Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Care este adevaratul sfarsit a Evangheliei dupa Marcu?

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
119 replies to this topic

#19
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 09.09.2010

View Postmario_bril, on 20 mai 2020 - 20:09, said:

Săracii, au numai dușmani imaginari, deci... Trist, trist de tot să fii ateu, atunci.
Mie mi se pare mai trist sa crezi in ceva caruia il doare in basca de tine. Mai mult, are aceeas grija de atei, credinciosi crestini si credinciosi ai altor religii. Ce spui, am dreptate sau nu?

#20
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,295
  • Înscris: 07.02.2003

View Postmario_bril, on 20 mai 2020 - 20:09, said:

Săracii, au numai dușmani imaginari, deci... Trist, trist de tot să fii ateu, atunci.
Da, cine are prieteni imaginari are si dusmani imaginari... trebuie sa fie o antiteza.
In general e greu sa fii ateu, presupune permanent gandire critica si constant esti batut la cap de indivizi care nu inteleg...

#21
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postandreic, on 22 mai 2020 - 19:27, said:

Da, cine are prieteni imaginari are si dusmani imaginari... trebuie sa fie o antiteza.
In general e greu sa fii ateu, presupune permanent gandire critica si constant esti batut la cap de indivizi care nu inteleg...

Problema voastră este că nu reușiți să explicați într-un mod rezonabil, care este originea tuturor lucrurilor... :)

#22
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,295
  • Înscris: 07.02.2003
Asta nu e o problema... nimeni nu poate explica totul.

#23
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postandreic, on 22 mai 2020 - 19:49, said:

Asta nu e o problema... nimeni nu poate explica totul.

OK, însă să încercați să ne vrăjiți că sursa viului, a vieții, a frumuseții, a conștiinței, a rațiunii etc. etc. etc. sunt niște atomi goi și proști și niște forțe oarbe și impersonale... e de râsu'-plânsu'... no offence! :)

Edited by heart_of_ice, 22 May 2020 - 20:07.


#24
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postandreic, on 22 mai 2020 - 19:27, said:

Da, cine are prieteni imaginari are si dusmani imaginari... trebuie sa fie o antiteza.
O eroare logică grosolană. Mergând pe logica dumitale ar rezulta și o astfel de idee năstrușnică: cine are sănătate neapărat trebuie să aibă și boli, ca să fie o antiteză. Nu, antiteza nu trebuie să existe în fiecare individ, în parte.

View Postandreic, on 22 mai 2020 - 19:27, said:

In general e greu sa fii ateu, presupune permanent gandire critica si constant esti batut la cap de indivizi care nu inteleg...
Ai inversat termenii, să știi. Posted Image

În general e greu sa fii creștin, presupune permanent gândire critică și constant ești bătut la cap de indivizi care nu înțeleg (atei)...

View Postandreic, on 22 mai 2020 - 19:49, said:

Asta nu e o problema... nimeni nu poate explica totul.
Nici nu vă interesează, de fapt. Mai bine criticați voi creștinismul, decât să găsiți explicații.

Edited by mario_bril, 25 May 2020 - 22:59.


#25
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View PostTurnatoriu_de_orza, on 19 mai 2020 - 21:30, said:

Intr-un foarte interesant si incitant documentar TV, vazut recent, se discuta despre istoricul Bibliei si cautarea documentelor ce sa presupunea ca
mai exista in locurile pomenite in ea.
Un element dezbatut de documentaristi a fost faptul ca in Biblie sa face vorbire de invierea lui Isus, dar in Evanghelia lui Marcu " povestea" se opreste doar cu moartea lui isus.
Am cautat in Bibile, ultima editie(cred), Evanghelia dupa Marcu si acolo se scrie despre invierea lui Isus.
Sa fi fost facuta, ulterior, de catre dogmatici, o completare?

Pentru ucenici, Hristos a inviat. Pentru toti ceilalti, El inca mai este mort. De aceea, la fiecare praznic al Invierii, ucenicii inca striga ”Hristos a inviat!”. De ce crezi ca striga...? Ca sa afle si ceilalti, care nu sunt ucenici ai Lui!

#26
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,889
  • Înscris: 10.09.2008
Din Evanghelia după Marcu, care se termină ”trunchiat” la 16:8, se înțelege că Isus a înviat și le-a transmis un mesaj ucenicilor, prin femeile care veniseră la mormânt să-i ungă corpul cu miresme. Evanghelia nu menționează arătările lui Isus către ucenici și discuțiile cu ei, pentru că erau în circulație mai multe tradiții, despre locul și natura acestor arătări. Iar Marcu s-a oprit probabil cu relatarea la partea cunoscută și acceptată în cercul lui de audiență.

#27
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,384
  • Înscris: 17.04.2014

View Postlogic1, on 30 mai 2020 - 16:26, said:

Din Evanghelia după Marcu, care se termină ”trunchiat” la 16:8, se înțelege că Isus a înviat și le-a transmis un mesaj ucenicilor, prin femeile care veniseră la mormânt să-i ungă corpul cu miresme. Evanghelia nu menționează arătările lui Isus către ucenici și discuțiile cu ei, pentru că erau în circulație mai multe tradiții, despre locul și natura acestor arătări. Iar Marcu s-a oprit probabil cu relatarea la partea cunoscută și acceptată în cercul lui de audiență.

Ai cumva referinte care sa arate clar ca Evanghelia dupa Marcu se termina brusc  cu 16:8?
Din punctul meu vedere este putin probabil ca scriitorul sa nu fi consemnat aratarile lui Isus de dupa Inviere din fata apostolilor ( care toti au fost barbati) si El sa fi  lasat un mesaj ucenicilor doar prin intermediul unor femei... Mai ales ca stim ca despre aparitiile de dupa Inviere ale lui Isus Hristos vorbesc celelalte evanghelii din NT.

Edited by GRATEFUL, 31 May 2020 - 13:22.


#28
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,918
  • Înscris: 16.03.2004

View PostGRATEFUL, on 31 mai 2020 - 13:20, said:

ai ales ca stim ca despre aparitiile de dupa Inviere ale lui Isus Hristos vorbesc celelalte evanghelii din NT.

Da, și cum vorbesc celelalte evanghelii despre învierile lui Isus? cum scrie Pavel? fiecare cu versiunea lui... Matei e Matei, Luca e Luca, Ioan e Ioan, Pavel e Pavel... nu se pun ăștia de acord absolut deloc!

La Marcu este clar... femeile nu spun nimic, fiindcă se tem. Matei adaugă, schimbând această informație de la Marcu, Luca și Ioan, la fel, adaugă după imaginația lor.
Dacă ar fi fost după Marcu, apostolii nu ar fi aflat că trebuie să meargă la muntele din Galileea, pentru a-L vedea pe Isus înviat!

A, și da, de la v. 9 încolo este apocrif, alt scris, altă cerneală...se știu astea. Nici măcar bibliștii pro-Isus nu cred în porțiunea cu șerpii și otrava.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FEh_oe_LUkQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

vi-l dau pe baptistul Dr. Daniel B. Wallace, un religios.

#29
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postdark, on 14 decembrie 2021 - 16:41, said:

Da, și cum vorbesc celelalte evanghelii despre învierile lui Isus? cum scrie Pavel? fiecare cu versiunea lui... Matei e Matei, Luca e Luca, Ioan e Ioan, Pavel e Pavel... nu se pun ăștia de acord absolut deloc!

Păi evangheliștii nu erau comuniști ateiști, mey Darkule! Nu erau toți îmbrăcați la fel.
Fiecare a venit cu personalitatea lui, cu felul în care vede el lucrurile.
Fie că au fost martori oculari: Matei și Ioan, fie că au cercetat cu acribie și au scris informațiile preluate de la apostoli.

Ei nu se pun în mod artificial de acord, să dea bine în fața lumii Posted Image
Ei scriu cu frică de Dumnezeu întregul adevăr la care au avut acces.
Și gata.

Asta înseamnă sinceritate, autenticitate, curaj.

Edited by penticostalul, 14 December 2021 - 19:51.


#30
lostmyhope

lostmyhope

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 25.12.2012
Valul 5, Omicron.

#31
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View Postdark, on 14 decembrie 2021 - 16:41, said:

A, și da, de la v. 9 încolo este apocrif, alt scris, altă cerneală...se știu astea. Nici măcar bibliștii pro-Isus nu cred în porțiunea cu șerpii și otrava.
Pot confirma că atunci când mă țineam serios de post și rugăciune nu aveam probleme cu atacurile energetice și nu mă amețeam dacă trebuia să beau alcool ocazional.
Sunt anumite lucruri după care îmi pare rău că le-am pierdut.
Mă voi întoarce la post și rugăciune...

#32
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,918
  • Înscris: 16.03.2004

View Postbarbu78, on 14 decembrie 2021 - 20:53, said:

nu mă amețeam dacă trebuia să beau alcool ocazional.

Porțiunea din Marcu de care vorbim nu se referă la alcool sau la beție ci la ingerarea de otravă sau luarea în mână a șerpilor, cu garanția, zice acolo... că sunt fără urmări, ca efect al credinței.
Nu se observă niciunde așa ceva, cei credincioși dacă beau otravă mor ca toți ceilalți, depinde acum de câtă otravă intră în corpul lor, de asemenea, dacă-i mușcă vreun șarpe, vor muri și credincioșii.

#33
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Na-ș zice că este efectul doar al credinței, mai trebuie post, rugăciune și curățenie sufletească.
Sigur n-au fost chiriașii cei ce aveau grijă de mine.

#34
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,918
  • Înscris: 16.03.2004
Nu știu ce să zic, Barbu, dar din câte te cunosc, ești ahtiat după muieri, ori ăsta este păcat... nu doar în creștinism, cam în toate culturile. Nu rezolvi nimic cu postul și rugăciunea, trebuie mult mai mult, practic trebuie să duci o viață în care să-ți fixezi interesul sexual exclusiv asupra soției tale.

Este cel mai simplă modalitate pentru ”chiriași” să intre, pe cale sexuală. Asta o știu și păgânii, din cele mai vechi timpuri.

#35
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Greșești: nu sunt ahtiat după femei, pur și simplu au reprezentat o enigmă, o curiozitate pentru mine. Am încercat să le cunosc, să le înțeleg. Nu m-a interesat sexul în mod deosebit dar, dacă a fost și doamna a fost mulțumită, a fost în regulă. Mi-a plăcut jocul, mi-a plăcut jocul în care am pierdut controlat. De câteva ori am fost descoperit și când am zis motivul n-am fost crezut. Este cel mai plăcut joc... Respect femeia și o admir. Coasta din care a fost făcută, a fost ce avea bărbatul mai bun.

Edited by barbu78, 15 December 2021 - 21:34.


#36
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,918
  • Înscris: 16.03.2004

View Postbarbu78, on 15 decembrie 2021 - 21:31, said:

Nu m-a interesat sexul în mod deosebit dar, dacă a fost și doamna a fost mulțumită, a fost în regulă

[ https://media3.giphy.com/media/FhuUFnmWPHK5ZnCKKZ/giphy.gif?cid=ecf05e47aesxygs1ig826iud5bdwkwy6mektz4q70bt5xv48&rid=giphy.gif&ct=g - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate