Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Galaxy S10+ suna contacte din lista fara sa stiu

  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Iceman73

Iceman73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 04.05.2006
Salut,
De cateva zile telefonul meu s-a apucat sa sune contacte aleatoriu din lista mea. Suna .. lung si cand apelantul raspunde convorbirea se intrerupe imediat. In lista de apeluri a contactului apare un apel trimis de mine de 1 secunda. In lista mea de apeluri nu apare nimic. Am crezut ca e vreun virus sau ceva si i-am dat factory reset.
Dupa 1-2 zile iar a inceput sa sune aleatoriu.
Are cineva vreo idee?

#2
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 09.08.2005
în ce rețea ești? S-a plîns o cunoștință a mea de exact același lucru - e în Vodafone.

#3
aiulianctin

aiulianctin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 17.11.2012
https://thedroidguy....g-calls-1092837

"Disable the Direct Call feature
The Direct Call feature allows you to hold the phone up close to your ear and the contact whose message or contact detail is on the screen will be dialed. The issue you are experiencing right now could be caused by this feature.
From the Home screen, swipe up or down to access the Apps screen.
Touch Settings.
Touch Advanced features.
Navigate to and touch Direct call.
Touch the slider to turn off Direct call."

#4
Iceman73

Iceman73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 04.05.2006

View Postradunic, on 11 mai 2020 - 16:04, said:

în ce rețea ești? S-a plîns o cunoștință a mea de exact același lucru - e în Vodafone.
In Vodafone sunt

View Postaiulianctin, on 11 mai 2020 - 16:07, said:

https://thedroidguy....g-calls-1092837

"Disable the Direct Call feature
The Direct Call feature allows you to hold the phone up close to your ear and the contact whose message or contact detail is on the screen will be dialed. The issue you are experiencing right now could be caused by this feature.
From the Home screen, swipe up or down to access the Apps screen.
Touch Settings.
Touch Advanced features.
Navigate to and touch Direct call.
Touch the slider to turn off Direct call."
NU am call direct feature pe S10+ :(((((

Tocmai am facut un update de android si am schimbat si SIMul... Am sunat la suport Vodafone si mi-au zis ca de la SIM s-ar putea sa fie .. doar este din 2016.. ziic ca e din epoca de piatra.
Am schimbat si SIMul deci.. urmaresc sa vad daca mai face. De reprodus nici o sansa e complet aleatoriu....

#5
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Probabil ai pus mâna pe o copie chinezeasca ieftina.


#6
Iceman73

Iceman73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 04.05.2006
Am schimbat sim-ul degeaba.. Azi iar a dat doua apeluri. Am facut un hard reset de data asta si nu am mai facut restore decat la lista de contacte. Ma lasa nervii.

#7
dionenina424

dionenina424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 21.04.2020
Garantie

#8
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 09.08.2005
Garanție la ce? Nu acoperă softul și nu cred că e din cauza fierului... Cunoștința mea are un S8 care a început să facă așa de cîteva zile. Ăla din articolul de mai sus are un S9, inițiatorul are un S10. Asta îmi sugerează o cauză externă telefonului.

#9
Iceman73

Iceman73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 04.05.2006
Din 12 Mai de cand am dat factory reset nu a mai sunat aiurea. Am facut hard reset si din meniul respectiv am sters si cookieurile. Apoi restore am facut numai la contacte si am instalat manual strict numai softurile minim necesare.. So far so good... mai revin cu noutati ...

Edited by Iceman73, 14 May 2020 - 07:37.


#10
george75m

george75m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 15.04.2004
Probabil un virus. Bine ca nu a sunat la numere cu plata.

#11
Iceman73

Iceman73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 04.05.2006
Here we go again.... Azi iar a initiat un apel de 2 sec. Coincidenta sau nu s-a intamplat la cateva minute dupa ce am instala aplicatia Biziday....Am dezinstalat-o sa vedem daca persista problema.

#12
dionenina424

dionenina424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 21.04.2020
Eu zic din nou garantie.
Poate e problema hardware.

Sau, solutie extrema / complicata: dezactivezi inchidere ecran, pui o camera / alt telefon sa-l filmeze non stop (sau aplicatii gen Mobizen, care inregistreaza ecranul).
Eventual activezi Developer options > show taps, show pointer location - daca face ghost touch

#13
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 09.08.2005
La trei modele diferite fix în același moment... cam greu de crezut. Mai degrabă e o aplicație "glumeață", cu sau fără intenție.

#14
dionenina424

dionenina424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 21.04.2020
Ce 3 modele ?

#15
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 09.08.2005
Citește comentariul #8.

#16
dionenina424

dionenina424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 21.04.2020
OK, am inteles.
Tosusi, daca era o cauza externa, nu s-ar fi gasit cauza / solutia pina acum ?!

#17
Iceman73

Iceman73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 04.05.2006
Se pare ca dupa dezinstalarea Biziday problema a disparut. M-au sunat si cei de la Vodafone si mi-au confirmat ca in sistem nu apar apelurile fantoma. Cei de la Samsung suport mi-au spus sa trimit telefonul in service - dar fara prea mari sperante. Asa ca deocamdata sunt in stand by - problema a disparut dupa ultima resetare si restore doar lista de contacte. Am pus si Bitdefender. Poate mai ajuta pe cineva cu aceeasi problema.
Cheers!

#18
Iceman73

Iceman73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 04.05.2006
In continuare am aceeasi problema, aleator cand si cand....Se pare ca singura solutie este sa-mi sterg numarul pe care telefonul l-a apelat din agenda proprie....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate