Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Feriți-vă de Huawei

* * * - - 6 votes
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
orice e posibil. dar eu n-am vazut ce spui tu pe nicaieri pe unde am fost.

#38
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,919
  • Înscris: 18.12.2007

View PostEphesos, on 21 mai 2020 - 18:21, said:

Am ceva dubii ca sunt platiti mai bine decat angajatii directi, vorbesc de Romania.
Daca vorbim de vest e altceva.

Poti sa renunti la dubii, iti confirm din experienta personala ca sunt platiti mai bine decat angajatii directi.
Banii dati outsourcingul sunt investitii (CAPEX) iar cei cu angajtii interni sunt cheltuieli (OPEX). Exista tot felul de scutiri de taxe si alte beneficii pentru un CAPEX cat mai mare.

#39
Ephesos

Ephesos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,970
  • Înscris: 31.01.2011
Experienta personala nu e altceva decat o anecdota, si avand in vedere articolele scrise atat in presa din Romania cat si in afara despre exploatarea subcontractorilor, o sa imi pastrez dubiile.

Cateva articole din 2019 privind situatia subcontractorilor din industria automotive (stiu ca e libertatea.., dar n-am avut rabdare sa caut alte surse): Din propria mea experienta(din nou anecdote), angajatii direct la IBM sau Microsoft au venituri mai mare decat "externii". Fapt confirmat anecdotic de mai multi colegi si prieteni din alte companii.

Edited by Ephesos, 22 May 2020 - 14:15.


#40
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,919
  • Înscris: 18.12.2007
Eu sunt in telecom, posibil sa fie diferenta aici.
Evident ca vorbesc de salariul meu vs al unui angajat intern pe aceeasi pozitie.

#41
calle

calle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 04.03.2009

View PostAhasverus, on 17 mai 2020 - 11:08, said:

Ceea ce nu vrea sub nicio forma sa realizeze angajatul, este ca este in conditiile unei piete foarte concurentiale, el e ca o piatra de moara, de aici:
- externalizarea (cateodata catre alte catre tari)
- leasingul de personal, mai ales pt activitati ce nu necesita specializare deosebita sau sunt pentru proiecte punctuale.

Se termina proiectul, se termina contractul cu firma de leasing, aceasta se ocupa de terminarea contractelor de munca, e treaba ei.
Tu nu ai lucrat la Huawei! Ai lucrat la un proiect Huawei.

Faptul ca la noi si nu numai, angajatul devine copilul tau dpdv legal, e o imbecilitate economica.
Inteleg dpdv social si uman, dar ca afacere poate fi o mare problema.

Huawei vine dintr-o tara unde munca fortata este normala si cauta portite pentru a se adapta la mediul economic local.

Mai citeam un subiect unde celor din China nu le vedea sa creada ce conditii de munca si salariale sunt in US si China, la aceleasi fabrici.
Se revoltau ca ei mureau la serviciu, iar in rest se rupea usa la 8 ore.

Sa vezi epurari in industria farma, la 6 luni.

Asa te mentii fit!
Cam asa muncesc in UK imigrantii, cam asta promoveaza si neoliberalismul. Eu zic sa revenim la sclavie sa vezi acolo eficienta economica mai ales daca ne impartim in caste

#42
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011
O altă chestie tipică la Huawei: Spionajul. Nu, nu spionajul de care vorbesc idioții de americani.
E vorba de chinezoaicele acelea drăguțe ce te adoră din senin pe Facebook. E în cultura lor corporate să își bage nasul peste tot prin găurile angajatului.

#43
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
da, tin mitne ca ai tot postat (revoltat), pe tema asta cat timp erai "angajat" la ei.

#44
robi101012981

robi101012981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 15.08.2018
nici nu stiu daca se mai merita sa te mai angajezi sau nu la ei, ofera salarii super bune, dar la cat te streseaza e mai bine sa iti cauti o alta firma

#45
Shade14

Shade14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 10.02.2007
Au angajati direct pe Huawei destui.
Motivul principal pentru care se angajeaza prin alte firme e exact asta, sa poata sa scape de tine rapid daca e nevoie. Asta e unul din motivele pentru care platesc alta firma sa te angajeze.
Al doilea motiv pentru care nu angajeaza direct prin Huawei e ca nu au aprobare din China. Similar e si la alte firme, care necesita aprobari din afara pentru fiecare angajat nou din RO, in unele situatii poti chiar vedea ca oferta ti-e adresata de cineva din afara tarii, ca persoana respectiva a aprobat asta, fara asta nu te angajeaza, ca cei din tara nu pot decide asa ceva.

Edited by Shade14, 16 March 2022 - 13:38.


#46
robi101012981

robi101012981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 15.08.2018
Hmm, pai și merita sa fac switch ul la ei? Am primit o oferta destul de buna de la ei, dar mi-e ca o sa mi-o iau în barba rau de tot..

#47
Shade14

Shade14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 10.02.2007
Pai asta depinde de tine si de unde ajungi mai mult. E o firma mare. Cum e difera de la departament la departament sau chiar de la o echipa la alta. Unde-s eu acum de exemplu am echipe in care nu as vrea sa ajung, dar altii nu par deranjati acolo.
Stii sau vrei sa inveti chineza? e si asta o chestie importanta.

#48
robi101012981

robi101012981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 15.08.2018
ptr VAS Engineer ar fi culmea sa inveti chineza...A fost ciudat ca la interviu au vorbit in chineza, dar na, nu ma gandesc ca ar trebui sa fac asta

#49
Shade14

Shade14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 10.02.2007
Toti care conteaza sunt chinezi deci daca vrei sa ramai mai mult e un avantaj sa poti sa te intelegi cu ei in limba lor. Oricum e mai mult vorba de viitor, e un avantaj sa inveti limba (nu numai daca lucrezi la huawei).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate