Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Atacuri de panica? Nu pot sa dorm cu lumina stinsa

* * * - - 3 votes
  • Please log in to reply
184 replies to this topic

#19
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,919
  • Înscris: 25.06.2007

View PostPhobos, on 12 mai 2020 - 08:20, said:

La mine tiroida e umflata, tot am amanat sa merg la endocrinolog, dar o sa ma duc cat de curand.
Ecografie și dozare hormonală tiroidiană.
Inițierea tratamentului ți-o poate face medicul de familie, dacă nu-i vreunul din ăla paralel.
Problema cu majoritatea medicilor specialiști e că abordează pacientul doar prin prisma specialității lor, dacă acolo nu depistează nimic, pleci de la ei fără niciun plan ulterior de investigații: ”Ești sănătos ca taurul, dom’le, n-ai nimic’’

Edited by Karhu, 12 May 2020 - 08:31.


#20
blade0blade

blade0blade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 29.09.2015
Fa analize, cauta sa gasesti cauza. Daca cauza ta este doar pentru ca al tau creier face scenarii paguboase pentru tine, atunci mergi la Psiholog. Daca este un psiholog profi si va constata ca necesita si un tratament, atunci te va directiona si catre un psihiatru. Tratamente sunt N, chiar si homeopate ! Bucura-te ca nu ai o boala de inima adevarata cum ti-a zis si colegul.

View PostKarhu, on 12 mai 2020 - 08:21, said:

Adică zici că io-s nebun? Posted Image
Nu ai anxietate? Nu te uiti cand treci strada ca poate te loveste vreo masina?!? Te arunci dupa bloc zilnic?!? Daca nu faci astea, atunci ai anxietate ! Nu exista vietate fara anxietate !

View Postkarax, on 12 mai 2020 - 08:23, said:

eu sunt schizofrenic si din cate am citit pe net foarte putini schizofrenici sunt si agresivi. dimpotriva , inversul e intalnit. cei cu agresivitatea sunt cei cu comportament antisocial
citeste asta
https://en.wikipedia...nality_disorder
Sunt tipuri si tipuri de schizofrenii ! Cum sunt tipuri si tipuri de anxietate

#21
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,919
  • Înscris: 25.06.2007

View Postalthea, on 12 mai 2020 - 08:28, said:

Karhu, se poate spune doar pe baza unei ecografii că tiroida e ĂŽn regulă?
În regulă dpdv anatomic (mărime in limite normale, fără chisturi, fără noduli etc).
Dacă există simptomatologie oricum trebuie făcută și dozarea T3, T4 și TSH.
Pt ca există mai multe normaluri: normal anatomic, normal funcțional, normal tisular etc

View Postblade0blade, on 12 mai 2020 - 08:34, said:

Nu ai anxietate? Nu te uiti cand treci strada ca poate te loveste vreo masina?!? Te arunci dupa bloc zilnic?!? Daca nu faci astea, atunci ai anxietate ! Nu exista vietate fara anxietate !
Confunzi instinctul de supraviețuire cu anxietatea.
Anxietatea e o stare patologică care se tratează medicamentos, cu psihoterapie, cu suport familial etc

#22
blade0blade

blade0blade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 29.09.2015

View PostKarhu, on 12 mai 2020 - 08:46, said:

În regulă dpdv anatomic (mărime in limite normale, fără chisturi, fără noduli etc).
Dacă există simptomatologie oricum trebuie făcută și dozarea T3, T4 și TSH.
Pt ca există mai multe normaluri: normal anatomic, normal funcțional, normal tisular etc
Subscriu ! Am facut acele dozari la un cabinet bun din orasul meu. A fost in parametrii, dar pentru ca ANXIETATE generalizata am mers si la Parhon, unde un domn doctor profesor m-a dus sa imi arate cazuri reale cu probleme de glanda. Erau oameni care aveau tumori, ganglioni, erau umflati etc etc. Dar pentru linistea mea am repetat acele dozaje care mi-au confirmat ceea ce primul examen imi spusese. Deci da, trebuiesc facute acele dozaje!

#23
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Eu nu sunt de meserie,dar dat fiind ca am trecut prin ceva foarte similar,imi exprim o parere.E vorba de stress,cu urmari insomnie,inapetenta,atacuri de panica,anxietate.

#24
blade0blade

blade0blade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 29.09.2015

View PostKarhu, on 12 mai 2020 - 08:50, said:

Confunzi instinctul de supraviețuire cu anxietatea.
Anxietatea e o stare patologică care se tratează medicamentos, cu psihoterapie, cu suport familial etc
Atunci inseamna ca nu cunosti definitia Anxietatii ! Anxietatea este fix acel instinct la care faci referire.

Derivatele anxietatii constituie alte patologii, de aceea au si clasari si medicatie aferenta

"Anxietatea este raspunsul natural al corpului la stres, fiind un sentiment de frica sau de teama in legatura cu evenimente viitoare in viata dumneavoastra" din definitia oficiala

Edited by blade0blade, 12 May 2020 - 08:54.


#25
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019

View Postkarax, on 12 mai 2020 - 08:19, said:

logic ar fi ca intai sa te testezi de alte boli. anxietatea poate fi tratata si nu e o boala extrem de grava
deci daca ti-ai facut ECG si altele si s-a zis ca esti in regula raman anxietatea si atacurile de panica
Este ciudat cu starea asta, parca luai extravalerianic biofarm si nu stiu cum sa exprima senzatia, parca se simte ca o bariera, ma simt nitel ca un robot, nu mult dar se simte diferit.

Ce ar trebui sa mai fac? RMN, analize la tiroida si acum incerc sa caut un psiholog discret.

View Postkarax, on 12 mai 2020 - 08:23, said:

eu sunt schizofrenic si din cate am citit pe net foarte putini schizofrenici sunt si agresivi. dimpotriva , inversul e intalnit. cei cu agresivitatea sunt cei cu comportament antisocial
citeste asta
https://en.wikipedia...nality_disorder
Este ciudat de la starea de normaltiate la starea asta. Aseara am stins becul si am zis sa ma culc si pauza, batea inima de simteam ca se misca patul cu mine.
Am aprins becul pe hol si am stat sa nu ma gandesc la nimic pana adorm.

Ma gandesc doar ce o sa se petreaca cand o sa fiu asa de obosit sa nu pot sta concentrat?

View Postalthea, on 12 mai 2020 - 08:28, said:

Karhu, se poate spune doar pe baza unei ecografii că tiroida e în regulă?
Buna intrebare, sincer nu prea am fost multumit de cardiolog.
Adica el parea preocupat si bucuros ca nu este nimic la inima si "fii mai linistit", deci nu stiu cum sa va explic dar este ciudat cand tu te duci cu starile astea la cineva si ala iti zice "nu te mai gandi, nu sta stresat" ... pe sistemul? Sa stii ca eu asta faceam, ma straduiam sa stau stresat, sa ma gandesc la toate astea si sa stau treaz noaptea.

Tu ma cunosti pe mine cum gandesc, eu ma gandesc cum o sa imi afecteze asta munca, sa nu am vreun atac de panica sau stare ciudata pe la job, ca oricat ai vrea sa nu te gandesti... ba, este ceva la care trebuie sa te gandesti.

#26
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
pe langa ECG sunt si alte investigatii MRI fMRI etc

View Postblade0blade, on 12 mai 2020 - 08:34, said:



Sunt tipuri si tipuri de schizofrenii ! Cum sunt tipuri si tipuri de anxietate
o proportie mica de schizofrenici sunt agresivi, ceva gen 3%

#27
blade0blade

blade0blade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 29.09.2015

View Postkarax, on 12 mai 2020 - 08:56, said:

pe langa ECG sunt si alte investigatii MRI fMRI etc


o proportie mica de schizofrenici sunt agresivi, ceva gen 3%
Ma bucur sa aud astfel de statistici. Eu am un prieten, cu schizofrenie paranoida, care devine violent cu familia lui, in caz ca nu isi ia medicatia. Cu medicatia aferenta omul este bine merci, lucreaza, socializeaza, isi duce viata asa cum e ea.

Ca si concluzii: Initiator, dupa parerea mea, trecut fiind prin starile pe care le ai tu azi, 90% ai o anxietate generalizata ! Ceva stres acumulat in N perioada de timp, a culminat cu treaba asta. Se trateaza fara probleme. Cauta AJUTOR SPECIALIZAT! un diagnostic pus corect de cineva de specialitate, va imbunatati viata ta pe mai departe.

Spuneai mai sus ca ai alege calea usoara... Calea usoara este fix medicatia ! Alege-o. Gaseste cauza, trateaza ! Alte ganduri sa iti iasa din cap !!!

Edited by blade0blade, 12 May 2020 - 09:03.


#28
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019

View Postblade0blade, on 12 mai 2020 - 08:16, said:

LE: sa faci scenarii este perfect normal. Sa faci doar SCENARII PAGUBOASE pentru tine, e rau. Oricine are planuri de viitor, oricare ar fi alea. Alea sunt ganduri normale si logice. Dar cand fiecare gand pe care il ai despre viitor este unul PAGUBOS, atunci apare anxietate/frica de viitor, si de ceea ce iti rezerva el. Atunci incepi sa te gandesti si mai mult la gandurile alea, vor veni intr-un loop infinit. Si vor aparea simptome fizice, corpul tau se pregateste de ceea ce este mai rau.

Eu am patit-o la final de 2015, in fapt incepuse cu cateva luni inainte, doar ca nu stiam ce se intampla. Ma trezeam ametit, nu puteam sa ma concentrez, dureri de cap... A culminat intr-un parc in timp ce eram cu nepoata, in care creierul meu a zis: faci infarct acum ! si am fugit la camera de garda ! Puls 125, Tensiune 16! respiratie grea, transpiratie excesiva ! In momentul in care mi-au pus pe mine EKG, si mi-a spus sa stau linistit ca nu am facut infarct, totul s-a limpezit, pulsul a scazut, tensiunea a scazut, si respiram normal. Doar pentru ca cineva mi-a spus ca nu am facut infarct ! Era primul meu ATAC DE PANICA ! Ele au continuat, N si N analize etc etc, ce am spus mai sus, au culminat cu prezenta mea la un psihiatru

Cauta ajutor medical. Nu o sa iti spun ce medicatie am urmat eu, pentru ca nu e Ok. Ce a mers la mine, poate nu merge la tine. Dar exista pentru fiecare medicatie. Fa analize generale, si daca nu gasesti nimic, mergi la psiholog sau psihiatru dupa caz, si rezolva treaba. SE REZOLVA
Ce planuri de viitor sa mai faci bre? Totul s-a stopat cand am iesit de la cardiolog, singura consolare este sa fac viata mai usoara familie mele, sa le dau bani si atat, un sfat, o vorba. Asta este viata.

Incerc sa nu ma gandesc mai la nimic, incerc sa ma gandesc la activitati fizice, sociale, dar vezi ca este de kkt ca toate costa si mai nou lumea este concentrata pe internet.

Deci psihiatru? Se deconteaza ceva de casa nationala?

Ironia face ca ajuta ca nu mai ma gandesc la toate astea dar tot sunt momente in care fara sa vreau sa ma trezesc in mijlocul unui gand.
De exemplu nu prea imi place linistea, sa fie intuneric in casa.

#29
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020

View PostDuskGerman, on 12 mai 2020 - 07:16, said:

Experiențe ceva ce pare ca sunt atacuri de panica,  ma apuca tot felul de gânduri și galopeaza inima.

Am fost la cardiolog și mi-au dat extravalerianic cardio.
Cred ca sunt atacuri de panica și o stare generala de neliniște.

Trebuie sa merg la psiholog? Psihiatru?

Ce pot sa fac sa îmbunătățesc situatia. Sa ocup timpul cu hobby-uri?
Bea un pahar de lapte cald seara si nu te mai uita la stiri la televizor ca astia sunt cavalerii apocalipsei.

#30
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,919
  • Înscris: 25.06.2007

View Postblade0blade, on 12 mai 2020 - 08:52, said:


Atunci inseamna ca nu cunosti definitia Anxietatii ! Anxietatea este fix acel instinct la care faci referire.
Anxietatea e o stare patologica clasificată la F40-41 în ICD-10
Ca orice stare patologică, necesită tratament.
Nu avem toți anxietate, dacă am avea atunci toți psihologii, psihoterapeuții și psihiatrii ar fi milionari...

#31
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019

View Postblade0blade, on 12 mai 2020 - 08:52, said:

Derivatele anxietatii constituie alte patologii, de aceea au si clasari si medicatie aferenta

"Anxietatea este raspunsul natural al corpului la stres, fiind un sentiment de frica sau de teama in legatura cu evenimente viitoare in viata dumneavoastra" din definitia oficiala
Suna ciudat dar nu stiu ce stres mare am, adica toti avem stres dar nimic major.

Acum bagai a doua masina de spalat, era planificat deci nu o bagai asa aiurea, pur si simplu astazi trebuie sa spal. Si bagai alea la spalat si pentru prima data in viata ma gandesc sa planific ceva, sa incarc ziua, sa nu o stau in fata la tv sau la laptop.
Ma uit si zic 10:08... 30 de minute mai are masina pana se termina, se face 11 fara ceva, sa mananc si apoi sa incerc sa ies pe undeva, sa fac miscare. Sunt singur acasa si nu imi place.

View Postmcd2020, on 12 mai 2020 - 08:52, said:

Eu nu sunt de meserie,dar dat fiind ca am trecut prin ceva foarte similar,imi exprim o parere.E vorba de stress,cu urmari insomnie,inapetenta,atacuri de panica,anxietate.
Nici pofta de mancare nu prea am.

Alaltaieri m-am trezit cu un un gand si cu panica, daca fac un accident si omor pe cineva. Si stau si ma gandesc? Ce dracu de accident sa fac ca nu am masina. Si m-am linistit.

View Postblade0blade, on 12 mai 2020 - 08:51, said:

Subscriu ! Am facut acele dozari la un cabinet bun din orasul meu. A fost in parametrii, dar pentru ca ANXIETATE generalizata am mers si la Parhon, unde un domn doctor profesor m-a dus sa imi arate cazuri reale cu probleme de glanda. Erau oameni care aveau tumori, ganglioni, erau umflati etc etc. Dar pentru linistea mea am repetat acele dozaje care mi-au confirmat ceea ce primul examen imi spusese. Deci da, trebuiesc facute acele dozaje!
Deci RMN, si testat tiroida.

View PostKarhu, on 12 mai 2020 - 08:50, said:

În regulă dpdv anatomic (mărime in limite normale, fără chisturi, fără noduli etc).
Dacă există simptomatologie oricum trebuie făcută și dozarea T3, T4 și TSH.
Pt ca există mai multe normaluri: normal anatomic, normal funcțional, normal tisular etc


Confunzi instinctul de supraviețuire cu anxietatea.
Anxietatea e o stare patologică care se tratează medicamentos, cu psihoterapie, cu suport familial etc
Nici nu vreau sa mai caut pe google ce inseaman normal tisular ca si asa am citit pe la atacuri de panica pe subiectele de pe internet.


View Postblade0blade, on 12 mai 2020 - 08:34, said:

Fa analize, cauta sa gasesti cauza. Daca cauza ta este doar pentru ca al tau creier face scenarii paguboase pentru tine, atunci mergi la Psiholog. Daca este un psiholog profi si va constata ca necesita si un tratament, atunci te va directiona si catre un psihiatru. Tratamente sunt N, chiar si homeopate ! Bucura-te ca nu ai o boala de inima adevarata cum ti-a zis si colegul.

Exista pshihologi care lucreaza cu casa de asigurari?


View PostKarhu, on 12 mai 2020 - 08:29, said:

Ecografie și dozare hormonală tiroidiană.
Inițierea tratamentului ți-o poate face medicul de familie, dacă nu-i vreunul din ăla paralel.
Problema cu majoritatea medicilor specialiști e că abordează pacientul doar prin prisma specialității lor, dacă acolo nu depistează nimic, pleci de la ei fără niciun plan ulterior de investigații: ”Ești sănătos ca taurul, dom’le, n-ai nimic’’
Am un medic de familie slab, ce este drept de cand cu pandemia asta cred ca toti consulta de la distanta.

Nici izolarea asta nu cred ca a ajutat, atatea modificari peste modificari, iesit din casa cu declaratie, stai cu frica ca te intreaba politia de acte daca ai iesit sa cumperi un amarat de telefon.

Cam asta a zis si cardiologul ala, era mega fericit, esti sanatos, zambea, glumea, un fel de "nu este treaba mea, eu l-am consultat", dar ia pentru inima ceva extravalerianic.

O sa incerc sa iau doar seara inainte de culcare ca imi da o stare ciudata.
Nu stiu cum sa va explic, omul are o stare a lui normala, pentru mine extravalerianic asta se simte putin ciudat.

View Postblade0blade, on 12 mai 2020 - 08:59, said:

Ma bucur sa aud astfel de statistici. Eu am un prieten, cu schizofrenie paranoida, care devine violent cu familia lui, in caz ca nu isi ia medicatia. Cu medicatia aferenta omul este bine merci, lucreaza, socializeaza, isi duce viata asa cum e ea.

Ca si concluzii: Initiator, dupa parerea mea, trecut fiind prin starile pe care le ai tu azi, 90% ai o anxietate generalizata ! Ceva stres acumulat in N perioada de timp, a culminat cu treaba asta. Se trateaza fara probleme. Cauta AJUTOR SPECIALIZAT! un diagnostic pus corect de cineva de specialitate, va imbunatati viata ta pe mai departe.

Spuneai mai sus ca ai alege calea usoara... Calea usoara este fix medicatia ! Alege-o. Gaseste cauza, trateaza ! Alte ganduri sa iti iasa din cap !!!
Cred ca sunt cazuri si cazuri, mie sincer imi venea sa plang, ma gandeam la familie, cum sa nu ii deranjez, nici nu le-am spus pana cand nu eram intr-o criza nasoala de panica.

Imi povestea o cunostinta care are o prietena, ca au fost ele in vacanta, in oras, ba, s-au simtit perfect, asta i-a zis ca trebuie sa coboare sa ia ceva de la masina, nu stiu ce uitase, ce ii trebuia, cand s-a intorc in apartament si-a gasit prietena plangand ca nu se mai casatoreste sau ca a divortat. Deci fiecare om are partea lui ascunsa.

Asta incerc sa caut, am avut pana acum sa zic ca 3-4 atacuri de panica sau ce sunt astea, deci este cazul sa caut mai departe ceva ajut, sa ma obisnuiesc sa nu mai analizez orice problema.
Ex. Inaintei n timp ce scriam mesajul asta, adica cand imi era bine, scriam mesajul si eu ma gandeam la alte treburi, la alte idie, mai mancam cuvinte, acum scriu randurile astea si doar la asta ma gandesc, am observat ca nici nu imi place sa imi citesc propriile mesajele dupa ce le scriu ca ma gandesc altceva ca stiu ce scrie.

View PostKarhu, on 12 mai 2020 - 09:16, said:

Anxietatea e o stare patologica clasificată la F40-41 în ICD-10
Ca orice stare patologică, necesită tratament.
Nu avem toți anxietate, dacă am avea atunci toți psihologii, psihoterapeuții și psihiatrii ar fi milionari...
Suntem persoane rationale, adica fara sa vrem ne gandim "dupa".
Ce fac dupa ce ajung la psiholog? Daca ma vede careva acolo?
Ce fac daca nu ma pot descurca la job? Ies la pensie, se poate iesi la pensie dupa asa ceva?

Cu anxietate, depresie, atacuri de panica, mai ai voie sa ai permis de conducere?

Daca ies la pensie ce dracu fac toata ziua, stau si ma gandesc, iara nu este bine.

Si mesajul asta este un exemplu clar, am preferat sa scriu treburile astea in loc sa ma gandesc la ele. Noutatea este ca trebuie sa opresc gandurile, ma pomenesc in mijlocul vreunui gand si ma opresc din el.

View Postrim80, on 12 mai 2020 - 09:10, said:

Bea un pahar de lapte cald seara si nu te mai uita la stiri la televizor ca astia sunt cavalerii apocalipsei.
Nu am vreo treaba cu uitat la tv, cand i-am spus la doctora ca nu prea pot sa respir, ca tusesc, sec, ca imi este rau, ma asteptam sa zica aia coronavirus... hai sa sunam la 112.
M-a cautat ala de la cardio si la plamani, nu am nimic.

Edited by DuskGerman, 12 May 2020 - 09:20.


#32
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Iti amintesc ca mi s-a spus asa-Daca intri pe usa medicamentelor pentru depresie,nu mai iesi de acolo.Daca te ajuta cu ceva,in acea perioada o rugaciune cind nu poti dormi,ajuta.Se spune ca ajuta daca crezi in ea.Ma rog tine si de educatia ce ai primit,dar in cazuri cind esti fara speranta,orice poate ajuta,chiar si o banala.....rugaciune....Posted Image

#33
Ak-33

Ak-33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 06.01.2020

View PostDuskGerman, on 12 mai 2020 - 07:16, said:


Ce pot sa fac sa îmbunătățesc situatia.
Apuca-te de baut

#34
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019

View Postmcd2020, on 12 mai 2020 - 09:25, said:

Iti amintesc ca mi s-a spus asa-Daca intri pe usa medicamentelor pentru depresie,nu mai iesi de acolo.Daca te ajuta cu ceva,in acea perioada o rugaciune cind nu poti dormi,ajuta.Se spune ca ajuta daca crezi in ea.Ma rog tine si de educatia ce ai primit,dar in cazuri cind esti fara speranta,orice poate ajuta,chiar si o banala.....rugaciune....Posted Image
Ai sa razi dar imi venea sa spun o rugaciune.

Din ce gasesc pe google fiecare isi gaseste "linistea" in ceva anume.
O sa incep sa ma duc si pe la tara, sa am activitate si in timpul liber, dar activitate relaxanta.

Problema este bani, din pacate la orice ma gandesc necesita bani.

View PostAk-33, on 12 mai 2020 - 09:28, said:

Apuca-te de baut
Nu stiu de ce dar nu cred ca bautura ajuta.

Cu toate ca am mai scris pe forum, invidiez pe aia care isi gasesc linistea in bautura.
Acum iesi nitel pe la poarta si imi adusei aminte ca aveam un vecin care era singur si mai tot timpul statea pe la poarta, intreba cat este ceasul, zambea, glumea, iesea din casa.

Ma uitai si vazui o tipa care tot asa iese pe strada si o mai arde cu socializare.

Am ajuns la parerea ca orice este in exces dauneaza, chiar si izolarea sociala.

#35
Ak-33

Ak-33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 06.01.2020
Banuiesc ca ai in jur de 30, locuiesti cu mamica si nu ai rietena sau sotie, banii care ii castigi/castigai ii dai in casa iar mamica iti da cu portia cand considera ea ca iti trebuie

#36
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
Nu chiar ai nimerit tu ce vroiai sa zici, locuiesc cu familia, nu am sotie.
Bani am, vreo 70 de mii de lei la banca.

Deci pot sa imi cumpar orice imi doresc dar dupa cum observi nu pot cumpara sanatatea.

Vreau sa gasesc un psiholog sau psihiatru sa lucreze cu casa de pensie ca nu cred ca vreau sa ma gandesc la cati bani am cheltuit cu analizele cardio, taxiuri de la doctorul de familie sa iau trimitere sau sa vad ce zice, taxi inapoi ca am programare si pleca doctorul.
Pastilele hai sa zic ca nu au fost cine stie stie ce, dar si astea s-au adunat ca am luat asa
1 - sirop pentru tuse neproductiva.
2  pastile de gat ca am tot baut apa rece/si sau am tusit asa de mult ca ma durea in gat.
3 - extravelerianic.
Toate astea s-au adunat.

Edited by DuskGerman, 12 May 2020 - 09:42.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate