Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Dell XPS 2020

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,324
  • Înscris: 28.10.2018
Dell lanseaza un nou model XPS de 17 inch.

Factorul wow:

1. Form factor mai mic decat 48% dintre laptopurile de 15 inch existente pe piata din cauza display-ului aproape fara margini. Cel mai mic form factor dintre toate laptopurile de 17 inch.
2. Racire cu camera de vapori -> mega smecherie, XPS 15 nu beneficiaza de ea.
3. Sunet minunat, aproape comparabil cu Macbook Pro care are cel mai bun sunet pe un laptop ever (pe XPS 15 nu se aude la fel, probabil acustica carcasei e diferita).
4. 2.5 Kg, unibody de aluminiu + fibra de carbon (Laptopul meu toshiba de 17 inch de acum 12 ani cantarea 4 kilograme) , baterie de 97Wh


Va veni in versiunea high end cu pana la 64Gb de ram, procesor i9-10885H si placa video Nvidia GeForce RTX 2060

Tocmai am gasit cu ce sa imi schimb laptopul Dell XPS 9550 din 2016. Nu conteaza cat costa, cand apare la vanzare arunc cu bani in Dell. Ma astept sa sara binisor de 2000 de euro (poate chiar spre 3000).


Nu am avut niciodata un product suport mai bun decat Dell. Chiar si in ziua de azi Dell-ul meu din 2016 mai primeste updateuri minim odata pe luna. Totul merge ceas.

Un review aici: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XyRUWM_LOPQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Un preview aici: https://www.tomsguid...ews/dell-xps-17

Edited by abac, 18 May 2020 - 16:57.


#2
drive-x

drive-x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 25.10.2016
Si tastatura numerica? Nu incapea in cei 17 inch?

#3
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Au dat cu mucii in fasole grav la tastatura. Aia e tiganie pe fata.

#4
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004
Aveau de copiat MBP-ul de 16 si nici acela nu are tastatura numerica, macar de puneau ceva difuzoare mai puternice.

Edited by connectorxp, 18 May 2020 - 17:23.


#5
gigelvasile

gigelvasile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 13.08.2012
Chiar nu puteau sa puna buton de power separat?
Era obligatoriu sa se ieftineasca si sa il puna unde sta de obicei Delete?
Ca sa nu mai spun ca iar au mutat Home/End.

Tastatura de pe L502x mi s-a parut cea mai buna din cele recente, pacat ca toata lumea vrea sa copieze Apple...

#6
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,324
  • Înscris: 28.10.2018
Au pus butonul power integrat in tastatura pentru ca unele modele vin cu senzor de amprenta pe butonul ala. Este mai usor de integrat, lasa mai mult loc in carcasa pentru alte componente. E o miscare foarte buna.

Cat despre includere a unei tastaturi numerice, exista o limita de latime a unei tastaturi ca sa fie ergonomica. Am masurat acum tastatura mea Logitech K780 si are exact aceeasi latime si distantare intre taste ca cea a laptopului XPS15. Drept pentru care nu mai ramane loc fizic pentru tastatura numerica.

Tastatura K780 masoara in total 380mm cu tot cu tastatura numerica. Laptopul XPS17 masoara cu totul 374mm. Deci nu tamane loc fizic pentru integrare tastatura numerica care sa ramana ergonomica intr-un form factor atat de mic.

Eu oricum folosesc tastaturi externe in majoritatea timpului, deci lipsa tastaturii numerice este un inconvenient mult prea mic ca sa conteze. Cand sunt in deplasare pot folosi tastele numeritce din randul de sus. Prefer form factorul mic si sunet de buna calitate. Cine are nevoie neaparat de tastatura numerica, poate cumpara una mica externa.

Iar Dell are o traditie mult prea mare in design si productie de laptopuri ca sa insinuam ca are nevoie sa copieze.

De unde stim ca nu au copiat altii de la Dell? Adica designul unei tastaturi nu mai e demult rocket science. Mana umana are anumite dimensiuni and that's that. Toate design-urile par copiate intre ele pentru ca nu ai ce sa reinventezi la o tastatura.

Edited by abac, 19 May 2020 - 10:56.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate