Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

SmugMug

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012
Hei,

Am primit o ofertă de 1 An gratis planul pro la SmugMug de la Capture One.
Eu acum am pentru backup pCloud 2TB lifetime și pentru sharing în familie Google Drive 2TB anual.

Folosiți careva SmugMug? Cum se compară cu Google Photos?
Menționez că fac poze doar pentru mine și uneori, foarte rar, mai pozez lalele pentru un coleg de pe forum.

Edited by bv01, 21 May 2020 - 08:31.


#2
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Am avut eu smugmug. E un serviciu profi, foarte bun. L-am abandonat pentru ca bani. Nu am mai avut chef sa dau 50-60$ pe an nu mai stiu cat era. Mi s-a parut organizarea mult mai buna pe smugmug. Era acum cativa ani totusi, nu mai stiu cum e acum.

#3
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012
Au aplicație de sync?

#4
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Eu folosesc smugmug de cativa ani, cont Power. Cand am decis sa tin fotografiile in cloud am ales in final intre smugmug si zenfolio. Am ales smugmug pentru ca era gestionat de softisti pasionati de fotografie, pe cand zenfolio era gestionat de fotografi pasionati de software Posted Image Se utilizeaza serverele Amazon pentru stocarea imaginilor. Organizarea este net superioara celei din googlephoto, fotografiile pot fi incarcate la dimensiunea originala  dar numai in format jpeg. Video maxim 20minute de fisier. Nu exista limitare de spatiu de stocare. Am verificat acum cat am utilizat: TOTAL STORAGE USED 1.04 TB, dar pot fi si 10TB pretul e acelasi. Pentru raw se plateste suplimentar traficul upload/download, nu merita. Raw, tiff, psd, etc. le tin pe hdd, dar daca se intampla ceva cu ele am cel putin jpgurile in siguranta, la calitate maxima. Practic pe smugmug am aceasi structura de foldere/subfoldere ca si pe hdd, in plus se pot forma diverse galerii cu imaginile existente in diverse foldere. Se pot utiliza cuvinte cheie, din pacate nu se integreaza in structura fisierelor jpeg, fiind valabile doar pe smugmug. Exista si aplicatie de Android, Windows cu care se pot face sincronizari. Suportul client este rapid, raspund la orice intrebare, desi nu toate raspunsurile sunt si utile Posted Image Problema este ca a crescut pretul, de la 50-60 dolari/an, contul power este acum 80-90 dolari/an,  de vreo 2-3ani se plateste si tva. Exista si un cont mai ieftin dar e ca aparatele entry level, ar putea fi mai bune daca nu ar taia producatorul din specificatii. Sharing-ul mi se pare mult mai simplu decat de pe hdd sau googlephoto (exceptand softpedia unde s-a ramas pe aria de critica la metode de sharing de pe vremea filmului Posted Image). Practic am toate fotografiile la mine, oricand, oriunde, pe telefon, in structura pe care am conceput-o si pe hdd. Si pe googlephoto se plateste daca nu se doreste comprimarea imaginilor, insa pentru vizualizare normala pe ecran, aceasta comprimare nu mi se pare ca are vreo influenta asupra imaginilor. Ma gandesc ca daca smugmug au cumparat si flickr nu au de gand sa inchida taraba in viitorul apropiat.

Edited by edri, 21 May 2020 - 19:36.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate