Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Feriți-vă de Huawei

* * * - - 6 votes
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

 connectorxp, on 17 mai 2020 - 11:58, said:

Intradevar cunosc si eu pe cineva care a lucrat putin timp ca agent de teren responsabil de standurile demo din magazine. Avea telefon, laptop si masina de munca si trebuia sa-si dea check-in la fiecare locatie unde ajungea folosind un sistem intern, il frecau cu termene si tinte greu de atins. A plecat cum a prins post la concurenta.

@Your_god: genul ala de putoi care vorbeste urat este un frustrat fara indepliniri directe care le stie pe toate. Am avut si noi in firma unul de genul si management-ul l-a expediat in secunda doi.
Dar ce faci când mai sus, tot unul ca el e. Unul căruia îi plac lingăii?!

#20
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,907
  • Înscris: 18.12.2007

 benis, on 17 mai 2020 - 10:34, said:

În urmă cu un an de zile am aflat pe pielea mea cum acționează Huawei pentru a scăpa legal de angajații în concediu medical.
Aceștia fac contracte pe un an de zile prin terți, gen Adecco și se specifică că sunt valabile până la încetarea misiunii. Misiunea se încetează prin închiderea departamentului pe care ai lucrat în acte. Toți angajații se mută pe un nou departament. Huawei își terorizează angajații pentru ca aceștia să nu sufle vreo vorbă în legătură cu această practică.
Așadar nu recomand acest angajator.

Ai adus 0 dovezi legate de afirmatiile tale.
Ai inteles extrem de prost (sau nu ai inteles deloc) cum se lucreaza in leasing/outsourcing. Tu nu ai contract cu Huawei, ai contract cu agentia/firma care te-a plasat la Huawei. Daca ai plangeri, acolo te adresezi si nu clientului.

#21
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 24.06.2006

 benis, on 17 mai 2020 - 12:17, said:

Manevra e făcută de Huawei.
bineinteles, nu mai au nevoie de tine, te pun pe liber, doar nu-i casa de binefacere, crezi ca, concurenta nu face la fel?

mi-aduc aminte ca, pe vremuri, lucram pentru o firma care avea si muncitori contractati, cum capitalismu-i greu si se cer numere mari, intr-un caz cand unul din echipa mea nu contribuia corespunzator, a trebuit sa motivez sefilor ce se intampla, iar seful mi-a spus sa-l informez ca de maine nu mai are lucru, da, zice, nu-i spui acuma, asta fiind la intrarea-n schimb, ca nu mai munceste astazi, ii spui cu jumatate de ora inainte de plecare

#22
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

 Lex404, on 17 mai 2020 - 11:15, said:

Pai tu nu esti angajatul Huawei.

Esti angajatul unei firme care se ocupa de piata muncii si da, sunteti assigned pe proiect.

Prima oara cand lucrezi in BPO?

Confunzi cu a fi angajat la un BPO (unde poti fi angajat direct al BPO-ului; exemple de BPO: WNS, Accenture, Wipro, Genpact etc.) cu a fi contractor - adica ramai angajat al agentiei care a facut recrutarea si care a publicat jobul, dar tu iti desfasori munca la clientul agentiei.
Exemple de agentii: Adecco, Manpower (cred ca astia doi au cel mai mare procent de joburi de rahat, cu salarii de rahat), Lugera & Makler, APT, Hays (astia au joburi ok) etc.

Rezumand: cineva care munceste la BPO nu e musai sa fie contractor. Exista si angajati ai BPO-ului (in mod direct).

Exemplu: acum 11 ani, am lucrat un an jumate la Wipro, angajarea fiind directa, nu prin agentie. De acolo (urmatorul job) am lucrat 6 luni la HP, angajarea fiind facuta prin APT.

Edited by cattavencu, 17 May 2020 - 19:20.


#23
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,113
  • Înscris: 04.02.2011

 AlexEn, on 17 mai 2020 - 12:39, said:



Ai adus 0 dovezi legate de afirmatiile tale.
Ai inteles extrem de prost (sau nu ai inteles deloc) cum se lucreaza in leasing/outsourcing. Tu nu ai contract cu Huawei, ai contract cu agentia/firma care te-a plasat la Huawei. Daca ai plangeri, acolo te adresezi si nu clientului.
Da măi, am Ă®nțeles, am și făcut proces cu ei. Huawei a făcut manevra cu Ă®ncetarea misiunii Ă®n acte cu o lună Ă®n urma primirii notificării de către mine. Astfel firma de outsourcing s-a spălat pe mâini.

Acuma ai înțeles și tu? A trebuit să fac proces pentru a vedea contractul pentru mine între Huawei și firma cu leasing ul.

Edited by benis, 17 May 2020 - 21:04.


#24
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
Asa procedeaza firmele de pe la privat.
Se fac tot felul de firme si pac se inchide firma, faliment.

Si tot asa cu amenzile, aveam o cunostinta lucra la o firma de tocmai luase o amenda S.F., au inchis firma, au deschis alta fix fix in acelasi loc, acelasi punct de lucru.

Dovada? Ehe daca aveam vreo dovada sau puteam noi de pe softpedia sa dovedim ceva, viata arata mult mai bine, mai corecta.

Am prieteni si cunostinte care au lucrat pentru firme care s-au inchis, nici nu si-au mai luat bani.
Eram cu prieten in oras si imi prezenta proprietatile fostului patron, isi cumparase baiatul masina scumpa.
Nu avea nici o treaba, cine stie cine era trecut prin actele firmei respective.

Si chiar am fost la firma respectiva fara sa stiu, am fost cu tipul asta, cica sa mergem pana acolo, ok, am mers, nu m-am gandit sa intreb despre ce este vorba, eram mai tanar. Iese asta din firma si cica le-a lasat numarul de telefon scris pe un carton sa-l sune patronul. Cred ca ma intelegeti ca aveau deja numarul lui de telefon dupa atatia ani cat lucrase acolo.

Nu a mai primit 1 leu, el avea salariu restant pe o luna de zile in momentul in care a plecat. Cand am fost cu el la firma chiar mai erau destule persoane(cred ca majoritatea sau toate erau femei) si nu stiam ca o sa dea ala faliment, adica parea situatia ca nu mai are momentan cash, nici nu stiu ce scuza i-a spus.
Ideea este ca a inchis, asta a ramas cu leafa pe 1 luna de zile, i-a facut cruce si a mers inainte, pana la urma a plecat din tara.

Si nu vreau sa va zic cum era cand trecea ala cu masina noua pe langa el, stiind ca nu i-a mai dat salariu.
El a plecat fara salariu pe o luna de zile, restul de angajate pe mai mult.

Fiind barbati si fiind saraci ne gandeam ce mai stau alea pe acolo fara leafa.

Si am povesti de va scriu o carte despre firme private.
Si din categoria cu plangere mai departe la agentia fortelor de munca.
Sau cu mers mai departe cu firma in faliment, cu gandul ca se pune sechestru, ca se recupereaza ceva, ca lefurile au prioritate... practic nu si-a mai luat careva leafa, altele au fost prioritatile.

Edited by DuskGerman, 18 May 2020 - 10:19.


#25
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,056
  • Înscris: 17.01.2012

 YOUR_GOD, on 17 mai 2020 - 11:21, said:

...Sefii sunt niste lingai, majoritatea, care i-ar trage in teapa pe angajati si le-ar da aer cu pipeta, numai sa iasa el bine la sfarsit d eluna cand ...

de când mă știu, între angajator și salariat MEREU se ițește câte o persoană (cum naiba oare, dar cu funcții mari de conducere? :o ), care devine călăul liniștii din firmă... :(
la o firmă la care lucram direct cu patronul (german), după fo' 2 ani a apărut o tanti - despre care am aflat că fusese racolată pt cunoștințele ei tip P.C.R.
o băgase director administrativ...
în niciun an deja era director general adjunct și-și subordonase TOT: juridic/financiar/tehnic
știam cu toții că nu le are cu niciunele, DAR nici măcar veleități manageriale nu avea
avea tupeu și relații
dacă până să vină lucrurile se desfășurau conform legii (exemplu: proiect/aprobări/execuție), după intercalarea „relațiilor” lucrurile mergeau după bunul lor (patron+tanti) interes (exemplu: faci lucrarea, apoi mai vedem noi...)
partea mișto era că iniția ședințe cu toate departamentele și TOȚI puteau observa cât era de limitată!
DAR avea relații, așa că n-o interesa absurdul..., nici oamenii din jur...

#26
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Exact! Si mereu se gaseste cate unul. Ideea este ca in Romania, daca nu ai pe cineva in spate, nu conteaza cat esti de bun. Noi am pierdu cateva contracte pur si simplu pentru ca altcineva trebuia sa se ocupe. Ideea este ca ne desfasuram activitatea pe o nisa. Toti astia care isi aduc neamuri sau obligatii, sfarsesc prin a ne suna sa-i ajutam. Binteles contra cost. Si avem grija sa coste multumitor.
Norocul meu este ca oriunde ma duc, am contract cu ai mei. Asa pot observa starea de fapt, din afara.

#27
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,907
  • Înscris: 18.12.2007

 benis, on 17 mai 2020 - 21:07, said:

Da măi, am ĂŽnțeles, am și făcut proces cu ei. Huawei a făcut manevra cu ĂŽncetarea misiunii ĂŽn acte cu o lună ĂŽn urma primirii notificării de către mine. Astfel firma de outsourcing s-a spălat pe mâini.

Acuma ai înțeles și tu? A trebuit să fac proces pentru a vedea contractul pentru mine între Huawei și firma cu leasing ul.

Si de ce ai considerat ca ar trebui sa ai implicit acces la contractul intre Huawei si firma de leasing? Tu nu ai contractul cu firma de outsourcing?

#28
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
In Romania totul este aplicat romanesc.
Am lucrat in Romania intr-o firma nationala de avea cateva mii de angajati in toata tara.

Si m-am angajat eu, nu pot sa zic ca erau lefurile aberante, dar erau fixe, adica era ziua de salariu si nu intarzia, pe 15 aveai salariu pe card.
Si a fost totul fain, nu ca totul faina, ca imi tot vine sa revin asupra cuvintelor folosite, vreau doar sa zic ca oameni de erau de cuvant, era totul punctual.

Si vine un manager nou, cum se zice la tipul care controla tot, vine un alt sef.
Din toate avantajele de unele nici nu stiam, decontau naveta, decontau cred ca jumate din abonamentul pe autobuz.
Am inteles ca toti angajati aveau 20 de tichete de masa, 1 tichet pe zi.
Si vine tipul asta parca roman neaoș, nu stiu daca era roman, daca era ungur sau spaniol, stiu ca de la tipul asta s-a imputit treaba. Sincer.

Se mareau lefurile, asta taia 5 tichete.
Se mareau lefurile, asta taia 5 tichete.
Si nu a mai avut ce tichete sa taie.
Rezolvaram tichetele.
Si fiind o firma mare daca era nevoie de tine si lucrai de vreo sarbatoare legala erai platit dublu, rezolva tipul si nu mai erai platit dublu.
Si incepura oameni calumea sa plece, adica 20 de tichete de masa pentru vremurile alea se cunosteau, erau ceva.

Si am plecat si eu, fara sa fiu porc.
Incerc sa zic ca in Romania nici firmele de caritate, umaniste, la noi totul se rezuma la cotoi, ciolan, 5 lei daca faci ciubuc pe zi si asta implica sa joci pe un mormant? Ba, or sa se gaseasca care vor aia 5 lei.

Asa poate firma mama Huawei nici nu are vreo idee despre treburile astea.
Tin minte ca tot aparea pe un grup de facebook o masina de la o firma de telefonie care tot bloca accesul intr-o parcare, toti injurau firma respectiva de telefonie, ca asa sunt ei de kkt, tampiti, nenoroociti. Cand practic era o angajata mai "altfel" care de a dracu punea ea masina fix in drum.
Si dupa ce au citit cei de la firma respectiva de telefonie mesajele postate pe facebook, s-a rezolvat.

Si acum sar de la una la alta, imi aduc aminte ca lucram la privat la o firma, noi eram platiti de o alta firma si pe o alta firma, intre timp prima firma a dat faliment, se gandeau toti ca asta fost, apar cei de la birou zambind, nici nu intelegeau despre ce este vorba. Ei stiau ca firma este in faliment, au linistit pe toti, zambeau, au facut toate platile si le-au explicat ca ei sunt in faliment cu firma aia de ceva timp nu ca acum au intrat in faliment. Pur si simplu acum se aflase si se fereau toti de ei.

Asa ca metoda asta cu inchis si deschis firme sa isi rezolve treaburile, e treaba romaneasca.

Am cunostinte care lucrau la firme de trebuiau sa le plateasca orele de noapte(dupa ora 22:00) si ei erau platit ca facand program de 8 ore - ziua.
Si a fost totul ok pana am intalnit o alta cunostinta care a iesit la pensie, cu o pensie mica foarte mica. Adica pana in momentul ala nu a stat careva sa se gandeasca pe termen lung cat valoreaza orele alea de noapte, si ca contributie pe termn lung la pensie si ca salariu mai mare cu 25% pe termen scurt.
Si ne uitam mirati ce este cu pensia aia mica ca si daca iesi anticipat tot nu da bine, ca fapt divers nici nu cred ca iesise anticipat la pensie, cred ca era pensionare la varsta.
Si ca sa vezi ca toate orele de noapte de fapt nu erau de noapte, erau trecute ca fiind ore de zi, adica nu plata cu 25% sau cat prevede legea.

Asa ca cum ar zice guvernanti... ia de o joaca pe asta.

Sa va povestesc ca am o cunostinta care s-a dus mai departe si a facut plangere.

Edited by DuskGerman, 18 May 2020 - 13:15.


#29
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,113
  • Înscris: 04.02.2011

 AlexEn, on 18 mai 2020 - 13:09, said:



Si de ce ai considerat ca ar trebui sa ai implicit acces la contractul intre Huawei si firma de leasing? Tu nu ai contractul cu firma de outsourcing?
Pentru că al meu contract făcea referire la acel contract.

#30
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,907
  • Înscris: 18.12.2007
Aha. Si ce zicea contractul tau referitor la celalalt contract?

P.S: cred ca mergea mai degraba la Dreptul Muncii, pe Juridic, discutia asta.

#31
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,113
  • Înscris: 04.02.2011

 AlexEn, on 18 mai 2020 - 14:35, said:

Aha. Si ce zicea contractul tau referitor la celalalt contract?


Faptul că încetează în condiții specificate în contractul menționat.

#32
Ephesos

Ephesos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,970
  • Înscris: 31.01.2011

 AlexEn, on 17 mai 2020 - 12:39, said:

Ai adus 0 dovezi legate de afirmatiile tale.
Ai inteles extrem de prost (sau nu ai inteles deloc) cum se lucreaza in leasing/outsourcing. Tu nu ai contract cu Huawei, ai contract cu agentia/firma care te-a plasat la Huawei. Daca ai plangeri, acolo te adresezi si nu clientului.
De fapt se poate plange catre cine doreste, pe softpedia, pe alte forumuri, social media sau in privat. Informatia este importanta, daca exista outsourceri care abuzeaza de subcontractori, este bine sa se stie. Poate ca outsourcerul isi schimba atitudinea odata cu scaderea numarului de aplicanti.

#33
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
problema e alta: multi "externi" (sau subcontractori, cum le zici tu) isi imagineaza ca ei sunt un soi de angajati, cu toate drepturile din codul muncii. dar nu se intreaba de ce sunt platiti un pic mai bine decat angajatii, pana cand au parte de un astfel de "reality check"

#34
Ephesos

Ephesos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,970
  • Înscris: 31.01.2011

 _Smiley_, on 21 mai 2020 - 16:14, said:

problema e alta: multi "externi" (sau subcontractori, cum le zici tu) isi imagineaza ca ei sunt un soi de angajati, cu toate drepturile din codul muncii. dar nu se intreaba de ce sunt platiti un pic mai bine decat angajatii, pana cand au parte de un astfel de "reality check"
Am ceva dubii ca sunt platiti mai bine decat angajatii directi, vorbesc de Romania.
Daca vorbim de vest e altceva.

#35
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
am lucrat o perioada ca "extern", nu vorbesc din banuieli. costurile directe sunt mai mari decat in cazul unui angajat normal (am mentionat deja comisionul firmei intermediare, nu?)

#36
Ephesos

Ephesos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,970
  • Înscris: 31.01.2011

 _Smiley_, on 21 mai 2020 - 19:37, said:

am lucrat o perioada ca "extern", nu vorbesc din banuieli. costurile directe sunt mai mari decat in cazul unui angajat normal (am mentionat deja comisionul firmei intermediare, nu?)

Pai tocmai, comisionul ajunge la intermediar nu la "extern". Deci "externul" e posibil sa fie platit mai slab decat angajatul direct - pentru ca o parte din suma ajunge la intermediar.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate