Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Sfat alegere monitor

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
am doua monitoare
asta
https://www.emag.ro/...0/pd/EV7TBBBBM/
si asta
https://www.diablosc...syncmaster-720n

am si o placa video radeon hd 7850. problema e in felul urmator: nu am cablu pentru a conecta radeonul la monitorul samsung syncmaster, pentru ca cel vechi s-a ars. radeonul are conectori DVI si displayport. monitorul syncmaster are doar conector VGA. monitorul actual , fujitsu siemens , ma ia de ochi, oricat am incercat sa lucrez la culorile si setari , are un motion blur sau ceva de genul atunci cand scrolez , mai ales pe text. de asta as vrea sa pun acel syncmaster. problema e ca desi cel fujitsu are conectori VGA si DVI si poate fi conectat la placa video radeon cel syncmaster nu se poate decat cu adaptor. momentan nu prea am bani de adaptor pentru ca avem ceva lucrari in casa , destul de multe, am renovat ca ne-a inundat de cateva ori cineva. si asta e luna in care s-a nimerit sa lucram la apartament
ce ma sfatuiti? cablu DVI pentru monitorul fujitsu am de unde sa fac rost , imi da un verisor , dar nu are cablu cu adaptor VGA- DVI sau displayport , asa incat nu poate sa ma ajute cu monitorul syncmaster, daca voi folosi monitorul syncmaster il voi folosi cu cablu VGA-VGA de care am insa fara placa video radeon. am procesor ivy bridge 3220 care are integrata si un procesor video insa e incomparabil cu radeonul 7850 care are 2 GB DDR4 cred (sau DDR 5)

#2
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
nimeni? un sfat? care e mai bun pentru ochi in primul rand ?

#3
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008
Gasesti monitoare 19" led pe olx ieftine... de ex uite unul in zona mea cu port dvi
https://www.olx.ro/o...html#e980668717

Cauta local sa-l vezi inainte, NU prin posta/ curier !

Edited by sirgoofy, 11 May 2020 - 19:06.


#4
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007

View Postkarax, on 11 mai 2020 - 18:27, said:

cablu DVI pentru monitorul fujitsu am de unde sa fac rost , imi da un verisor

Pentru ce, daca zici ca nu se vede bine? Sau altul nu se vede bine?

#5
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,712
  • Înscris: 07.02.2011

View Postkarax, on 11 mai 2020 - 18:55, said:

care e mai bun pentru ochi in primul rand ?

View Postkarax, on 11 mai 2020 - 18:27, said:

daca voi folosi monitorul syncmaster il voi folosi cu cablu VGA-VGA - am procesor ivy bridge 3220
Combinatia de mai sus, va oferi o imagine mai buna pentru ochii tai, chestii de compatibilitate, drivere si sistem de operare.
...
Vrei sa folosesti paca video dedicata, ai nevoie de ea pentru sarcini mai grele,
va trebui sa procuri un adaptor care pleaca de la 3 lei pe "oleics", daca nu gasesti la un apropiat.
Sunt sanse ca imaginea obtinuta cu hd 7850, sa iti ia ochii in continuare,
pentru a evita asta incearca un driver mai vechi de la producator, (nu de pe site-ul amd).

Edited by costeld69, 11 May 2020 - 19:41.


#6
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postdani.user, on 11 mai 2020 - 18:59, said:

Pentru ce, daca zici ca nu se vede bine? Sau altul nu se vede bine?

in cazul in care nu fac rost de unul displayport-VGA sau DVI -VGA

#7
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Pune o poza cu iesirea DVI de la placa ta sa-mi dau seama daca stie sa dea si semnal analogic sau nu.

#8
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
pot sa iti pun poza insa am un telefon extrem de prost la camera , ca n-ah nu sunt de bani gata sau ceva. investitiile in ceea ce priveste tehnologia vor veni la vara spre toamna , deocamdata suntem in plina renovare
daca iti convin poze cu camere proaste ok

iata poze

Attached Files



#9
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Daca vad bine e DVI-I (Dual Link), deci da si semnal analogic (ajunge un adaptor mai simplu pentru VGA) https://altex.ro/ada...pd/CABDVI45073/

https://www.cablebui...vitutorial.aspx

Edited by dani.user, 11 May 2020 - 21:17.


#10
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019

View Postkarax, on 11 mai 2020 - 18:55, said:

nimeni? un sfat? care e mai bun pentru ochi in primul rand ?
Du ambele monitoare la un centru de reciclare

Spune un buget pentru un monitor nou

#11
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postdani.user, on 11 mai 2020 - 21:15, said:

Daca vad bine e DVI-I (Dual Link), deci da si semnal analogic (ajunge un adaptor mai simplu pentru VGA) https://altex.ro/ada...pd/CABDVI45073/

https://www.cablebui...vitutorial.aspx

25+5 pini parca
am cautat pe net dupa aplicatii de imbunatatit fotografile. si am gasit o groaza de siteuri. doar ca nu stiu eu sa le folosesc

incearca sa intri pe un site din asta si sa  interpolezi pozele

pare a fi un DVI-i dual link

Edited by karax, 11 May 2020 - 21:28.


#12
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,712
  • Înscris: 07.02.2011

View Postkarax, on 11 mai 2020 - 18:27, said:

cablu VGA-VGA de care am
Deci cablu ai.

#13
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,628
  • Înscris: 07.07.2008
adaptor DVI - la VGA si gata daca tot se vede nasol atunci s-ar putea sa fie placa video, mai incerci si faza cu driverele si daca tot nu merge, asta este atunci iti trebuie alta placa sau alte monitoare.
Placa este sigur ok? Ai testat placa video?

#14
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
n-am testat-o , pur si simplu mi-au aparut artefacte cand s-a stricat cablul desi ventilatoarele inca se auzeau

o sa incerc maine sa vad daca merge. daca nici pe cablu DVI nou nu merge inseamna ca e placa. daca merge fara probleme inseamna ca era de vina cablul

daca e de vina placa o sa conectez celalalt monitor si trec pe VGA-VGA si integrata din ivy bridge

daca fac rost vreodata de un adaptor DVI la VGA conectez monitorul syncmaster la placa video
maine pot face rost de cablu , nu stiu poate gaseste verisorul si un adaptor prin cutii la el

#15
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Sfat alegere monitor:

https://www.amazon.d...AKR8XB7XF&psc=1

#16
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Am placa video radeon HD 7850. Am doua monitoare despre care am postat in celalalt topic de pe aria monitoare.
syncmasterul 720n are intrare VGA desi e din 2008. fujitsu are VGA si DVI desi e din 2005. am cablu DVI si adaptor displayport to DVI. radeonul are iesiri dvi si displayport. cu cablul dvi si adaptorul ma pot conecta la fujitsu desi e vechi si pot conecta placa video. cu cablul si adaptor nu ma pot conecta la syncmaster pentru ca are doar intrare VGA si eu am cablu dvi si adpator dvi  to displayport. am si cablu VGA insa nu pot conecta placa video si raman cu integrata din procesor. Ca sa conectez placa video la syncmaster mi-ar fi trebuit un adaptor displayport la VGA. insa varul meu mi-a luat din asta displayport to dvi
sa zicem ca pun adaptorul displayport la cablu dvi si conectez la monitorul fujitsu siemens cu portul dvi si pot sa pun placa video. monitorul fujitsu siemens ma cam ia de ochi mai ales cand derulez pagina pe browser, desi am setat pe acolo smooth scroll si alte alea, degeaba , tot ma ia de ochi. i-am facut si calibrare dupa cum mi-a spus colegul eiffel. degeaba , tot ma ia de ochi. daca pun placa video radeon HD 7850 influenteaza cu ceva scroll-ul paginilor? poate disparea acel blur care apare la miscarea paginilor ce ma ia de ochi?

scuze daca poate n-am scris coerent insa tocmai ce m-am intors din slatina , a trebuit sa imi iau injectiile si am umblat prin tot orasul ca n-aveau la farmacii si sunt nitel obosit

basca faptul ca a trebuit sa astept la spital pentru reteta

Edited by karax, 22 May 2020 - 11:14.


#17
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
am citit despre conceptul de input lag , probabil cu placa integrata input lag-ul e foarte mare. insa uitandu-ma la response time syncmasterul are 8 ms , fata de fujitsu care are 25 ms. diferenta e uriasa si nu stiu daca placa video poate compensa cu ceva

#18
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008
Uita-te la placa video, sau cauta pe net specificatiile sa vezi daca unul dintre porturile DVI e DVI-I, sa permita si iesire analog.
Daca e asa, rezolvi problema cu un simplu adaptor DVI-A la VGA, si conectezi cablul VGA la adaptor. Un asemenea adaptor nu e mai mult de 5-10 lei, sau poate gasesti un coleg de forum care sa ti-l duca ori sa-l trimita prin posta.

Edited by Hider141, 22 May 2020 - 11:35.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate