Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Vreau sa invat la facultate, nu sa stau "sa fac prezenta"

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
AstroNoot

AstroNoot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 11.01.2018
Stiu ca suna ipocrit pentru unii de aceeasi varsta cu mine, dar nu-mi place deloc situatia din facultatea mea, starea generala de "tras pe cur".  Sunt la o facultate de stiinte ingineresti, la profilul Calculatoare, in anul 1.  In primul semestru mi-am dat seama ca am colegi care nu se prea omoara cu invatatul, dar mi se pare ceva normal.  Cam asa sunt si eu, cand vine vorba de 60% din cursuri. Dar mi-am mai dat seama ca nici profesorii nu se prea omoara cu predatul. Unele cursuri erau mai scurte de doua ore, sau prezentari powerpoint facute pe WC. Nu-i mare lucru. Practica conteaza. Dar nici laboratoarele/seminarele nu erau mai stralucite.

Materia-i de cacat, invechita. Totusi in semestrul 2 s-a schimbat programa si acum facem Python si Java. Mi se par relevante si chiar doresc sa invat. Restul cursurilor sunt fillere, si mi-e chiar super ok daca nu le fac.

Dar toti profesorii fac cursuri online in felul urmator: Intri pe platforma Moodle a universitatii, te holbi 2 ore la pdf si stai pe Microsoft Teams in acelasi timp. Thats it. Sa figureze-n prezenta.

Singura materie la care se face ceva e Electrotehnica.  

Eu nu am fost super stralucit la admitere, si am intrat la taxa. Mie nu mi se pare normal sa stau in conferinta pe degeaba, pe banii parintilor. Asa mai bine fac tutoriale de pe Udemy.

Exista ceva ce pot sa fac?

#2
dionenina424

dionenina424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 21.04.2020
Varianta 1:
Iti bagi lupa in ea de facultate, inveti singur, te angajezi sau iti faci afacerea proprie, faci o caruta de bani

SAU

Varianta 2:
Iti bagi lupa in ea de facultate, o faci doar pentru diploma, inveti singur, te angajezi [la stat, cu diploma aia altfel inutila] sau iti faci afacerea proprie, faci o caruta de bani.

Edited by dionenina424, 20 May 2020 - 16:17.


#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

 AstroNoot, on 20 mai 2020 - 16:13, said:

Exista ceva ce pot sa fac?
Facultatea nu-i dadaceala din liceu. E un alt sistem in care tu esti actorul principal si nu profesorii.
Ai bibliografie la curs, cere daca nu v-a dat, ai pe net documentatie cata vrei, nu sta, pune in paractica. Asa se ajunge meserias, nu primesti cunoastere de pe tabla la nici o facultate. La seminar vii si intrebi ce nelamuri ai, aici pe forum, pe oricine prinzi in domeniu.

Edited by neagu_laurentiu, 20 May 2020 - 16:29.


#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Tu poti sa pui intrebari ca oricum profesorii se vor uita ca curca-n lemne..

#5
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Eu as pune accent pe cursurile de teorie/arhitectura, daca tot ingineriti ceva.

Cursurile de Python/Java sunt un fel de cursuri pentru...muncitori. E ca și cum ai invata sa dai cu sapa. Nu-i rău, da' parcă e mai bine sa fii ăla care trasează șanțul, decât ăla care îl sapa.

Edited by dexterash, 20 May 2020 - 16:34.


#6
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Nu inveti mai nimic in facultate. Straduieste-te atat cat sa treci.
Invata de pe site-urile oficiale (are si Python, Java), sau de prin tutorialele (multe cu plata) ale facultatilor cu renume (MIT, Standford, etc.) si prin anul 2-3, cand prezentele nu mai conteaza asa mult, te duci si te angajezi. Acolo o sa inveti sub indrumare interactiv si constructiv. Si o sa castigi si bani pentru taxa plus bani de buzunar.
Netul si bibliotecile (acum si online) sunt manualele tale.
Cand o sa termini facultatea o sa constati ca diploma nu te prea ajuta cu nimic.

#7
botoxy

botoxy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 25.04.2017
Facultatea se face pentru diploma si ca sa dai la buci ceva, nu se face ca sa inveti.
Vezi pe bill gates, elon musk, stev jobs, nici unul nu a invatat la facultate.
Daca inveti o sa ajungi sinucigas pe la 40 de ani,adica ceva manager sau secretara sictirita pe salar mediu

#8
Jugendstil

Jugendstil

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 30.01.2020
Daca vrei sa inveti, ai gresit tara.

#9
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
@initiator, mie mi-a luat 5 ani in loc de 4 sa termin facultatea, pentru ca am realizat ca nu invat nimic util si m-am angajat in domeniu ca sa vad cu ce se mananca de fapt industria.

Lipsa prezentei a dus la repetarea unui an, desi aptitudini si cunostinte aveam; profesorii n-au vrut sa auda. Nu am stat sa ma cert cu ei. Am acceptat situatia si mi-am vazut de viitor. De diploma tot am avut nevoie, dar strict ca hartie care sa ateste ca am trecut pe la facultate.

Restul am invatat pe barba mea si a mentorului de la serviciu.

 botoxy, on 20 mai 2020 - 17:23, said:

Vezi pe bill gates, elon musk, stev jobs, nici unul nu a invatat la facultate.

Da ma, diferenta e ca astia au renuntat la facultati gen Harvard si MIT pentru ca erau suficient de buni sa-si dezvolte afacerea. N-au renuntat la facultatea de manangement de la Spiru.

Edited by Ann0nyym0us, 20 May 2020 - 17:39.


#10
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
Inițiator, interesează-te ce medie/note trebuie sa ai, ca să poți trece la locuri fără taxa începând din anul 2.

#11
AstroNoot

AstroNoot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 11.01.2018
Am 9,43 pe semestrul 1.
E ușoară sesiunea aici.

#12
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012
stai chill, si eu m-am inscris acu la 29 de ani la facultate, sa vad si eu cum e :lol: , sa nu mor si eu fara o diploma :lol: .. la fel, nu facem nimic , profesori batrani care habar nu au pe ce lume traiesc, unii din ei o ard la modul religios dar urat de tot, nu au nici o treaba cu tot ce tine de tehnologie sau online , etc

Mai nou, o sa avem simulare la niste examene =)) , unde dracu ai mai pomenit asa ceva ? :lol: , cica sa nu fim surprinsi de modul cum decurge online =))) haha

Daca ma intrebi ce am invatat in semstrul 1, habar nu am sa iti zic

#13
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
cei ce au renuntat la facultate in statele unite nu sunt neaparat genii ci au exploatat o nisa. unii din ei. altii au fost genii
cei ce au exploatat o nisa nu cunosteau multe insa nu exista asa ceva pe piata. de exemplu google. existau si alte motoare de cautare la vremea cand au aparut ei , gen altavista si yahoo search. diferenta a fost ca google au avut alt algoritm de cautare ce i-a facut sa fie primii in utilizare. de acolo au facut chestia cu monetizarea si banii s-au strans. nimeni nu avea cum sa ii mai opreasca din cauza faptului ca au angajat constant noi echipe care au venit cu ceva nou
asa incat cei ce au inceput proiectul google n-au fost neaparat cei mai inteligenti insa au strans in jurul lor mereu tineri inteligenti. au luat ce era mai bun pe piata si si-au continuat dezvoltarea.
in ceea ce priveste in ziua de astazi....mai toate ideile unice , software sau site-uri, au fost luate deja. este greu sa vii cu ceva nou care sa aduca extrem de multi bani

#14
Failsafe

Failsafe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 25.04.2020

 dexterash, on 20 mai 2020 - 16:34, said:

Eu as pune accent pe cursurile de teorie/arhitectura, daca tot ingineriti ceva.

Cursurile de Python/Java sunt un fel de cursuri pentru...muncitori. E ca și cum ai invata sa dai cu sapa. Nu-i rău, da' parcă e mai bine sa fii ăla care trasează șanțul, decât ăla care îl sapa.
Iar te bagi sa dai "sfaturi" in domenii la care doar poti sa visezi? Vezi-ti de spalatul veceurilor, acolo maxim poti da sfaturi.

 AstroNoot, on 20 mai 2020 - 16:13, said:

Materia-i de cacat, invechita. Totusi in semestrul 2 s-a schimbat programa si acum facem Python si Java. Mi se par relevante si chiar doresc sa invat. Restul cursurilor sunt fillere, si mi-e chiar super ok daca nu le fac.
Eu nu am fost super stralucit la admitere, si am intrat la taxa. Mie nu mi se pare normal sa stau in conferinta pe degeaba, pe banii parintilor. Asa mai bine fac tutoriale de pe Udemy.

Exista ceva ce pot sa fac?
Poti sa faci:
1. strangi din dinti si mergi mai departe ca sa obtii hartia - asa-s facultatile! + inveti pe cont propriu pentru meseria propriuzisa
2. o abandonezi si inveti pe cont propriu, dar nu mai ai hartia

Eu recomand 1.

Aia e, din pacate in facultati nu prea se invata nici meserie si nici mare branza din presupusele "baze" despre care vorbesc habarnisti ca sa se afle in treaba.

 Jugendstil, on 20 mai 2020 - 17:26, said:

Daca vrei sa inveti, ai gresit tara.
Si in vest e in proportie de >95% tot asa.

#15
Bernard77

Bernard77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 14.04.2017
E lasa, asta nu e o problema, nu va fi un impediment sa te dai rotund dupa ce termini ca tu esti inginer si ai terminat o facultate grea, nu ca altii...

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 AstroNoot, on 20 mai 2020 - 16:13, said:

...
Exista ceva ce pot sa fac?
Nu prea mult.

Lejereanu. Cam asta inseamna facultate. Inginerie, zici? Prezentari si frecat gogu menta pana in anul III, cand se va face si ceva practica la firme/companii. Anul IV se axeaza pe mai putina materie si mai mult de lucru pentru proiectul de licenta.  Practica adevarata o faci dupa ce dai licenta si te angajezi.

Asta nu inseamna ca nu te poti apuca pe cont propriu de ceva anume si sa ii abordezi tu pe profesori cu ce nelamuriri ai. In facultate nu trage nimeni de tine, la fel cum o faceau in generala sau liceu. Daca vrei faci ceva, daca nu, nu.

Edited by MembruAnonim, 20 May 2020 - 20:28.


#17
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Iar a sărit clasa muncitoare mandra ca o floare de cur in sus. Pe scurt e așa:
- poti să înveți să folosești un limbaj sau echipament dintr-un manual; nu-ți trebuie facultate pentru asta
- poți să faci arhitecturi, sa proiectezi și să decizi când se folosește un anume limbaj, o arhitectura, un echipament, etc etc; in genere, pentru asta ai nevoie fie de facultate cu ceva cursuri dedicate, fie acumulezi experiența - dar e vorba de ani pe care facultatea ii poate "salva"


#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
A se vedea topicul despre invatamantul romanesc... buricul mapamondului - care scoate analfabeti functionali pe banda rulanta de 30 de ani!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate