuletele. Este un format ciudat, pe care nu l-a recunoscut niciun player, inclusiv VLC.

#51
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,661
  • Înscris: 21.03.2020
Unde accesezi tu filmarile pe SD din TuyaSmart. Eu nu am gasit in meniu optiunea asta... E cumva la play?
Opaaa, imi zice Sd card not detected - desi are cardul infipt la locul lui si l-am formatat fat32 din start!

Edited by GlCA_Contras, 03 August 2020 - 18:50.


#52
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 29.01.2016

View PostGlCA_Contras, on 03 august 2020 - 18:45, said:

Unde accesezi tu filmarile pe SD din TuyaSmart. Eu nu am gasit in meniu optiunea asta... E cumva la play?
Opaaa, imi zice Sd card not detected - desi are cardul infipt la locul lui si l-am formatat fat32 din start!
La Redare / Play sau cum vrei sa ii mai zici.
Din ce imi aduc aminte de la momentul cand am testat-o la inceput, daca nu ai card, nu apare butonul de redare activ.
Asta inseamna ca Redare acceseaza de fapt tot cardul, prin aplicatia Tuya. Daca nu platesti, pe Cloud nu iti salveaza nimic, deci, nu are cum ca inregistrarile sa fie redate din cloud.

Edited by Magicwisewolf, 03 August 2020 - 23:41.


#53
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,661
  • Înscris: 21.03.2020
da mersi - mai  formatez odata cardul si incerc iar....

#54
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 29.01.2016

View PostGlCA_Contras, on 04 august 2020 - 07:51, said:

da mersi - mai  formatez odata cardul si incerc iar....

Da-i formatare din aplicatie Tuya. Daca nici asa nu merge, schimba-l.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate