Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

Feriți-vă de Huawei

* * * - - 6 votes
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,119
  • Înscris: 04.02.2011
În urmă cu un an de zile am aflat pe pielea mea cum acționează Huawei pentru a scăpa legal de angajații în concediu medical.
Aceștia fac contracte pe un an de zile prin terți, gen Adecco și se specifică că sunt valabile până la încetarea misiunii. Misiunea se încetează prin închiderea departamentului pe care ai lucrat în acte. Toți angajații se mută pe un nou departament. Huawei își terorizează angajații pentru ca aceștia să nu sufle vreo vorbă în legătură cu această practică.
Așadar nu recomand acest angajator.

#2
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
aici patronul de la huawei...

ce dovezi aduceti in sprijinul afirmatiilor dvs?

#3
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,119
  • Înscris: 04.02.2011
Orarul departamentului. Neschimbat, dar fără mine.

Dacă mă enervez, îmi fac o pagină, o promovez și sigur adun încă o mână de angajați țepuiți.

#4
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
dovezi, nu vorbe

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,326
  • Înscris: 01.12.2001
Are Huawei angajați în România?
Când am citit titlul am dat fuga sa arunc telefoanele și modemul din casa. Bine că ele nu au nimic.


#6
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Are.

#7
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,119
  • Înscris: 04.02.2011

 dorin_2k, on 17 mai 2020 - 10:46, said:

Are Huawei angajați ĂŽn România?
Când am citit titlul am dat fuga sa arunc telefoanele și modemul din casa. Bine că ele nu au nimic.
Nu au, Huawei face scule bune. Și serviciile lor sunt bune. Pentru angajați însă sunt ciumă.

#8
dionenina424

dionenina424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 21.04.2020

 benis, on 17 mai 2020 - 10:45, said:

Dacă mă enervez, îmi fac o pagină, o promovez și sigur adun încă o mână de angajați țepuiți.
Nu te enerva, cauzeaz ala sanatate.
Fa 2 pagini, poate una nimereste prin ceva echipamente Huawei si... dispare...

 benis, on 17 mai 2020 - 10:49, said:

Nu au, Huawei face scule bune. Și serviciile lor sunt bune. Pentru angajați însă sunt ciumă.

Pai, daca nu au angajati in Romania.... iar asta e forum romanesc... macar specifica in ce tara, tot din lumea a treia, se intimpla magariile astea.
Ai facut plingere la autoritatilr competente ?!

#9
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

 benis, on 17 mai 2020 - 10:49, said:

Pentru angajați ĂŽnsă sunt ciumă.
Angajații se pot muta la concurență.
Urlă firmele după angajați competenți și harnici...

#10
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Ceea ce nu vrea sub nicio forma sa realizeze angajatul, este ca este in conditiile unei piete foarte concurentiale, el e ca o piatra de moara, de aici:
- externalizarea (cateodata catre alte catre tari)
- leasingul de personal, mai ales pt activitati ce nu necesita specializare deosebita sau sunt pentru proiecte punctuale.

Se termina proiectul, se termina contractul cu firma de leasing, aceasta se ocupa de terminarea contractelor de munca, e treaba ei.
Tu nu ai lucrat la Huawei! Ai lucrat la un proiect Huawei.

Faptul ca la noi si nu numai, angajatul devine copilul tau dpdv legal, e o imbecilitate economica.
Inteleg dpdv social si uman, dar ca afacere poate fi o mare problema.

Huawei vine dintr-o tara unde munca fortata este normala si cauta portite pentru a se adapta la mediul economic local.

Mai citeam un subiect unde celor din China nu le vedea sa creada ce conditii de munca si salariale sunt in US si China, la aceleasi fabrici.
Se revoltau ca ei mureau la serviciu, iar in rest se rupea usa la 8 ore.

Sa vezi epurari in industria farma, la 6 luni.

Asa te mentii fit!

Edited by Ahasverus, 17 May 2020 - 11:14.


#11
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,491
  • Înscris: 19.04.2009
Pai tu nu esti angajatul Huawei.

Esti angajatul unei firme care se ocupa de piata muncii si da, sunteti assigned pe proiect.

Prima oara cand lucrezi in BPO?

#12
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,326
  • Înscris: 01.12.2001

 benis, on 17 mai 2020 - 10:49, said:

Nu au, Huawei face scule bune. ;.
Pai daca Huawei nu are angajați în Ro, ce te agiți?
Zi că firma xxx te-a dat afara. Nu Huawei.


#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
N-a scris nimic de hate in legatura cu Huawei de ceva timp, pastra si el treaba asta de un an de zile pe cand ramane in pana de idei s-o scrie pe aici.

Edited by MembruAnonim, 17 May 2020 - 11:20.


#14
N0Trust

N0Trust

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 04.01.2020
Huawei are parteneriate in Romania, si atentie aici nu vorbim de zona telefoanelor mobile, ci de zona telecomunicatiilor.
Prin parteneri au niste angajati de-ti vine sa fugi mancand pamantul.
Unii conduc beti masinile de mers la interventie.

#15
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Benis, am lucrat in multe proiecte part time, cu firme mari. Ce am invatat eu, tinand contul ca veneam din afara, angajat de altii, nu de ei. Pai, in primul rand, ii trateaza pe toti aiurea. Sefii sunt niste lingai, majoritatea, care i-ar trage in teapa pe angajati si le-ar da aer cu pipeta, numai sa iasa el bine la sfarsit d eluna cand cineva le face prezentarea de bilant. Am vazut unul, capabil grav, care a fost inlaturat ulterior, pentru ca nu prea juca cum i se canta. Astia vin in tarile bananiere, tocmai pentru c anu exista lege. Faci ce vrei aici, de sus pana jos. Unii, educati mai departe in arta managementului, vin cu intentii bune si un timp, au grija de angajati. Dar pana la urma, concurenta sau, nu stiu, numerele alea, ii fac sa se amestece in cenusiu pana la urma.
A, mai sutn meseriasii. Aia cu adevarat buni. Sa-ti spun ce se intampla cu ei: firma le da cat doresc, dar mai angajeaza unul. Asta nu este asa bun, da rinvata de la primul. Poate nu-ti dai seama, poate crezi ca nu te intereseaza, ii dai aluia cateva indrumari si te trezesti, la final, inlaturat.
Uite, unora le dadeau o gustare. Asta la inceput, cand m-am dus iar acolo, in colaborare, ghici ce! Din cauza numerelor, nu mai aveau nici cafea.
Nu le-am vazut eu pe toate si poate vorbesc aiurea, generalizand. ideea este ca cine vine in Romania, nu o face pentru fraierul care munceste, ci pentru smecherul care nu o face, sau ma rog, care se afla in frunte.
Era unul, om de peste 50 ani, ii vorbea un putoi, ca utlimului jeg. Imi venea sa-l iau la pumni. Si ala, omul in vartsa, tacea si accepta. Poate se gandea la o pensie, pe care nu o va prinde in conditiile astea. Si romanul nu este lenes. Minciuni corporatiste. Eu lucram dupa program. Gaseam niste fete care munceau 4/5 peste program si nu erau platite decat o zi. Si nu faceau ce trebuia sa faca in alea 8 ore, ci peste. Dar aveau si ele rate si cum siguranta locului de munca (ce nu a existat nici inainte de pandemie) doare, munceau voluntar, for free. Si aveau o japita de sefa de departament, care a reusit sa-mi arate, intr-un paragraf, maximum de greseli gramaticale.
Era unul, la o fabricuta de imbuteliat apa, alul la o fabrica de paine. Lumea spunea de bine despre ei. I-a imprumutat, era intelegator, dar o data...acum s-a schimbat, viata e grea.

 Lex404, on 17 mai 2020 - 11:15, said:

Pentru cine nu s-a nascut ieri, asta este o startegie.

#16
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,905
  • Înscris: 14.11.2004
Intradevar cunosc si eu pe cineva care a lucrat putin timp ca agent de teren responsabil de standurile demo din magazine. Avea telefon, laptop si masina de munca si trebuia sa-si dea check-in la fiecare locatie unde ajungea folosind un sistem intern, il frecau cu termene si tinte greu de atins. A plecat cum a prins post la concurenta.

@Your_god: genul ala de putoi care vorbeste urat este un frustrat fara indepliniri directe care le stie pe toate. Am avut si noi in firma unul de genul si management-ul l-a expediat in secunda doi.

#17
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 benis, on 17 mai 2020 - 10:34, said:

....cum acționează Huawei pentru a scăpa legal de angajații în concediu medical.
Aceștia fac contracte ...prin terți...
....angajații ....angajații...
Așadar nu recomand acest angajator.
ai o mare eroare de intelegere, stimabile Posted Image. huawei nu e angajator si nu are angajati (cel putin nu cei de care vorbesti tu). doar achizitioneaza un serviciu (aka forta de munca) de la diverse firme, deci n-are nici o obligatie legata de codul muncii sau alta legislatie din domeniu.

ce ai uitat sa mentionezi e ca "salariile" (plata) sunt mai mari decat in cazul angajatilor, fix pentru ca nu au aceleasi obligatii. ca sa-ti dai seama cat de mari sunt, din ele traieste si prestatorul efectiv al serviciului (cel pe care-l numesti tu "angajat"), dar si firma intermediara.
da, e grea viata de "extern" atunci cand ti se spune ca nu mai e nevoie de tine. dar a fost alegerea ta.

Edited by _Smiley_, 17 May 2020 - 12:03.


#18
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,119
  • Înscris: 04.02.2011

 dorin_2k, on 17 mai 2020 - 11:19, said:


Pai daca Huawei nu are angajați ĂŽn Ro, ce te agiți?
Zi că firma xxx te-a dat afara. Nu Huawei.
Manevra e făcută de Huawei. Nu ține faza că, vezi să nu, au un proiect. Una la mână, proiectul a mers înainte a fost încheiat doar în acte. 2 lab mână, vrei să lucrezi pe proiect și fără risc, lucrează cu PFA. AAa, vrei să fii cu curul între 2 luntrii? Păi ce treabă e asta?

 _Smiley_, on 17 mai 2020 - 12:02, said:


. dar a fost alegerea ta.
Păi eu de aceea am deschis subiectul. Pentru a nu mai face și alții greșeală. Există alte firme ce angajează fără intermediari.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate