Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Problemă decalotare prepuț, posibilă infecție

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
ionutl20

ionutl20

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.05.2020
Bună ziua. Problema e în felul următor. Acum aproape 2 săptamani am fost la urolog și mi-a comunicat că am epididimită testicul stang. O inflamație a testicului stang. Mi-a dat un tratament pe care îl iau însă inflamația nu vrea să dispară. Am încercat și cu comprese cu gheață locală cum mi-a spus urologul. Joi urmează să termin tratamentul, iar maine trebuie să merg la consultație. Este posibil ca inflamația să nu dispară din cauza altei probleme. Anume prepuțul nu se decalotează decat 2-3 cm în erecție, iar în stare flască foarte puțin. Masturbarea nu ajută. Mă gandesc că ar putea fi o infecție sub prepuț care a dus și la inflamarea testicului, iar din această cauză nu dispare nici inflamația. Dacă încerc să decalotez nu există durere, dar mi se pare că prepuțul e prea stramt. Uneori există unele mici înțepături în penis. Habar nu aveam de așa ceva pană acum cateva zile cand am citit diverse articole pe unele site-uri. Eu știam că prepuțul se decalotează o dată cu contactul sexual și că nu există vreo problemă în cazul în care nu se decalotează. Problema asta am avut-o încă din copilărie, unde prepuțul se decalota mai mult însă nu sub gland. Da, nu am avut contact sexual și nu am o problemă cu asta chiar dacă am peste 22 de ani. Așa că fără misto-uri că nu e locul potrivit, eu vorbesc serios. Maine o să merg la consultație și o să îi spun urologului chiar dacă îmi e cam rușine, că nu am încotro, altfel se pare că inflamația nu v-a trece și pot ajunge la complicații. Problema este să scap de infecția de sub prepuț, dacă există o infecție. Dacă este fimoză nu aș vrea să ajung la operație. Mă cam sperie siringile și acele, mai ales că am înțeles că anestezia se face în penis.

A mai avut cineva o problemă asemănatoare cu a mea ?

#2
dionenina424

dionenina424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 21.04.2020
Mergi la doctor si, daca ti-e rusine sa-i spui pe gura, ii arati scris. ;)
Nu mesajul asta, e confuz si relativ inutil.
Si are si citeva greseli naspa.

Serios, spune-i doctorul toata povestea, nu e nici o rusine.

#3
blade0blade

blade0blade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 29.09.2015
Nu e man nici o rusine atunci cand e vorba de sanatatea ta. Ei pentru asta sunt acolo, vad N pute pe zi... De ce ar fi a ta una mai speciala?!? Am avut la un moment dat o gagica, era asistenta pe ATI, si punea sonde sau pansa pute N pe zi... Facea parte din atributiile ei... Nu a vazut nimic special in asta. Sa terminam odata cu preconceptiile astea. Vezi-ti de sanatatea ta si nu te mai agita tu de ce ar putea sa spuna unu sau altu...

#4
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Asta cu nedecalotarea e malformatie din nastere.Daca te nasteai musulman sau evreu nu mai aveai problema asta,te rezolvau din fasa.Asa acum trebe o operatie mica nepericuloasa.In legatura cu testicolul nu cred sa aiba vreo legatura cele 2 organe.

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Se pare ca si armata era buna la ceva Posted Image

Bula era locotenent si i se pune in vedere sa faca educatie sexuala soldatilor, ca la vizita medicala n-au stiut nici ce-i aia penis, a decalota, etc, pina nu le-a explicat doctorul.
Bula, ofiter model,da adunarea plutonului pe platou si incepe a ordona:
"Pluton DREPTI! V-ALINIATI! DREPTI!
Scoateti penisul! DECALOTATI! CALOTATI! DECALOTATI! CALOTATI! DECALOTATI! ..."
Un soldat ridica mina:
"Domnule locotenent, permiteti sa raportez: cine a terminat poa' sa se-ntoarca in dormitor?"

#6
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Problema cu decalotarea, ma duce la probleme de igiena...

#7
Bahuru

Bahuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 21.03.2016
Nu trebuie sa iti fie rusine. E o problema serioasa si trebuie rezolvata.

#8
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Sincer acum, medicul ala vede puli din care curge puroi zilnic si baga degete in cur mosilor de 60+ ani. Ce ai tu e lejer pentru el.

#9
Jugendstil

Jugendstil

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 30.01.2020
Pentru probleme cu decalotarea exista si ceva unguent cu corticosteroizi si te dai cu ala vreo 2 saptamani si teoretic te lasa daca nu e ceva serios. Parerea mea e sa-i zici sa-ti dea ceva creme ca sa incerci daca e fimoza, pentru ca dupa circumcizie o sa ramai cu ea "descoperita" cum se zice apoi tot timpul si poate fi incomod o perioada destul de lunga pana te obisnuiesti.

#10
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005

 Kean, on 19 mai 2020 - 15:42, said:

.Asa acum trebe o operatie mica nepericuloasa.In legatura cu testicolul nu cred sa aiba vreo legatura cele 2 organe.

Asa a zis si pacientul doctorului Ciomu. in rest da, e o chestie simpla daca psihologic problema care nu trebuie sa fie o problema cat tine de sanatate.

#11
ionutl20

ionutl20

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.05.2020

 blade0blade, on 19 mai 2020 - 15:30, said:

Nu e man nici o rusine atunci cand e vorba de sanatatea ta. Ei pentru asta sunt acolo, vad N pute pe zi... De ce ar fi a ta una mai speciala?!? Am avut la un moment dat o gagica, era asistenta pe ATI, si punea sonde sau pansa pute N pe zi... Facea parte din atributiile ei... Nu a vazut nimic special in asta. Sa terminam odata cu preconceptiile astea. Vezi-ti de sanatatea ta si nu te mai agita tu de ce ar putea sa spuna unu sau altu...


O sa merg maine da vedem ce tratament urmeaza, insa nu vreau sa ajung la operatie.

 Kean, on 19 mai 2020 - 15:42, said:

Asta cu nedecalotarea e malformatie din nastere.Daca te nasteai musulman sau evreu nu mai aveai problema asta,te rezolvau din fasa.Asa acum trebe o operatie mica nepericuloasa.In legatura cu testicolul nu cred sa aiba vreo legatura cele 2 organe.

Nu exista operatie usoara sau nepericuloasa cum zici tu.

 rumegus, on 19 mai 2020 - 16:02, said:

Problema cu decalotarea, ma duce la probleme de igiena...

Daca preputul nu se decaloteaza, normal ca nu am putut sa curat zona si s-au acumulat bacterii. De asta ma si gandesc la o infectie.


In fine, o sa merg la urolog maine si o sa vad ce zice. Daca nu rezolva o sa caut alt urolog. Nu as vrea sa ajung la operatie, am citit ca arata destul de urat dupa si e si dureroasa. Ai de tras mult dupa ea

#12
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,861
  • Înscris: 06.01.2008

 ionutl20, on 19 mai 2020 - 20:33, said:

In fine, o sa merg la urolog maine si o sa vad ce zice. Daca nu rezolva o sa caut alt urolog. Nu as vrea sa ajung la operatie, am citit ca arata destul de urat dupa si e si dureroasa. Ai de tras mult dupa ea
Nu stiu cum e acum, dar in urma cu vreo 20 si ceva de ani se facea anestezie generala (cel putin la copii) pentru operatia de fimoza. Am trecut prin asa ceva pe la 10 ani, si a fost intr-adevar dureros in primele zile cat se vindeca taietura, dar durerea nu a durat mai mult de o saptamana.

Nu cred ca in ziua de azi au involuat asa de mult incat sa dea injectie direct in gland pentru o asemenea operatie.

Edited by Hider141, 19 May 2020 - 22:54.


#13
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 14.04.2018
crema biazol peste noapte si nu mai ai nici o problema!

#14
ionutl20

ionutl20

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.05.2020
Am fost la urolog si a spus ca singura solutie este operatia. Nu recomanda cremele pentru ca nu au nici o eficienta. Deci nu a vrut sa imi prescrie nici o crema. Sa ma gandesc bine si sa merg sa fac operatia pentru ca este usoara si a doua zi merg si acasa si o recomanda din proprie experienta. Anestezia se pare ca se face in coloana vertebrala ca la apendicita, rahianestezie. Problema e ca nu vreau sa fac operatia asta. O sa mai consult un urolog, poate totusi ma ajuta sa scap de operatia cu ceva tratament. Daca si acest urolog imi spune ca operatia e singura solutie nu am incotro si o sa fac operatia.

Stie cineva cam cat costa o operatie de genul ?

#15
sanyi_2005

sanyi_2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 25.12.2007
Cauta alt medic operatia e ultima solutie nici macar nu a incercat cu crema

#16
paul1988t

paul1988t

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.05.2011
Salut! Pentru fimoză se poate face operația și prin casa de asigurări de sănătate. Sau poți să mergi la o clinică privată. Dar acolo poate costa aproape 800 - 1000 euro.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate