Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Seedrs - platformă de crowdfunding

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
122 replies to this topic

#1
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Seedrs (www.seedrs.com) este o platformă de crowdfunding prin care firme britanice și din restul Europei atrag fonduri pentru dezvoltarea afacerilor oferind acțiuni, sau instrumente convertibile în acțiuni.

Eu investesc prin ei de mai mult de un an, sume mici, cam câte 100GBP  în fiecare din companiile care mi se par interesante de pe platformă.

Am auzit prima oară de ei citind Forbes unde la 30 under 30 România era numită și Patricia Nicola, unul din angajații seniori ai companiei. Apoi a doua oară am auzit de la un român care își făcuse studiile în Marea Britanie, înțeleg că e în vogă printre studenți. Am făcut o mică investiție de curiozitate și treptat mi-am construit un mic porofoliu de angel investor.  

Calitatea materialelor și a firmelor prezente pe platformă este surprinzător de bună. Evident, nu mi se pare că tot ce aduc pe site este interesant ca investiție, dar sunt suficiente oferte noi ca să pot alege ce mă interesează. De asemenea au și piață secundară, poți tranzacționa acțiuni la companii care au strâns bani în trecut și poți să îți vinzi acțiunile deținute.

Sunt multe de zis, cred că merită un subiect pe forum.

Portofoliul meu curent de 14 companii este cotat în prezent la 1800 euro cu un randament anualizat de 3%. Randamentul este însă format din creșterea de valoare a două companii au fost re-evaluate cu 11% și 29% mai mult decât costul de achiziție, în timp ce celalte 12 sunt la același preț. Totuși două din ele sunt în curs de actualizare a evaluarii cu 23% și 43% peste cost ceea ce îmi va crește randamentul.

Voi marca și primul exit în curând, tocmai mi-am dat acordul pentru vânzarea acțiunilor ANNA Money care va fi cumpărată de un grup financiar european.

Mai e cineva investitor pe Seedrs pe forum? Sunt curios de opiniile voastre și de companiile în care credeți că merită investit.

PS: Am link de referral, dar nu e locul lui pe acest topic.

#2
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,523
  • Înscris: 16.03.2007
adica iti scoti de o inghetata anual?

#3
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Tot visam sa dau o teapa pe o platforma din asta... daca politician nu a fost tata ca sa fiu si eu undeva acolo sus, trebuie sa ma descurc Posted Image  (sper ca nu o luati in serios unii) Posted Image

#4
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008
3% pe an este enorm de putin.
3% se poate obtine lejer in 1 saptamana cu risc mult mai mic decat un "startup".

De fapt nu ai castigat nimic, caci puterea de cumparare a scazut, esti pe minus din cauza inflatiei.

Edited by AdiTwism, 13 May 2020 - 01:05.


#5
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,780
  • Înscris: 12.01.2018
Si de ce nu iei actiuni normale de la bursa?sa inteleg ca este o minibursa pentru a te capitaliza mai usor si rapid ?
Randamentul mi se pare infim.ieri m-am uitat laSNN  nucleara noastra despre care am vorbit aici pe forum si a ajuns la 16.5 lei dintr-un minim de 4.5 acun 4 -5 ani  si a dat dividende de 1.6 lei de doua ori de atunci.inclusiv anul acesta plateste 1.6 lei deci 10% dar cumulat pe ultimii ani si raportat la pretul de atunci si-a scos toata valoarea investita numai din dividende.noi stam pe aur cu 100% in 5 ani si investim la saraci cu 3% pe an

#6
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Dacă vouă vă place numai cu "get rich quick" , atunci vă dau topul investițiilor celor mai profitabile prin site:
Houst 3355%
Landbay 1715%
Swogo 1406%.

Mai e și Revolut acolo, mai în josul listei, 996%.

Eu n-am nimerit așa o investiție până acum,dar alții da.

#7
techuser

techuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 05.04.2020
3% un nimic .... cam atat e si dobanda la depozitele in lei .....

prefer sa-i bag in BTC ....

englezoii aia sunt cam de tot rasul .... uk va inregistra cea mai crunta recesiune economica din toata istoria lor!

Edited by techuser, 13 May 2020 - 06:18.


#8
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,143
  • Înscris: 19.05.2005
Dar daca ii bagi in Bitcoin trebuie dupa sa intri pe forumuri si sa promovezi cat mai mult bitcoinul, ca sa creasca. Bine, si asa mai scade dar fie.

Edited by cristiandrei, 13 May 2020 - 07:56.


#9
razvansd

razvansd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 27.05.2015
Practic e o platforma p2p prin care devii un mini-angel. Si in functie de proiectul ales poti sa ai profit mai mare sau aproape deloc, ca la orice start-up practic.
Eu anu asta am auzit de aceste platforme. Am ales fastinvest.com. Tragem linie la sfarsit de an si vedem ce iese :)

#10
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010

View Postrazvansd, on 13 mai 2020 - 08:51, said:

Practic e o platforma p2p prin care devii un mini-angel. Si in functie de proiectul ales poti sa ai profit mai mare sau aproape deloc, ca la orice start-up practic.
Eu anu asta am auzit de aceste platforme. Am ales fastinvest.com. Tragem linie la sfarsit de an si vedem ce iese Posted Image
Aș zice să este o diferență. Site-ul pe care mi l-ai spus se ocupă cu creditare p2p, am văzut mai multe site-uri de acest gen, sunt și pe Seedrs companii de acest gen în care poți investi. Este în sine o opțiune interesantă pe care aș vrea să o studiez mai îndeaproape în viitor. Însă prein Seedrs se fac investiții p2p, este un fel de mini-bursă.

Edited by yndy, 13 May 2020 - 08:58.


#11
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Din păcate nu pare să fie de interes subiectul, poate în viitor ...

Mai adaug eu un feedback, s-a finalizat primul exit, am investit 100GBP în Anna Money în 1 octombrie 2019 și am primit ieri în cont 139 GBP, sumă netă după comisionul de 3 GBP al Seedrs (7.5% din profit). Am făcut cerere de retragere de bani către contul Revolut ca să văd cum funcționează - mi-au spus că va dura între 2 și 10 zile de lucru, sper totuși să fie doar 2-3.

Cu această ocazie am observat că vânzarea nu mi-a modificat randamentul anualizat al portofoliului, care este acum la 4% în euro și 10% în GBP. Sper să adauge în curând funcționalități suplimentare de gestiune a portofoliului și o să mă interesez cum fac să obțin o fișă de cont la final de an pentru a putea declara venitul la ANAF.

Edited by yndy, 30 May 2020 - 13:24.


#12
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008
Deci 39 GBP profit in 8 luni cu 2-10 zile timp de retragere ?

Ah pai am facut 39 GBP profit in 0.5 luni (2sapt) cu 0 zile timp de retragere. Iar Revolut isi ia 0% profit, nu 7.5% profit Seeders.
In 8 luni probabil undeva intre 500-1000 GBP profit, e plauzibil.

Edited by AdiTwism, 30 May 2020 - 17:16.


#13
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Au intrat azi banii, deci 3 zile lucratoare pentru transfer din Seedrs in Revolut.

Azi am si vandut prima oara prin Secondary Market, actiuni de 100 GBP la o firme de refinantare facturi - Investly.  Mi se pare ca ii asteapta probleme la incasari in viitor si oricum n-au facut extinderea internationala pe care au promis-o cand am investit. Profit - 0, dar am platit catre Seedrs comision de vanzare pe piata secundara 1,5% din valoare. Mai am actiuni la doua firme la vanzare, una la o companie care m-a dezamagit, pare doar o poveste si alta la care a crescut deja pretul si as vrea sa marchez o parte din profit. De vazut daca si cand reusesc sa fac aceste vanzari.

Referitor la fisa de cont, am primit una pe email dupa ce am cerut specific, mi s-a spus ca e posibil sa se implementeze aceste fise direct din aplicatie in viitor.

#14
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Dacă tot am investit ceva timp și bani în Seedrs mă gândesc să împărtășesc experiența mea și cu alții, poate va fi de interes pentru cineva în viitor.

Mi-am crescut investițiile la 5000 euro, am vândut o parte, portofoliul actual este cam de 4500, este de acum un mini-portofoliu, nu mai e doar un test așa că încep să am așteptări de randament.
În portofoliul acumulat într-un an și jumătate am participații la cinci companii care mi se par interesante și în care am 63% din sumă:
  • Tiimo - o aplicație care ajută persoanele cu autism și ADHD să se integreze mai ușor în societate
  • Cushon - o platformă de economii și investiții din Marea Britanie cu o abordare inovativă prin colaborarea cu angajatorii
  • We Build Bots - un start-up care dezvoltă și vinde soluții de automation pentru sectorul public din Marea Britanie
  • Houst - o companie care face management de spații închiriate prin AirBnB, Booking și alții, prezentă în 11 țări
  • CityFalcon - o aplicație specializată pe piața financiară, oferind informații și știri privind companiile listate și instrumentele financiare, într-un mod eficient
Pe lângă cele de mai sus, am participații în încă 17 companii care mi se pare că ar putea avea succes și în care am cam 100 euro în fiecare având în total 36% din portofoliu. În funcție de evoluția lor am în plan să investesc mai mult sau să încerc să îmi recuperez investiția. În această categorie am și acțiuni la Seedrs și la TransferGo, două companii care au confirmat în opinia mea, dar se găsesc foarte greu acțiuni pe piața secundară și nu pot să îmi cresc participarea cât aș vrea.

Și în sfârșit, mai este o categorie, 6 companii în care am investiția minimă, cam 10 euro și care reprezintă 1% din portofoliu. Aici obiectivul este mai degrabă să îmi testez raționamentul, mi-au plăcut ideile fiecăreia, dar nu cred că vor reuși să performeze în piață și mă aștept să dea faliment. Dacă voi avea dreptate, e un cost mic pentru a învăța niște lecții, dacă totuși companiile vor avea succes, poate voi reveni ulterior și voi crește suma investită.

Câteva date despre tipurile de investiții disponibile prin Seedrs:
  • Participarea la runde de finanțare - compania vine și prezintă un pitch și investitorii potențiali au până la 45 zile să investească suma care li se pare potrivită. Este principala cale de a investi prin Seedrs, dar numai 37% din portofoliul meu a fost achiziționat în acest fel.
  • Imprumuturi convertibile - în loc de acțiuni, compania ia un împrumut care urmează a se converti în acțiuni peste 1-2 ani, la momentul în care compania lansează o rundă de finanțare. Până atunci, acumulează dobândă, iar la transformarea în acțiuni beneficiază de un discount de 15-20% față de prețul rundei de finanțare. Am 25% din portofoliu în aceste instrumente, ponderea este destul de mare pentru că Marea Britanie avut un program în care statul dubla suma investită în astfel de instrumente, ceea ce a atras noi emitenți.
  • Achizția de pe piața secundară - cei care investesc prin Seedrs pot să își vândă participațiile prin piața secundară. Valoarea de referință a fiecărei companii este cea a ultimei runde de finanțare, la care se poate adăuga până la +30%, sau scădea până la 30%. Nu este o bursă propriu-zisă, nici nu are licență de așa ceva, este comparabilă cu anunțurile de vânzare-cumpărare de acțiuni care apăreau în ziarele de la noi în trecut. Este însă o opțiune pentru a crește investiția într-o companie, sau a intra în companii la care nu am prins runda de finanțare. Am 38% din portofoliu cumpărat prin această metodă, deși aici se plătesc comisioane către Seedrs, 1.5% din valoarea tranzacției.
Pentru a fructifica investiția există două rute
  • Vânzarea companiei către un investitor care se oferă să cumpere participațiile deținute prin Seedrs. Seedrs are un comision de 7.5% din profitul fiecărei tranzacții
  • Vânzarea prin piața secundară. Seedrs are comision de 1.5% din valoarea tranzacției plus 7.5% din profit.
Am testat ambele variante și chiar mai mult, am testat și o formă de trading în care am cumpărat un pachet de 700 euro la valoarea de referință, iar o lună mai târziu, am vândut o bucată de 70 euro la valoarea de referință +20%, rezultând un profit de 17% după toate comisioanele. Încerc să mai vând alte bucăți din pachetul respectiv la +30%.

Noutățile oferite de platformă în ultimele 3 luni sunt această posibilitate de a cumpăra și vinde pe piața secundară la prețuri diferite, dar știrea mare este anunțul recent de fuziune cu crowdcube, principalul competitor al Seedrs în Marea Britanie. Împreună vor fi cea mai mare companie de crowdfunding din Europa cu investiții de 2 miliarde euro făcute prin platformele lor.

Am lăsat profitabilitatea la final, pentru că nu e extraordinară încă. La investițiile finalizate, din care am vândut și am primit banii am un randament de 13% pe o perioadă medie de deținere de sub un an, care nu este rău. Individual pe fiecare investiție randamentul a fost între 0 - 42%. Totuși am ieșit doar din 9% din investiții.

Pe portofoliul actual, Seedrs îmi arată doar valoarea de referință și sunt per total la 0% după plata comisioanelor. Totuși, folosind prețurile de pe piața secundară, am cam +10% pe portofoliu dacă m-aș gândi să îl lichidez în acest moment.

Ca strategie personală merg pe logica fondurilor de venture capital, caut investiții care să îmi producă de 10 ori suma investită în termen de 3-5 ani. Dacă cel puțin două din zece investiții îmi aduc acest randament, îmi permit să pierd banii din 3 investiții și rezultate mediocre la celelalte 5.

Edited by yndy, 16 October 2020 - 06:10.


#15
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Câteva noutăți de la Seedrs, luna aceasta în piața secundară s-a scos limita de variație față de ultima evaluare a companiei și ca rezultat unele companii au explodat ca preț pe piața secundară, uneori dublându-se. Nu e cazul niciuneia din investițiile mele, dar totuși două din acestea au înregistrat o variație de preț de +10% față de luna trecută.

A început să funcționeze tradingul despre care vorbeam în octombrie și am închis poziții cu randamente de 15-30% realizate în 1-3 luni.

Per total, până acum am investit 5600 euro, din care am vândut cam 22%, iar pe pachetele vândute am un randament mediu de 19%.

Am deja 52% din achiziții făcute pe piața secundară și tot din ele am și vândut mare parte.

Ca și strategie urmăresc companiile la care am investit în runde de finanțare și dacă încep să dea update-uri care arată o creștere încurajatoare, încep să cumpăr de pe piața secundară și pe măsură ce știrile bune continuă și prețul crește, încep să vând din ele.

Având în vedere că nu au mai fost runde de finanțare la companii care mi s-au părut interesante, am căutat să iau de pe piața secundară participații chiar mici în companii care par să fie pe creștere, urmând ca după studierea informațiilor să îmi măresc participația.

#16
Machmaldus

Machmaldus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 23.10.2020

View Postyndy, on 08 decembrie 2020 - 18:40, said:

Câteva noutăți de la Seedrs, luna aceasta în piața secundară s-a scos limita de variație față de ultima evaluare a companiei și ca rezultat unele companii au explodat ca preț pe piața secundară, uneori dublându-se. Nu e cazul niciuneia din investițiile mele, dar totuși două din acestea au înregistrat o variație de preț de +10% față de luna trecută.

A început să funcționeze tradingul despre care vorbeam în octombrie și am închis poziții cu randamente de 15-30% realizate în 1-3 luni.

Per total, până acum am investit 5600 euro, din care am vândut cam 22%, iar pe pachetele vândute am un randament mediu de 19%.

Am deja 52% din achiziții făcute pe piața secundară și tot din ele am și vândut mare parte.

Ca și strategie urmăresc companiile la care am investit în runde de finanțare și dacă încep să dea update-uri care arată o creștere încurajatoare, încep să cumpăr de pe piața secundară și pe măsură ce știrile bune continuă și prețul crește, încep să vând din ele.

Având în vedere că nu au mai fost runde de finanțare la companii care mi s-au părut interesante, am căutat să iau de pe piața secundară participații chiar mici în companii care par să fie pe creștere, urmând ca după studierea informațiilor să îmi măresc participația.

Buna yndy, ce zici de Wavepiston? pare o tehnologie a viitorului si ma gandesc sa investesc in ea. Mai sunt 7 zile pana se termina licitatia.

#17
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010

View Postalina263, on 05 ianuarie 2021 - 14:39, said:

Buna yndy, ce zici de Wavepiston? pare o tehnologie a viitorului si ma gandesc sa investesc in ea. Mai sunt 7 zile pana se termina licitatia.
M-am uitat dar numai trecător. Energia mareemotrică se studia încă de când eram eu în liceu (acum 25 de ani). Nu s-a reușit încă să se extragă energie în mod eficient. Din acest motiv, sunt circumspect că vor reuși acum și nici nu am citit pitch-ul. Este însă adevărat că dacă vor reuși, va fi ușor să îți faci de 10 ori banii din investiție.

Edit: Eu sunt trist că am ratat dechiderea pieței secundare de azi, au fost câteva oportunități bune care s-au dat în câteva secunde bănuiesc.

Edited by yndy, 06 January 2021 - 00:12.


#18
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Mi se pare tot mai interesant Seedrs, având în vedere că pe burse n-am mai investit, expunerea pe ETF-uri de aur este cam la maximul pe care îl doresc și nimic altceva nu consider că mi se potrivește.

Într-o oră închide piața secundară pentru luna februarie și trag o linie ca să evaluez situația.
8100 euro investiți, din care am vândut 20%, iar pe pachetele vândute am un multiplu de bani de 1.34. (Adică 34%, dar având în vedere că nu pot calcula randament anual deocamdată, prefer să pun multiplicatorul de bani). Ceva mai puțin de jumătate din investiții au fpst făcute pe piața secundară.

Platforma Seedrs îmi spune acum că am un randament anualizat de 8.6% în euro, nu mi-e clar cum calculează, dar măcar e o cifră mai respectabilă.

Cele mai mari 5 investiții reprezintă acum 68% din portofoliul actual, City Falcon a căzut din top și a fost înlocuită de
  • FoodMarble - o companie de tehnologie medicală care a dezvoltat un instrument ușor de folosit pentru analizarea respirației și identificarea unor afecțiuni digestive
Trei din aceste cinci investiții se tranzacționează deja la preturi cu 20-35% mai mare decât am investit eu, deci potențialul este confirmat și de alți investitori.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate