Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Lucrare de licență Jurnalism - Audiențe și Drepturi TV în lumea sportului

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
reus11

reus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,626
  • Înscris: 10.07.2014
Salut,

În aproximativ o lună și jumătate trebuie să trimit lucrarea de licență la secretariat. Tema aleasă este Audiențe și Drepturi TV în lumea sportului. O temă derivată, de care mă voi lega destul de mult în lucrare, va fi „Cum a afectat criza actuală competițiile sportive?”.

Aș vrea să vă rog, dacă puteți, să veniți cu cât mai multe link-uri și informații legate de tema mea, pentru că la o astfel de temă nu mă pot ajuta foarte mult de cărți. Profesorul meu se ocupă să mă pună în legătură cu câțiva oameni din branșă pentru realizarea unor interviuri, dar lucrarea trebuie să conțină măcar 50 de pagini, iar eu nu știu dacă am ce să scriu despre subiect în atât de multe pagini. Orice link, sfat, informație este bine venit / venită.

Mulțumesc!

Edited by reus11, 18 May 2020 - 10:27.


#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Nu văd ce te reține de la a căuta singur aceste informații ?

https://www.google.c...

Jurnalism ziceai ?

Așa vei face și când vei scrie articole, pui pe alții să caute pentru tine ?

Edited by waterman, 18 May 2020 - 10:30.


#3
reus11

reus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,626
  • Înscris: 10.07.2014

View Postwaterman, on 18 mai 2020 - 10:29, said:

Nu văd ce te reține de la a căuta singur aceste informații ?

https://www.google.c...

Jurnalism ziceai ?

Așa vei face și când vei scrie articole, pui pe alții să caute pentru tine ?
La răspunsul ăsta mă așteptam. Mersi!

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ești jurnalist, sau urmează...

Explică-mi și mie de ce nu cauți tu toate informațiile legate de tema aia te rog frumos.

Nu am zis cu răutate, dar sunt chiar surprins de chestia asta.

Nu ai auzit de google, sau cum ?

Am un feeling că e Spiru Haret ?

Edited by waterman, 18 May 2020 - 10:52.


#5
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Caută în engleză, e mult mai probabil să găsești mai multe informații (posibil și mai de calitate).

Exemple:

https://www.bbc.com/sport/51605235

https://www.weforum....media-coverage/

https://en.wikipedia...demic_on_sports

https://www.latimes....ws-sports-world

#6
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,557
  • Înscris: 15.05.2010
Bravooo, acum selecteazza-i si articolele relevante pentru licenta lui....50 de pagini zici....sa iti scriem noi 10 din ele?

Intreb pentru un prieten.....cuprins ai?

#7
tibi_pl2005

tibi_pl2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 11.08.2007
Daca dai cautare pe Google "televison sport rights pdf" vei gasi multe rezultate.

Pentru efectele Coronavirus asupra sportului trebuie cautat tot pe Google. Vei gasi rezultate in limba engleza. Pe siteul statista.com se pare ca exista un material mai amplu, dar e necesar sa iti faci un cont gratuit. https://www.statista...-pandemic-2020/

In limba romana nu cred ca o sa gasesti multe informatii.

Attached Files



#8
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Și după aia vă mirați de ce apar tot felul de articole în presă, unele de genul

"Incredibil ce a pățit o vedetă când  s-a trezit"
"Bianca Drăgușanu, revoltată pe măsurile anti-COVID ale Guvernului. „O mare abureală. Pretext să-ți mai fure niște…”
"Cum sunt văzuți Vulpița și soțul ei de consăteni. „Când a aflat toată comuna că îi pune coarne lui Viorică, au…”
"Ea e vedeta care a fugit prima din București: ”Mă duc la țară să fac grătar!”

#9
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Nu fiti rai, vrea sa aiba si el o diploma sa se laude la pizde.
Dupa ce termina facultatea oricum se angajeaza in vanzari.

A mai deschis un viitor programator topic ca nu stie ce oportunitati are dpdv profesional, pe ala il depaseste pana si gestul de a intra pe ejobs.

#10
spacefalcon

spacefalcon

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 15.05.2020

View Postwaterman, on 18 mai 2020 - 11:24, said:

Și după aia vă mirați de ce apar tot felul de articole în presă, unele de genul



Nu cred ca va mai putea sa se angajeze la o redactie sa faca 2000-3000 lei din publicat stiri senzationaliste cu titluri clickbait.  Presa asa cum o cunoastem e la finalul ei.  

Generatia redatorilor  actuali de la Cancan/Libertatea e ultima care o sa mai profeseze.

Presa viitorului va fi un hobby non-profit, ceva de tip reddit, filmari/imagini amator pe Facebook.  


Banuiesc ca initiatorul constientizeaza ca se complica degeaba si mai tarziu o sa regrete ca nu a plecat de la 18 ani din Romania.  
Culegand sparanghel, mai castiga un ban cinstit, asa, cu diploma aia, n-are decat sa stea pe pensia parintiilor.

#11
tibi_pl2005

tibi_pl2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 11.08.2007
Alte materiale in limba engleza.

Attached Files



#12
reus11

reus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,626
  • Înscris: 10.07.2014
Mulțumesc mult celor care au venit cu link-uri. Comentariile rămân deschise. Și nu, nu e Spiru Haret. E Cuza de la Iasi.

Aia e, imi asum hate-ul și ironiile.

Edited by reus11, 18 May 2020 - 12:08.


#13
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014
Si eu cand imi scriam licenta cautam ca prostul singur articole stiintifice..... Mai aveam si cont pe forum.
Uite asa se face research.... ca voda prin loboda. Si ne mai miram ca presa e de kkt? Pai se vede background-ul chiar acum.....

#14
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,022
  • Înscris: 07.11.2006

View Postreus11, on 18 mai 2020 - 10:25, said:

Salut,

În aproximativ o lună și jumătate trebuie să trimit lucrarea de licență la secretariat. Tema aleasă este Audiențe și Drepturi TV în lumea sportului. O temă derivată, de care mă voi lega destul de mult în lucrare, va fi „Cum a afectat criza actuală competițiile sportive?”.

Aș vrea să vă rog, dacă puteți, să veniți cu cât mai multe link-uri și informații legate de tema mea, pentru că la o astfel de temă nu mă pot ajuta foarte mult de cărți. Profesorul meu se ocupă să mă pună în legătură cu câțiva oameni din branșă pentru realizarea unor interviuri, dar lucrarea trebuie să conțină măcar 50 de pagini, iar eu nu știu dacă am ce să scriu despre subiect în atât de multe pagini. Orice link, sfat, informație este bine venit / venită.

Mulțumesc!


Nici nu esti licentiat inca si deja vrei sa faci parte din legiunile de ratati incompetenti autonumiti jurnalisti,reporteri,etc.?E plin in mass-media de din astia,da-i dracului de manipulatori semianalfabeti.

#15
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Salut. Dar profesorul nu te poate ajuta? Ai atâtea resurse în engleză etc. Crezi tu că pe forum sunt multe persoane care se pricep în audiențe și drepturi TV in sport?

Edited by Vlad_22, 18 May 2020 - 18:31.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate