Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Atacuri de panica? Nu pot sa dorm cu lumina stinsa

* * * - - 3 votes
  • Please log in to reply
184 replies to this topic

#37
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Incearca sa te culci devreme (cel tirziu la 10), dar redu treptat ora de culcare si seara poate ar fi bine sa te deconectezi de la activitati solicitante, ca sa se linisteasca creierul. Si evita situatiile care iti produc stres.

#38
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,321
  • Înscris: 05.09.2006

View PostDuskGerman, on 12 mai 2020 - 07:16, said:

Experiențe ceva ce pare ca sunt atacuri de panica,  ma apuca tot felul de gânduri și galopeaza inima.

Am fost la cardiolog și mi-au dat extravalerianic cardio.
Cred ca sunt atacuri de panica și o stare generala de neliniște.

Trebuie sa merg la psiholog? Psihiatru?

Ce pot sa fac sa îmbunătățesc situatia. Sa ocup timpul cu hobby-uri?
Fa o analiza, vezi cum stai cu vit. B12. Nu astepta ca nu trece de la sine - ba mai rau, evolueaza. Am avut un caz similar in familie, de-abia dupa un episod de tahicardie paroxistica (survenit dupa o perioada de munca epuizanta) a luat-o pe calea clasica: control inima, tiroida, psiholog, psihiatru. La recomandarea medicului de familie a facut si analiza B12 - avea o carenta de toata frumusetea.

#39
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View PostDuskGerman, on 12 mai 2020 - 09:33, said:

Nu stiu de ce dar nu cred ca bautura ajuta.
Nu prea. La inceput alcoolul te dezinhiba, cind ii trece efectul asta apare depresia. Alcoolul are 2 taisuri.

#40
FREESH

FREESH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,886
  • Înscris: 23.02.2007
Da-ne mai multe detalii despre tine.
Varsta,inaltimea,ce-ai facut in trecut,cu ce te ocupi .. ce necazuri ai avut,poate facem o legatura.
Ai rude in familie apropiate cu aceleasi manifestari?

Edited by FREESH, 12 May 2020 - 09:48.


#41
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.10.2006
Cel mai rapid tratament este sa gasesti 2 nimfomane care stau impreuna, sa te muti la ele si nu o sa mai ai timp sa te mai gandesti la nimic... o sa dormi rupt de la efortul depus si dispare si anxietatea...Posted Image

#42
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
bea alcool și o să dormi și cu lumina de la disco ball.

#43
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,321
  • Înscris: 05.09.2006
Nu-l mai indemnati sa bea, alcoolul face mai mult rau in asemenea cazuri.

#44
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019

View Postbaribalu, on 12 mai 2020 - 09:48, said:

Cel mai rapid tratament este sa gasesti 2 nimfomane care stau impreuna, sa te muti la ele si nu o sa mai ai timp sa te mai gandesti la nimic... o sa dormi rupt de la efortul depus si dispare si anxietatea...Posted Image
Am incercat la

View PostFREESH, on 12 mai 2020 - 09:47, said:

Da-ne mai multe detalii despre tine.
Varsta,inaltimea,ce-ai facut in trecut,cu ce te ocupi .. ce necazuri ai avut,poate facem o legatura.
Ai rude in familie apropiate cu aceleasi manifestari?
30 si ceva de ani.
Nu am avut vreun necaz, asta zic, nu cred ca este vorba despre ceva stres mare cat despre treburile mici care s-au adunat.

Nu, nu am rude cu aceeasi problema.

Bunica cred ca avea probleme de genul asta, naiba stie, era batrana.

View PostDihorul Razboinic, on 12 mai 2020 - 09:45, said:

Nu prea. La inceput alcoolul te dezinhiba, cind ii trece efectul asta apare depresia. Alcoolul are 2 taisuri.
Stiu, din cauza asta i-am si zis ca ultima grija este sa fii baut si sa te apuce un atac dasta de panica.

View Postl_dan, on 12 mai 2020 - 09:43, said:

Fa o analiza, vezi cum stai cu vit. B12. Nu astepta ca nu trece de la sine - ba mai rau, evolueaza. Am avut un caz similar in familie, de-abia dupa un episod de tahicardie paroxistica (survenit dupa o perioada de munca epuizanta) a luat-o pe calea clasica: control inima, tiroida, psiholog, psihiatru. La recomandarea medicului de familie a facut si analiza B12 - avea o carenta de toata frumusetea.
O sa fac o lista cu analize si o sa ma duc la bunavestire, helios, synevo, trebuie sa faca analizele astea.


View PostDihorul Razboinic, on 12 mai 2020 - 09:42, said:

Incearca sa te culci devreme (cel tirziu la 10), dar redu treptat ora de culcare si seara poate ar fi bine sa te deconectezi de la activitati solicitante, ca sa se linisteasca creierul. Si evita situatiile care iti produc stres.
O sa incerc ca la 22:30 sa ma culc si sa ma trezesc devreme, sa imi ocup timpul.

Imi pare ciudat ca inainte vroiam ca timpul sa treaca greu sa fac cat mai multe lucruri.
Acum vreau sa treaca repede ziua, sa nu ma gandesc la ceva, sa ma simt bine.

Tot caut psihologi sau psihiatri sa functioneze pe baza la casa de pensie.
Sigur cunosc psihiatri care functioneaza cu casa de pensie dar nu vreau sa ajung pe acolo ca ma cunosc aia.

In mare cu depresie/anxietate/atacuri de panica? Poti sa conduci? Adica sa nu am vreo restrictie de care sa aflu pe parcurs.
Ca nici la pensie pe caz de boala nu se iese asa de usor, este stresant. Si cred ca pricepm cu toti cum ne uitam la cineva care merge la psiholog.

#45
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Cand iti faci analize pentru B12 fa-ti si pentru vitamina D3. De fapt ai putea sa iei chiar de azi. Precis ca ai deficit, a fost iarna, apoi a fost izolarea din cauza Covidului deci e clar ca nu prea ai stat la soare.
https://newsmed.ro/d...-d-si-depresia/
Si ai putea lua suplimentul alimentar 5HTP ori sa introduci in dieta de zi cu zi alimente care contin triptofan: ciocolata, naut(humus), arahide, fulgi de ovaz, curmale, peste .
https://www.ghidnutr...nte_utile/5-htp
Ca sa ai un somn odihnitor, bea seara ceai de rooibos. Chiar functioneaza, probabil din cauza continutului de magneziu, am incercat eu intr-o perioada.
https://www.csid.ro/...slabit-18660473

Edited by Freddy12, 12 May 2020 - 10:13.


#46
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,321
  • Înscris: 05.09.2006

View PostFreddy12, on 12 mai 2020 - 09:58, said:

Cand iti faci analize pentru B12 fa-ti si pentru vitamina D3. De fapt ai putea sa iei chiar de azi. Precis ca ai deficit, a fost iarna, apoi a fost izolarea din cauza Covidului deci e clar ca nu prea ai stat la soare.
https://newsmed.ro/d...-d-si-depresia/
Si ai putea lua suplimentul alimentar 5HTP ori sa introduci in dieta de zi cu zi alimente care contin triptofan: ciocolata, naut(humus), arahide, fulgi de ovaz, curmale, peste .
https://www.ghidnutr...nte_utile/5-htp
Ca sa ai un somn odihnitor, bea seara ceai de rooibos. Chiar functioneaza, probabil din cauza continutului de magneziu, am incercat eu intr-o perioada.
https://www.csid.ro/...slabit-18660473
Din ce am vazut practic, ceaiul de talpa-gastei are efecte f bune. Cu D3, in varianta unei ipotetice carente, rezolva acum si daca iese zilnic in balcon.

#47
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
recomandări minune or să tot fie scrise dar alcoolul nu a dat niciodată greș la inhibarea gândurilor și a stresului.

uită-te la ploaie două ore și o să te ia somnul garantat. fără efecte adverse.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8myYyMg1fFE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8plwv25NYRo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#48
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,041
  • Înscris: 22.05.2003
Oboseala, 2-3 copii si o sa dormi si in picioare.

Alternativ... sport!

#49
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019

View Postl_dan, on 12 mai 2020 - 10:15, said:

Din ce am vazut practic, ceaiul de talpa-gastei are efecte f bune. Cu D3, in varianta unei ipotetice carente, rezolva acum si daca iese zilnic in balcon.
O sa ma obisnuiesc sa fac mici iesiri prin oras.

Ete acum de exemplu ma simt bine, inima bate bine.
De la prima ora tot luptai cu gandurile, sa nu ma gandesc la aia, sa nu ma gandesc la aia.

O sa ma duc mai incolo la o mica plimbare, sa vad ce notez in declaratia aia pe proprie raspundere.

View PostFreddy12, on 12 mai 2020 - 09:58, said:

Cand iti faci analize pentru B12 fa-ti si pentru vitamina D3. De fapt ai putea sa iei chiar de azi. Precis ca ai deficit, a fost iarna, apoi a fost izolarea din cauza Covidului deci e clar ca nu prea ai stat la soare.
https://newsmed.ro/d...-d-si-depresia/
Si ai putea lua suplimentul alimentar 5HTP ori sa introduci in dieta de zi cu zi alimente care contin triptofan: ciocolata, naut(humus), arahide, fulgi de ovaz, curmale, peste .
https://www.ghidnutr...nte_utile/5-htp
Ca sa ai un somn odihnitor, bea seara ceai de rooibos. Chiar functioneaza, probabil din cauza continutului de magneziu, am incercat eu intr-o perioada.
https://www.csid.ro/...slabit-18660473
Am cumparat Somn Usor dar nu prea cred are vreun efect.
O sa trec asta pe lista de analize de facut.

Al de tei sa zic ca mi-a parut linistitor.

View Postzyppster, on 12 mai 2020 - 10:18, said:

uită-te la ploaie două ore și o să te ia somnul garantat. fără efecte adverse.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8myYyMg1fFE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8plwv25NYRo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ma relaxeaza cand ploua.
Chiar aveam un google home pe care-l punea sa redea sunete de ploaie cand dormeam ziua.
Si mai sunt sunetele "white noise", adica sunete albe care ocupa "spatiul" si te fac sa dormi.

#50
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

View Postl_dan, on 12 mai 2020 - 10:15, said:


Din ce am vazut practic, ceaiul de talpa-gastei are efecte f bune. Cu D3, in varianta unei ipotetice carente, rezolva acum si daca iese zilnic in balcon.
Exact asta voiam sa completez: iesi afara in curte sau balcon si fa plaja, minim jumatate ora pe zi. Iar seara iesi la plimbare de minim o ora.

View Postzyppster, on 12 mai 2020 - 10:18, said:

recomandări minune or să tot fie scrise dar alcoolul nu a dat niciodată greș la inhibarea gândurilor și a stresului.

uită-te la ploaie două ore și o să te ia somnul garantat. fără efecte adverse.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8myYyMg1fFE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8plwv25NYRo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Da, da, si in doi ani devine alcoolic si apoi da in ciroza si moare la 50 de ani ca un prieten al meu. Sau ca alt prieten care bea vin rosu ca sa nu se imbolnaveasca de inima si a murit de cancer hepatic.

#51
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
nu e vina nimănui dacă omul nu e capabil să bea cu moderație.

pe mine sunetele "albe" mă enervează. am încercat și eu cu sunete de genul. artificialele rămân artificii. prefer sunetele naturale din natură.

Edited by zyppster, 12 May 2020 - 10:33.


#52
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019

View PostAdm, on 12 mai 2020 - 10:22, said:

Oboseala, 2-3 copii si o sa dormi si in picioare.

Alternativ... sport!
Vorbeam cu cineva si o ziceam pe a sincera ca joburile ne tin pe linie de plutire.
Ne ocupa timpul, ne mai suparam dar este suparare dasta pe moment.

Si uneori ajungem asa de obositi ca nici dus nu mai facem.

Problema sincera pe care o intalnesc pe partea de sport este ca 1 sunt toate astea inchise, dar hai ca dupa 15 cica s-ar mai deschide, s-ar da drumul.
2 - Nu prea se mai face socializare, sincer, parca toti stam pe internet si "socializam" pe internet.

Adica ok ca discut acum cu tine, iti multumesc si VA multumesc tuturor pentru mesaje, face bine, sincer imi creara o stare buna de spirit, dar efectul nu este nici pe aproape cu socializarea la 30 de minute la o terasa.

Sa va zic o amintire placuta sa dau un exemplu ce vreau sa zic, anul trecut pe nepregatite un prieten ne urca pe toti in masina si zice sa mergem sa bem o bere si manancam ceva, ok, ne urcam la masina, asta nu zicea nimic, iesim din oras, si el tot era misterios, ne-a dus la sa zic ca 70 de km de oras, la o terasa pe care o tinea el minte din copilarie, ironie ca si eu am fost pe acolo cand eram mic. Si ne-am simtit bine.

Incerc sa zic ca pare ciudat dar dupa o varsta parca cautam sa ne ocupam timpul sa nu ramanem singuri cu gandurile noastre.

#53
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View PostPhobos, on 12 mai 2020 - 08:20, said:



La mine tiroida e umflata, tot am amanat sa merg la endocrinolog, dar o sa ma duc cat de curand.

Habar n-am cat poate fi de grav. Cateodata o simt ca pe o piatra, in gat.

,

Nu vreau sa te descurajez,dar ai cam neglijat-o.Aia e tumoare.Si eu am una mai mica descoperita anul trecut la un control de rutina.Se vede numai le ecograf,nu se simte la palpatie.Acum in iulie am o proramare la control din nou sa vedem daca a mai crescut sau a ramas la fel.Intre timp iau periodic iod si mananc regulat samburi de caise curatati de coaja cu polen.E cel mai bun antitumoral natural.

#54
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,321
  • Înscris: 05.09.2006
Sport - din punct de vedere al rezultatelor generale asupra tonusului si al oxigenarii/ intretinerii muschiului miocardic, poate insemna si urcarea de cateva ori pe zi a scarilor (daca stai la bloc), nu neaparat sala. De asemenea, eficient este si mersul pe jos in ritm vioi, posibil si acum (chiar daca parcurgerea catorva mii de pasi zilnic inseamna nenumarate ture date "in apropierea locuintei").

Edited by l_dan, 12 May 2020 - 10:46.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate