Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Retragere de la buget

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Bogdan1229

Bogdan1229

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.05.2020
Salut!
Am o intrebare si speram sa ma poata ajuta cineva aici cu un raspuns.
Acum 3 ani am intrat la USAMV Bucuresti, la Horticultura la buget. Din cauza unor probleme personale am fost nevoit sa ma retrag, din pacate in prima zi. Intrebarea mea este, daca vreau sa dau la o alta facultate, mai pot intra la buget? Am citit o lege care spune ca pot beneficia din nou de un loc la buget dupa ce achit facultatea anterioara, dar avand in vedere ca nu am stat nici macar o saptamana, stiti cumva care este procedura sau daca pot intra oricum di  nou la buget?

Multumesc

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Ai apucat sa semnezi contractul de studii? N-as crede. Fara "legamant" n-ai studiat nimic.

#3
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,885
  • Înscris: 04.10.2007
Daca nu ai apucat sa semnezi contractul ai noroc... Cel putin la UPT (Timisoara) contractul il primesti dupa vreo 2-3 saptamani. Daca te retragi in preioada pana sa semnezi contractul poti sa te inscrii la  o alta facultate fara sa platesti.

#4
Bogdan1229

Bogdan1229

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.05.2020
Nu am semnat nimic, nici acasa nu am vreo copie dupa vreun contract. In acea zi am primit doar legitimatia pe care am predat-o in cateva ore.

#5
Excelsior01

Excelsior01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.07.2019

View PostBogdan1229, on 15 mai 2020 - 18:04, said:

Salut!
Am o intrebare si speram sa ma poata ajuta cineva aici cu un raspuns.
Acum 3 ani am intrat la USAMV Bucuresti, la Horticultura la buget. Din cauza unor probleme personale am fost nevoit sa ma retrag, din pacate in prima zi. Intrebarea mea este, daca vreau sa dau la o alta facultate, mai pot intra la buget? Am citit o lege care spune ca pot beneficia din nou de un loc la buget dupa ce achit facultatea anterioara, dar avand in vedere ca nu am stat nici macar o saptamana, stiti cumva care este procedura sau daca pot intra oricum di  nou la buget?

Multumesc

Asa am patit eu,acu ceva ani....m-am inscris la un master,am apucat sa semnez,dar nu am fost la nici un curs,nimic...fireste,ca la sfarsitul anului universitar,m-au exmatriculat...dupa ceva ani, m-am inscris la alt master,la alta facultate,aia m-au intrebat daca am mai facut master,daca a fost buget/taxa...le-am explicat situatia, mi s-a zis ca,indiferent daca am fost sau nu,eu am fost inmatriculat la buget,si sa merg la facultatea respectiva,sa iau adeverinta,precum ca,nu am urmat cursurile....Zis si facut,am fost,am adus,si m-au inmatriculat la buget,fara probleme.

#6
Stecheru

Stecheru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 804
  • Înscris: 16.09.2007
Se imparte si pe ani dreptul sa beneficiezi de buget (daca intri si ramai acolo).
Deci, daca ai semnat contractul pentru buget, ti-ai irosit un an, dar mai ai voie la alti 2 ani la buget si platesti pe al treilea.
Plus ce zice mai sus, daca obtii adeverinta ca n-ai urmat deloc cursurile in acel an (sa fi avut o cerere ca te retragi sau ceva asemanator inregistrat la secretariat, etc.) merge chiar si toti anii.

Edited by Stecheru, 15 May 2020 - 19:11.


#7
Bogdan1229

Bogdan1229

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.05.2020
Ok. Iar daca nu am semnat contractul, e ca si cum nu am fost?

Edited by Dany_Darke, 15 May 2020 - 20:17.


#8
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,707
  • Înscris: 01.12.2018
NU.
Nu e.
Diploma de bacalaureat unde este in acest moment?
Daca vrei o explicatie, imagineaza-ti ca mergi la un restaurant si comanzi un meniu complet.
Ospatarul vine cu coniacul, ciorba, etc.
Primesti un telefon urgent care te oibliga sa parasesti imediat restaurantul.
Nu ai semnat nici un copntract cu acesta, totusi cineva trebuie sa plateasca. "renuntarea" nu inseamna ca nu te mai intereseaza de mimeni si de nimic.
Renuntare inseamna parcurgerea unoer proceduri.
Le-ai urmnat? Inseamna ca ai renuntat.
NU le-ai urmat? Ai pierdut un an bugetat.

Edited by Dany_Darke, 15 May 2020 - 20:18.


#9
Bogdan1229

Bogdan1229

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.05.2020
Este la mine. Dupa cum am zis, am stat doar in prima zi la acea facultate. Mi-am amintit ca mi-au dat de la secretariat sa completez o cerere de retragere.



Deci chiar si asa, am pierdut doar un an, nu toata perioada studiilor.

Edited by Dany_Darke, 15 May 2020 - 20:18.


#10
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,707
  • Înscris: 01.12.2018
Atunci inseamna ca-i ok.
Ai uremat procedurra.
Pune-te in situatia primului sub lista de admitere.
Renunta unul mai bine pozitionat? Automat urca o pozitie, si este admis la buget.

#11
Bogdan1229

Bogdan1229

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.05.2020
Ok, multumesc tuturor pentru ajutor.

#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Posttioopedi, on 15 mai 2020 - 20:07, said:

Daca vrei o explicatie, imagineaza-ti ca mergi la un restaurant si comanzi un meniu complet.
Nu intotdeauna un rationament logic se potriveste in alta situatie ce pare identica.

#13
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,707
  • Înscris: 01.12.2018
Aceeasi greseala o fac si majoritatea celor care-si inchipuie ca "renunta"  ( fara sa faca demersurile necesare) si apoi constata ca au pierdut un an bugetat.
Sunt mii de astfel de "renuntatori" pe softpedia.
Marea lor majoritae au pierdut anul bigetar. Ca sunt si exceptii, unii mai "norocosi" nu contest.

#14
Bogdan1229

Bogdan1229

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.05.2020

View Posttioopedi, on 15 mai 2020 - 20:56, said:

Aceeasi greseala o fac si majoritatea celor care-si inchipuie ca "renunta"  ( fara sa faca demersurile necesare) si apoi constata ca au pierdut un an bugetat.
Sunt mii de astfel de "renuntatori" pe softpedia.
Marea lor majoritae au pierdut anul bigetar. Ca sunt si exceptii, unii mai "norocosi" nu contest.

Deci pana la urma, am pierdut sau nu anul bugetar? Mai am dreptul de a intra la buget?

#15
tom1

tom1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 02.03.2017
Bogdan, nu ai pierdut nimic. Tot ce conteaza e sa termini o facultate/master la buget. Daca nu ai finalizat studiile la buget, atunci te poti inscrie iar. Din moment ce ai diploma, nu mai poti intra la buget, ca te verifica usor. In rest, spor la invatat.

#16
Bogdan1229

Bogdan1229

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.05.2020

View Posttom1, on 15 mai 2020 - 22:01, said:

Bogdan, nu ai pierdut nimic. Tot ce conteaza e sa termini o facultate/master la buget. Daca nu ai finalizat studiile la buget, atunci te poti inscrie iar. Din moment ce ai diploma, nu mai poti intra la buget, ca te verifica usor. In rest, spor la invatat.

Ok, multumesc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate