Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

"te fura tiganii"

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
trumpman

trumpman

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.05.2020
Azi am fost la magazin cu copilul (4 ani) si pentru a nu-i pune masca l-am rugat sa astepte in fata magazinului.
Acolo a inceput sa tipe "ce te faci daca vine cineva si ma fura? cum te duci acasa fara copil?" "cine sa te fure?" "tiganii!" "cine te-a invatat pe tine ca tiganii fura copii?" "Mami"

ajuns acasa si confruntata mami a spus ca asta este credinta ei ca tiganii fura copii... Cand i-am spus ca discrimineaza si ca ii baga copilului mizerii in cap de cand e mic, a raspuns doar "eh, bine cand o sa vad un rrom normal pe strada ii arat, uite mami acesta este un rrom care a invins, care desi e nascut in etnia lui a devenit un om normal". Am mai aflat cu ocazia aceasta ca ea crede ca tiganii fac rau, ca e in gena lor sa fure, si sa nu munceasca si sa faca rau...

Sunt putin descumpanit, nu stiu cum sa reactionez in situatia aceasta. Acum 1 an de zile alta persoana din familie incerca sa sperie copilul cu POLITIA. A inteles (sau macar n-a mai zis de fata cu mine) acea persoana ca nu incercam sa ii introducem o frica de politie copilului.


Cum o fac pe mami sa inteleaga ca nu e normal sa vorbeasca de parca ar  fi nascuta in 60?

#2
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
daca vrei iti dau lectii ca etsi slab

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006

 trumpman, on 18 mai 2020 - 12:56, said:

Azi am fost la magazin cu copilul (4 ani) si pentru a nu-i pune masca l-am rugat sa astepte in fata magazinului.
Acolo a inceput sa tipe "ce te faci daca vine cineva si ma fura? cum te duci acasa fara copil?" "cine sa te fure?" "tiganii!" "cine te-a invatat pe tine ca tiganii fura copii?" "Mami"

ajuns acasa si confruntata mami a spus ca asta este credinta ei ca tiganii fura copii... Cand i-am spus ca discrimineaza si ca ii baga copilului mizerii in cap de cand e mic, a raspuns doar "eh, bine cand o sa vad un rrom normal pe strada ii arat, uite mami acesta este un rrom care a invins, care desi e nascut in etnia lui a devenit un om normal". Am mai aflat cu ocazia aceasta ca ea crede ca tiganii fac rau, ca e in gena lor sa fure, si sa nu munceasca si sa faca rau...

Sunt putin descumpanit, nu stiu cum sa reactionez in situatia aceasta. Acum 1 an de zile alta persoana din familie incerca sa sperie copilul cu POLITIA. A inteles (sau macar n-a mai zis de fata cu mine) acea persoana ca nu incercam sa ii introducem o frica de politie copilului.


Cum o fac pe mami sa inteleaga ca nu e normal sa vorbeasca de parca ar  fi nascuta in 60?

Din toata tampenia de mai sus eu trag concluzia ca tu nu o cunosti deloc pe mami.
Si pe langa asta,sunt convins ca te plictisesti.Vezi ca poti sa scoti capu' din pestera,deja s-a permis pentru toata lumea,din pacate.

#4
maria_laura_alexa

maria_laura_alexa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 26.08.2019
Buna dimineata.. Inca nu ti-ai dai seama ca asta e normalitatea la romani?
De aia romanii sunt cea mai slugarnica si docila natie din lume pentru ca sunt invatati de mici sa poarte frica de autoritate,tigani si alte pericole imaginare.

#5
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Lasă bre că ești de nota 10; adică lași copil de 4 ani în fața magazinului; vrei să scapi de el? Așa ziceau și ăia pe la Caracal, am fată isteață: merge singură la oraș cu ocazie.
Zi mersi că ai femeie cu capu pe umeri, că tu ești de pe altă planetă.

PS: ce am zis n-are legătură cu etnii. Poate să ți-l salte o persoană cu mintea plecată și îl mai găsești peste 20 de ani.

#6
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,955
  • Înscris: 24.01.2012
Hai să mă prefac păcălit că nu eşti un troll.
Uite cum văd eu treaba:
- mami are dreptate, ţâganii te fură cum apucă, nu ţin cont dacă eşti copil ori adult Posted Image
- da, mami are dreptate şi a doua oară, e in gena lor sa fure, si sa nu munceasca si sa faca rau
- persoana din familie, cea cu poliţia are dreptate parţial, nu copilul trebuie speriat cu poliţia, ci ţâganii.
În rest, tu ai dreptate!

#7
BasculantaSexy

BasculantaSexy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 09.12.2019

 maria_laura_alexa, on 18 mai 2020 - 19:47, said:

sa poarte frica de autoritate,tigani si alte pericole imaginare.
Si de trolli.

Un copil la 14 ani sta pe telefon, il doare la ceas de aberatiile din primul post.

Edited by BasculantaSexy, 18 May 2020 - 19:57.


#8
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,624
  • Înscris: 14.10.2004
De unde iesiti mai nene atatia?
Am obosit de cati am bagat la ignore.

#9
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
divorțează.

#10
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,743
  • Înscris: 30.07.2006
Pana la urma ai legat copilul de suportul pentru biciclete sau l-ai luat in magazin?

#11
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 12.09.2011
Mami + copil sunt mai destepti ca tine.


ps: tocma ce am fost tzepuit de niste tigani acu cateva luni. prost eu ca n-am discriminat.

#12
trumpman

trumpman

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.05.2020
copilul era la fix 1,5 m de mine...nu am intrat in carrefour si l-am lasat in parcare. puteti ignora/treceti peste partea asta :) hai sa ne concentram pe ce ma intereseaza pe mine.

Problema mea e legata de prejudecatile astea... TIGANII FURA COPII...daca spui asta unui copil de cand e mic, cand va creste va uri instinctiv tiganii. Cum o fac pe mami sa inteleaga ca nu e OK sa spuna asta copilului?

a)divorteaza / b)imi pare rau ca n-am discriminat?

a-clar, o sa fac asta de dragul politcally corectness-ului :))
b-serios? si daca ai luat teapa o data de la un rrom consideri ca toti sunt la fel?

#13
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

Quote

copilul era la fix 1,5 m de mine...nu am intrat in carrefour si l-am lasat in parcare.
Normal, că a fost copil isteț, altfel îl lăsai acolo? În parcare la carfur?Posted Image Poate-l găseai lovit de vreo mașină - doamne feri! Și eu credeam că era vorba de un butic la colțu' blocului.

Quote

Problema mea e legata de prejudecatile astea... TIGANII FURA COPII...daca spui asta unui copil de cand e mic, cand va creste va uri instinctiv tiganii.
Dacă se dovedea inutilă prejudecata nu supraviețuia în timp.

Quote

Cum o fac pe mami sa inteleaga ca nu e OK sa spuna asta copilului?
Dacă nu ai origini de etnie mai bine las-o baltă. Vezi că problema e la tine.
În junglă e bine să știe de ce să se ferească din fragedă pruncie; că dacă e să afle din proprie experiență nu va apuca să devină adolescent.

PS: ți-am zis mai sus, poate să ți-l salte o persoană care are probleme la mansardă.

#14
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

 trumpman, on 18 mai 2020 - 12:56, said:

....
se fura copii peste tot.

#15
BasculantaSexy

BasculantaSexy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 09.12.2019
Cum sa lasi afara un copil care face caca la olita?

#16
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Îi lăsa olița la îndemână!Posted Image

#17
BasculantaSexy

BasculantaSexy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 09.12.2019
Mai rau, poate l-a lasat sa faca bani de paine, maica.

#18
smddms

smddms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 16.12.2018
Sigur e progenitura ta ? Cum naiba sa-l lasi si sa pleci doar ca sa nu-i pui botnita obligatorie ?! Si mai deschizi si topic sa ceri pareri ...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate