Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Tranzitarea Europei?

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,339
  • Înscris: 09.07.2005

View PostMr_nobody_, on 15 mai 2020 - 10:14, said:

Ziua bună să vă fie, m-ar interesa să tranzitez niște țări prin Europa în drum spre casă, de preferință Franța-Italia-Slovenia-Croația-Sebia-România, încerc să evit Austria și Ungaria din diverse motive. Găsesc foarte greu informații cu privire la tranzitarea țărilor din Europa în această perioadă. Mulțumesc anticipat.
Ca sa tranzitezi Franta ai nevoie de a completa un formular special in care trebuie sa explici motivele. Ca sa te plimbi in Ro nu intra la nimic din ce scrie acolo.Ca sa treci  din Anglia in Franta o sa fie complicat, au intors francezii o groaza de englezi care au incercat sa intre in Franta. Frontierele sunt inchise ! In general sunt controale de politie la fiecare toll gate si au amenzi (lejere comparand cu tampenia din Ro). In rest pe autostrazi restaurantele sunt inchise. WC-urile sunt inchise, cel putin pe tronsonul operat de Vinci pe unde am trecut eu ieri.  In zona rosie, pe unde o sa treci tu (Alsacia) o sa ai obligatia sa porti masca daca intri in magazine in afara autostrazii.

#38
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,065
  • Înscris: 09.09.2010
Exista cineva pe aici, care poate comenta experienta, calatoriei cu masina spre RO, sau din RO tranzitand ungaria, austria, germania, franta eventual italia.
Multumesc.
As vrea si eu sa plec in concediul in Romania, pe care vroiam sa-l fac in aprilie, si acum sper sa pot pleca spre tara in Iunie. La intoarcere in iulie sper ca lucrurile sa fie mult mai lejere. Oricum am vazut pe site-ul unei companii de trasport persoane cu autocarul, ca fac rezervari pentru iunie.

#39
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,796
  • Înscris: 13.07.2011
Eu am venit astazi dintr-un tranzit intern al Austriei. A trebuit sa ajung joi la Innsbruck in partea vestica a tarii si astazi m-am intors la Vienna. Pe autostrada erau niste romani cu numere de Italia si dupa ce i-am auzit vorbind romana am intrat cu ei in vorba. Plecau spre casa pe ruta Italia, Austria, Ungaria si dupaia Romania. La granita Italia/Austria exista controale, te intreaba unde mergi si de ce. Ai voie sa tranzitezi Austria fara sa te opresti printr-o locatie, exceptand benzinariile si wc-urile. Ei mi-au spus ca la granita le-a fost notat numarul de inmatriculare si dat prin statie, motivul nu il cunosc dar eu am presupus ca poate te pune pe o lista si dupa ce parasesti Austria (prin granita cu Ungaria) te scoate de pe lista respectiva.
La granita austro-ungara ai voie sa treci ca si persoana privata intre orele 7 dimineata si 1 noaptea (orele Romaniei) si prin Ungaria ai voie sa te opresti doar la benzinarii speciale deschise pentru tranzit. Granita in Romania este deschisa doar la Nadlac 1 (Nadlac 2 este doar pentru transporturi), dar si Cenad, Turnu, Varsand, Salonta, Bors, Valea lui Mihai, Urziceni si Petea. In Romania au zis ca posibil sa ii astepte carantina 2 saptamani.

#40
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,065
  • Înscris: 09.09.2010
Multumesc pentru detalii, business11
Daca altcineva mai are informatii, ii binevenit.

#41
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017
M-am hotărât să fac traseul UK-Franța-Belgia-Germania-Austria-Slovenia-Croația-Serbia-România, a fost interesant, a fost cu 100 km mai lung decât traseul prin Ungaria, dar a meritat, Ungaria mă deprimă și am o amendă de vreo 200 euro că nu aveam vignetta (am vrut să o cumpăr, dar acceptau doar cash, că îți schimbă ei euro la un curs convenabil, să moară bulibașa și toți puradeii).

Am fost oprit la toate granițele în afară de granița Belgia-Germania. Francezii mi-au dat o hârtie să o completez, dar nu a fost nevoie de ea fiindcă nu m-a oprit poliția, belgienii mi-au zis să nu ies de pe autostrăzi. La granița Serbia-România s-au uitat prin bagaje și sârbii și românii (probabil ca să verifice că nu fac trafic de țigări). Am trecut repede prin toate granițele, granița de la porțile de fier 1 era cam pustie, o doctoriță s-a uitat la fața mea, a zis că arăt sănătos, a completat declarația, am semnat-o și am plecat.

Toată lumea a fost mai relaxată decât mă așteptam, slovenii erau la terase (am evitat autostrăzile că vroiam să văd Slovenia și distanța era scurtă), în Croația am dormit la o pensiune. În Serbia aveam senzația că eram deja în România, drumurile sunt la fel de bune ca în România, șoferii sunt la fel de atenți ca românii, localitățile arătau exact ca cele din România, singura diferență era că scria în altă limbă.

P.S. Încă nu am plătit amenda de viteză din Austria, a crescut la 60 lire la ultima scrisoare. :lol:

#42
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,065
  • Înscris: 09.09.2010

View PostMr_nobody_, on 30 mai 2020 - 11:07, said:

Mersi de informatii

#43
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,796
  • Înscris: 13.07.2011
Incepand cu 04.06.2020 se poate circula intre Austria si toate tariile vecine exceptand Italia fara probleme.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate