Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Tensiune/curent panou solar

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
mellbo

mellbo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 07.06.2010
Bună prieteni. Vin cu o întrebare la cei care au avut ocazia sa facă ceva masuratori pe panouri.

Precizez ca nu am avut ocazia sa masor singur unul, si nici nu am vreo experienta cu ele.

Să consideram ca exemplu un panou care genereaza 8A și tensiune 32Vcc,ca specificație în soare aliniat, celule mono.

As vrea sa stiu cam ce tensiune/curent am pe panou cu aproximație, in următoarele condiții:
  - ora 14, vara, înnorat.
  - ora 18, vara, senin, fosta canicula

ce vreau de fapt sa aflu? dacă am ce face cu un circuit de boost sub 12V pe panou.

Edited by mellbo, 15 May 2020 - 01:17.


#2
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Acum e momentul sa cumperi un panou si poti exersa, cu masuratori, cu fizica, cu exprimare, ....
Ai un topic lung de citit despre panouri (daca cititul nu doare) si de acolo vei afla tot ce doresti.

Edited by keta, 15 May 2020 - 01:46.


#3
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 30.04.2007
fii mai explicit, pentru ca activitatea pe forum ne-a invatat ca o intrebare incompleta ascunde monstrii intelectuali.
deci, ce vrei sa faci cu acei 12v? ce preconizezi sa obtii prin acea bustuiala?

Edited by r_murphy, 15 May 2020 - 06:08.


#4
gmartau

gmartau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 30.04.2008

 mellbo, on 15 mai 2020 - 01:13, said:

As vrea sa stiu cam ce tensiune/curent am pe panou cu aproximație, in următoarele condiții:
  - ora 14, vara, înnorat.
  - ora 18, vara, senin, fosta canicula
Te uiti pe grafic si constati ca nu conteaza nivelul de iradiere, tensiunea e aproximativ aceeasi. Doar curentul disponibil e proportional cu intensitatea soarelui.
Asa ca nu ai ce face cu modului boost de 12V. Ai nevoie de un modul care urmareste sa extraga puterea maxima din panou indiferent de radiatia soarelui, adica unul cu caracteristica mppt.
Attached File  PV-32V.png   15.66K   50 downloads

#5
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Daca norii sunt albi, intensitatea luminoasa poate sa fie chiar dubla fata de un cer senin, pt. ca reflecta intens lumina, si e si iluminare difuza deci nici nu mai conteaza mult alinierea.
Desigur, maximul de intensitate este totusi cand bate soarele direct.

Edited by loock, 15 May 2020 - 11:25.


#6
mellbo

mellbo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 07.06.2010
@keta, @murphy, ati dat semne de rautate azi. dar experienta mea pe forumuri, m-a facut sa inteleg ca niciodata o persoana nu vrea sa te raneasca, pe formuri de specialitate. e vorba de doar o stare la un moment dat a fiecaruia. nu o sa intru in detalii in speranta ca veti intelege ca suntem o mana de oameni care ne cam stim cel putin dupa username.

ideea este ca nu am la moment bani sa cumpar un panou pentru ca as fi facut-o. carti si documente am citit de am ametit, dar eu sunt obisnuit sa studiez un obiect personal, ceea ce nu se poate. nu am posibilitatea acum. printre altele m-am invatat sa nu cred orice expunere a producatorului ( nu vorbim de piese electronice) cand vine vorba de produse finite, asa ca am vrut sa apelez la experienta unor persoane care au avut ocazia sa masoare efectiv.

vreau sa-mi fac singur controlerele mppt sau pwm, deocamdata nu stiu ce voi alege cu traking solar daca nu consum prea mult cu miscatul, si nu doresc sa dezbatem acest subiect, dar de aici motivul cu privire la tensiuni.

daca este cum spune @gmartau, ca tensiunea ramane cam fixa doar curentul scade in functie de cantitatea de lumina, imi este clar.
ce am uitat insa sa specific a fost ca masuratorile facute sa fie cu o sarcina de vreo 50-100mA.
probabil ca si tensiunea ar fi fost relativa atunci. dar da, nu cred ca mai pot face ceva cu booster, pentru ca nu o sa mai am suficient curent, chiar daca ridic tensiunea.

in fine. vroiam sa aflu ce predomina la celula solara. tensiunea sau curentul. probabil aceleasi ca la orice baterie. tensiunea.
daca nu o sa se gaseasca o persoana care sa fi fost curioasa de aceste aspecte, o sa-mi ramana sa astept pana am eu un panou.
mai devreme sau mai tarziu o sa rezolv eu si asta. ca multe altele.

@keta, @murphy.. fiti mai buni. altfel doar cresc numarul de postari. si-atat..


@gmaratu, referitor la grafic. cum este facut oare masuratoarea ? in scurt, cu sarcina ... ar fi fost important.
una peste alta, din grafic, sa inteleg ca atunci cand este innorat o sa am totusi 30V/1.7A ?

Edited by mellbo, 15 May 2020 - 11:53.


#7
vbn

vbn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 21.07.2017
Tensiunea ramane aproape fixa doar curentul scade in functie de cantitatea de lumina, dar cand e frig iarna tensiunea e mai mare cu 8-15%.Posted Image

#8
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,330
  • Înscris: 29.05.2004
ia pune tu un beculet la panoul ala sa vezi ce fixa ramane tensiunea.
curentul e dictat de combinatia panou-consumator, ce poate furniza panoul este proportional cu energia convertita din lumina solar DAR la fel de proportional si cu ce si cand vrea consumatorul sa consume, in concluzie nu e asa simplu si ca o alta parere personala cred ca pe intiatorul acestui topic nu-l ajuta nici poza de la avatar ;)

#9
mellbo

mellbo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 07.06.2010

 pexic, on 15 mai 2020 - 13:47, said:

cred ca pe intiatorul acestui topic nu-l ajuta nici poza de la avatar Posted Image

e o poza din ..mda. probabil par cocalar. ma rog. o sa schimb poza aia.

#10
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 30.04.2007

 mellbo, on 15 mai 2020 - 11:44, said:

@keta, @murphy.. fiti mai buni. altfel doar cresc numarul de postari. si-atat..

vezi topicurile deschise de karax si vei intelege de ce am suflat si in iaurt ..
cind spui doar ca ai 12v si vrei sa-i bagi printr-un booster, cineva "foarte poregatit si extrem de ingenios" poate va vrea sa obtina 220v, pe care in practica, chiar ii poate obtine, dar numai si numai acei 220v~. treaba se complica atunci cind incepe sa dea mai multe detalii si zice ca vrea la acei volti si .. 15-20 de amperi .. care, poate sa se roage la manitou, nu-i poate obtine din 12v Posted Image
tu poate nu esti un "visator" de genul celui descris, noi nu avem de unde sti, asa ca, pina sa ne bagam sa scoatem piatra aruncata in lac, tatonam terenul sa stim daca are rost sau nu.

 mellbo, on 15 mai 2020 - 14:06, said:

e o poza din ..mda. probabil par cocalar. ma rog. o sa schimb poza aia.

am cunoscut o persoana care la prima vedere, ii puneai patalamaua de cocalar, fara nici cel mai mic resentiment. dupa jumatate de ora de discutii pe teme diverse, parerea era schimbata cu 180 de grade.
totul este ce pui pe "hartia forumului" .. Posted Image tu crezi ca-s chiar asa de antenist spalat pe creier cum scrie la descriere? Posted Image Posted Image Posted Image

Edited by r_murphy, 15 May 2020 - 14:30.


#11
mellbo

mellbo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 07.06.2010
lasa securea pe fund daca tot ai aruncat-o ca nu ma deranjeaza.

nu, nu ai inteles probabil ce vroiam sa spun cu acei 12V.
ideea era  de 12V era doar o tensiune pe care la un moment dat o va avea panoul. o tensiune mai joasa decat un acumulator aproape descarcat dar totusi are >12V.
si-atunci vroiam sa stiu daca la o tensiune mica oferita de panou mai are ceva curent de stors incat sa ma gandesc si la ridicare tensiune, pentru o oarecare anemica incarcare. vorbim de acumulator de 65Ah-auto, nu produse originale fiabile. vreau sa fac si eu o "tiganie" la o cabana, n-am atatea posibilitati sa iau acumulatori speciali si toate gadgeturile vietii. o sa-mi cumpar un panou sau doua si le impletesc eu. serie sau paralel nu stiu ce ar fi mai optim..cat timp de curent este nevoie..

la mine toate problemele din aceasta idee ar fi ca nu stiu cum se comporta panoul in viata reala. probabil la fel ca o baterie cu o rezistenta interna, la care tensiunea scade in momentul in care curentul depaseste ce poate el (panoul) la momentul solicitarii...


mai pe scurt din microcontroler monitorizam tensiunea xVcc pentru panou, si tragem cu tensiune regulata la 14.8V atata curent cat sa nu scada tensiunea xVcc mai mult de 80% fata de o referinta de tensiune pe care am citit-o cu cateva secunde in urma fara consumator pe panou. In felul asta poate face ce vrea panoul in cauza, noi o sa scoatem puterea oferita. punct.
cand acumulatorul trage mai putin de 100mA, schimbam tensiunea regulata la 13.8V pana in momentul in care curentul absorbit creste.

Edited by mellbo, 15 May 2020 - 14:50.


#12
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,330
  • Înscris: 29.05.2004
Cam ce vrei tu sa faci exista deja si se numeste regulator/charger/incarcator tip MPPT.
Trebuie sa te gandesti ca, daca ajungi in pozitia de a avea doar putin curent de tras din panou,ridicand tensiunea panoului vei trage mai mult curent din acesta - deoarece puterea (UxI) ramane constanta ca nu vine alta entitate sa adauge putere in ecuatia noastra, deci crescand curentul extras ( incercand sa ridicam tensiunea ) acest fapt va face ca tensiunea sa scada...
bafta!

#13
mellbo

mellbo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 07.06.2010

 pexic, on 15 mai 2020 - 16:26, said:

Cam ce vrei tu sa faci exista deja si se numeste regulator/charger/incarcator tip MPPT.
Trebuie sa te gandesti ca, daca ajungi in pozitia de a avea doar putin curent de tras din panou,ridicand tensiunea panoului vei trage mai mult curent din acesta - deoarece puterea (UxI) ramane constanta ca nu vine alta entitate sa adauge putere in ecuatia noastra, deci crescand curentul extras ( incercand sa ridicam tensiunea ) acest fapt va face ca tensiunea sa scada...
bafta!

ei vezi. de-asta incepusem topicul asta. pentru ca nu inteleg foarte bine aceste panouri, credeam ca sunt ceva..de pe alta planeta.
da. va fi momentul cand incercand sa nu reduca tensiunea mai mult decat cea masurata acum 2-3 secunde, va avea singur curentul spre zero. nu mai ridic nici o tensiune pentru ca nu mai am din ce. corect. practic. zero incarcare sau nesemnificativa.

eventual in acel moment sa cuplez direct panoul pe baterie ? raman doar 2 diode si mosfetul deschis, u/c trecand de voie prin L, tensiunea intrand singura in autolimitare ?

Probabil in momentul ala consumul componentelor va fi cam egal cu cel de incarcare deci..mai bine decuplat..

Edited by mellbo, 15 May 2020 - 16:49.


#14
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,330
  • Înscris: 29.05.2004
Nu stiu exact ce montaj vrei sa folosesti dar da, mai bine decuplat, nu are rost sa ai consum aditional atunci cand panoul nu produce si te bazezi doar pe baterie.

#15
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 30.04.2007

 mellbo, on 15 mai 2020 - 14:37, said:

nu, nu ai inteles probabil ce vroiam sa spun cu acei 12V.
ideea era  de 12V era doar o tensiune pe care la un moment dat o va avea panoul. o tensiune mai joasa decat un acumulator aproape descarcat dar totusi are >12V.
si-atunci vroiam sa stiu daca la o tensiune mica oferita de panou mai are ceva curent de stors incat sa ma gandesc si la ridicare tensiune,

nu, nu am inteles, ci ma temeam de ce urmeaza, iar banuiala mea s-a concretizat in ce am citat .. ;)

din x volti / y amperi, nu vei reusi niciodata sa scoti x+n volti / y+n amperi.
din aia 12 volti pe lumina redusa, poate printr-un step down converter sa scoti 5v cit sa poti sa incarci un telefon sau o tableta.

#16
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
mellbo . nuti mai bate atata capu , daca tu vrei strict sa incarci acumulatoare auto pentru iluminatul cabanei e foarte simplu , in principiu panourile de 12v  practic dau 18v sau chiar 22v maxim masurat de mine in gol . daca vrei sa mergi strict pe 12v doar iluminat  gasesti becuri led de 12 v si astfel nu iti mai trebuie invertor , daca ai nevoie de 220v pentru scule ar fi bine sa mergi pe 24v , dupa cum spune si pexic mai sus nu iti trebuie decat un regulator fotovoltaic care sa iti incarce bateriile , daca vrei sa fie mppt cu atat mai bine ,
referitor la prima ta intrebare pot sati spun ca panoul de 12 v genereaza tensiune mult mai mare chiar si inainte de a rasari soarele cand incepe sa se faca lumina afara , deci tensiunea nui problema , problema e amperajul generat. insa dupa cum spune si pexic daca pui un bec adica sarcina rezistiva va scadea si tensiunea foarte mult dar regulatorul nu face treaba asta el scade tensiunea pe panou aprox la tensiunea bateriei cele pwm , cele mppt la vmp panoului.

#17
mellbo

mellbo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 07.06.2010

 r_murphy, on 15 mai 2020 - 17:54, said:

nu, nu am inteles, ci ma temeam de ce urmeaza, iar banuiala mea s-a concretizat in ce am citat .. Posted Image

din x volti / y amperi, nu vei reusi niciodata sa scoti x+n volti / y+n amperi.
din aia 12 volti pe lumina redusa, poate printr-un step down converter sa scoti 5v cit sa poti sa incarci un telefon sau o tableta.

de fapt, nici acum nu ai inteles. nu se vorba de N ca fiind mai mare de zero, in fine . eu am impresia ca tu vrei neaparat sa ma numesti prost, nu ca nu intelegi. sa sti ca nu intentionez sa ma dau destept sau ceva. daca asa a parut imi cer eu scuze.
putem fiecare considera ce dorim despre ceilalti. nu ma deranjeaza. e ok.

@marius_vfp nu s-a pus problema convertirii tensiunii in AC vreodata, si nici modul de gestionare a curentului acumulat in baterie.  acolo o sa am consumatori pe 12V, deja toata instalatia e facuta pe 12V. Sunt 4 consumatori mobili cu LED de 50W si surse buck-boost facute cu cate un LTC3780IUH (facute asa pentru portabilitate) pe post de iluminat, si restul incarcatoare telefon. dar nu conteaza asta, asta era alta discutie. problema era ca nu stiu sau nu stiam modul de livrare.

ce mi-ai spus, ca tensiunea apare la cele mai slabe conditii de iluminat, era raspunsul la intrebarea mea de fapt.
credeam ca tensiunea apare linear/exponential. de exemplu sa aiba deja un curent de 1.2A dar tensiune doar 11V. chiar si in gol.
mai departe stiu ce am de facut.

va multumesc la toti pentru ajutor si schimb de pareri.

multumesc si tie @r_murphy pentru timpul acordat.

Edited by addysoftware, 15 May 2020 - 23:18.
typo


#18
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
@mellbo:

Aici un mic tabel/exemplificare cu puterea obtinuta dintr-un panou in diferite conditii de iluminare

https://forum.softpe.../#entry18449922

Apoi niste info suplimentare, ca topicul deschis de tine intreaba ceva oarecum diferit de ce tocmai ti-am dat.

Panoul scoate tensiune in sarcina relativ constanta (variaza un pic, 3-6%) in conditii de iluminare foarte variate.
Curentul livrat e proportional cu lumina si (dat fiind tens const) se comporta deci ca si puterile din tabelul de mai sus.

Nu poti folosi simple surse in comutatie (buck, boost, flyback, forward etc) la iesirea unui panou pentru a incarca o baterie, pentru ca au impedanta de intrare aparenta negativa si ingenuncheaza panoul.
Exista MPPT-uri de putere mica la 15-20$ (din ce tin minte) pe aliexpress. Si eu sunt adeptul DIY si eu vreau sa fac un MPPT in viitor, dar de putere... mai normala pt o casa (3kW). Insa stau prost cu timpul. O sa mai vorbim

 mellbo, on 15 mai 2020 - 14:37, said:

la mine toate problemele din aceasta idee ar fi ca nu stiu cum se comporta panoul in viata reala. probabil la fel ca o baterie cu o rezistenta interna, la care tensiunea scade in momentul in care curentul depaseste ce poate el (panoul) la momentul solicitarii...
E o aproximatie destul de apropiata.

Daca incerci sa absorbi curenti peste Imp (corespunzator nivelului de iluminare)  panoul se comporta aproape ca un generator de curent .. Nu livreaza decat Imp, indiferent ce sarcina ii trantesti la iesire.

Cand curentul absorbit este insa mai mic decat cel pe care il livreaza el la o anumita iluminare (Imp pt iluminarea respectiva), isi schimba comportamentul in generator de tensiune.
Isi limiteaza tensiunea undeva intre Vmp si Voc.

Edited by addysoftware, 15 May 2020 - 23:27.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate