Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Atacuri de panica? Nu pot sa dorm cu lumina stinsa

* * * - - 3 votes
  • Please log in to reply
184 replies to this topic

#1
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
Experiențe ceva ce pare ca sunt atacuri de panica,  ma apuca tot felul de gânduri și galopeaza inima.

Am fost la cardiolog și mi-au dat extravalerianic cardio.
Cred ca sunt atacuri de panica și o stare generala de neliniște.

Trebuie sa merg la psiholog? Psihiatru?

Ce pot sa fac sa îmbunătățesc situatia. Sa ocup timpul cu hobby-uri?


#2
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Am avut în familie pe cineva care a făcut tratament psihiatric câteva luni pentru atacuri de panică, însă fără a face alte investigații la început în afară de cele cardio. Pe lângă medicamentele de la psihiatru a luat și tratament pentru inimă și tot praf era. A avut noroc cu medicul de familie că l-a trimis la endocrinologie, tiroida era cauza, o luase razna - hipertiroidie.

Dacă aș fi în locul tău o verificare de-asta aș face, măcar elimini o cauză.

Edited by althea, 12 May 2020 - 08:41.


#3
blade0blade

blade0blade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 29.09.2015
Dupa ce elimini cauze medicale, apelezi la Psiholog. Daca esti intr-o stare mai avansata a anxietatii, s-ar putea sa apelezi si la tratament psihiatric. Eu am urmat un astfel de tratament si totul a fost ok. Exista anxiolitice care te vor ajuta pe termen scurt si SSRI pentru o perioada mai lunga...

Eu am facut investigatii generale, pentru ca nu stiam ce mi se intampla. Era ceva ce eu nu cunosteam, nu stiam ca exista ceva denumit ANXIETATE ! Simptomele erau fizice... Am mers la cardio, endo, neuro, ORL, etc etc. Dupa ce mi-am facut un RMN, doamna neurolog mi-a zis sa merg la un psihiatru. Acest domn dr este un prieten de familie, si mi-a explicat cam ce este cu aceasta ANXIETATE si de ce a explodat aceasta manifestare in ultimii ani... Creierul nu mai tine pasul cu ceea ce se intampla in jurul nostru si incepe si face N N N scenarii, toate proaste pentru noi... Anxietatea ca si manifestare este ceea ce a facut ca planeta asta sa fie populata de oameni si animale... Anxietatea/frica e ok atunci cand e cazul... Antilopa are anxietate fata de leu, ceea ce ii poate salva viata... Sunt frici coerente si logice... Insa cand incepe sa faca scenarii zeci si zeci pe noaptea, toate paguboase pt noi, si absolut gratuite, foarte putin pauzibile, atunci anxietatea aia devine o problema pentru tine zi de zi, si e urat al naibii ...

Din fericire, exista tratamente ! Elimina alte posibile cauze medicale, iar daca nu se gaseste nimic, apeleaza la psiholog sau la psihiatru

#4
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019

 althea, on 12 mai 2020 - 07:39, said:

Am avut în familie pe cineva care a făcut tratament psihiatric câteva luni pentru atacuri de panică , însă fără a face alte investigații la început în afară de cele cardio. Pe lângă medicamentele de la psihiatru a luat și tratament pentru inimă și tot praf era. A avut noroc cu medicul de familie că l-a trimis la endocrinologie, tiroida era cauza, o luase razna - hipertiroidie.

Dacă aș fi în locul tău o verificare de-asta aș face, măcar elimini o cauză.
Am fost la cardiolog examen complet, dupa ani de zile am aflat si eu tarifele de la doctori, incredibil de mari.
Mi-a facut un examen la inima, mi-a aratat si inima pe ecran.
A pus chestia aia de scanat peste tiroida(la gat) si a zis ca este totul ok.

Mi-a parut asa sec ca de la cardio mi-a dat pastila de mai sus si "sa fiu calm, sa nu ma gandesc prea mult", adica... ba? Eu iti spun simptomele ca obsesc, ca nu pot sa dorm ca o ia inima razna si tu imi zici sa ma calmez?
Daca puteam sa nu ma gandesc la ceva cred ca o faceam, cum ti-ar zice careva "ia de te culca" dar tu nu poti sa adormi.


 BasculantaSexy, on 12 mai 2020 - 07:47, said:

E de la bani. Te simti vinovat.
Am bani cinstiti.

Si ce vreau sa va zic ca imi pare ciudat ca sunt obisnuit sa ma gandesc, sa analiez tot, m-am sculat in dimineata asta si deja imi faceam lista in minte cand ma apuca senzatia aia de neliniste.

O sa imi cumpar caine.
O sa gasesc hobby, dracu stie ca nici a izolare nu a ajutat.

Ma gandesc doar la familia mea, eu am o varsta, ce se petrece cu ei, ei ar trebui sa se rezeme pe mine nu eu sa ma rezem pe ei cu o problema imaginara.

#5
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

 DuskGerman, on 12 mai 2020 - 07:16, said:

galopeaza inima.

Cardiologul ăla nu te-a trimis la un Holter ECG?

#6
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019

 blade0blade, on 12 mai 2020 - 07:54, said:

Dupa ce elimini cauze medicale, apelezi la Psiholog. Daca esti intr-o stare mai avansata a anxietatii, s-ar putea sa apelezi si la tratament psihiatric. Eu am urmat un astfel de tratament si totul a fost ok. Exista anxiolitice care te vor ajuta pe termen scurt si SSRI pentru o perioada mai lunga...

Eu am facut investigatii generale, pentru ca nu stiam ce mi se intampla. Era ceva ce eu nu cunosteam, nu stiam ca exista ceva denumit ANXIETATE ! Simptomele erau fizice... Am mers la cardio, endo, neuro, ORL, etc etc. Dupa ce mi-am facut un RMN, doamna neurolog mi-a zis sa merg la un psihiatru. Acest domn dr este un prieten de familie, si mi-a explicat cam ce este cu aceasta ANXIETATE si de ce a explodat aceasta manifestare in ultimii ani... Creierul nu mai tine pasul cu ceea ce se intampla in jurul nostru si incepe si face N N N scenarii, toate proaste pentru noi... Anxietatea ca si manifestare este ceea ce a facut ca planeta asta sa fie populata de oameni si animale... Anxietatea/frica e ok atunci cand e cazul... Antilopa are anxietate fata de leu, ceea ce ii poate salva viata... Sunt frici coerente si logice... Insa cand incepe sa faca scenarii zeci si zeci pe noaptea, toate paguboase pt noi, si absolut gratuite, foarte putin pauzibile, atunci anxietatea aia devine o problema pentru tine zi de zi, si e urat al naibii ...

Din fericire, exista tratamente ! Elimina alte posibile cauze medicale, iar daca nu se gaseste nimic, apeleaza la psiholog sau la psihiatru
Cam asta incep sa invat, ca exista o diferenta dintre un atac de panica care trece si anxietate.
Acum incerc sa ma pun pe picioare, sa vad cum procedez sa merg la un psiholog sau psihiatru, sa nu las treburile asa si sa merg inainte.

Am cautat ce ai zis pe google "Grija excesivă
Probleme de somn
Temeri iraționale
Probleme digestive
Panica
Perfecționism"
Probleme digestive nu prea am, in rest citesc perfectionismul si ma gandesc la mine.

Deci pasul urmator este sa fac un RMN, psiholog sau psihiatru.
Este de rahat ca pentru psihiatru cred ca o sa trebuiasca trimitere de la doctorul de familie. Nu vreau sa stie prea multe persoane despre treaba asta.

Imi cer scuze ca ti-am citat tot mesajul, ai spus lucruri cu care am rezonat.

Ma uit pe google si gases atacuri de panica si gasesc persoane care au iesit la pensie 350 de lei, ce dracu de pensie este aia, nici facturile vara nu le platesc cu suma aia.

Si parca daca iesi la pensie este mai am dracu ca ai mai mult timp sa stai singur cu tine si sa te gandesti la ce nu trebuie.

 Karhu, on 12 mai 2020 - 08:02, said:

Cardiologul ăla nu te-a trimis la un Holter ECG?
Cred ca era cam tanar, doctorul.
Am fost la prima ora si eram destul de calm, EKG-ul a iesti bine.
Tensunea bine.

 Karhu, on 12 mai 2020 - 07:56, said:

O gagică cred ca te-ar ajuta Posted Image
Mai faci gagica pe nabia cu atacurile de panica, divortezi de nevasta si te distantezi, traiesti in pustiu sa nu te vada careva.

Ma gandesc ca asta este posibil sa fie drumul spre spitale, analize, adica cea ce urasc.

Cum dracu sa ducem bre viata la capat cu toate astea?

#7
blade0blade

blade0blade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 29.09.2015

 DuskGerman, on 12 mai 2020 - 07:55, said:

Mi-a parut asa sec ca de la cardio mi-a dat pastila de mai sus si "sa fiu calm, sa nu ma gandesc prea mult", adica... ba? Eu iti spun simptomele ca obsesc, ca nu pot sa dorm ca o ia inima razna si tu imi zici sa ma calmez?
Daca puteam sa nu ma gandesc la ceva cred ca o faceam, cum ti-ar zice careva "ia de te culca" dar tu nu poti sa adormi.

In practica Dr ala are dreptate ! Eu am avut zile intregi in care nu am dormit nici 30 de minute. Eram un zombie... Simptome fizice: tremur in corp, transpiratie continua, frica de orice zgomot, dureri de cap permanente, ganduri N si N, dureri musculare, dureri DE INIMA(inima nu doare, sunt doar senzatii pe care le avem), nu mai poti respira, incepi sa respiri ca si cand ai faceo manual gen... E ciudat al naibii. Si mai apoi, cand vezi zi de zi timp de N zile treaba asta, incepe depresia... ca astea cam vin la pachet.

In mod ciudat, este doar creierul tau care creaza toate aceste simptome, iar rezolvarea este fix ceea ce ti-a spus acel Dr. Linistea... E aproape imposibil sa gasesti linistea aia in zilele noastre. Insa o balanta a lucrurilor trebuie, pentru ca altfel, vezi unde se ajunge... E greu de perceput acum, ca simplu fapt ca iti vei tine mintea ocupata cu altceva, te va ajuta pe termen lung. La ora asta mintea ta se rezuma doar la simptomele pe care le ai, la respiratie si cam atat.

#8
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019

 blade0blade, on 12 mai 2020 - 08:07, said:

In mod ciudat, este doar creierul tau care creaza toate aceste simptome, iar rezolvarea este fix ceea ce ti-a spus acel Dr. Linistea... E aproape imposibil sa gasesti linistea aia in zilele noastre. Insa o balanta a lucrurilor trebuie, pentru ca altfel, vezi unde se ajunge... E greu de perceput acum, ca simplu fapt ca iti vei tine mintea ocupata cu altceva, te va ajuta pe termen lung. La ora asta mintea ta se rezuma doar la simptomele pe care le ai, la respiratie si cam atat.
Eu tusesc ca nu pot sa respir.
Respir mai mult pe gura.

Ce despresie ca eu am gandeam la funie, ma uitam la familie, nu stiam ce se petrece, sunt invatat sa gasesc solutia simpla si rapida.

Acum ma gandesc sa gasesc activitati in timpul liber, asta pare ca imi lipseste, ies de la job si stau ca o leguma in fata la tv sau la laptop sau pe telefon.
Socializare spre 0.

Ma bucur ca ai precizat de linistea aproape imposibil de gasit ca asa iti mai zic celor carora le-ai zis de treaba asta, iti zic sa stai linistit, sa nu te gandesti, de parca depinde de tine treaba asta, de parca apesi pe un buton si zici GATA, nu mai ma gandesc nimic.
Eu sunt un tip care analizez tot si imi pare ca ma limitez daca nu mai analizez, adica ma plimb prin curte si ma fortez sa nu ma gandesc la nimic, imi pare ciudat, parca ia din farmecul la viata asta, adica la capaitatea de a planui, de a executa, de a face viata mai interesanta.

Si acum scriu pe forum si ma straduiesc ca doar asta sa fac, adica sa scriu si sa nu ma gandesc la altceva.
Amuzant ca nu mananc litere cand ma gandesc doar la scris mesajul asta dar imi pare ca ma limitez.

Pot sa intreb pe la ce varsta au debutat simptomele tale? Si cati ani au trecut de atunci? Inteb in mare.

#9
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

 DuskGerman, on 12 mai 2020 - 08:06, said:

Cred ca era cam tanar, doctorul.
Am fost la prima ora si eram destul de calm, EKG-ul a iesti bine.
Păi ECG-ul de repaus nu aduce prea multă informație daca nu prinde accesul de tahicardie.
Eu trimit pacienții la analizele uzuale + dozarea hormonilor tiroidieni + Holter, dacă toate astea sunt bune, inițializez terapia anxiolitică. Dacă nu merge bine, îl trimit la psihiatru.
Așa recomandă protocoalele medicale de aici, n-am reinventat eu roata...

Edited by Karhu, 12 May 2020 - 08:15.


#10
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,017
  • Înscris: 23.09.2005
Trebuie sa privesti episoadele de atacuri de panica asa ca pe niste frisoane, ca pe o raceala. "Le am, trebuie sa le suport, dar vor trece".

Si eu am probleme cu tiroida, asa cum a zis Althea, batai neregulate de inima, si la un moment dat au fost niste tentative de inceput de atacuri de panica.

Insa in momentul in care am aflat ca tiroida le provoaca, panica a disparut de la sine. :)

Au ramas doar bataile neregulate de inima.

Tu nici macar n-ai probleme cu tiroida, ai zis.

Pai bucura-te! Preferai sa ai si probleme de genul asta, tiroida, inima, etc!?

#11
blade0blade

blade0blade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 29.09.2015

 DuskGerman, on 12 mai 2020 - 08:06, said:

Cum dracu sa ducem bre viata la capat cu toate astea?

O ducem bre stai lin. Dupa ce vei lua tratament oricare ar fi el, vei vedea lucrurile ca inainte. Este doar o etapa in viata ta. Trebuie sa intelegem ca in perioade de stres, aceste manifestari vor aparea, si sunt OK sa apara. Iti spune tie ca om ca te agiti mai mult decat trebuie.

Spuneai ca nu te duci ca vei fii considerat nebun... Nebunii nu au anxietate. Ei nu au discernamant, deci nici anxietate... Anxietatea generalizata vine fix din ganduri excesive... Eu spre exemplu ma gandeam ca poate imi pierd mintile, si fac vreo prostie, sau ca fac rau cuiva, fie din familie sau random pe strada. Un schizofrenic fara medicatie nu are gandurile astea, ci o face direct si inconstient... Esti departe de nebunie, esti fix la polul opus

Anxietatea generalizata, are cea mai mare pondere de manifestare in lume la ora asta. De la copii de 7 ani, pana la cei mai mari miliardari, toti au o forma de Anxietate.

Sa definim totusi mai pe scurt asa anxietatea. Anxietatea o are orice vietate de pe pamant.

LE: sa faci scenarii este perfect normal. Sa faci doar SCENARII PAGUBOASE pentru tine, e rau. Oricine are planuri de viitor, oricare ar fi alea. Alea sunt ganduri normale si logice. Dar cand fiecare gand pe care il ai despre viitor este unul PAGUBOS, atunci apare anxietate/frica de viitor, si de ceea ce iti rezerva el. Atunci incepi sa te gandesti si mai mult la gandurile alea, vor veni intr-un loop infinit. Si vor aparea simptome fizice, corpul tau se pregateste de ceea ce este mai rau.

Eu am patit-o la final de 2015, in fapt incepuse cu cateva luni inainte, doar ca nu stiam ce se intampla. Ma trezeam ametit, nu puteam sa ma concentrez, dureri de cap... A culminat intr-un parc in timp ce eram cu nepoata, in care creierul meu a zis: faci infarct acum ! si am fugit la camera de garda ! Puls 125, Tensiune 16! respiratie grea, transpiratie excesiva ! In momentul in care mi-au pus pe mine EKG, si mi-a spus sa stau linistit ca nu am facut infarct, totul s-a limpezit, pulsul a scazut, tensiunea a scazut, si respiram normal. Doar pentru ca cineva mi-a spus ca nu am facut infarct ! Era primul meu ATAC DE PANICA ! Ele au continuat, N si N analize etc etc, ce am spus mai sus, au culminat cu prezenta mea la un psihiatru

Cauta ajutor medical. Nu o sa iti spun ce medicatie am urmat eu, pentru ca nu e Ok. Ce a mers la mine, poate nu merge la tine. Dar exista pentru fiecare medicatie. Fa analize generale, si daca nu gasesti nimic, mergi la psiholog sau psihiatru dupa caz, si rezolva treaba. SE REZOLVA

Daca maine te pun fata in fata cu un leu, creierul tau va reactiona. Va dirija sange catre muschi, catre inima, catre plamani. Toate astea inconstient si automat. Inima iti va pulsa intr-un ritm alert, respiratia va tine pasul, si muschii tai sunt gata de actiune in orice secunda. Aia e o anxietate normala !

Dar sa te gandesti ca DACA maine se va intampla, DACA maine se va .., este un gand ilogic, si creierul tau te pregateste fizic pentru NIMIC ! e o anxietate anormala... Sigur te gasesti in cuvantul DACA. pentru ca eu il foloseam mereu in gand... Daca mor, daca fac infarct, daca nu mai pot sa respira, daca, daca, daca

Edited by blade0blade, 12 May 2020 - 08:27.


#12
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

 Phobos, on 12 mai 2020 - 08:15, said:

Tu nici macar n-ai probleme cu tiroida, ai zis.
I-a făcut doar echo, nu l-a trimis la dozare hormonală

#13
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019

 Karhu, on 12 mai 2020 - 08:14, said:

Păi ECG-ul de repaus nu aduce prea multă informație daca nu prinde accesul de tahicardie.
Eu trimit pacienții la analizele uzuale + dozarea hormonilor tiroidieni + Holter, dacă toate astea sunt bune, inițializez terapia anxiolitică. Dacă nu merge bine, îl trimit la psihiatru.
Așa recomandă protocoalele medicale de aici, n-am reinventat eu roata...
O sa caut un alt doctor de inima si o sa ma duc sa fac un ECG dala de de plimbi cu el, de inregistreaza datele.

Esti psiholog?

 Phobos, on 12 mai 2020 - 08:15, said:

Trebuie sa privesti episoadele de atacuri de panica asa ca pe niste frisoane, ca pe o raceala. "Le am, trebuie sa le suport, dar vor trece".

Si eu am probleme cu tiroida, asa cum a zis Althea, batai neregulate de inima, si la un moment dat au fost niste tentative de inceput de atacuri de panica.

Insa in momentul in care am aflat ca tiroida le provoaca, panica a disparut de la sine. Posted Image

Pai bucura-te! Preferai sa ai si probleme de genul asta, tiroida, inima, etc!?
S-a uitat cardiologul cu aparatul ala la tirodida si a zis ca este totul ok. Eu eram pregatit sa plec cu lista de analize sa le fac.

Daca era tiroida, inima, stiam ce tratament sa iau sa imi fie bine.

#14
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
logic ar fi ca intai sa te testezi de alte boli. anxietatea poate fi tratata si nu e o boala extrem de grava
deci daca ti-ai facut ECG si altele si s-a zis ca esti in regula raman anxietatea si atacurile de panica

#15
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,017
  • Înscris: 23.09.2005

 Karhu, on 12 mai 2020 - 08:18, said:

I-a făcut doar echo, nu l-a trimis la dozare hormonală

Ooo, deci asa complicat e?

La mine tiroida e umflata, tot am amanat sa merg la endocrinolog, dar o sa ma duc cat de curand.

Habar n-am cat poate fi de grav. Cateodata o simt ca pe o piatra, in gat.

Mai ales daca ma enervez. :)

Edited by Phobos, 12 May 2020 - 08:20.


#16
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

blade0blade, on 12 mai 2020 - 08:16, said:

Nebunii nu au anxietate.
Adică zici că io-s nebun? :habarnam:

#17
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 blade0blade, on 12 mai 2020 - 08:16, said:


O ducem bre stai lin. Dupa ce vei lua tratament oricare ar fi el, vei vedea lucrurile ca inainte. Este doar o etapa in viata ta. Trebuie sa intelegem ca in perioade de stres, aceste manifestari vor aparea, si sunt OK sa apara. Iti spune tie ca om ca te agiti mai mult decat trebuie.

Spuneai ca nu te duci ca vei fii considerat nebun... Nebunii nu au anxietate. Ei nu au discernamant, deci nici anxietate... Anxietatea generalizata vine fix din ganduri excesive... Eu spre exemplu ma gandeam ca poate imi pierd mintile, si fac vreo prostie, sau ca fac rau cuiva, fie din familie sau random pe strada. Un schizofrenic fara medicatie nu are gandurile astea, ci o face direct si inconstient... Esti departe de nebunie, esti fix la polul opus

Anxietatea generalizata, are cea mai mare pondere de manifestare in lume la ora asta. De la copii de 7 ani, pana la cei mai mari miliardari, toti au o forma de Anxietate.

Sa definim totusi mai pe scurt asa anxietatea. Anxietatea o are orice vietate de pe pamant.

eu sunt schizofrenic si din cate am citit pe net foarte putini schizofrenici sunt si agresivi. dimpotriva , inversul e intalnit. cei cu agresivitatea sunt cei cu comportament antisocial
citeste asta
https://en.wikipedia...nality_disorder

#18
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 DuskGerman, on 12 mai 2020 - 08:19, said:

S-a uitat cardiologul cu aparatul ala la tirodida si a zis ca este totul ok.  
Karhu, se poate spune doar pe baza unei ecografii că tiroida e în regulă?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate