Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Facultate de informatica Titu Maiorescu.

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
mihigh19

mihigh19

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.01.2016
Salut! As vrea sa ma inscriu la facultatea de informatica la Titu Maiorescu si sunt curios daca poate sa ma ajute cineva care a terminat aceasta facultate sau inca ii urmeaza cursurile cu cateva pareri despre ea (daca e o facultate decenta, daca ati reusit sa va angajati dupa ce ati terminat-o sau din timpul ei, etc.). Si mi-ar fi de ajutor si daca ati sti care e gradul de dificultate al grilelor de la admitere sau daca ati avea grile date in  alti ani, pentru tot ce am reusit sa gasesc pe internet a fost asta: https://forum.softpe...facultate-info/ si pot spune ca mi s-au parut destul de simple.

#2
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,212
  • Înscris: 06.01.2007
Stiu pe cineva care a terminat-o degeaba acum 10 ani, fix facultata de info.
Intre timp s-o mai fi schimbat lucrurile, dar a facut-o foarte usor si a trecut ca gasca prin apa.
E posibil sa fie pierdere de vreme.

Stiu de politehnica ca-i serioasa. Automatica si Calculatoare.
E mai grea, dar nu pierzi vremea aiurea.

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
In final diploma e aceeasi, cand ti-o cere angajatorul de pus la dosar. Cat despre studii, oriunde trebuie sa fi tu cel interesat si nu altcineva. Si plecand de la cursurile lor introductive, urmarind bibliografia recomandata, intreband in stanga si-n drepta pe cei din domeniu, citind si punand in practica dintr-atata documentatie de pe net, o scoti la capat daca te loveste pasiunea.

#4
blitz09

blitz09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 05.11.2007
Am terminat acum 2 ani informatica la Titu Maiorescu, la ID. Nivelul este mult sub facultatile de stat din Bucuresti, in primul rand datorita nivelului studentilor. Cu toate astea sunt si profesori ok, care incearca sa isi faca treaba, si daca vrei sa inveti poti. Doar ca trebuie sa fii foarte hotarat sa nu te traga in jos majoritatea studentilor, ca poti termina facultatea si fara sa inveti prea mult.

Eu faceam parte din categoria studentilor de peste 30 de ani, care deja aveau joburi ok in domeniu si care veniseram doar pentru diploma. Majoritatea noastra venea la cursuri si incerca sa invete; cel putin in cazul meu am zis ca daca tot dau bani macar sa vad daca pot invata ceva nou, sau macar sa fac un refresh. Erau si alti studenti la ID, care nu aveau joburi in domeniu, si care venisera strict pentru diploma, fara sa incerce sa invete ceva. Astia sunt majoritari. Nu stiu ce fac dupa cu diploma aia, probabil angajare la stat prin primarii sau in invatamant.

La zi erau studenti de varste "obisnuite", intrati in facultate la 18-19 ani. Erau si cativa care incercau sa invete, si care pur si simplu nu avusesera oportunitati pentru a putea intra la stat, si care progresau frumos. Dar majoritatea erau foarte slabi, problema cea mai mare fiind ca nici nu isi dadeau seama de asta. Joburi isi gaseau de prin anul 3, in general cred ca astia mai slabi incercau programatori PHP, admini, sau alte joburi care sunt (aparent) mai accesibile.

Diploma de la Titu Maiorescu nu o sa impresioneze pe nimeni, si sunt angajatori care nu prea se uita la interni de acolo. Ce intereseaza dupa este experienta, cunostintele si atitudinea. Sunt/erau o droaie de oameni in IT care s-au angajat fara nici o diploma.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate