Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Medicina în București

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
_dianaalexandra

_dianaalexandra

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.05.2020
Bună!
Mă adresez în special celor ce sunt în cadrul/ au terminat/ vor să dea la UMF Carol Davila din București. Sunt în clasa a 12-a și în vara aceasta dau admiterea la facultate. Sunt puțin stresată, într-adevăr, și de aceea, de câteva zile, încerc să adun păreri dintr-o parte și din alta. Eu am terminat de învățat toată materia și cu ocazia situației în care suntem, am reușit chiar să o fixez mai bine decât mă așteptam. Cu toate astea, sunt foarte sceptică cu privire la examenul de admitere, pentru că mi-aș dori să intru din prima la buget. Fac teste peste teste, reiau materia la bio și chimie o dată la câteva zile, mă sfătuiesc constant cu profesorii (online, bineînțeles) și tot mi se pare că nu este de ajuns. Și ca să nu o lungim mai mult decât e cazul, întrebarea mea este: Voi cum percepeți (sau ați perceput) această experiență? Vreau să văd cât mai multe puncte de vedere ca să mă pot elibera, măcar puțin, de tot stresul pe care l-am acumulat și să știu cu ce mă confrunt de fapt. Vă mulțumesc anticipat!
O seară frumoasă tuturor!

#2
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,733
  • Înscris: 24.10.2019

 _dianaalexandra, on 12 mai 2020 - 22:22, said:

Eu am terminat de învățat toată materia și cu ocazia situației în care suntem, am reușit chiar să o fixez mai bine decât mă așteptam.
Posibil si ceilalti sa fie in aceeasi pozitie.

Cel putin de aceea cred ca iti este teama.

#3
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
Medicina nu mai e ce a fost odata cu 10-20 pe loc, inainte de 89....La Bucuresti acum sunt 500 de locuri in plus cu taxa adica daca au babacii bani, intrii.
Pe la buget nu stiu daca sunt 2 pe loc. La fac de asistente si moase e ce mai mare concurenta 4 pe loc caci fac doar 4 ani si fara rezidentiat. Apoi urmatoarea in concurenta e stomatologia ca stim cu totii cat costa o plomba si ca trebuie sa te duci cand te iau durerile sau infectia dentara. Dupa 5 ani te poti angaja sau deschide cabinet.
In final postul la stat o sa fie greu de gasit din cauza pilosilor....plus ca salariul la stat e acum 20 mii lei in mana ca medic si toti vor in marile orase, in privat e ff mic salariu.
Daca ti-e frica de bucuresti mai exista medicina de stat si la galati, constanta, arad, sibiu etc...Se intra cu dosaru si media de bac, eventual un examen banal...

Edited by cristian_e, 13 May 2020 - 13:59.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate