Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Criminal in serie

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
Am dat peste un caz "rezolvat" de justitia romana.
Mihai Olariu, pedofilul din Burdujeni, 9 violuri si 2 crime, condamnat, ulterior a decedat.
https://adevarul.ro/...cb06/index.html
Apoi am continuat sa citesc despre Viorel Chirila, pedofil, condamnat pe viata pentru o crima(comisa dupa ce primul a fost arestat).
Acest individ a comis crima cu acelasi modus operandi ca in cazul celorlalti 2 din celalalt dosar.
Jurnalistii de investigatie au facut legatura si au prezentat articolul de mai jos.
https://m.jurnalul.a...rei-626921.html
Nu o sa se mai faca dreptate dupa 20 de ani si nici nu are cine sa o mai ceara.
Intrebarea mea este, o sa fie eliberat acest gunoi?
Instanta a invocat conduita necorespunzatoare si altele, dar individul asta o sa aiba dreptul de acum sa tot ceara eliberarea la intervalele stabilite de lege.
https://www.cancan.r...lit-ca-20073149
Chiar daca a fost condamnat pentru o singura crima, individul asta nu mai are voie sa iasa din puscarie niciodata.
Pareri?

#2
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
am o parere proasta

#3
N0Trust

N0Trust

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 04.01.2020
Ceva nu este in regula la Mihai Olariu si Viorel Chirila.
Par a fi unul si acelasi.
Ori presa e neinformata.
Iată filmul de groază al violurilor și crimelor pe care Viorel Chirilă le-a înfăptuit:

19 mai 1998. A acostat un băiat de 13 ani într-un bar din Năsăud (Bistriţa Năsăud) și i-a promis bani dacă-l ajută să ducă niște bagaje cu alimente. Când au intrat în pădure, i-a pus copilului cuţitul la gât, i-a legat mâinile la spate cu un şnur şi l-a violat.
1 mai 1999. A acostat un băiat de 12 ani în apropiere de Gara Burdujeni (Suceava), i-a promis bani, dacă-l ajută să care niște saci. A intrat cu băiatul într-un tunel unde, sub ameninţare, l-a violat.
7 iunie 1999. A acostat un băiat de 9 ani în preajma gării din Paşcani, promițându-i, la fel, niște bani dacă-l ajută. La marginea oraşului, băiatul a fost imobilizat şi violat.
23 iunie 1999. A luat un băiat de 15 ani din zona gării CFR Iaşi, pe care apoi l-a amenințat cu un cuțit. L-a dus în pădurea „Căpriţa”, l-a legat, apoi l-a violat.
5 septembrie 1999. A urmărit un băiat de 12 ani din gara Salva (Năsăud) până în halta din Pojorîta. L-a ademenit apoi pe copil în pădure, l-a bătut şi l-a violat.
Octombrie/noiembrie 1999. A acostat un băiat de 13 ani în zona gării CFR Iaşi, i-a promis bani, dacă îl ajută să care un sac de cartofi. Au ajuns în pădurea „Căpriţa”, iar sub ameninţarea cuţitului, a violat copilul.
26 noiembrie 1999. A acostat un băiețel de 11 ani, lângă gara Burdujeni din Suceava, pe care l-a violat. Seara, băiatul a fost internat la Spitalul Judeţean Suceava, cu dureri abdominale, iar chirurgii au constatat o plagă rectală penetrantă, cu retenţie de corpi străini (aşchii de lemn). Copilul a decedat trei zile mai târziu, scrie libertatea.ro.
29 noiembrie 1999. A acostat un alt băiat de 12 ani, la Suceava. Cadavrul copilului a fost găsit două zile mai târziu, ascuns într-un canal. Fusese violat şi sugrumat.
30 noiembrie 1999. A acostat un alt băieţel de 11 ani lângă Gara Burdujeni, promițându-i, la fel, bani pentru a-l ajuta să care saci de cartofi. La marginea oraşului, copilul a fost violat.
https://www.cancan.r...lit-ca-20073149

La sfârşitul anilor ‘90, un pedofil a băgat spaima în nordul Moldovei, după ce a violat nouă băieţi cu vârste cuprinse între 9 şi 15 ani, doi dintre minori fiind chiar omorâţi de cel ce a ajuns să devină cunoscut drept „pedofilul din Burdujeni”. Pedofilul Mihai Olariu, din satul sucevean Valea Glodului, comuna Vultureşti, avea în 2000 vârsta de 47 de ani. Prima sa victimă a fost un băiat de 13 ani, pe care l-a întâlnit în primăvara anului 1998 într-un bar din zona autogării din Năsăud. Individul l-a convins pe minor să meargă într-o pădure din zonă, unde a scos un cuţit şi l-a ameninţat cu moartea. Speriat, băiatul nu a putut riposta, fiind violat anal de către pedofil. Câteva zile mai târziu, un alt copil de 12 ani a devenit victima lui Olariu, „Pedofilul din Gara Burdujeni” operând exact în acelaşi mod. De această dată, victima a fost ademenită din apropierea Gării Burdujeni. În vara anului 1999, Olariu i-a promis unui băiat de doar nouă ani o sumă de bani dacă îl ajută să transporte nişte bagaje. Copilul a fost dus undeva în spatele gării din Paşcani, unde a fost violat anal. Câteva zile mai târziu, pedofilul avea să facă o nouă victimă, de această dată un adolescent de 15 ani fiind violat într-o pădure din apropierea gării din Iaşi. În toamna anului 1999, un minor de 12 ani a trecut prin chinuri cumplite după ce pedofilul l-a dus într-o pădure din comuna Pojorâta, unde l-a violat anal şi i-a băgat crengi de copac în anus. După două săptămâni, Olariu avea să comită o nouă faptă, de această dată în apropierea gării din Iaşi. Un băiat de 13 ani a fost abuzat.

Citeste mai mult: adev.ro/pbcayn

Edited by N0Trust, 11 May 2020 - 22:02.


#4
malu021

malu021

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 11.04.2010
N-ar fi exclus sa-i vezi liberati conditionat candva, chit ca au luat detentiune pe viata. Daca indeplinesc conditiile, e cam la latitudinea instantei sa constate ca s-au indreptat (sau nu) si ca se pot reintegra in societate. Nu e OK, dar, in afara de a ne arata indignarea, nu prea avem ce face.

#5
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014

View PostN0Trust, on 11 mai 2020 - 22:01, said:

Ceva nu este in regula la Mihai Olariu si Viorel Chirila.
Par a fi unul si acelasi.
Ori presa e neinformata.
tind sa cred ca Olariu a fost condamnat pe nedrept

View Postmalu021, on 11 mai 2020 - 22:02, said:

N-ar fi exclus sa-i vezi liberati conditionat candva, chit ca au luat detentiune pe viata. Daca indeplinesc conditiile, e cam la latitudinea instantei sa constate ca s-au indreptat (sau nu) si ca se pot reintegra in societate. Nu e OK, dar, in afara de a ne arata indignarea, nu prea avem ce face.
Olariu a murit.
Intr-unul dintre linkuri, un jurnalist l-a intervievat pe Chirila, disimuleaza ca un veritabil puscarias. Este foate periculos individul. Un pericol pentru societate chiar si dupa 20 de ani.

#6
N0Trust

N0Trust

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 04.01.2020

View Postpersona695, on 11 mai 2020 - 22:07, said:

tind sa cred ca Olariu a fost condamnat pe nedrept
Olariu a murit.

Daca a fost complice.
Cum a participat la reconstituire, daca nu stia sa dea detaliile corecte ?
Ori poate totul a fost o cacealma ca sa se inchida czaul.

#7
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014

View PostN0Trust, on 11 mai 2020 - 22:11, said:

Daca a fost complice.
Cum a participat la reconstituire, daca nu stia sa dea detaliile corecte ?
Ori poate totul a fost o cacealma ca sa se inchida czaul.
O varianta ar fi ca au fost complici.
Sincer, in cazurile astea brutale numai psihiatrii pot contura profilul ucigasului. Oricare alt politist la nivel de an 2000 cand abia luau in considerare probele ADN nu este relevant.
Chirila cu istoric de casa de copii si violuri( in caz ca nu stiti ce se intampla in casele de copii din anii aia) si Olariu care  s-a despartit de nevasta si a devenit un "boschetar" fortat de imprejurari, cred ca primul este autorul crimelor.

#8
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Mi-a scăpat tigarea în bere când am citit aceste detalii.
     Se pare că pandemia asta are efecte grave.

#9
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014

View Postcspot, on 11 mai 2020 - 22:22, said:

Mi-a scăpat tigarea în bere când am citit aceste detalii.
Se pare că pandemia asta are efecte grave.
comenteaza pe marginea cazului, lasa pandemia
eu am ajuns sa aflu despre acest caz citind in comentariu oarecare pe facebook, apoi am dat search pe google si nu am mai putut uita aceste orori
pana la urma, este vorba despre justitia din Romania si nu despre ispravile acestui dereglat
evident ca zilnic sunt eliberati criminali din inchisoare, dar nu la fel de viciosi precum acesta
daca maine il elibereaza, nu ai vrea sa stii despre asta?

#10
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,739
  • Înscris: 30.07.2006

View Postpersona695, on 11 mai 2020 - 22:27, said:


daca maine il elibereaza, nu ai vrea sa stii despre asta?

Stii cati criminali sunt deja in libertate in momentul asta? Poate unii mai periculosi decat cei din cazul expus de tine,dar habar nu ai ca poate e chiar vecinul tau? La ce te ajuta ca stii?

#11
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018
Offtopic: daca e sa dai crezare la tot ce s-a scris depre profilul psihologic al unor astfel de monstri, inceputul infractiunilor la ~45 de ani e mult prea atipic si intarziat...

Ontopic, orice om cu mintile in cap nu are cum accepta prezenta in societate a unor astfel de "lupi" bipezi. Insa... toata lumea isi doreste, in acelasi timp, o societate unde legea e mai presus de orice. Adica, si-a prestat pedeapsa - daca n-a facut prostii in detentie care sa i-o prelungeasca - devine o persoana libera, platindu-si "datoria" fata de societate. Problema mare...

Edited by Piscopescu, 12 May 2020 - 09:11.


#12
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014

View Postvalirex, on 12 mai 2020 - 00:24, said:

Stii cati criminali sunt deja in libertate in momentul asta? Poate unii mai periculosi decat cei din cazul expus de tine,dar habar nu ai ca poate e chiar vecinul tau? La ce te ajuta ca stii?
sa nu-ti lasi copiii nesupravegheati in preajma lor? hai ca-ti dai seama si singur la ce te ajuta ca stii ca vecinul tau este un criminal eliberat
stiu ca in US pedofilii sunt obligati sa se inregistreze cand se muta in alte localitati. la noi exista asa ceva?
sistemul penitenciar din Romania nu reabiliteaza nimic, asa ca ar fi ok sa stim ce vecini avem
am gasit
https://ziare.com/st...sexuale-1593840

Edited by persona695, 12 May 2020 - 14:11.


#13
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
despre asta ziceam
https://www.hotnews....-din-italia.htm

vai, impotenta institutionala, cand mizeria aia de psiholog si de comandant de penitenciar pot sa spuna NU
"Nu sunt criterii clare, este lăsat totul la aprecierea subiectivă a judecătorului
"În momentul în care noi trebuie să decidem eliberarea condiționată, Codul de procedură spune că trebuie să avem convingerea că acest condmnat s-a îndreptat, dar legea nu spune în niciun fel cum anume îmi formez eu această convingere.""
ce usor se scuza mizeriile de judecatori
ce convingere de eliberare poate fi pentru un om cand are 5 crime la activ? il inchizi si uiti de el

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate