Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

eSIM Digi

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1086 replies to this topic

#631
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,514
  • Înscris: 26.05.2022
Da, dar nu cu esim si nu la rețelele cu abonamente de 2E/lună...

#632
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

 NikoroB, on 08 ianuarie 2023 - 20:42, said:

Da, dar nu cu esim si nu la rețelele cu abonamente de 2E/lună...

cu esim de la inceputul lui 2016 pentru toate abonamentele din portofoliu operatorului cu costuri intre 5 si 30€ lunar/1 sim cu un maxim de 3 pana la 10 simuri.
eu as fi dispusa sa platesc considerabil mai mult daca digi ar oferi date nelimitate, multi sim, carrier profile/bundle pentru iphone si alte servicii din acestea catalogate ca premium

#633
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,633
  • Înscris: 21.03.2005

 carmenclara1, on 08 ianuarie 2023 - 21:24, said:

eu as fi dispusa sa platesc considerabil mai mult daca digi ar oferi date nelimitate, multi sim, carrier profile/bundle pentru iphone si alte servicii din acestea catalogate ca premium
- pai nu are orange toate astea? Si costa mai mult, ca doar e "premium" :D

Acum ca sa fiu sincer, parea ca Yoxo targeteaza zona de pret cu 4.5 euro (19ron), cu 50GB inclusi, dar fara roaming... acum Digi cu DON cu 100GB si cu restul de avantaje+eSIM+Roaming este incomparabil peste Yoxo "cel mic". Iar ca sa platesti 8eur pentru 150GB cu 5G la Orange, la care nici 4G-ul nu e cine stie ce, nu merita decat pentru starea mentala a unora... dintre clientii orange.

In realitate mi se pare incredibil cum reuseste Digi sa fie atat de competitiv in zona de preturi, la ce servicii si beneficii ofera... inclusiv cu eSIM-ul.

Si apropo, @Digi_Helper, poate implementati VoWifi sau alte functii ca fiind optionale, contra cost, cum zicea si colega mai sus... ca sa se mai acopere din costurile de implementare si/sau mentenanta existente...



In alta ordine de idei, @Digi_Helper si catre cei interesati - ATT - modul in care se face transfer de eSIM pe pe un telefon pe altul...
https://www.att.com/buy/byod/

Edited by MELODY, 08 January 2023 - 22:09.


#634
fotbal5

fotbal5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,119
  • Înscris: 04.12.2015

 KyKyKyKy, on 08 ianuarie 2023 - 18:44, said:

Și mie mi-ar pălcea, că am Watch4 LTE, dar deocadată ei nu au.
Speram sa implementeze complet eSIM nu doar partial si atunci vom avea.

#635
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,633
  • Înscris: 21.03.2005
Cum adica "partial"? Au implementat eSIM pentru telefoane android si iOS. Scurt si complet.

Tineti minte acum 3 ani cand aparuse eSIM la orange, doar pe iphone, de plangeau toti pe comunitatea orange care tot pupau mantia pe forum ca sa mai primeasca si ei o reducere la abonament?
Ei toti, amarati de fel, aveau android si oftau si plangeau pe forum ca "poate o sa bage si pe android"...

Ei bine, Digi a implementat RECENT eSIM pe android si iphone si merge foarte bine si nu e nici un cost suplimentar si o poti face switch la cartela sim fizica direct din aplicatia Digi - o implementare cat se poate de completa, dupa parerea mea.

Restul, mutatul in alt telefon, joaca unora (a noastra) intre eSIM-uri, e cea care e.

Si la orange, dupa atatia ani de eSIM, cand am schimbat telefonul anul trecut in vara a trebuit sa merg la ei in magazin sa imi genereze alt cod QR...

#636
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Lipsesc multe.5G,VoWiFi,NumberShare apoi alte chestii mai tari, transfer eSIM via iCloud sau sa îți transformi SIM-ul in eSIM din iOS,Family Sharing pentru Apple Watch

#637
daniel28

daniel28

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 07.08.2003
Nici Orange nu la are pe toate astea la abonamentele mari si voi vreti la 2 euro?

#638
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,920
  • Înscris: 18.12.2007
Ramaneti on topic va rog? Topicul fiind eSim la Digi.

#639
valyvis10

valyvis10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 05.11.2005
Pixel 6a, a mers perfect instalarea esim.

#640
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 carmenclara1, on 08 ianuarie 2023 - 20:38, said:


prin alte tari mai la vest number share e disponibil de prin 2012-2013...
doar asa ca un kind reminder.
10ani in acest domeniu e ceva...
Si de ce nu te muti la acei operatori daca tot au? :D

#641
Vettel

Vettel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,315
  • Înscris: 29.03.2017
Avem esim și la prepay?

#642
Cosmin_Andrei

Cosmin_Andrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,558
  • Înscris: 26.12.2015
Nu.

#643
fotbal5

fotbal5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,119
  • Înscris: 04.12.2015

 MELODY, on 09 ianuarie 2023 - 01:29, said:

Cum adica "partial"? Au implementat eSIM pentru telefoane android si iOS. Scurt si complet.
...
Hai sa fim seriosi eSIM nu este implementat complet atata timp cat celelate echipamente eSIM nu pot fii activate.
eSIM NU ESTE DOAR PENTRU TELEFOANE.
Cat timp nu functioneaza cu smartwatch-uri, laptopuri si tot asa avem o implementare partiala. Hai sa mai lasam reclama. Da ce ofera Digi e super ca pret dar complet inca nu e.

Edited by fotbal5, 09 January 2023 - 21:48.


#644
K-Bobby

K-Bobby

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,691
  • Înscris: 28.02.2010

 fotbal5, on 09 ianuarie 2023 - 21:48, said:


Hai sa fim seriosi eSIM nu este implementat complet atata timp cat celelate echipamente eSIM nu pot fii activate.
eSIM NU ESTE DOAR PENTRU TELEFOANE.
Cat timp nu functioneaza cu smartwatch-uri, laptopuri si tot asa avem o implementare partiala. Hai sa mai lasam reclama. Da ce ofera Digi e super ca pret dar complet inca nu e.
Pe cei de la digi Îi interesează telefonia , nu smartwatch sau laptop. Important ca e pe telefon.

#645
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,633
  • Înscris: 21.03.2005
M-am gandit la cateva situatii in care avantajul eSIM fata de SIM-ul fizic ar fi foarte important:
- cartela copilului din telefon nu va putea fi scoasa - un nivel in plus de siguranta.
- desi exista optiunea de PIN, cel mai probabil marea majoritate nu o folosesc... de aceea, in cazul in care cineva ar vrea sa scoata sim-ul altcuiva dintr-un telefon, fara ca acesta sa stie si fara acordul sau, si sa-l foloseasca in alt telefon pentru a trimite mesaje sau pentru a accesa corespondenta whatsapp, nu mai are cum sa o faca.



#646
K-Bobby

K-Bobby

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,691
  • Înscris: 28.02.2010

 MELODY, on 10 ianuarie 2023 - 02:40, said:

M-am gandit la cateva situatii in care avantajul eSIM fata de SIM-ul fizic ar fi foarte important:
- cartela copilului din telefon nu va putea fi scoasa - un nivel in plus de siguranta.
- desi exista optiunea de PIN, cel mai probabil marea majoritate nu o folosesc... de aceea, in cazul in care cineva ar vrea sa scoata sim-ul altcuiva dintr-un telefon, fara ca acesta sa stie si fara acordul sau, si sa-l foloseasca in alt telefon pentru a trimite mesaje sau pentru a accesa corespondenta whatsapp, nu mai are cum sa o faca.
Dar daca pierzi telefon sau ti se fura, nu se poate sa rămână profilul esim salvat chiar si dupa resetare? Cred ca asta ar fi un avantaj sa ne găsim telefoanele chiar daca resetează telefonul.

#647
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

 K-Bobby, on 10 ianuarie 2023 - 09:38, said:

Dar daca pierzi telefon sau ti se fura, nu se poate sa rămână profilul esim salvat chiar si dupa resetare? Cred ca asta ar fi un avantaj sa ne găsim telefoanele chiar daca resetează telefonul.

In cazul Apple nu poti reseta telefonul fara parola Apple ID si MFA. Deci un iPhone cu eSIM e useless, mai ales ca de la iPhone 12 incoace ii gasesti locatia si cu iPhonul inchis prin reteaua mesh creata de Apple prin implementarea cipului U1. Cam la fel cum functioneaza AirTag-urile.

#648
anndrei86

anndrei86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 624
  • Înscris: 16.04.2008

 carmenclara1, on 08 ianuarie 2023 - 21:24, said:

cu esim de la inceputul lui 2016 pentru toate abonamentele din portofoliu operatorului cu costuri intre 5 si 30€ lunar/1 sim cu un maxim de 3 pana la 10 simuri.
eu as fi dispusa sa platesc considerabil mai mult daca digi ar oferi date nelimitate, multi sim, carrier profile/bundle pentru iphone si alte servicii din acestea catalogate ca premium

Eu nu inteleg comentariul tau.
Spui ca ai fi dispusa sa platesti semnificativ mai mult pentru anumite functii care deja exista in alte retele unde abonamentul este semnificativ mai mare.
De ce nu optezi pentru un astfel de abonament daca asta este ceea ce iti doresti?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate