Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Ce facultate sa aleg?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
BogdanIvanovici

BogdanIvanovici

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.05.2020
Salut! Sunt in clasa a 12a si trebuie sa ma gandesc la ce facultate o sa imi continui studiile. Intervine urmatoarea problema: sunt pasionat de grafica 3D, iar acest domeniu este inexistent in facultatile din România. Drept urmare, o facultate pentru mine, in mod ideal, reprezinta o pierdere de timp, deoarece in anii irositi in facultate pentru o diploma as putea invata multe de acasa. Initial ma gandeam sa merg la ETTI la poli, dar dupa ce am vorbit cu mai multi studenti de acolo, facultatea nu iti garantează nimic si este foarte grea. Am 2 variante ideale: fie nu merg la nicio facultate, fie merg la una usoara, care sa nu interfereze foarte mult cu programul meu de pregatire din online. Ce ati face daca ati fi in locul meu? Unde ati merge?

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,331
  • Înscris: 01.12.2001
Ce program de pregătire online ai?

#3
BogdanIvanovici

BogdanIvanovici

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.05.2020
Ore de tutoriale si exersare zilnica

#4
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002
Nu e obligatoriu să începi imediat cu facultatea. Poţi să stai un an să te gândeşti, să lucrezi în anumite domenii, să vorbeşti cu studenţi de la diverse facultăţi...

Apropo, generaţia voastră are toată compasiunea mea. Să terminaţi în condiţiile astea e crunt... inuman să iei socializarea unui elev în clasa a 12-a. Asta e. Veţi ieşi mai întăriţi pentru viaţă.

Edited by Yoda, 11 May 2020 - 20:10.


#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Una intr-un domeniu care itti place.
Daca nu-ti place niciunul nu-ti mai bate capul.

#6
belisima

belisima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 31.05.2007
Eu zic sa nu sari peste etapa studentiei.Politehnica este grea,dar poti incerca varianta Facultății de Matematică și Informatică la Universitate si sa urmezi sectia de Informatica.Stiu ca admiterea este destul de grea,iar concurenta foarte mare.

#7
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,863
  • Înscris: 14.08.2007
Care e scopul final? Sa faci jocuri? Sa creezi scene 3D pe calculator (gen 3D Studio Max/Maya)? Sa faci animatii 3D? Una e sa fii grafician, alta e sa fii programator de jocuri, etc.

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,331
  • Înscris: 01.12.2001

 BogdanIvanovici, on 11 mai 2020 - 20:07, said:

Ore de tutoriale si exersare zilnica
Cate ore?
Ce portofoliu ai?


#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

 BogdanIvanovici, on 11 mai 2020 - 19:40, said:

sunt pasionat de grafica 3D
Unde ati merge?
Daca de grafica cu pensonul/creionul/alt instrument (inclusiv electronic) atunci la o facultate de arte cu specializarea in grafica si ce mai au acolo.
Iar daca de grafica inginereasca (generata de ecuatii matematice) atunci ai la politehnica asa ceva. Dar tind sa cred ca esti in prima categorie, aia cu frumosul.

Edited by neagu_laurentiu, 11 May 2020 - 21:35.


#10
BogdanIvanovici

BogdanIvanovici

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.05.2020

 utopium, on 11 mai 2020 - 20:46, said:

Care e scopul final? Sa faci jocuri? Sa creezi scene 3D pe calculator (gen 3D Studio Max/Maya)? Sa faci animatii 3D? Una e sa fii grafician, alta e sa fii programator de jocuri, etc.
Strict grafician, randari 3d, reclamez chestii din astea

 dorin_2k, on 11 mai 2020 - 20:58, said:

Cate ore?
Ce portofoliu ai?
Nu te gândi ca am ceva ce ma recomanda, e doar o pasiune pe care am descoperit-o de cateva luni. Fiind destul de incarcat cu bacul nu am putut sa ma dedic foarte mult

Edited by Dany_Darke, 11 May 2020 - 22:37.


#11
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Termini cu bacul, apoi bagi cateva luni de invatare grafica 3d, apoi te duci pe la firme care angajeaza si te perfectionezi la munca.
Nu stiu cate firme din astea sunt in Ro.
Pe forum e o sectiune de grafica. Erau unii care se pricepeau si se pare ca au invatat singuri. Intreaba-i.
https://forum.softpe.../#entry13197469

#12
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,331
  • Înscris: 01.12.2001
Arhitectura sau arte.
Dar acolo nu intri doar cu pasiune. Doar cu foarte multă muncă și pregătire intensa.
Nu te angajează nimeni în Ro cu 12 clase doar că ai pasiune 3D.

#13
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,863
  • Înscris: 14.08.2007

 Friskey, on 12 mai 2020 - 00:32, said:

Termini cu bacul, apoi bagi cateva luni de invatare grafica 3d, apoi te duci pe la firme care angajeaza si te perfectionezi la munca.
Nu stiu cate firme din astea sunt in Ro.
Exista destule firme care fac jocuri/animatii/grafica 3D.

#14
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 06.08.2015

 Yoda, on 11 mai 2020 - 20:09, said:

Nu e obligatoriu să începi imediat cu facultatea. Poţi să stai un an să te gândeşti, să lucrezi în anumite domenii, să vorbeşti cu studenţi de la diverse facultăţi...

Apropo, generaţia voastră are toată compasiunea mea. Să terminaţi în condiţiile astea e crunt... inuman să iei socializarea unui elev în clasa a 12-a. Asta e. Veţi ieşi mai întăriţi pentru viaţă.
invatau cei de a12a..de nu mai puteau...
din ce in ce mai slabe rezultatele.comnparand bacul cu cel de acum 15 ani, sau 10, sau 5
subiectele lo sunt mult mai usoare .chiar daca nu vreti sa recunoasteti, s a taiat multa materie.
eu personal sunt la 2 facutati-Medicina Generala (am fost si la Medicina Dentara, dar am renuntat, nu mi-a placut) si Facultatea de fizica..sectia fizica medicala.IN ACELASI TIMP
du-te la o facultate, asigura ti diploma.pasiunea nu te duce nicaieri.am un prieten a facut exact ca tine .nu a fost acceptat nicaieri.acum este la sculptura .vrea sa se faca bucatar(sper, asta i am spus eu ).nu face nimic.
asa ca... mai multe diplome.cu pasiunea nu te angajeaza nimeni

Edited by gogosaru100, 12 May 2020 - 10:25.


#15
JackSparrow2

JackSparrow2

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.05.2020
Perioada aceasta e cea mai buna pentru prevenirea unor alegeri gresite:
NU va recomand Facultatea de Istorie din Bucuresti.
Sunt multe nereguli, cate 20 de materii pe an, prof. nici nu vorbesc intre ei. O sa va las cateva motive pentru care sa NU o alegeti:
este un prof. tanar care e casatorit, dar intretine relatii cu baietii din facultate, altul consuma substante interzise in cladire si nu vede nimic in neregula, e in culmea fericirii la ore, decanul trebuia sa fie o alta dna care merita pe deplin, unii prof. va vor da afara de la curs. In plus se ia foarte greu nota 5. Nu am copiat niciodata si nici nu o sa fac asta.
Majoritatea fostilor colegi au regretat foarte mult ca au ales acea facultate.

#16
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002

 gogosaru100, on 12 mai 2020 - 10:23, said:

invatau cei de a12a..de nu mai puteau...
din ce in ce mai slabe rezultatele.comnparand bacul cu cel de acum 15 ani, sau 10, sau 5

Ce-am spus eu şi ce-ai înţeles tu. Degeaba mergi la două facultăţi dacă nu înţelegi un mesaj simplu.
Hai să-ţi traduc: "să iei socializarea" elevului din ultimul an de liceu înseamnă abstinenţă totală de la majorate, banchete, probabil şi ultimul clopoţel. De învăţat poţi învăţa oricând, dar distracţia de la 18-19 ani nu o mai poţi recupera.

#17
ptap

ptap

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 09.12.2005

 Yoda, on 12 mai 2020 - 14:53, said:


Ce-am spus eu şi ce-ai înţeles tu. Degeaba mergi la două facultăţi dacă nu înţelegi un mesaj simplu.
Hai să-ţi traduc: "să iei socializarea" elevului din ultimul an de liceu înseamnă abstinenţă totală de la majorate, banchete, probabil şi ultimul clopoţel. De învăţat poţi învăţa oricând, dar distracţia de la 18-19 ani nu o mai poţi recupera.

Poate raul asta temporar e un bine deghizat. Unii nu vor mai lua 2 la romana. Macar de plictiseala + parintii pe capul lor or mai fi deschis o carte. E nesimtire sa nu iei macar 5 la limba romana.

#18
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

 dorin_2k, on 12 mai 2020 - 06:47, said:

Nu te angajează nimeni în Ro cu 12 clase doar că ai pasiune 3D.
Normal ca nu. Dar daca stie sa faca ceea ce cauta angajatorul, atunci nu mai conteaza cate clase are.
Oricum grafica 3D nu se invata prin scoli, oricare ar fi ele.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate