Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

►REGULAMENTUL ARIEI VIDEO

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
No replies to this topic

#1
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Important!
Odata cu inscrierea pe forumul softpedia si participarea la discutii sunteti de acord sa respectati regulile.
Ghidurile si threadurile deschise in vederea efectuarii diferitelor conversii/modificari audio-video se refera numai la materiale pe care le posedati prin cumpararea lor in mod legal sau materiale proprii, astfel incat sa nu fie incalcate legile romane in vigoare.



REGULI:

1. Fara Warez, Crack-uri, recomandari de programe ilegal obtinute si discutii despre filme downloadate ilegal de pe internet.

2. Cititi subiecte asemanatoare inainte de a intreba ceva. Nu uitati de sectiunea GHIDURI.

3. Folositi SEARCH. Aveti fereastra de search pentru toata aria si pentru fiecare thread in parte. Este cel mai convenabil in primul rand pentru voi, ca poate deja aflati raspunsul fara sa mai asteptati.

4. Postati intr-un thread (topic) care este deja deschis si in care se discuta probleme ca cea pe care o aveti voi. Daca ceea ce ati postat nu are legatura cu subiectul, postul poate fi ignorat sau chiar sters.

5. In caz ca nu ati gasit rezolvare la problema voastra in urma search-ului, deschideti un alt thread care se aiba legatura cu sectiunea video a forumului. Fara caps si multe semne de intrebare sau exclamare.

6. Dati un nume adecvat threadului pe care il deschideti. Nu folosti titluri de genul "Help" sau "O mica problema", "Editare video", "Program video", etc. Specificati foarte pe scurt in titlul threadului despre ce este vorba. Daca raspunsurile la respectiva problema nu va satisfac, reveniti cu noi detalii si intrebari in cadrul aceluiasi thead.

7. Dati detalii despre problema, ce pasi ati facut si chiar despre sistemul vostru.

8. Discutati on topic si fara sa insultati ceilalti useri. Nu puneti intrebari prin Private Messages sau mail moderatorilor la probleme care s-au discutat sau se pot discuta pe forum.

9. Daca nu va pricepeti, nu dati raspunsuri doar de dragul de a posta. Nu mai recomandati aiurea codec pack-uri decat daca stiti ceea ce fac acestea.
Invatati sa folositi QUOTE. Nu mai folositi raspunsuri cu QUOTE la un post imediat precedent. De obicei QUOTE citeaza un post mai vechi sau o anumita parte a unui post la care se si da replica.

10. Fara intrebari generale aberante de genul "cum comprim o caseta video pe CD/DVD", "cum fac si eu un videoclip", "sunt complet incepator, vreau si eu sa ma apuc de filmari si editari video, ce imi trebuie spuneti-mi voi tot ce ar trebui sa stiu" etc.


Forumul de aici este tocmai despre atenta analiza si discutie a acestui "stufos" domeniu. daca se putea da o reteta general valabila de editare, filtrare sau compresie video, fara sa mai trebuiasca sa stii nimic, aceasta arie nu mai avea sens sa existe.

ATENTIE !! In concluzie :
Acest forum nu reprezinta alternativa citirii de documentatie necesara unui anumit scop. NEW THREAD nu este menit sa inlocuiasca studierea cel putin a notiunilor de baza, inainte de a te apuca sa lucrezi cu un material video. Nu abuzati de bunavointa celor care vor sa ajute un user aflat la ananghie, si nu un lenes care vrea mura in gura : la toate operatiile sa i se spuna ce clickuri sa dea si treaba sa se faca singura, fara ca el sa aibe habar ce face pe acolo.

**************************
in rest....

Rugaminte : Pt un forum mai frumos, mai curat si mai placut uscat !

Atunci cand puneti un thread cu o problema de video/audio :

Dati cat se poate de multe detalii, cum ar fi echipamentele hardware (placa de captura/tuner, CPU, RAM, HDD - model, viteza de transfer sau rpm), sistem de operare, softuri si driverii folositi, sursa capturii (unde este cazul), format, rezolutie, codecuri video si audio folosite (cu versiune si setari eventual), pasii facuti, descrierea cat mai precisa a mesajului de eroare (nu "mi-a dat o eroare, ca nu stiu ce, nu am inteles nimic si nici nu am retinut ce a zis"), manifestarea amanuntia a lucrului care va deranjeaza, cum se comporta la alte setari daca varieaza ceva la mai multe teste facute in conditii diferite, etc

Topicuri de genul "nu-mi merge sunetul, nu se aude nimic", "virtualdub imi crapa la comanda SAVE", "imi merge decalat sonorul fata de imagine", "nu vrea sa captureze" sau "am prea multe droped frames", sunt pentru tiganci care ghicesc in carti sau cititori in stele care isi pot da seama ce nu e in ordine si ce ati facut acolo de nu merge bine ce doriti voi.

Anuntul se doreste a fi o rugaminte si nu o regula, pentru ca nu ne place sa bagam pumnu' in gat nimanui de genul "nu postezi cum trebuie, te sanctionam", dar trebuie sa intelegeti ca daca doriti o rezolvare compatabila problemei voastre, precisa si detaliata, tot asa trebuie sa posati si voi ce va arde, nu faceti economie de detalii sub nici o forma si testati in cat mai multe variante inainte de a declara furiosi "Nu merge orice i-as face !". Ce ar fi daca am da si noi "asa-zisele" raspunsuri tot sub o forma scumpa in detalii "pune optiunea cealalta pe YES si in rest da-i NO peste tot", fara sa va dati seama la ce ne referim, care optiune, unde in ce program, cand sa o setati si mai ales cum.

Rugamintea se adreseaza tuturor si foloseste in acelasi timp si celor care citind despre o anumita eroare mai amanuntita, isi pot da seama ca au experimentat si ei aceeasi chestiune, sau au auzit/citit undeva cum se face, deci automat va ajutati pe voi, marindu-va sansele de a va raspunde mai multi useri la topic.

Regulamentul general al forumului ramane si el valabil

Multumim de intelegere,
GunX & Mtz (moderatori activi la acea data).

Edited by Dany_Darke, 23 December 2020 - 01:09.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate