Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

pana la ce varsta e rusinos sa depinzi de parinti?

  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#55
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012

View Postericmario, on 19 mai 2020 - 20:10, said:

Asta te interesează pe tine?
In-cre-di-bil!

pai de ce l-a inselat?

#56
Mircea332243

Mircea332243

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 01.05.2019

View PostGRATEFUL, on 19 mai 2020 - 20:03, said:

Alt specimen!
Adica cu alte cuvinte barbatii se delecteaza si femeile gospodaresc pana la adanci batraneti...ca doar sunt doi copii in casa.

Cea mai mare bucurie a mamei mele este sa gateasca (si cred ca sunt foarte multe mame care fac asta). Ea se relaxeaza prin gatit si este cea mai fericita femeie din lume cand apare cineva in vizita la noi si o apreciaza pentru cat de gustos este felul respectiv de mancare...
Si eu gatesc si imi place foarte mult sa fac asta ! Daca gatesc asta nu inseamna ca sunt sclavul nevestii...
Ce probleme ai??
Imi dau seama ce mama ai avut tu in copilarie...
Probabil familia ta si-o ardea la modul "mananc doar ca sa nu mor de foame"

Bine... unii au frustrari, te inteleg !

Edited by Mircea332243, 19 May 2020 - 20:16.


#57
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

View Postpasilla, on 19 mai 2020 - 20:01, said:

Asta pare total inacceptabil pentru mare parte din liceenii de azi.

din pacate cam asa e. majoritatea se gandesc doar la cum sa plece mai repede pe afara la cafenea, club sau alte "intalniri tovarasesti", iar cei ce stau in casa raman la pc ori incremenesc cu telefonul in mana. pana si astia de 11-12-13 ani daca sunt prin fata blocului simti ca se linistesc deodata, ei stau cu ochii holbati in telefon. dar sunt afara cica.

View PostSoulstream, on 19 mai 2020 - 20:02, said:

Altii nu simt nici o rusine niciodata ca stau cu parintii.

nu e o rusine in a sta cu parintii. motivele pot fi si pur necesare, poate au o sanatate subreda, poate au varste inaintate, invaliditate sau mai stiu eu ce alte probleme ce necesita atentia cuiva permanent.

problema este cand stai cu ei si astepti sa te intretina in continuare, ori pt ca personajul e o putoare prea mare pt a se ridica din pat sa mearga la munca, ori pt ca desi munceste, asteapta ca parintii sa-l aiba in grija ca ... sunt parinti.

Edited by Dany_Darke, 19 May 2020 - 20:19.


#58
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Poston64, on 19 mai 2020 - 20:11, said:

pai de ce l-a inselat?
De tot.

Amice, îți place Caragiale?

#59
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005

View Poston64, on 19 mai 2020 - 20:03, said:

te-a inselat?

Divergente de viziune. Si cand lucrurile nu merg pe aceeasi linie, mai bine merge fiecare pe linia lui.
Pe de alta parte, stilul asta de viata rapid, cu multa activitate si multe schimbari m-a tinut sanatos. Am , cred, cel putin 15 ani peste tine; tot parul inca in cap si jucaria in parametri optimi.

#60
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014

View PostDany_Darke, on 19 mai 2020 - 20:17, said:

problema este cand stai cu ei si astepti sa te intretina in continuare, ori pt ca personajul e o putoare prea mare pt a se ridica din pat sa mearga la munca, ori pt ca desi munceste, asteapta ca parintii sa-l aiba in grija ca ... sunt parinti.

Si mie si tie ne-ar fi rusine sa depindem de parinti intr-un astfel de mod, dar altora nu. De-aia ziceam ca rusinea e individuala si depinde de la persoana la persoana.

In acest caz particular, daca cineva te intreaba unde stai, si tu minti ca stai in chirie singur, aia inseamna rusine.

#61
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,894
  • Înscris: 27.01.2016
Toată lumea depinde de cineva. Totul e sa calculezi de cine e cel mai rentabil sa depinzi. Dacă nu calculezi bine va fi nasol.

#62
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,480
  • Înscris: 17.04.2014

View PostMircea332243, on 19 mai 2020 - 20:15, said:

Cea mai mare bucurie a mamei mele este sa gateasca (si cred ca sunt foarte multe mame care fac asta). Ea se relaxeaza prin gatit si este cea mai fericita femeie din lume cand apare cineva in vizita la noi si o apreciaza pentru cat de gustos este felul respectiv de mancare...
Si eu gatesc si imi place foarte mult sa fac asta ! Daca gatesc asta nu inseamna ca sunt sclavul nevestii...
Ce probleme ai??


Nu am nicio problema, doar m-a deranjat felul cum ai spus-o, gandindu-ma ca saraca femeie este exploatata.
Dar daca zici ca ii place sa bucatareasca toata ziua, imi ridic palaria...fiecare cu placerea lui. Posted Image

Edited by GRATEFUL, 19 May 2020 - 20:34.


#63
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
E recomandat, ca după 25-30 ani, sa depinzi cât mai puțin de ei, dar inca sunt destui care locuiesc cu părinții, fiindcă pur și simplu nu își permit un apartament sau o casă a lor. Sa fim realisti, că e greu sa stai sub propriul tău acoperiș, până pe la 30 ani.

Edited by Vlad_22, 23 May 2020 - 18:43.


#64
Beko10

Beko10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 03.06.2015
Cu salar minim pe economie cum poti sa iti cumperi casa, apartament?

#65
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Caz concret, sora-mea, care e medic rezident și deocamdată nu și-ar putea permite o garsoniera sau propriul apartament, ceva. Și câștigă binișor, totuși, la aproape 29 ani. Cate cazuri de persoane de până în 30 ani știți, care au deja propria locuință, concret? Sa vedeți ce se vor scumpi toate după ce va trece molima asta. Nu toți lucrează pe mii de euro, așa ca idee. Sau îți iei casa, dar devii sclavul băncilor, nu știu câți ani. Mai degrabă călătorești de banii aia, până ajungi sa pui bazele proprii tale locuinte, zic și eu.

Edited by Vlad_22, 23 May 2020 - 19:00.


#66
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostBeko10, on 23 mai 2020 - 18:47, said:

Cu salar minim pe economie cum poti sa iti cumperi casa, apartament?
Cu salar minim îți cumperi minim. Adică un cort.
Sau faci niste magie - cursuri, învățat, alea alea - sa nu mai stai pe minim.

#67
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,894
  • Înscris: 27.01.2016

View PostVlad_22, on 23 mai 2020 - 18:42, said:

E recomandat, ca după 25-30 ani, sa depinzi cât mai puțin de ei
Cine recomanda asta?  Există vreo autoritate care sa dea recomandari și în acest domeniu?

#68
solkyou

solkyou

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 10.05.2020

View PostMircea332243, on 19 mai 2020 - 20:15, said:



Cea mai mare bucurie a mamei mele este sa gateasca (si cred ca sunt foarte multe mame care fac asta). Ea se relaxeaza prin gatit si este cea mai fericita femeie din lume cand apare cineva in vizita la noi si o apreciaza pentru cat de gustos este felul respectiv de mancare...!
Cea mai mare placere pentru o femeie e sa se combine cu un interlop producator care sa o rasfete

#69
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View PostTestosteron, on 23 mai 2020 - 19:11, said:


Cine recomanda asta?  Există vreo autoritate care sa dea recomandari și în acest domeniu?
Ca idee, adică să nu stai cu ei și ei sa-ti plătească tot, asta voiam să spun.

Edited by Vlad_22, 23 May 2020 - 20:11.


#70
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,058
  • Înscris: 19.07.2005

Quote

cum ar putea un om din Romania sa devina independent fata de parinti?
Facandu-ti o prietena, in 2 se plateste mult mai usor chiria. Plus ca te motiveaza sa-ti gasesti un job mai bun..

De-asemenea nu e rusinos daca stai cu parintii pentru a face economii sa-ti poti cumpara o casa/apartament. Si pe-afara e cam la fel.

Insa daca stai cu parintii si spargi toti banii pe prostii.. well..

Edited by vj_Heaven, 23 May 2020 - 20:29.


#71
solkyou

solkyou

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 10.05.2020
Daca spargi banii pe placeri iti traiesti viata, daca vei regreta mai tarziu nu stie nimeni cu siguranta

#72
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,894
  • Înscris: 27.01.2016

View PostVlad_22, on 23 mai 2020 - 20:11, said:

Ca idee, adică să nu stai cu ei și ei sa-ti plătească tot, asta voiam să spun.
Păi și ca idee nu există așa ceva. Bineînțeles ca fiecare om se straduie sa se descurce în viață, dar descurcatul ăsta depinde de foarte mulți factori așa ca nu există nici o regulă. Ah ca societatea încearcă sa impuna niște reguli, dar asta este nerelevant. Cine se ia după regulile impuse de societate va avea niște probleme.

Edited by Testosteron, 24 May 2020 - 07:13.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate