Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Situatia penibila in care m-am bagat

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
macOSXuser

macOSXuser

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.05.2020
Buna, sunt student an terminal, am facut deja aproximativ jumatate din lucrarea de licenta, dar vinerea aceasta am ramas impotmolit fiind cu licenta asa ca la furie m-am plans unor colegi ca nu vreau sa mai dau licenta anul asta. Am primit de la un coleg mesaj pe fb mai tarziu spunandu-mi ca stie el pe cineva care face licente, initial am fost incantat de ideea de a avea un "plan B" in caz ca eu nu termin la timp, si am vorbit cu persoana respectiva, i-am spus ce tema am, ce trebuie facut si na, ma miram ca imi cere doar 1000 lei, care nu sunt chiar multi bani, apoi aceiasi zi mai pe seara, cand imi dau seama ce am facut, numa stres si nu stiu de ce am facut asta, mai trebuie numa sa "trag tare" o saptamana si imi termin licenta, dar eu am ales sa-mi dau foc ca un idiot, pana si gestul pe care l-am facut ma face sa simt grata, pana acuma nu am copiat la nici un examen. Am cum sa intru in probleme pentru o conversatie pe fb cu cineva pt o licenta, cat timp am anulat totul dupa, are cum sa ma santajeze persoana aia? sau exagerez eu si o simpla discutie pe fb, e doar o chestie banala?

Scuze pentru tot textul, dar pana acuma, desi nu am fost un student model, nu am trisat, iar fix la licenta o dau cu bata in balta, fara ca macar sa trisez, doar am vorbit despre trisat, insa persoana respectiva mi-a spus un pret si eu am spus okay, deci asta ar putea insemna ceva d.p.d.v. legal? ; eu nu sunt student la drept si habar nu am.

#2
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 macOSXuser, on 16 mai 2020 - 02:02, said:

persoana respectiva mi-a spus un pret si eu am spus okay, deci asta ar putea insemna ceva d.p.d.v. legal?
Nu înseamnă nimic.
Bine că nu i-ai dat :) Când am început să citesc am crezut că ai plătit și acum îți vrei banii înapoi.

#3
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Stai linistit, mai bine zis vezi-ti de treaba,  termina ce ai inceput, adica lucrarea.
Nu are cum sa-ti faca necazuri, ignora persoana si discutia.
Daca totusi te sicaneaza, spune-i ca fost o gluma, iti ceri scuze pt deranj. Spune-i sa te dea in judecata daca nu-i convine, nu cred ca o va face.

#4
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Moral vorbind nu e Okay de-ala.
    Sper ca cel cu care ai vorbit nu e profesorul cu care dai licenta.
     Profesorii au si ei cont pe face.
     Totusi cred că era tzeapa. Sper ca nu ai platit.


#5
masni

masni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 25.10.2010
daca ai platit sa faci facultatea atunci poti sa platesti si licenta.mare branza.angajatorul e interesat daca te duce capul nu hartii de absolvire.

#6
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 macOSXuser, on 16 mai 2020 - 02:02, said:

Am cum sa intru in probleme pentru o conversatie pe fb cu cineva pt o licenta

in principiu nu, n-ar trebui sa ai probleme.

#7
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
Da esti persoana publica sa te aiba ala la mana?

Treburile dastea se fac dupa al doilea cont.
Ia de ii da un mesaj.

Salut, Mihai,
Fratele/varul meu Adrian(toti avem un var cocalar) ti-a trimis mesajele respective, iti multumesc pentru interesul acordat dar sa stii ca eu nu trisez, sunt un om corect corect si tot ce am facut in viata a fost pe corect, muncit.

Si gata, l-ai bagat la ignore.

Toti trisam, in viata ne este frica sa nu fim prinsi, expusi, nu ca ca nu suntem cinstiti.
La licente totul se face indirect, prin alte persoane, profesori, fara mesaje scrise, fara nimic, ca oricum sa zicem adevarul ca majoritatea lucrarilor de licenta sunt copiate, nu sta careva sa le citeasca si DACA nu vrei cumva sa treci vreodata pe vreo functie publica, parerea mea ca nu ai de ce sa te stresezi cu licenta sa fie 100% a ta.
Ca oricum iti zice baiatul cum sta treaba, o sa te asezi la birou sa scrii licenta si o sa vezi ca o sa citezi pasaje, ca asa se fac licentele, nu sta nimenea sa scrie fiecare cuvant,

Edited by DuskGerman, 16 May 2020 - 07:28.


#8
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Esti slab rau de inger, serios.

Uita de episodul FB.

1. Lucrarea de licenta e o mizerie, care poate insemna ceva cand erau relativi putini studenti.
Acum e cam greu sa faci descoperiri de acasa, si cand exista atata informatie la un click distanta.

2. Fa lucrarea singur, nu o citeste nici dracu.
Se uita rapid la numarul de pagini, deci sa nu fie foarte... subtire.

Conteaza prezentarea lucrarii, miscarea scenica.

#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,266
  • Înscris: 01.12.2001
Ai platit, ai primit lucrarea? Daca NU, nu ai nicio problema.
1.000 lei totuși mi se pare mult.
Sunt oare clienți? M-aș apuca și eu de "produs" lucrări.
Daca am 1/săptămână... Ar fi ceva. ;)

#10
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,571
  • Înscris: 11.06.2010
Pe cine crezi ca intereseaza discutiile tale pe facebook ? Hai sa fim seriosi, treaba asta cu licenta se face des, nu c-ar fi ok... Conteaza sa nu dea procentaj prea mare de asemanare software-ul si sa ai habar de ce scrie acolo .

#11
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
dorin_2k - Am mesaj scris si salvat pe subiectul asta, dupa pretul de 1000 de lei asta este pret de facultate privata, ma si gandesc la care...

Am destui care le cumpara, sunt destule femei de serviciu, portari si mecanici cu diplome de drept si administratie publica.
Cine crezi ca sta sa citeasca atata hartie?

Licenta se da o data pe an, cand termini facultatea.
Si trebuie sa fie pe anumit profil, bine, daca lucrezi la stat nu ti-ar fii prea greu sa gasesti clienti ca sunt diplomele la cautare ca cica pe viitor poate apare vreun concurs si cine stie cum ai nevoie de o hartie sa faci pasul asta.

Oricum ii inteleg problema, a facut o gafa de pe contul principal, pe vremuri te duceai si faceai treburi dastea dar nu stia ala cine esti, asa a ramas in ETER o conversatie imorala, ceva ce te poate trage in jos.
Cum ziceam... ete ala este inspector la primarie, prefectura, ete a ajuns ditamai asta in politie, armata, cine stie ce structura si ete conversatie pe facebook... eu i-am vandut licenta....

Edited by DuskGerman, 16 May 2020 - 07:41.


#12
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
ma bag si eu.. cica acum se verifica sa nufie copiata de undeva cu program special. zicea cineva ca daca schimbi a-ul de exemplu in rusa, trimiti asa la verificat cu programul si pe urma schimbi a-ul inapoi in romana. este adevarat?Posted Image

#13
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
Cine sa sa verifice ale licente? Si unde se afiseaza?

Poate la top 1-2-3 sa le afiseze undeva, in rest se inchid cu lacat si cam atat.

O lucrare de licenta costa multm mai mult, asta cu 1000 de lei este specifica la o facultate privata, nu zicem care...
Cat timp nu vrei sa ajungi mare sef nu cred ca o sa ai vreo problema.

Daca vrei sa fii persoana publica este alta discutie, mai bine fara licenta, dar ete ca sunt posturi de cer licenta.

Edited by DuskGerman, 16 May 2020 - 07:59.


#14
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,266
  • Înscris: 01.12.2001
Mult mai mult de 1000 lei? Nu cred ca exista solicitări pe asa preturi.
Ma bag în secunda 2 dacă as avea 10 clienți lunar.
Știu ca mama proștilor e mereu gravidă, dar cum sa dai mult mai mult de 1000 lei? Cât de mult. Zi un preț.

#15
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
Am fost bre si eu la o facultate privata, ce pana mea, nu era evident.
1000 de lei este putin, taxa este 3/4mii si ceva de lei pe an, sa dai licenta, adica examenul banuiesc ca este 1500 de lei(eu am fost pe vremea cand erau examenele pe bune, ma stiti cum sunt, cinstit am fost toata viata) sa te poti inscrie la el, este o taxa de sustinere licenta si dai inca 1000 de lei pe o licenta cumparata este ieftin.
Stiam ca incep de la 2000 de lei, ca pe langa licenta trebuie sa ii explici nitel si aluia despre ce dracu este.

Astea sunt sume mici si stii de ele din primul an, stii ca trebuie sa o cumperi si te pregatesti, la o facultate nota de pe licenta conteaza.
Numai ca cu lucrarea de licenta nu te ajuta careva, o cumperi, o faci, asta zic, cand te pomenesti ca ai terminat facultate si mai trebuie sa cumperi licenta de 1000 de lei, prietene iti pare putin.
Mai tare te freaca in sesiuni cu atatea examene.

Ia de iti imagineaza ca nu esti singurul care vinde licente, si licenta depinde de om, daca este copilul cuiva cunoscut, clar nu o sa-l lase taticul sa cumpere licenta cu 1000 de lei de o sa ii cauzeze cand ajunge vreo functie publica, si pluseaza mii de euro.

Edited by DuskGerman, 16 May 2020 - 09:18.


#16
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,328
  • Înscris: 28.10.2018
Stai linistit ca si Codruta a plagiat, ba a fost prinsa si cu soft special si toata lumea a mangaiat-o pe spate.

Nu patesti nimic in Romania, se stie ca scoala romaneasca s-a dus la dracu, frauda este general tacit acceptata.

#17
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,014
  • Înscris: 23.09.2005
Ce situatie penibila, ai cerut o informatie si omul ti-a dat informatia, atata tot.

Nici daca o cumparai si era la tine pe masa, tot nu inseamna deocamdata ca ai facut ceva rau.

Ai zis ca "planul B", pai inca n-ai nici un plan B pana nu ai lucrarea in sertar.

Deocamdata esti in stadiul de plan al planului B. :D

Edited by Phobos, 16 May 2020 - 11:04.


#18
Jugendstil

Jugendstil

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 30.01.2020
Singura ta prostie e ca ai dat asa multi bani pe o amarata de licenta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate