Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Religie si politica

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
42 replies to this topic

#19
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostTsunnnami, on 16 mai 2020 - 15:33, said:

Politica ESTE religie
corect.
mai precis, POLITICA = inchinare la Satan Diabolu, tartorele tuturor politicienilor.

View PostTsunnnami, on 16 mai 2020 - 15:33, said:

religia este politica
Prove me wrong
doar in masura in care religiosii participa la vot, validandu-i astfel prin prezenta lor acolo pe alesii Diabolului(luc. 4:5-6)

:)

Edited by Dude_2nd, 16 May 2020 - 20:53.


#20
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Pe undeva pe Sp am mai explicat cum statea treaba cu .... .  Acum mii de ani(sau Dzeu,sa impacam pe toti) Bipezii erau pe kg greutate. Serios vorbind!  Ala cu muschiu vana mai bine sau iti fura mancarea/femeia.  La un moment dat prostul ghastii(ca inca nu era ginta/trib) a dat-o cotita la shef ca sa-I explice tunetul/fulgerul si bolile. Asta in mare.    Au trecut secole si shefu si-a dat seama ca tribul/prostimea e si mai bine controlata cu ajutorul dogmei(nu exista cuvantul atunci dar aveti tabloul panoramic) in afara fortei. Si asa au plecat la drum prin istoria cunoscuta de noi.  Cu variante ROGVAIV. Homo sapiens e inca un animal cu frica a ce va fi de dupa!

Liku-urile au fost date ca in sfarsit lumea mai pune soi intrebari cum trebuie. Desi s-au oprit undeva mileniu inainte de 0.000.

#21
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View Postpenticostalul, on 16 mai 2020 - 13:21, said:

Corect.
Iar poporul roman a fost intotdeauna fascinat de SUA

Precum pasarea de ochii sarpelui...

View PostKarhu, on 16 mai 2020 - 13:41, said:

Reformatii nu sunt unguri, că n-au ungurii monopol pe asta, sunt o mulțime de vestici din multe alte țări.
Iar ungurii sunt și catolici, și neoprotestanți, și atei etc etc

Cred ca ai dreptate:

”Conflict cu episcopia reformată
Din cauza opoziției manifestate față de autoritățile de stat și bisericești și a refuzului său de a se lăsa transferat la Sânpetru de Câmpie, a fost scos din preoțimea protestantă în anul 1984. Astfel, timp de 25 de luni (1984-1986) nu a avut un loc de muncă în România. Situația sa a ajuns pe agenda Comisiei de Relații Externe a Senatului Statelor Unite, care a intervenit pe lângă autoritățile guvernamentale din România.”

https://ro.wikipedia...ászló_Tőkés

Se pare ca tot americanii sunt cei care au intervenit pentru el.

Cat despre reformati, se pare totusi ca sunt o ramura mai noua, ceva intre protestantism si neoprotestantism:

”În 1564 la sinodul protestant din Aiud, lutheranismul și calvinismul din Transilvania s-au despărțit. Astfel a luat ființă Episcopia Reformată a Ardealului, cu sediul inițial la Aiud.”

https://ro.wikipedia...ă_din_România

Deci recunosc ca inca nu stiu cum sa-i incadrez pe reformati si de ce popor sa-i leg. Reformatii din Romania apartin, ca episcopie, de Ungaria, dar sunt puternic influentati si ajutati de SUA. Primul cuvant care imi vine in minte este ”curva”, fiindca-i o ”femeie” cu mai multi ”barbati”...

View Postursamajor, on 16 mai 2020 - 15:21, said:

Confunzi religia cu bisericile. Posted Image

Doar am deschis o discutie, cu scopul de a clarifica unele idei. In nici un caz nu am venit cu pretentia ca as fi stapan pe notiunile discutate, dimpotriva.

View Postmyshyk, on 16 mai 2020 - 18:13, said:

Asa pe scurt, doua curve la acelasi colt de strada.Le desparte doar muchia cladirii.

Or fi curve, dar se pare ca fara curve nu se poate inca...

View PostMikeSpike, on 16 mai 2020 - 22:37, said:

Pe undeva pe Sp am mai explicat cum statea treaba cu .... .  Acum mii de ani(sau Dzeu,sa impacam pe toti) Bipezii erau pe kg greutate. Serios vorbind!  Ala cu muschiu vana mai bine sau iti fura mancarea/femeia.  La un moment dat prostul ghastii(ca inca nu era ginta/trib) a dat-o cotita la shef ca sa-I explice tunetul/fulgerul si bolile. Asta in mare. Au trecut secole si shefu si-a dat seama ca tribul/prostimea e si mai bine controlata cu ajutorul dogmei(nu exista cuvantul atunci dar aveti tabloul panoramic) in afara fortei. Si asa au plecat la drum prin istoria cunoscuta de noi.  Cu variante ROGVAIV. Homo sapiens e inca un animal cu frica a ce va fi de dupa!

Liku-urile au fost date ca in sfarsit lumea mai pune soi intrebari cum trebuie. Desi s-au oprit undeva mileniu inainte de 0.000.

Eu as zice ca undeva, pe acest parcurs al lui Homo Sapiens, a aparut constiinta colectiva. Pe care dumneata o numesti ”dogma”...

#22
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Daca stau singur in fata...  ex dinozaurului carnivore(sau ala nu a existat,nu te incarc cu denumirea latina) sau nu, aia da ca e constiinta colectiva. De supravietuire. Dogma e ceva un pic mai fin(nu intra un kakat cu constiinta colectiva, asta a fost zisa cu bocancul),dar sant sigur ca stii de ce e vorba!

#23
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View PostMikeSpike, on 16 mai 2020 - 23:42, said:

Daca stau singur in fata...  ex dinozaurului carnivore(sau ala nu a existat,nu te incarc cu denumirea latina) sau nu, aia da ca e constiinta colectiva. De supravietuire. Dogma e ceva un pic mai fin(nu intra un kakat cu constiinta colectiva, asta a fost zisa cu bocancul),dar sant sigur ca stii de ce e vorba!

Constiinta colectiva impune ganduri, comportamente si... dogme. Nu doar le induce, chiar le impune!

Edited by Dorel666, 16 May 2020 - 23:44.


#24
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Cand constiinta colectiva O IMPUNE unul santem in regula. Ea de obicei vine din experiente traite de inaintasi. Dar,mi-a placut ca ai atins subiectul politica/religie. In rest ,pace in lume! Asta-i alta mangla religioasa,dar o lasam pe maine!

Sa vrut si E ironie treaba cu,,in regula,,

#25
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,365
  • Înscris: 25.04.2007

View Postpenticostalul, on 16 mai 2020 - 18:04, said:

Foarte corect.
Si asa ar trebui sa fie.
Si religia si politica au acelasi scop: binele comun al unei comunitati.
Fugi omule de aici! Scopul amandorura e de a mulge de bani cetatenii.

#26
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postpenticostalul, on 16 mai 2020 - 18:41, said:

Da, poate fi si asta adevarat, atunci cand oamenii sunt curve.
Cand in functiile politice sau religioase sunt oameni integri, politica si religia sunt aduc prosperitate materiala si spirituala comunitatii.
Ai si exemple concrete? Daniel? Teoctist? Ciolacu? Tariceanu?.......

#27
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Am: Maica Tereza si Ban Barna.

View PostMikeSpike, on 16 mai 2020 - 22:37, said:

La un moment dat prostul ghastii(ca inca nu era ginta/trib) a dat-o cotita la shef ca sa-I explice tunetul/fulgerul si bolile. Asta in mare.
Au trecut secole si shefu si-a dat seama ca tribul/prostimea e si mai bine controlata cu ajutorul dogmei(  
Aha, prostu' gastii era mai inteligent decat shefu' gastii Posted Image
Si, dupa secole, shefu' gastii a preluat ideile lu' prostu' gastii si le-a implementat drept principii functionale de leadeshipul gastii... Posted Image
E tare istoria asta a religiilor!

Edited by penticostalul, 17 May 2020 - 11:43.


#28
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View PostMikeSpike, on 16 mai 2020 - 23:52, said:

Cand constiinta colectiva O IMPUNE unul santem in regula. Ea de obicei vine din experiente traite de inaintasi. Dar,mi-a placut ca ai atins subiectul politica/religie. In rest ,pace in lume! Asta-i alta mangla religioasa,dar o lasam pe maine!

Sa vrut si E ironie treaba cu,,in regula,,

Avem idei diferite despre ”constiinta colectiva”. Dumneata vorbesti despre ceva trecut si mort, eu vorbesc despre ceva viu si prezent. Pentru mine, constiinta colectiva este totalitatea gandurilor populatiei vii si prezente. Si cu cat o persoana este mai puternica mental, cu atat gandurile acelei persoane se impun in constiinta colectiva si devin ganduri colective ale celorlalti. De aceea se si spune ca ”atunci cand va veni Hristosul, nimeni nu va sti”. Pentru ca Hristosul nu trebuie sa se inalte si sa strige in gura mare si in urechile tuturor. Este de ajuns ca El sa se nasca, sa existe si sa gandeasca si gandurile Lui vor deveni gandurile umanitatii, care vor anihila gandurile mincinoase ale lui Antihrist si ale tuturor dracilor si antihristilor.

#29
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Si in rest totul bine in biserici? Acum cu carantina ,ati varuit in spatele icoanelor? Aerisit? Barbierit (si sus)?  Blabla si maimuta danseaza. Hai Amin!

#30
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostMikeSpike, on 17 mai 2020 - 15:55, said:

Si in rest totul bine in biserici?
O, da.
Astazi am fost la slujba, ne-am intalnit si ne-am bucurat nespus de revederea, dupa doua luni, cu fratii si surorile.
Am stat la distanta de un metru jumate unii de ceilalti si am purtat masti desi legal nu era obligatoriu.
Insa am cantat, ne-am rugat unii pentru alții, am ascultat un discurs fain si motivator. Ce mai, a fost de vis...

#31
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View PostMikeSpike, on 17 mai 2020 - 15:55, said:

Si in rest totul bine in biserici? Acum cu carantina ,ati varuit in spatele icoanelor? Aerisit? Barbierit (si sus)?  Blabla si maimuta danseaza. Hai Amin!

Ne pazeste Hristos sa fie totul bine.

#32
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016
Noua Ordine Mondiala trebuie sa aiba si o religie proprie. Care o fi aceasta? Ca va fi una noua si totusi cea mai veche...

#33
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
n-o sa fie nici o OrdineMondiala.
cele doo blocuri ideologice (Organizatia Nordului si Blocu miazazilei) vor exista pana se va sfarsi umanitatea, desi "Cei doi imparati nu vor cauta decat sa-si faca rau unul altuia, vor sta la aceeasi masa si vor vorbi cu viclenie. Dar nu vor izbuti, caci sfarsitul nu va veni decat la vremea hotarata. (Dan.11:27)"

da,..  vor face razboaie economice,..  vor da cu virusi unu dupe celalalt, dar cam atat. Posted Image

View Postpenticostalul, on 17 mai 2020 - 18:00, said:

O, da.
Astazi am fost la slujba, ne-am intalnit si ne-am bucurat nespus de revederea, dupa doua luni, cu fratii si surorile.
Am stat la distanta de un metru jumate unii de ceilalti si am purtat masti desi legal nu era obligatoriu.
Insa am cantat, ne-am rugat unii pentru alții, am ascultat un discurs fain si motivator. Ce mai, a fost de vis...
inseamna ca sunteti apti sa mergeti sa validati prin votu vostru numirea de catre Diabolu si alegerea de catre calea larga, a imparatilor mascarici ai pamantului... Posted Image

Edited by Dude_2nd, 18 May 2020 - 21:16.


#34
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016
Cea mai veche religie mondiala este inchinarea la Sarpe. Adica la diavol, adica la Satan, adica Satanismul.

Iar Satan nu a fost facut dupa chipul lui Dumnezeu, ci dupa chipul mamei lui, Intelepciunea. Satan este intelepciunea care s-a departat de Dumnezeu. Si din cate stiu, astazi exista o religie care se inchina idolului Intelepciunii, numit Sophia. Si cred ca are legatura cu secta  numita Masonerie...

Edited by Dorel666, 18 May 2020 - 22:04.


#35
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostMikeSpike, on 16 mai 2020 - 22:37, said:

Pe undeva pe Sp am mai explicat cum statea treaba cu .... .  Acum mii de ani(sau Dzeu,sa impacam pe toti) Bipezii erau pe kg greutate. Serios vorbind!  Ala cu muschiu vana mai bine sau iti fura mancarea/femeia.  La un moment dat prostul ghastii(ca inca nu era ginta/trib) a dat-o cotita la shef ca sa-I explice tunetul/fulgerul si bolile. Asta in mare. Au trecut secole si shefu si-a dat seama ca tribul/prostimea e si mai bine controlata cu ajutorul dogmei(nu exista cuvantul atunci dar aveti tabloul panoramic) in afara fortei. Si asa au plecat la drum prin istoria cunoscuta de noi.  Cu variante ROGVAIV. Homo sapiens e inca un animal cu frica a ce va fi de dupa!

Liku-urile au fost date ca in sfarsit lumea mai pune soi intrebari cum trebuie. Desi s-au oprit undeva mileniu inainte de 0.000.
Și eu care am considerat până acum că ateii sunt foarte inteligenți...Posted Image

Edited by mario_bril, 18 May 2020 - 23:11.


#36
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016
Noua religie mondiala, religia ”sanatatii”... Nu degeaba sigla sistemului sanitar are ca personaj principal sarpele...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate