Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Care este adevaratul sfarsit a Evangheliei dupa Marcu?

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
119 replies to this topic

#1
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,864
  • Înscris: 14.10.2010
Intr-un foarte interesant si incitant documentar TV, vazut recent, se discuta despre istoricul Bibliei si cautarea documentelor ce sa presupunea ca
mai exista in locurile pomenite in ea.
Un element dezbatut de documentaristi a fost faptul ca in Biblie sa face vorbire de invierea lui Isus, dar in Evanghelia lui Marcu " povestea" se opreste doar cu moartea lui isus.
Am cautat in Bibile, ultima editie(cred), Evanghelia dupa Marcu si acolo se scrie despre invierea lui Isus.
Sa fi fost facuta, ulterior, de catre dogmatici, o completare?

#2
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004
Hristos lucreaza de 2000 de ani si unii se mai intreaba daca a inviat sau nu Posted Image

#3
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,882
  • Înscris: 10.09.2008
În manuscrisele mai vechi nu se găsesc versetele 9-20 din cap. 16. Aceste versete adăugate ulterior sunt așa-numita încheiere lungă, dar există și o încheiere scurtă.

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003

 odastramosilor, on 19 mai 2020 - 21:43, said:

Hristos lucreaza de 2000 de ani si unii se mai intreaba daca a inviat sau nu Posted Image
Ideea lucreaza, in imaginatia oamenilor.

#5
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 07.01.2014
Posibil. Depinde de imaginația fiecăruia. Posted Image

Edited by daddypuff, 19 May 2020 - 22:03.


#6
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Este mult mai interesant de studiat cele ce or stat la originea evangheliilor.

#7
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004

 andreic, on 19 mai 2020 - 22:02, said:

Ideea lucreaza, in imaginatia oamenilor.
asta daca n-ai experimentat lucrarea sau nu ai vazut-o live. In acest caz, desigur ca e de neconceput.

#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003
La cum arata lumea crezi ca "lucrarea live" e buna ? Posted Image
A vedea live este tot o chestiune de perceptie.

Edited by andreic, 19 May 2020 - 22:41.


#9
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004

 andreic, on 19 mai 2020 - 22:40, said:

La cum arata lumea crezi ca "lucrarea live" e buna ? Posted Image
A vedea live este tot o chestiune de perceptie.
cand te intalnesti cu un mosneag de manastire care-ti spune pe nume nestiindu-te, apoi iti raspunde la intrebarea care te framanta, cu lux de amanunte si nume concrete sau cand vezi un demonizat before / after, crede-ma ca nu mai e cazul de perceptii sau interpretari.
lumea arata cum vrea sa arate si eu cred ca in principiu cam fiecare gaseste ce isi doreste, culege ce seamana si doarme cum si-a asternut :)
iar altii care chiar n-au de ales si mostenesc o situatie nu se fac vinovati

#10
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 andreic, on 19 mai 2020 - 22:02, said:

Ideea lucreaza, in imaginatia oamenilor.
Ateii neavând imaginație deloc, din câte pot observa.

#11
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
când trage cu arcu'.

#12
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009

 odastramosilor, on 19 mai 2020 - 22:49, said:

cand te intalnesti cu un mosneag de manastire care-ti spune pe nume nestiindu-te, apoi iti raspunde la intrebarea care te framanta, cu lux de amanunte si nume concrete sau cand vezi un demonizat before / after, crede-ma ca nu mai e cazul de perceptii sau interpretari.
lumea arata cum vrea sa arate si eu cred ca in principiu cam fiecare gaseste ce isi doreste, culege ce seamana si doarme cum si-a asternut Posted Image
iar altii care chiar n-au de ales si mostenesc o situatie nu se fac vinovati

Spune-mi si mie te rog numele mosneagului. De dimineata incerc sa reconciliez un raport scos din AA din SAP cu FI-ul, e deja trecut de miezul noptii si am facut fix 0 progres, am si niste export-uri din AA care stiu ca nu sunt recunoscute in FI si trebuie sa ma folosesc de ele dar nu-mi dau seama ce naiba trebuie sa fac. Compania pentru care ma chinui e un SSC si aia din local raspund in minim cateva zile si eu cam trebuie sa termin pana maine, sau de fapt astazi.

Edited by DjMx, 19 May 2020 - 23:21.


#13
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004

 DjMx, on 19 mai 2020 - 23:21, said:

Spune-mi si mie te rog numele mosneagului. De dimineata incerc sa reconciliez un raport scos din AA din SAP cu FI-ul, e deja trecut de miezul noptii si am facut fix 0 progres, am si niste export-uri din AA care stiu ca nu sunt recunoscute in FI si trebuie sa ma folosesc de ele dar nu-mi dau seama ce naiba trebuie sa fac. Compania pentru care ma chinui e un SSC si aia din local raspund in minim cateva zile si eu cam trebuie sa termin pana maine, sau de fapt astazi.
hehe, merge numai in scopuri non-profit Posted Image

#14
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Ok, renunt la fee, nu-i problema. Sau il donez, whatever, la ora asta chiar nu-mi mai pasa de bani.

#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003

 odastramosilor, on 19 mai 2020 - 22:49, said:

cand te intalnesti cu un mosneag de manastire care-ti spune pe nume nestiindu-te
Da sigur iti zice...

 mario_bril, on 19 mai 2020 - 23:05, said:

Ateii neavând imaginație deloc, din câte pot observa.
Din contra au, toata lumea are doar ca in imaginatia lor nu apar si prieteni imaginari...

Edited by andreic, 20 May 2020 - 07:22.


#16
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 andreic, on 19 mai 2020 - 22:02, said:

Ideea lucreaza, in imaginatia oamenilor.
nu-i nici o idee. Posted Image precum e virusu astazi : o realitate a carei urmari doar le potivedea, pe el mai putin.
Isus este deja Imparat, si in curand, dupace insemnatii  fiarei, pe mana dreapta prin vaccinare vor face acea reactie adversa - rana rea si dureroasa, provenita din reactia adversa a vaccinului obligatoriu - va veni si cu dosu palmei va nivela toare aceste imparatii pe care voi astazi le construiti prin votarea unor indivizi care mai de care mai diabolici. Posted Image

 andreic, on 19 mai 2020 - 22:40, said:

La cum arata lumea crezi ca "lucrarea live" e buna ? Posted Image
A vedea live este tot o chestiune de perceptie.
lumea arata asa ca urmare a votarii/alegerii de catre calea cea larga a unor imparati diabolici/mascarici care nu au alt scop decat, dupa ce i-ati ales, sa va nenoroceasca. Posted Image

Edited by Dude_2nd, 20 May 2020 - 11:58.


#17
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 DjMx, on 19 mai 2020 - 23:21, said:

Spune-mi si mie te rog numele mosneagului. De dimineata incerc sa reconciliez un raport scos din AA din SAP cu FI-ul, e deja trecut de miezul noptii si am facut fix 0 progres, am si niste export-uri din AA care stiu ca nu sunt recunoscute in FI si trebuie sa ma folosesc de ele dar nu-mi dau seama ce naiba trebuie sa fac. Compania pentru care ma chinui e un SSC si aia din local raspund in minim cateva zile si eu cam trebuie sa termin pana maine, sau de fapt astazi.
vai, ce termeni dedicatzi utilizatzi!
cre ca aveti un job tare important... Posted Image

#18
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 andreic, on 20 mai 2020 - 07:21, said:

Din contra au, toata lumea are doar ca in imaginatia lor nu apar si prieteni imaginari...
Săracii, au numai dușmani imaginari, deci... Trist, trist de tot să fii ateu, atunci.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate