Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 

Merita sa ma transfer de la Automatica si Calculatoare UPB, IS, la IESC, Universitatea Transilvania, tehnologia informatiei?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
andrei_bdn

andrei_bdn

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 11.05.2020
Salut! In momentul asta sunt la Automatica si Calculatoare, UPB, Ingineria Sistemelor, anul 3. Am 5 restante de pe anii precedenti, iar acest an, datorita pandemiei, probabil imi va aduce alte 6-7 restante, deoarece profesorii s-au gandit sa ne dea mult mai mult de lucru.
De asemenea, simt ca tot ce fac nu-mi place absolut deloc si nu imi va folosi pe viitor, si anume: Semnale si Sisteme, Teoria Sistemelor Automate, Ingineria Reglarii Automate etc. Toate materiile de programare mi-au placut mult si le-am trecut usor. Dar nu credeam ca va deveni asa, sa fac numai materii ce tin de fizica, cu o singura materie anul asta de programare (Microprocesoare).
Dorind sa fiu programator, si revizuind oferta de studii a IESC, din cadrul Umiversitatii Transilvania, sectia Tehnologia Informatiei, am aflat ca acolo se fac si se pune accent pe materii de software si programare.
Ma indoiesc ca pot trece in anul 4 in sesiunea asta si la restante in vara. Si probabil cat ma voi mai chinui cu ACS, as putea foarte bine sa termin acolo. Banuiesc ca nu va fi mai grea ca IS-ul de la ACS, avand in vedere si faptul ca vreau programare, nu automatizare si sisteme.
Ce credeti? Ar merita sa fac schimbarea asta?

#2
andrei_bdn

andrei_bdn

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 11.05.2020

View Postdionenina424, on 11 mai 2020 - 16:57, said:

Da
Ai idee cat de grea ar fi materia la IESC, TI? Materia de la ACS CTI mi s-a parut enorma, dar macar era programare in mare, si mi-ar fi convenit decat la IS

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Vezi inainte conditiile de transfer din regulamentele de studii de la cele doua universitati, daca te califici.

#4
andrei_bdn

andrei_bdn

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 11.05.2020

View Postneagu_laurentiu, on 11 mai 2020 - 17:02, said:

Vezi inainte conditiile de transfer din regulamentele de studii de la cele doua universitati, daca te califici.
M-am interesat si ma calific. Mi se vor echivala destule materii. Posibil sa intru chiar in anul 2 acolo. Trebuie sa platesc doar potentiale datorii catre ACS.
Sunt curios daca e o alegere buna. Daca va fi putin mai lejer si voi face ce vreau, si anume programare. Pentru ca asa pare, din oferta lor de studii la Tehnologia Informatiei

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,323
  • Înscris: 01.12.2001
Cel mult îți echivalează câteva examene. Posibil sa fi transferat în anul 3 sau chiar 2 de la anul. În niciun caz în anul 4 din toamna.

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

View Postandrei_bdn, on 11 mai 2020 - 17:08, said:

Sunt curios daca e o alegere buna. Daca va fi putin mai lejer si voi face ce vreau, si anume programare. Pentru ca asa pare, din oferta lor de studii la Tehnologia Informatiei
Ai materiile de studiu, le poti compara. Ce vrei tu se gaseste la Informatica. La inginerie, indiferent de profil tot mai ai una-alta... inginereasca. Dar, intradevar, e mai aproapte de ce vrei tu in raport cu automatica, asa ca raspunsul meu e: da.

#7
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,697
  • Înscris: 29.10.2017
Chinuiete acolo in continuare, mai iei din ele in sesiunea de restante si treci in 4 ..ideea e sa iei diploma cat mai repede si pe urma vezi ce faci mai departe

#8
andrei_bdn

andrei_bdn

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 11.05.2020

View Poststalker2142, on 11 mai 2020 - 17:56, said:

Chinuiete acolo in continuare, mai iei din ele in sesiunea de restante si treci in 4 ..ideea e sa iei diploma cat mai repede si pe urma vezi ce faci mai departe
Ideea e ca, la cum a decurs anul asta, sunt aproape convins ca nu voi intra in anul 4, si nu stiu daca anul 4 il voi face o singura data. Macar pana acum nu am repetat anul 1 si 2, ceea ce e ok.
La cum imi vad eu viitorul la ACS, daca ma transfer la IESC in anul 2 si e mai lejera putin (ceea ce stiu ca e) si e pe programare, e posibil sa termin in la fel de multi ani.

#9
7307W4WK1

7307W4WK1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 03.04.2020
Daca nu iti place, incearca un transfer la o sectie de IT generalista.
Domeniul s-a diversificat in ultimii ani si au aparut multe sectii distincte, fara hardware si unele chiar fara cerinte de informatica avansata - vezi ceva legat de business IT
AC-ul este greu, implica fizica, matematica, electronica, TS, actionari electrice avansate si foarte putina programare. Baza de cunostinte ofera o flexibilitate ridicata insa extrem de putini absolventi din Romania lucreaza cu adevarat intr-un domeniu specific AC, marea majoritate lucrand de fapt in IT.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate