Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Constructie pergola curte

- - - - -
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#1
BobaFett

BobaFett

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 27.11.2004
Buna ziua,
Vreau sa construiesc in curte o pergola, ceva de genul (dimensiunile vor fi 3.60m X 2.5m):

Attached File  ✔75-Wonderful-Pergola-Patio-Design-Ideas-12.jpg   105.48K   362 downloads

Cei patru stalpi verticali as dori sa ii fixez deasupra solului cu asa ceva:

Attached File  pied-de-poteau-a-ancrer-type-pau.modif_1_1_1_5.jpg   46.48K   307 downloads

Acesti papuci de reazem vor fi ingropati in mici fundatii de beton, patru la numar, cate una pentru fiecare stalp (ceva de genul [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NS2Y1H1gLzM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ])
Acum, vin intrebarile si as dori sa ma ajutati cu sfaturi:
1. ce reteta de beton este in regula pentru fundatii?
2. Am gasit lemn la mine in zona, destul de ieftin, insa nu este uscat in totalitate. Din cate am inteles, pentru comnstructii de genul acesta lemnul trebuie sa fie uscat. Se poate trata cu ceva substante speciale pentru a contrabalansa faptul ca este putin verde?
3. Ce se poate intampla cu stalpii, in timp, daca acum nu sunt uscati complet? Se deformeaza? Se crapa?
4. Lemn uscat complet am gasit doar la Dedeman, Leroy etc, insa pretul este de cel putin 3 ori mai mare decat cel inca putin verde si imi da bugetul total peste cap.
Ce ma sfatuiti sa fac?
Multumesc anticipat.

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
Eu aveam asemenea vise anul trecut, dar m-a calmat sotul, pentruca noi nu suntem pe coasta Adriaticii =>
- mizerie (praf), care se va depune pe acele perdelute.
- daca vate vantul, iti flutura foarte frumos acele panze.
- ce pui deasupra? Sticla (costa imens) sau policarbonat?
Nu merge sa nu pui nimic, pt ca dupa prima ploaie e jale cu panzeturile.

Stalpii verticali i-as face din bara rectangulara altfel vor putrezi in timp.

#3
grecua

grecua

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 25.06.2008

View PostBobaFett, on 12 mai 2020 - 11:40, said:

Buna ziua,
Vreau sa construiesc in curte o pergola, ceva de genul (dimensiunile vor fi 3.60m X 2.5m):

Attachment ✔75-Wonderful-Pergola-Patio-Design-Ideas-12.jpg

Cei patru stalpi verticali as dori sa ii fixez deasupra solului cu asa ceva:

Attachment pied-de-poteau-a-ancrer-type-pau.modif_1_1_1_5.jpg

Acesti papuci de reazem vor fi ingropati in mici fundatii de beton, patru la numar, cate una pentru fiecare stalp (ceva de genul [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NS2Y1H1gLzM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ])
Acum, vin intrebarile si as dori sa ma ajutati cu sfaturi:
1. ce reteta de beton este in regula pentru fundatii?
2. Am gasit lemn la mine in zona, destul de ieftin, insa nu este uscat in totalitate. Din cate am inteles, pentru comnstructii de genul acesta lemnul trebuie sa fie uscat. Se poate trata cu ceva substante speciale pentru a contrabalansa faptul ca este putin verde?
3. Ce se poate intampla cu stalpii, in timp, daca acum nu sunt uscati complet? Se deformeaza? Se crapa?
4. Lemn uscat complet am gasit doar la Dedeman, Leroy etc, insa pretul este de cel putin 3 ori mai mare decat cel inca putin verde si imi da bugetul total peste cap.
Ce ma sfatuiti sa fac?
Multumesc anticipat.
1 fundatia e in functie de tipul solului si e indicat sa fie sub adancimea de inghet. La sarcina pe care o duce, e suficient un beton slab de fundatie.
2.Lemnul se usuca complet si apoi se trateaza. Daca il tratezi inainte procesul de coacere/putrezire apare garantat dupa maxim 2 ani.
3.Orice lemn neuscat corect se va deforma. crapa,
Pergola prin definitie e considerat un accesoriu de lux si de aceea costa:)
Succes!

#4
BobaFett

BobaFett

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 27.11.2004
Pergola va fi acoperita cu un fel de acoperis retractabil, din poliplan, de 120 g sau 150 g, ramane sa ma decid.
Bara rectangulara pentru dimensiunile dorite de mine, cam 100 sau120 mm, are preturi prohibitive. Cam 250 de lei/bucata. Mi-ar creste pretul proiectului de aproape 20 de ori !!! Nu, merci.
Bunicii aveau un sopron construit in intregime din lemn si a rezistat foarte bine aproape 50 de ani, pana a fost daramat din necesitati de spatiu.
Eu sunt convins ca un stalp de lemn bine intretinut iti poate rezista zeci de ani, doar ca nu stiu eu cum, d-aia intreb pe aici.

View PostAdm, on 12 mai 2020 - 11:52, said:

Eu aveam asemenea vise anul trecut, dar m-a calmat sotul, pentruca noi nu suntem pe coasta Adriaticii =>
- mizerie (praf), care se va depune pe acele perdelute.
- daca vate vantul, iti flutura foarte frumos acele panze.
- ce pui deasupra? Sticla (costa imens) sau policarbonat?
Nu merge sa nu pui nimic, pt ca dupa prima ploaie e jale cu panzeturile.

Stalpii verticali i-as face din bara rectangulara altfel vor putrezi in timp.

Solul este cel normal, cum este in orice curte, pamant de batatura, nu e nici nisipos, nici argilos, nici cu namol, nah, normal. Nu stiu, nu mi se pare nimic dubios la el...
Vad ca la mine in zona adancimea de inghet e undeva la 70-80 de cm, asta inseamna ca cele patru fundatii le fac de peste un metru adancime???

View Postgrecua, on 12 mai 2020 - 12:06, said:

1 fundatia e in functie de tipul solului si e indicat sa fie sub adancimea de inghet. La sarcina pe care o duce, e suficient un beton slab de fundatie.
2.Lemnul se usuca complet si apoi se trateaza. Daca il tratezi inainte procesul de coacere/putrezire apare garantat dupa maxim 2 ani.
3.Orice lemn neuscat corect se va deforma. crapa,
Pergola prin definitie e considerat un accesoriu de lux si de aceea costa:)
Succes!


#5
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/diEvK-vKY7E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pentru structura foloseste lemn stratificat sau metalic-aluminiu.


https://depo-materia...&submit_search=

#6
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View PostBobaFett, on 12 mai 2020 - 11:40, said:



Acesti papuci de reazem vor fi ingropati in mici fundatii de beton, patru la numar, cate una pentru fiecare stalp (ceva de genul [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NS2Y1H1gLzM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ])
Acum, vin intrebarile si as dori sa ma ajutati cu sfaturi:
1. ce reteta de beton este in regula pentru fundatii?


Ca sa nu umpli prin curte de nisip, pietris , apa si betoniera, si daca ai doar stalpisorii aia de facut, ai beton facut gata la sac, amesteci doar cu apa. E tare ca dracu', eu am folosit la stalpii de gard.
https://www.hornbach...bBoCBwsQAvD_BwE

#7
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016

View Postroman_roman, on 12 mai 2020 - 12:27, said:

Pentru structura foloseste lemn stratificat sau metalic-aluminiu.
De acord cu tine cu ambele variante, dar cred ca nu se incadreaza ca bani, mai ales ca a spus ca deja sare din buget cu lemnul de la hornbach....

Si eu am in plan constructia unui foisor unde sa folosesc stratificat, pentru ca aluminiul nu se potriveste cu ce am in curte.

In afara de linkul dat de tine, pentru lemn stratificat mai poate cere oferte la elcomet si megwood, daca o sa se hotarasca sa il foloseasca.

#8
BobaFett

BobaFett

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 27.11.2004
Multumesc pentru idee, nici nu mi-a trecut prin cap ca exista si beton gata preparat Posted Image
Daca spui ca ai folosit, imi poti spune daca imi ajunge un sac pentru baza unui stalp, ma gandeam sa cofrez un paralelipiped de 80cm/30cm/30cm in care sa torn un astfel de sac preparat.

View PostdaniMMM, on 12 mai 2020 - 14:44, said:

Ca sa nu umpli prin curte de nisip, pietris , apa si betoniera, si daca ai doar stalpisorii aia de facut, ai beton facut gata la sac, amesteci doar cu apa. E tare ca dracu', eu am folosit la stalpii de gard.
https://www.hornbach...bBoCBwsQAvD_BwE


#9
BobaFett

BobaFett

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 27.11.2004
Tocmai am terminat de discutat cu un dulgher, care imi recomanda sa impregnez tot lemnul pe care il voi folosi cu silicat de sodiu sau apa de sticla, cum mai este cunoscut.
Se pare ca astfel tratat lemnul devine cu cel putin 40% mai dur.
Stiti ceva, ati incercat? Ati folosit?

#10
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Nu mai stiu cat am folosit, eu oricum am luat un palet pentru ca mai aveam niste lucrari mici pe la casa, dar cred ca mai mult de un sac.
Ca sa fii sigur ca nu o sa ai probleme cu el, eu cel putin asa am facut pentru ca am turnat si o mica fundatie la o camara de bucatarie, baga fibre metalice , eu nu am folosit fier beton , doar astea, dar probabil ca tie iti sunt de ajuns si alea de polipropilena mai groase, nu pentru tencuiala.
https://www.tehnocon...m-15-kg-7694981
https://www.hornbach...682/produs.html

Edited by daniMMM, 12 May 2020 - 19:06.


#11
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,079
  • Înscris: 07.07.2006
Există soluții industriale de uscat lemnul, și de impregnat, sub presiune. Am o pergolă făcută acum 6 ani de o firmă, cu lemn uscat și impregnat, arată ca la început, nici nu a ieșit uleiul (sau ce o fi ăla) din lemn.
Nu cred că acasă poți obține așa ceva dînd ulei/lac/vopsea cu bidineaua, mai ales pe lemn verde.

#12
BobaFett

BobaFett

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 27.11.2004
Lemnul pe care il gasesc pe aici nu este verde, ca si cum ar fi fost prelucrat ieri, ci nu este uscat complet. Adica, a stat in stive de ceva ani, in aer liber.
Omul care il vine mi-a zis cinstit "Bai, nu este verde insa, de ce sa te mint, nici nu este uscat-uscat complet, ca la fabrica".
Doh... o sa mai caut, sa vad ce naiba gasesc.

#13
BobaFett

BobaFett

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 27.11.2004
Attached File  schita.png   568.68K   78 downloads

Conform schitei de mai sus mi-am facut si un necesar de materiale, asa, la o prima evaluare:

Structura de lemn
- 4 dulapi 150x30x4000
- 4 stalpi 100x100x300
- 12 dulapi 150x30x3000
- 4 papuci reazem pentru stalpi
- 28 ancore de pana capriori
- cuie de lemn sau suruburi sau... ce-o fi mai bun
- 2 cutii grund de lemn
- 4 cutii vopsea email de lemn
- tavite scurgere vopsea, trafalet, rezerve trafalet

Baze beton sustinere structura de lemn
- 4 saci beton gata preparat (4x25kg)
- 4 pungi fibra polipropilena
- 2 sticle plastifiant impermeabil (2x1 litru)

Amenajare la sol
- 10 mp dale de beton
- 70 bucati pavele ieftine pe post de bordura
- 4 saci de nisip
- ciocan cauciuc, poloboc, sfoara etc

Acoperis retractabil
- 9 mp poliplan 650 g/mp, poliester dublu acoperit cu PVC, 100% impermeabil si tratat impotriva razelor UV.(3600mm x 2500mm)
- capse, cablu tensionare, bride de otel prindere

Si... bere, multa bere Posted Image

#14
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View PostBobaFett, on 12 mai 2020 - 11:40, said:

[...] Am gasit lemn la mine in zona, destul de ieftin, insa nu este uscat in totalitate. Din cate am inteles, pentru comnstructii de genul acesta lemnul trebuie sa fie uscat. Se poate trata cu ceva substante speciale pentru a contrabalansa faptul ca este putin verde?[...]

Din pacate, in tara betoanelor, lemnul este prea putin inteles.
Lemnul neuscat n-are nici o treaba, pentru o constructie exterioara. Daca ai timp si daca te linisteste, la cap, treaba asta, poti achizitiona un lemn mai umed si sa-l lasi, la uscat, inainte de a-l folosi.

Nu ai timp si nici chef sa-l astepti?
Il tratezi cu un ulei pentru lemn sau cu un grund care "respira" (termenul este impropriu dar atat de des folosit, incat am recurs la el). Peste ulei  sau grund dai cu o lazura care, tot asa, permite umiditatii sa treaca dintr-o parte in alta. Peste niste N ani de zile, cand lemnul si-a atins punctul de echilibru, poti ( daca doresti) sa-l tratezi cu ceva mai drastic, cum ar fi o vopsea pe baza de ulei sau un lac pentru lemn.
NU fa greseala sa-l tratezi cu ceva care sa inchida umezeala, in masa lemnului!

Cand se usuca, se deformeza, un pic, dar nu atat incat sa ti se duca pergola intr-o parte Posted Image sau mai stiu eu ce. Atat timp cat imbinarile sunt facute ca la carte (nu cu scoabe!), lemnul ramane, bine merci, pe pozitie.
Atentie la conectorii pentru lemn! Ia ceva de calitate, care sa mentina integritatea structurii. Un alt aspect, obligatoriu!, in cazul construirii unei pergole, este sa proiectezi totul astfel incat marea majoritate a conexiunilor (suruburi sau ce vei avea tu, acolo), sa fie puse de jos in sus, protejate de catre insusi lemnul pe care-l prind. Adica nu vrei elemente de prindere de sus in jos, astfel incat sa balteasca apa pe lemn, in zona "deschisa" de capul surubului.

Lemnul e lemn si, pentru a te bucura de frumusetea lui, trebuie sa faci si ceva lucrari de intretinere, din cand in cand. Asta-i tot.

Spor!

View PostAdm, on 12 mai 2020 - 11:52, said:

Eu aveam asemenea vise anul trecut, dar m-a calmat sotul, pentruca noi nu suntem pe coasta Adriaticii =>
- mizerie (praf), care se va depune pe acele perdelute.
- daca vate vantul, iti flutura foarte frumos acele panze.
- ce pui deasupra? Sticla (costa imens) sau policarbonat?
Nu merge sa nu pui nimic, pt ca dupa prima ploaie e jale cu panzeturile.

Stalpii verticali i-as face din bara rectangulara altfel vor putrezi in timp.

In primul rand, chiar daca initiatorul vrea altceva, frumusetea unei pergole vine si din faptul ca are, partea de sus, deschisa. Lemnele transversale se pun pe o directie perpendiculara pe directia pe care bate, cel mai tare, soarele. In felul acesta este umbra, in locul de sedere.

Eu mi-am cumparat perdele de dus si le-am folosit in loc de perdele din panza. Ma refer, desigur, la perdelele din poliester. M-am saturat de ele inainte sa am vreo problema cu ele. Exista si materiale speciale, de exterior, dar sunt mai scumpe. In plus, inaltimea de 2m s-a potrvit perfect, la mine, asa ca m-am mai avut treaba cu croit, cusut, s.a.m.d.

Din cand in cand (dupa zile lungi sau chiar saptamani de ploaie), se inverzeau un pic. Nu conta. Dupa o tura prin masina de spalat, erau ca noi.

Bonusul a constat din faptul ca perdelele, pe care le-am ales dupa culoare, aveau si plumbi (precum cei de pescuit), in tiv. Asa ca nu-mi veneau, in cap, la cea mai mica adiere.

Problem solved!

P.S. Nu poti recomanda, cuiva care doreste lemn, sa puna teava din metal Posted Image

View Postroman_roman, on 12 mai 2020 - 12:27, said:

Pentru structura foloseste lemn stratificat sau metalic-aluminiu.

... eu am inteles ca-si construieste o pergola, nu o terasa suspendata Posted Image ...

View PostdaniMMM, on 12 mai 2020 - 14:44, said:

Ca sa nu umpli prin curte de nisip, pietris , apa si betoniera, si daca ai doar stalpisorii aia de facut, ai beton facut gata la sac, amesteci doar cu apa. E tare ca dracu', eu am folosit la stalpii de gard.
https://www.hornbach...bBoCBwsQAvD_BwE

N-am prea inteles din link. Este dintr-ala pe care-l torni in groapa stalpului si, apoi, il uzi cu furtunul? Sau trebuie amestecat, cu apa, in betoniera?
Multam.

View Postgrecua, on 12 mai 2020 - 12:06, said:

[...].Orice lemn neuscat corect se va deforma.

Da. Un pic.

View Postgrecua, on 12 mai 2020 - 12:06, said:

crapa,[...]

Nu si daca este uleiat. Totul este sa nu se usuce brusc, astfel incat sa nu mai aiba, deloc, umiditate in straturile de suprafata, in timp ce acelea, mai adanci, inca au.

Edited by DIY, 12 May 2020 - 22:05.


#15
BobaFett

BobaFett

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 27.11.2004
Wow, ce vorbe frumoase, ma ung, asa, pe suflet, multumesc @DIY.
In mare am inteles inca de dinainte sa le pun pe toate pe hartie ca lemnul trebuie lucrat, prelucrat, tratat intr-un fel anume, particular, cu delicatete dar si fermitate in acelasi timp.
Nu stiu ce va iesi pana la urma, este prima oara cand incerc un astfel de proiect diy, nu am chiar doua maini stangi insa nici nu sunt vreun expert.
Important este ca vreau sa fac asta si o voi face, insa, din pacate, trebuie sa ma incadrez intr-o bruma de bani pe care numai eu si sotia stim cum i-am strans.
Noi sa fim sanatosi, ca de munca pe langa casa se gaseste tot timpul :)

#16
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019

View PostBobaFett, on 12 mai 2020 - 11:40, said:

Acum, vin intrebarile si as dori sa ma ajutati cu sfaturi:
1. ce reteta de beton este in regula pentru fundatii?
2. Am gasit lemn la mine in zona, destul de ieftin, insa nu este uscat in totalitate. Din cate am inteles, pentru comnstructii de genul acesta lemnul trebuie sa fie uscat. Se poate trata cu ceva substante speciale pentru a contrabalansa faptul ca este putin verde?
3. Ce se poate intampla cu stalpii, in timp, daca acum nu sunt uscati complet? Se deformeaza? Se crapa?
4. Lemn uscat complet am gasit doar la Dedeman, Leroy etc, insa pretul este de cel putin 3 ori mai mare decat cel inca putin verde si imi da bugetul total peste cap.
Ce ma sfatuiti sa fac?
Multumesc anticipat.
1. gasesti beton la sac gata preparat
2. ai nevoie de bios wood total care inchide porii si se poate aplica pe lemn verde
Citat : Acesta este o substrata biologica UNICA ce penetreaza extrem de rapid fibra lemnului, iar acesta nu se va mai contracta si nu se va mai dilata (nu va mai absorbi sau elibera umiditate). Lemnul va fi in totalitate stabil si nu va mai crapa. "
3. vezi pct 2
4. vezi pct 2

Asa cum au zis unii , pergola trebuie acoperita cu sticla , plexiglas, policarbonat ( in functie de buget ) .

Edited by bdx100, 12 May 2020 - 22:28.


#17
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View PostDIY, on 12 mai 2020 - 22:16, said:

N-am prea inteles din link. Este dintr-ala pe care-l torni in groapa stalpului si, apoi, il uzi cu furtunul? Sau trebuie amestecat, cu apa, in betoniera?
Multam.

Amestecat cu apa, nu neaparat in betoniera , merge si in galeata mare cu paleta de amestecat, si facut cat e necesar pentru ca se intareste rapid.

Attached Files



#18
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019
@ initiator / lasa sfaturile cu lemnul ud pe care il usuci tu si este ok . Cine spune asta nu a uscat lemn sa vada care este procentul de strimbaturi si ciuperca neagra , plus ca lemnul ud nu se prelucreaza bine .
Deci nu te juca , ia lemn uscat sa nu-ti para rau de bani si munca .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate