Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Recomandare Barometru/alimetru/termometru

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 12.05.2012
Salut!
Vreau sa-mi iau un Barometru/alimetru/termometru portabil pentru drumetii.
Nu vreau un ceas gen protrek pentru ca am inteles ca trebuie reglat mereu altimetrul...
Vreau ceva mai accurate.
As putea lua si de pe aliexpress.
Ce imi recomandati?

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Accurate <> aliexpress

Ceas cu Barometru și Altimetru SGW 1000 2 BER CASIO - 509 lei

https://www.decathlo...id_8361575.html


Quote

Altimetru foarte fiabil pentru măsurare instantanee. Problemă mare cu cumularea altitudinilor: într-adevăr, cumulul se face numai dacă diferența dintre două măsurători consecutive este mai mare de 14 m. există, prin urmare, abateri foarte mari de la realitate. Este pacat! această funcție nu poate fi utilizată. Și am cumpărat acest ceas pentru asta !!! Pe o călătorie de o zi cu 2000 m de înălțime, aceasta măsoară doar un total de 1500 m. Există o soluție pentru a rezolva această problemă?

https://www.germanel...xxoCNwoQAvD_BwE

Edited by waterman, 13 May 2020 - 12:58.


#3
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 12.05.2012
am zis deja ca astea trebuie recalibrate, se bazeaza pe presiunea atm. nu sunt accurate.
Accurate <> aliexpress - nu e general valabil - am zis ca pot lua si de acolo

Cineva care chiar foloseste?
multumesc!

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

Quote

Cum funcționează un ceas cu altimetru
May 28, 2012 admin 0 Comentarii
Pentru un călător, alpinist sau explorator montan, a ști altitudinea la care se află reprezintă o informație esențială la orientarea pe o hartă topografică și la măsurarea progresului înregistrat.
Un ceas de mână cu altimetru este un dispozitiv multifuncțional echipat cu un senzor care măsoară presiunea atmosferică. Cum presiunea atmosferică scade pe măsură ce urcăm în înălțime, putem obține o estimare aproximativă a altitudinii la care ne aflăm. Orice ceas cu altimetru este de fapt în primul rând un ceas cu baromteru.
Pentru că presiunea atmosferică nu este constantă în timp, ea schimbându-se odată cu vremea, nici altitudinea măsurată cu un astfel de dispozitiv nu este exactă. În funcție de starea vremii putem avea așadar variații ale valorilor indicate ce pot merge până la câteva zeci de metri. Totuși, cu un instrument bine calibrat, putem obține valori destul de precise ale altitudinii pe care le putem citi și stoca confortabil cu ceasul de mână.
Faptul că presiunea atmosferică este influențată de starea vremii poate transforma însă ceasul cu altimetru într-un instrument de prognoză meteo. Astfel, atunci când presiunea scade este semnul apropierii unei furtuni sau instabilități atmosferice, în timp ce o vreme frumoasă este caracterizată de o presiune atmosferică crescută și stabilă.
Partea bună este că altimetrul se poate calibra manual atunci când ne aflăm la o altitudine cunoscută. Este bine astfel ca ori de câte ori treceți pe lângă un punct de informare, marcaj sau vârf cu altitudinea specificată pe hartă să verificați și eventual să ajustați valoarea indicată pe ceas. Calibrarea trebuie făcută în timpul călătoriei și nu pe durata unei staționări de exemplu, pentru că așa cum am amintit valorile pot varia în timp iar peste căteva ore să avem nevoie de altă calibrare pentru aceeași altitudine.
Majoritatea ceasurilor cu altimetru oferă de obicei și alte funcții utile, de aceea un începător poate avea dificultăți în citirea și operarea unui astfel de dispozitiv. Numai în ce privește altitudinea un ceas performant poate afișa informații despre rata de rata de urcare/coborâre, diferența de nivel totală, alarmă la atingerea unei valori prestabilite, blocarea la o valoare cunoscută, prognoză meteo, etc. Un altimetru bun trebuie să aibă precizia cât mai mare și rezoluția (rata de incrementare în metri) cât mai mică. Studiați bine manualul de operare sau cereți ajutorul unui cunoscător atunci când folosiți prima dată un ceas cu altimetru.
Ceasurile cu altimetru sunt de obicei mai groase decât ceasurile obișnuite datorită încorporării senzorilor suplimentari, și evident mai scumpe. Având în vedere utilitatea lor și funcțiile puse la dispoziție, un preț de 400-500 euro este rezonabil și deplin justificat.

https://www.ceas-man...s-cu-altimetru/

#5
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 12.05.2012
Asta am zis si eu, nu vreau ce pe are il potrivesc mereu

#6
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Un GPS ar avea altimetru care nu trebuie recalibrat, insa nu are barometru si nici termometru (nu prea inteleg la ce te ajuta termometru )

O statie meteo ar avea barometru si termometru, dar nu are altimetru.

#7
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Initiator, ai vazut macar cum arata un barometru? Si ala de casa trebuie calibrat, are o "'limba" care se pozitioneaza manual, pe presiunea atmosferica normala pt altitudinea ta. Daca barometrul urca deasupra, inseamna timp frumos, daca coboara sub va fi timp urat. Avantajul unuia fix e ca trebuie calibrat o singura data. Ti-as recomanda unul de tip coliba, cu mos si baba, cu intestine rasucite, la care, in functie de umezeala, iese mosul sau baba, semnaland ce vreme urmeaza. Mai era unul cu o creanga de brad, fixata la un capat cu un cui, in fumctie de cum se incovoia, in sus sau in jos, putea prevesti vremea.

#8
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 12.05.2012
vreau unul care se calibreaza o singura odata, asta era ideea

Edited by justice22, 13 May 2020 - 13:47.


#9
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,936
  • Înscris: 26.05.2007
Smartphone alea jmekere au barometru !

#10
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015

View Postjustice22, on 13 mai 2020 - 12:43, said:

Salut!
Vreau sa-mi iau un Barometru/alimetru/termometru portabil pentru drumetii.
Nu vreau un ceas gen protrek pentru ca am inteles ca trebuie reglat mereu altimetrul...

De fapt tu vrei altimetru SAU barometru?
Altimetru fara calibrare, masuratoarea este pe baza de GPS
Barometrul trebuie etalonat o singura data, dar nu-l poti folosi ca altimetru fara calibrare. Poa sa fie si nuclear

#11
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 12.05.2012
vreau ceva portabil... baro atunci, ca are si alti nu vreau cu gps

#12
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015
Altimetru fara GPS care sa nu trebuiasca etalonat la fiecare ora, nu exista. Astya pentru ca altitudinea e functie de presiune.
Asa au si avioanele
Exista o etalonare inainte de FIECARE aterizare in functie de presiunea citita de barometrul local al aeroportului

https://www.amazon.d...T163T4EE04KEGS8

Eu mi-as lua unul electronic.
Se face calibrarea mai usor
https://www.amazon.d...WXM26XS7ZEZ4KQZ

#13
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 12.05.2012
Am inteles. Acesta TechnoLine e acelasi lucru cu https://www.japora.r...nsor-version-3/ ?

#14
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015

View Postjustice22, on 13 mai 2020 - 20:29, said:

Am inteles. Acesta TechnoLine e acelasi lucru cu https://www.japora.r...nsor-version-3/ ?

Ai zis ca nu vrei ceas

Esti din Bucuresti?

#15
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 12.05.2012
O sa vreau un ceas, dar pana m-am lamurit eu cu ele...
am crezut ca  e diferenta intre ce are un casio si ce mi-ai dat tu. Dar e acelasi lucru, nu?
cumva aproape de buc

Edited by justice22, 13 May 2020 - 22:51.


#16
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015

View Postjustice22, on 13 mai 2020 - 22:51, said:

O sa vreau un ceas, dar pana m-am lamurit eu cu ele...
am crezut ca  e diferenta intre ce are un casio si ce mi-ai dat tu. Dar e acelasi lucru, nu?
cumva aproape de buc

Asta ce zici de el?

Attached File  IMG_0300.jpg   74.49K   30 downloadsAttached File  IMG_0301.jpg   87.54K   27 downloads

.

Attached Files



#17
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 12.05.2012
Vreau ceva nou :D
am crezut ca  e diferenta intre ce are un casio si ce mi-ai dat tu. Dar e acelasi lucru, nu?
asta e  la fel cu ce mi-ai dat tu, nu?
https://www.aliexpre...0054789042.html

#18
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015

View Postjustice22, on 14 mai 2020 - 07:05, said:

Vreau ceva nou Posted Image
am crezut ca  e diferenta intre ce are un casio si ce mi-ai dat tu. Dar e acelasi lucru, nu?
asta e  la fel cu ce mi-ai dat tu, nu?
https://www.aliexpre...0054789042.html

Okay, il aveam prin casa si nu-l foloseam
Credeam ca ai nevoie pentru excursii, anyway

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate