Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Numar de telefon apelat aparut aiurea la contact existent

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
OCEBE

OCEBE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 07.01.2007
La un Samsung A40 pe Vodafone, cand vreau sa apelez un anumit contact avand numarul 0722xxxxxx (tot pe Vodafone), telefonul afiseaza ca apeleaza numarul 4440722xxxxxx; la fel daca vreau sa trimit mesaj. Bineinteles ca in asemenea conditii, contactul nu primeste vreun apel sau mesaj. Mai mult, tot istoricul convorbirilor si mesajelor avute cu contactul avand numarul 0722xxxxxx s-a mutat pe numarul 4440722xxxxxx. Degeaba incerc sa sterg contactul real si istoricul apelurilor pe numarul fals, sa restartez telefonul si sa reintroduc contactul cu numarul corect, ca dupa cateva zile numarul fals 4440722xxxxxx reapare la apelarea acelui contact. Fenomenul se producea si cand avea Android 9 si acum, cand are Android 10.
Inainte de a posta aici am cautat pe net o solutie pentru o asemenea problema dar nu numai ca n-am gasit, dar se pare ca nu prea s-a mai lovit lumea de asa ceva.

#2
dionenina424

dionenina424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 21.04.2020
Deci, tu ai un numar salvat in agenda (mai precis care ageda: SIM, gmail, telefon?).
Si citeva zile merge ok....
Apoi cind vrei sa-l apelezi, apare cu 444 in fata (la apelare?).
Si in agenda cum apare ?
Vezi ce aplicatii au permisiunea se umble la agenda: setari > aplicatii > permisiuni > contacts

SAU

Salveaza in agenda sub forma +40722...

#3
OCEBE

OCEBE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 07.01.2007

 dionenina424, on 20 mai 2020 - 16:36, said:

Deci, tu ai un numar salvat in agenda (mai precis care ageda: SIM, gmail, telefon?). In telefon
Si citeva zile merge ok.... Da
Apoi cind vrei sa-l apelezi, apare cu 444 in fata (la apelare?). Da
Si in agenda cum apare ? In agenda contactul apare cu numarul corect; in istoric ramane numele contactului corect dar cu numarul 4440722xxxxx
Vezi ce aplicatii au permisiunea se umble la agenda: setari > aplicatii > permisiuni > contacts  Permisiunile sunt restrictionate la sange, dar am sa mai verific.

SAU

Salveaza in agenda sub forma +40722... Am sa incerc, multumesc; sper sa nu fiu nevoit sa fac asta la toate contactele din agenda. Dar ce pot face sa intorc tot istoricul (inclusiv mesajele) pe numarul corect?


#4
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007
Cel mai probabil ai activat sincronizarea cu alte surse (gmail, cloud etc) si acolo ai respectivul contact salvat altfel.

#5
OCEBE

OCEBE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 07.01.2007
Sincronizarea este dezactivata.
La permisiuni contacte, gmailul si google aveau acces (cum de au scapat la permisiuni nu stiu); de ieri nu mai au.

#6
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007
Daca aveau acces e posibil sa fi facyt si ceva sincronizari.

#7
OCEBE

OCEBE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 07.01.2007
Mda... Fenomenul s-a repetat. Si asta imediat dupa ce am facut o reincarcare a cartelei avand numarul respectiv. Ca sa ma conving ca nu-i o coincidenta, am reincarcat cartela altui numar din agenda; imediat si numarul acestuia s-a schimbat in 4440726xxxxxx.

#8
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,870
  • Înscris: 03.02.2005
Problema ta cred ca se trage strict de la aplicatia cu care apelezi: Dialer / Phone etc.
Cum apare un numar care doresti sa-l apelezi in agenda telefonica, daca folosesti o alta aplicatie de agenda, caci banuiesc ca ai una?
Nu ma refer la a te uita la numere direct din aplicatia de efectuat apeluri ci o alta, banuiesc ca ai o aplicatie intitulata Contacts sau ceva de genul asta.
Daca totusi nu iti dai seama care-i aplicatia de agenda, poti instala temporar aplicatia oficiala de la Google: Contacts.

Asadar, numerele de telefon in agenda apar cu acel prefix sau nu?

Daca iti apar acele numere si-n agenda salvate cu prefix atunci e clar de la vreo aplicatie care ti le rescrie, asta trebuie sa te dumiresti tu ce aplicatii au acces la agenda ta telefonica.
Daca nu iti apar acele numere cu prefix, atunci e o problema doar legata de aplicatia de Dialer / Phone.

La mine in aplicatia Phone (Dialer) este o functie, care-i prezenta si pe alte telefoane, prin care se poate "adauga" automat un prefix la orice numar ce urmeaza sa fie apelat.
Deschide si tu aplicatia asta, intra la setari eventual cauta meniul de setari avansate si uita-te daca nu ai ceva legat de Localizare sau Location.
La mine e "Location" cu un subtext "Show contact location...", in acel meniu am doua functii importante:
- Default country code, care la mine e setat pe 40
- Add country code, optiune care la mine e dezactivata.

Astfel eu cred ca la tine e setat "default country code": 44 (United Kingdom) si ai activata optiunea "add country code".

Edited by Ciubex, 01 July 2020 - 16:28.


#9
Dany_91

Dany_91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 04.04.2010
Mai mult ca sigur e cum a scris @Ciubex. Ai setat default country code UK.
Poți modifica numerele din Ro cu prefixul +40 în față. Dacă ai timp...
Eu în timpul pandemiei am luat la rând toate numerele, și am adăugat la fiecare poză, adresă,email, Twitter, Facebook, LinkedIn, samd..
Dar am avut timp! 😀

Am aproape 700 de numere.

Plus country code la fiecare număr

#10
OCEBE

OCEBE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 07.01.2007
Nu am instalate alte aplicatii pentru telefon/agenda/SMS; doar cu ce a venit telefonul. Nu gasesc pe al meu A40 setarea cu "default country code".
In agenda/contactele telefonului numarul de telefon apare 0722xxxxxx (acest numar e pe cartela pre-pay). Totul e OK pana in momentul in care fac cu telefonul o incarcare de pe contul meu de abonat a cartelei avand acest numar. Din acest moment in tot istoricul/recente, in loc de 0722xxxxxx apare 4440722xxxxxx (apare un prefix cu trei cifre de 4, nu doua cifre de 4 ca sa ma duca gandul la prefixul UK), pe numarul corect ne mai existand niciun istoric. Bineinteles ca initierea vreunui apel sau trimiterea vreunui SMS direct din istoric/recente catre acest "nou" contact e imposibila; daca primesc vreun apel sau SMS de la 0722xxxxxx se deschide un nou istoric pentru 0722xxxxxx.
Am incarcat tot de pe telefonul meu o alta cartela pre-pay avand numarul 0726xxxxxx; imediat apoi tot istoricul cu acest numar s-a mutat pe 4440726xxxxxx, la fel ca in primul caz.
Am editat in agenda unul din cele doua numere (am adaugat prefixul +4), celalalt numar l-am last cum era si am sa urmaresc ce se va intampla cand voi incarca din nou aceste doua cartele.
In concluzie, ceea ce declanseaza aceasta nebunie este incarcarea de pe telefon a unei cartele pre-pay: numarul cartelei respective capata in istoricul meu prefixul 444.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate