Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Constructie pergola curte

- - - - -
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#91
ADAMCLISI-2020

ADAMCLISI-2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,308
  • Înscris: 07.05.2020
Nimeni,nimeni ?  Am o recomandare FT 101 de la Ceresit . O fi ok ?

#92
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017
pentru imbinari de genul asta cred ca e mai ok o banda de hidroizolat, gen Sika SealTape.
Banda se lipeste pe perete si pe folia ta, apoi acea banda, fiindca e inestetica o poti acoperi cu un profil metalic ceva, facut un slit subtire in decorativa si bagat profilul acolo.
Banda nu trebuie gaurita!

#93
ADAMCLISI-2020

ADAMCLISI-2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,308
  • Înscris: 07.05.2020
Multumesc pt sugestie.  Ar fi ok daca nu ar fi treaba cu gaurirea !  Sunt chitit pe prinderea prin presare cu platband si in suruburi si pt rezistenta ! O sa merg la dede sa-mi fac o idee de cum arata live banda respectiva. Multumesc

#94
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017
Eu am avut aceasta situatie la un acoperis deasupra usii de intrare. Cei care au pus tigla si au izolat acea imbinare acoperis-perete au spus ca sunt 2 aspecte: ca sa fie ok estetic e nevoie de un profil de tabla care sa stea drept si un slit in decorativa, insa acesta nu hidroizoleaza. Aspectul practic si util e sa pui banda care hidroizoleaza imbinarea foarte bine dar arata urat fiindca acea banda nu sta dreapta si se vede urat. Asa ca ei au zis ca folosesc ambele produse.
Iti atasez poze.

La mine au folosit o banda cu aluminiu ceva, dar nu stiu ce marca era. Poate ceva de genul https://www.dedeman....50-mm/p/5012883

Cauta produse pentru hidroizolat acoperis.

Attached Files


Edited by deliacrin, 12 August 2021 - 08:50.


#95
ADAMCLISI-2020

ADAMCLISI-2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,308
  • Înscris: 07.05.2020
E ok la tine !  Dar uiti un aspect determinant ! La tine problema rezistentei este deja rezolvata - nu ai o folie ci ai solid ! La mine este o folie (cea verde) ce este pozata peste o alta folie anterioara ce era perfect intinsa de culoare galbena pe cadrul metalic . La 2 margini cadrul metailc ajunge lipit de perete dar pe latura din mijloc apare un gol intre cadrul metalic cu folia initiala galbena si perete de cam 8 cm(deh erori de lucru Dorel!). Eu doresc sa merg pana la perete si urc in jur de 15 cm pe perete unde la suprafatele de contact doresc materialul hidroizolant. Nu am rezistenta  garantata in modul in care spui tu la portiunea din mijloc(cea cu gol) in special. Doresc sa rezolv asta prin aplicarea unei fasii de platband cu suruburi ce o preseaza de zid. Platbandul ulterior il vopsesc si pe el in verde sa nu bata la ochi Posted Image

Edited by ADAMCLISI-2020, 12 August 2021 - 10:47.


#96
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,505
  • Înscris: 11.03.2006
De ce sa pui chestia aia peste pergola? Sunt si alte solutii, daca vrei sa o acoperi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate