Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Constructie pergola curte

- - - - -
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#19
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
...eu am facut asta...
Stalpii sunt cumparati din Dedeman
Grinzile (sunt 2) sunt din lemn stratificat

Attached Files


Edited by Adrianradu, 12 May 2020 - 22:53.


#20
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

 daniMMM, on 12 mai 2020 - 22:29, said:

Amestecat cu apa, nu neaparat in betoniera , merge si in galeata mare cu paleta de amestecat, si facut cat e necesar pentru ca se intareste rapid.


Am banuit Posted Image . Eu tot caut dintr-ala care se toarna, praf, in groapa de fundatie, dupa care se adauga apa.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pI-pCSxD0GY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#21
Jore

Jore

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 14.02.2017
Stimate coleg de forum...... Din ce știu eu un lemn pentru mobilă și utilizare generală la interioare are cam 10% uniditate (catalogul spune de 8-12%), iar pentru utilizări ”la exterior” umiditatea este pe la 14-15%.......
Moda, de mulți ani, este uscarea în ”uscătorie”, o uscare forțată, cu un grafic bine definit pentru a da o structură și elasticitate corespunzătoare, în parametrii binedefiniți ai lemnului.....
Uscarea tradițională, dura mai bine de 8-12 luni cu lemnul ieșit din gater, stivuit pe plan drept (orizontal), cu spațiu între ”scânduri” pentru ca aerul/vântul să sufle în voie..... Dura mult.....!!!
Cu lemnul  prea uscat sau prea ud, ai .......probleme în ”a doua instanță” (nu în prima), cu urmări ”nasoale”.......

#22
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Am construit cu lemn uscat (in uscatoare industriale), in sistemul de stalpi si grinzi. Lemnul a fost ales cu grija si a costat o caruta de bani.  Au urmat saptamani intregi de ploaie. Lemnul s-a inegrit in multe locuri. Cred ca, daca as fi putut sa-l storc, curgea apa din el. Dupa ce a trecut musonul, ne-am aucat sa ridicam peretii de umplutura ... din canepa, cu liant de var si apa (!). In aceeasi vara am reusit sa punem si acoperisul si geamurile; deci am inchis casa. Abia in noiembrie am reusit sa turnam placa, la interior; alta umiditate, alta distractie. Curgea apa, pe lemn, de ziceai ca avem vreo teava sparta, pe undeva. In timp, s-a dus si asta.
Doi ani mai tarziu, constructia este in picioare Posted Image , lemnul este uscat-uscat, unghiurile de 90* sunt, in continuare, asa cum le-am planuit si montat Posted Image

Am avut curaj sa merg inainte si pe motiv ca vad, zilnic, case in diverse stadii de constructie; din lemn si in bataia ploii.

Hai sa mai mentionez si una dintre metodele istorice de constructie; cea cu lemn ud. Lemnul ud avea avantajul ca, odata ce incepea sa se usuce, se scurta un pic si, in acest fel fixa cepurile de lemn folosite in loc de conectori. Nu intru in amanunte. E un intreg internet la dispozitia celor care ar vrea sa afle mai multe.

P.S. In plus ... vorbim, inca, despre o pergola, da? Posted Image Posted Image

P.P.S Grand Designs a prezentat, in amanunt, The Cruciform House, in care s-a construit - intentionat! - cu stejar umed. Din poze se vede ca a crapat (longitudinial, deci n-are nici o importanta), in timpul uscarii, ocazie cu care a si fixat structura. Este un exemplu destul de extrem, in acceptiunea contemporana, dar care a functionat! Si este, desigur, si ceva de spalat ochii...
https://carpenteroak...ruciform-house/

Edited by DIY, 12 May 2020 - 23:31.


#23
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 17.01.2012
ți s-a mai spus: lemn stratificat!

#24
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

 BobaFett, on 12 mai 2020 - 21:40, said:

Conform schitei de mai sus mi-am facut si un necesar de materiale, asa, la o prima evaluare:[...]

Am aruncat o privire la schita ta. In mod normal, cele doua grinzi transversale trebuie sprijinite pe stalpi, nu agatate de ei. Cu alte cuvinte, este recomandata o constructie similara cu cea a buiandrugior.  Sunt de preferat descarcarile statice prin elementele din lemn, nu prin conectori.

 Adrianradu, on 12 mai 2020 - 22:44, said:

...eu am facut asta...[...]

Mai ai de lucru Posted Image Posted Image

In poza este terasa unor prieteni. Si terasa si pergola au fost construite de ei.

Attached Files


Edited by DIY, 13 May 2020 - 19:12.


#25
BobaFett

BobaFett

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 27.11.2004

 Adrianradu, on 12 mai 2020 - 22:44, said:

...eu am facut asta...
Stalpii sunt cumparati din Dedeman
Grinzile (sunt 2) sunt din lemn stratificat
Stalpii i-ai facut din 4x80mm? Sau cat au stalpisorii?



 DIY, on 13 mai 2020 - 19:12, said:

Am aruncat o privire la schita ta. In mod normal, cele doua grinzi transversale trebuie sprijinite pe stalpi, nu agatate de ei. Cu alte cuvinte, este recomandata o constructie similara cu cea a buiandrugior.  Sunt de preferat descarcarile statice prin elementele din lemn, nu prin conectori.

Cum adica sprijinite si nu agatate? Ca nu inteleg?
Eu nu vroiam sa le agat, precum tabloul de perete, ci precum modelul din poza de mai jos:
Attached File  2121.jpg   227.44K   173 downloads

Edited by BobaFett, 14 May 2020 - 16:03.


#26
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
In poza pe care ai pus-o, "grinda" longitudinala este facuta din doua scanduri. Scandurile respective sunt agatate de stalp. Adica toata greutatea - ca sa zic asa - se transmite, stalpului, exclusiv prin suruburile de fixare. Asta inseamna ca "grinda" este agatata de stalpi. E ok sa construiesti asa, daca mergi pe ideea de "grinda" dubla.
In schita pe care ai pus-o, insa, apare o ginda monobloc, pozitionata (fixata?) in afara stalpilor. Asta nu e ok. In cazul in care ai fi mers pe ideea de grinda monobloc, nu din doua scanduri, aceasta grinda trebuia fixata peste (sprijinita), capetele stalpilor.
Mergi dupa poza, nu dupa schita, si gata.

Edited by DIY, 14 May 2020 - 18:54.


#27
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016
Sau o varianta ar mai fi stalpii din teava rectangulara placata cu lemn, ceva de genul asta.

Mie mi se pare o varianta mai rezistenta/solida in timp.

Attached Files



#28
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Fain. Ai putea pune si o poza cu cismeaua din ultima imagine ?

Fain si acoperisul de la casa , a doua imagine.

Edited by roman_roman, 19 May 2020 - 10:54.


#29
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016
Din pacate, pozele le-am gasit pe net, aici  https://www.h-metal....tie-pergole/r59 si doar astea sunt.

Le-am salvat pentru ca si eu vreau sa construiesc un foisor/pergola si caut sa ma inspir de la altii, mai ales din punct de vedere al rezistentei materialelor care sunt expuse la intemperii.

Cum am mai spus, pare cea mai rezistenta varianta iar dupa ea ar fi cea cu lemn stratificat.

#30
BobaFett

BobaFett

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 27.11.2004
Salut,
Nu am abandonat proiectul, ci doar sunt un pic ocupat cu reamenajarea spatiului, cu totul.
Care dintre formele de sustinere ai stalpilor vi se par mai sanatoase: cea cu teava sau cea care se prinde in suruburi?
Attached File  papuc-reazem-cu-tija-d18x200-drept---100x-60x100x4mm.jpg   14.58K   30 downloads
Attached File  papuc-reazem-fara-tija---80x-80x125x4mm.jpg   32.49K   35 downloads

#31
raduors

raduors

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,108
  • Înscris: 13.07.2008
Salut. Și eu o sa îmi fac ceva foișor simplu, și m-am decis sa merg pe sistem de genul: https://www.dedeman....50-mm/p/1041481

#32
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016

 raduors, on 25 mai 2020 - 15:46, said:

și m-am decis sa merg pe sistem de genul: https://www.dedeman....50-mm/p/1041481
Cum protejezi lemnul care intra in camasuiala aia? Il hidroizolezi cu ceva?

Camasuiala ai de gand sa o imbraci cu lemn sau o lasi asa?

 BobaFett, on 25 mai 2020 - 14:40, said:

Salut,
Care dintre formele de sustinere ai stalpilor vi se par mai sanatoase:
Nu stiu daca e neaparat mai sanatos, dar eu ma gandesc sa hidroizolez stalpii cu o membrana bituminoasa sau cu  o membrana hidroizolanta cu lipire la rece si sa ii ingrop apoi direct in beton.

Dintre alea 2 mai sanatoasa mi se pare a treia, cea postata de @Raduors, atata timp cat izolezi lemnul cand il bagi inauntru si imbraci apoi metalul ala cu ceva gen lemn.

Edited by icrobert, 25 May 2020 - 16:07.


#33
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Hidroizolatie pensulabila pentru partea de lemn cat intra in papucul metalic si un carton-membrana sub papuc.

De "imbracat" as sugera o caramida in jurul stalpului de lemn pana la 50-80 cm si un mic glaf.
Sa vad daca gaseasc pe net un exemplu

#34
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016
Hidroizlolatie pensulabila gen Sika Sikalastic sau Mapei Mapegum? Ai alte recomandari sau sunt ok si astea?

#35
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Attached File  IMG_20200525_171352.png   1MB   125 downloads
Sau vopsit papucul intr-o culoare inchisa

https://pin.it/1jFyZII

Edited by roman_roman, 25 May 2020 - 16:18.


#36
speedyspeed

speedyspeed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 12.02.2008
Salutare tuturor,
Am o casa la tara, ce a fost renovata curand.
Vazand subiectul, am vrut mai mult o parere, idee, daca se poate.
Ce as putea face pe acest colt, pentru a il acoperi si al feri de ploaie?
Multumesc anticipat!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate