Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ICSee din sursa sigura sau echiva...

Acumulator 3.7v

Andaluzia sau Tara Bascilor

Alternativa la Ruse din Bucuresti...
 Pragurile minime de raportare pen...

Anevrism de aorta ascendenta

Dovada adresei de resedinta

Tulsa King (2022 - )
 Tv box android fara "servicii...

Factura platita la Supercom si ne...

Nu mai primesc sms pentru locker ...

Apeluri efectuate dar nu apar in ...
 Apa de puț in Berceni-Ilfov

Recomandare alegere - R7 7800X3D/...

OCEANIA NATIONS CUP 2024

Recomandare router portabil wifi

Vioara incepator

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

BombonelWayhaught

BombonelWayhaught

Junior Member

• Grup: Junior Members
E buna aceasta vioara pentru incepatori?

https://www.soundcre........17137.html

Mircel

Mircel

Senior Member

• Grup: Senior Members
Corectează link-ul.
Poate așa: https://www.soundcre...undleid190.html

Edited by Mircel, 10 May 2020 - 19:12.

EMPP

EMPP

Guru Member

linkul nu merge dar trebuie sa fi atent la marimea viorii raportata la marimea celui care invata 4/4 adult 1/2  junior

https://www.soundcre...-4-id12524.html

https://www.soundcre...-4-id13456.html

https://www.soundcre...-4-id12770.html
pana azi n-am auzit de vioara cu 5 corzi desi am  cantat candava la viola

BombonelWayhaught

BombonelWayhaught

Junior Member

Acesta este linkul corect: https://www.soundcre...-4-id17137.html
Imi cer scuze.

EMPP, on 10 mai 2020 - 19:17, said:

linkul nu merge dar trebuie sa fi atent la marimea viorii raportata la marimea celui care invata 4/4 adult 1/2  junior

https://www.soundcre...-4-id12524.html

https://www.soundcre...-4-id13456.html

https://www.soundcre...-4-id12770.html
pana azi n-am auzit de vioara cu 5 corzi desi am  cantat candava la viola
Imi trebe o vioara 4/4. Deorece eu voi canta(18 ani) :))

danpet

danpet

Senior Member

Si eu aud prima data de vioara cu 5 corzi. Vad ca a 5-a e Do (in stanga,sub Sol). Ar fi interesant sa ne spuna cineva cand au aparut!...sau cautam pe google. Si eu am cantat la vioara cam 6 ani, de la 6 la 12 ani si eram chiar bun (talentat), dar, m-a atras mai mult tehnica, asa ca m-am lasat de vioara si m-am facut inginer.
Am avut una cumparata de parinti prin 1964-65. Era chinezeasca, pentru adulti (4/4?), iar pe eticheta din interior scria "Copie Stradivarius"...Suna foarte bine si am dat-o prin 2000 unui rrom pe 4 anvelope SH pentru OltCit...Exact situatia (manipularea) cu "Nu ne vindem tara"= o prostie, iar dupa ce ne-au convins, au dat toata Romania pe nimic! Posted Image. Nu cumpara nimeni viori, la Liceul de Muzica si arte plastice (Craiova) nu era nimeni amator, iar la mine ocupa loc degeaba.

Initiator, de ce nu te consulti cu profesorul cu care inveti vioara?...sau esti autodidact si inveti singur? :)

Edited by danpet, 10 May 2020 - 19:53.

EMPP

EMPP

Guru Member

vioara nu are acele mecanisme de acordaj fin as lua si 4 pentru fircare coarda.am uitat cum se numesc exact dar sper ca ai inteles la ce ma refer fiindca acordajul numai din cheie este mai greu

Edited by EMPP, 10 May 2020 - 20:15.

BombonelWayhaught

BombonelWayhaught

Junior Member

danpet, on 10 mai 2020 - 19:51, said:

Si eu aud prima data de vioara cu 5 corzi. Vad ca a 5-a e Do (in stanga,sub Sol). Ar fi interesant sa ne spuna cineva cand au aparut!...sau cautam pe google. Si eu am cantat la vioara cam 6 ani, de la 6 la 12 ani si eram chiar bun (talentat), dar, m-a atras mai mult tehnica, asa ca m-am lasat de vioara si m-am facut inginer.
Am avut una cumparata de parinti prin 1964-65. Era chinezeasca, pentru adulti (4/4?), iar pe eticheta din interior scria "Copie Stradivarius"...Suna foarte bine si am dat-o prin 2000 unui rrom pe 4 anvelope SH pentru OltCit...Exact situatia (manipularea) cu "Nu ne vindem tara"= o prostie, iar dupa ce ne-au convins, au dat toata Romania pe nimic! Posted Image. Nu cumpara nimeni viori, la Liceul de Muzica si arte plastice (Craiova) nu era nimeni amator, iar la mine ocupa loc degeaba.

Initiator, de ce nu te consulti cu profesorul cu care inveti vioara?...sau esti autodidact si inveti singur? Posted Image
Momentan voi invata singur bazele. Apoi voi merge la ore, dupa ce trece prostia asta de virus.

Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

Guru Member

Ma intreb cum vei putea canta la vioara cu masca pe fata.

BombonelWayhaught

BombonelWayhaught

Junior Member

Ion_de_la_Raion, on 10 mai 2020 - 20:46, said:

Ma intreb cum vei putea canta la vioara cu masca pe fata.
:)))))

danpet

danpet

Senior Member

Eu ma intreb daca se poate invata sa canti la vioara, fara profesor?...Da, am invatat sa merg pe motocicleta si cu masina, fara profesor (fara scoala) si am permis A si B, dar vioara am invatat-o cu profesori si am invatat muuulta teorie muzicala...da, sunt asa numitii "urechisti", lautari, care canta "dupa ureche" fara sa stie notele, dar, ma gandesc ca si aia au avut un "instructor" care i-a initiat in aceasta "arta".
Teoria muzicala se poate invata si fara profesor...se predau notiuni de baza si la scoala gimnaziala, la orele de muzica, dar...cine le invata? Posted Image....Initiator, stii ceva teorie?

Edited by danpet, 11 May 2020 - 11:39.

BombonelWayhaught

BombonelWayhaught

Junior Member

danpet, on 11 mai 2020 - 11:37, said:

Eu ma intreb daca se poate invata sa canti la vioara, fara profesor?...Da, am invatat sa merg pe motocicleta si cu masina, fara profesor (fara scoala) si am permis A si B, dar vioara am invatat-o cu profesori si am invatat muuulta teorie muzicala...da, sunt asa numitii "urechisti", lautari, care canta "dupa ureche" fara sa stie notele, dar, ma gandesc ca si aia au avut un "instructor" care i-a initiat in aceasta "arta".
Teoria muzicala se poate invata si fara profesor...se predau notiuni de baza si la scoala gimnaziala....Initiator, stii ceva teorie?
Da stiu cate ceva mai ales din gimnaziu. Dar oricum am gasit pe youtube teorie muzicala si pentru vioara tutoriale. Vreau sa invat macar bazele sau sa ma obisnuiesc cu arcusul. Pana va trece corona p**ii si voi merge la un profesor.

calinjack

calinjack

Senior Member

Salut.am primit o vioara care arata bine si as vrea sa o curat putin.stiti cumva cu ce pot sa o curat?nu vreau sa o apropii de fata pana nu o curat si dezinfectez.

bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

Very very sketchy stuff

Cum mai merge cu invatatul viorii de unul singur? Un clip video ceva, sau o inregistrare audio?
Mi-am comandat si eu ieri o vioara Hora Student V100H. Vad ca-i foarte apreciata Hora (/Gliga numele pt export).
Scopul meu e sa-mi cant piesele proprii, gen clasice, sau ce-oi mai face, pe ici pe colea daca e nevoie de o vioara adevarata, caci eu n-am gasit un sample VST ceva sa ma multumeasca. De exemplu chitara apare mai mereu prin piesele mele indiferent de stil, desi nu se baga in seama, da o "caldura" mai organica fata de sintetizatoarele astea fara suflet. Uite de exemplu bagate pe unde n-au ce cauta in mod normal, le-am pus pe-aici si pă peste tot: https://youtu.be/dZwnz62-OMc?t=1 , https://youtu.be/AJ5VBfg81FE?t=13

Nici vorba sa vreau un profesor, ba chiar as fi nesimtit nici pe youtube sa nu vad vreun tutorial.. desi.. sunt probabil tot felul de secrete, deprinderi proaste de care-i greu sa te dezveti, etc. Un minim acolo ar trebui sa vad. Ca nici nu stiu cum se tine arcusul, cu ce degete, etc.

Eu n-am scoli de muzica sau lectii cu profesori, ci mi-a placut sa compun de mic, cand am mai avut timp, etc, de pasiune. Insa am inclinatie nativa spre teorie. Atat de tupeista incat mi-am facut propriile mele teorii muzicale (pe care merg si le prioritizez fata de teoria clasica). La instrumente am mai cantat la chitara, tot asa din an in paste, dar ma simt confortabil sa cant destule lucruri. Si evident ca am si-o claviatura midi, dar n-are relevanta banuiesc.

Partea proasta la mine e ca eu am deprindere de aranjamentul corzilor de chitara, deci instinctul e deja format de exemplu daca vreau cvinta sa merg deasupra la urmatoarea coarda, ori la vioara e cvinta aia.. Si se decaleaza totul.. Deci mai mult ma incurca deprinderile la chitara. Apreciez in schimb simplitatea viorii ca toate corzile sunt echidistante (unde la chitara ultimel 2 corzi de sus nu-s la o cvarta ca restul ci la o terta majora).

Ce mi se pare greu spre imposibil de stapanit la vioara e faptul ca n-are fret-uri, deci practic degetele tre sa fie amplasate perfect.. Si devine dubioasa treaba daca vrei sa sari sus pe coarda spre pragus.. acolo diferenta dintre si Si Do pare sa fie la 1cm distanta, deci daca vrei sa ajungi acolo prin sarite.. "good luck" sa nimereti nota potrivita. O sa-mi fac probabil o "harta" a grifului s-o am in minte (cu pozitionarea notelor), si niste liniune (din banza izolatoare ceva) lipite ca sa vad semitonurile unde se afla.
Cu manuirea arcusului.. is tare curios cum va fi. Mai am pana imi vine vioara, si arcusul il iau separat din alte parti.. deci mai dureaza pana o am in mana concret. Iarasi n-am contrabarbie cumparata, mai tre cumparate diverse (sacaz n-am.. ca Hora vinde vioara "goala", sper macar sa aiba corzi si pragus si acordarul ala sau cum se cheama de care se prind corzile).

Is tare curios daca suna a ceva valoros, clasic, etc, sau e o scartaiala nesuferita. Posted Image

Edited by bursucelu_viesel, 01 May 2024 - 15:56.

bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

Very very sketchy stuff

Mi-am luat pana la urma vioara, Gliga Gems2. Am fost la un magazin de muzica din zona, a costat 810lei. Mai avea o vioara cam la acelasi pret, de la Hora (Gliga e tot Hora din cate stiu, dar sub alt nume, mai mult pt export). Aia Hora arata de vis fata de Gems2, dar era de incepatori si cu accesorii din abanos. Ori a mea e ceva de intermediari. A mea (Gliga) e acoperita nu cu lac (nitro, ca aia Hora) ci cu ulei, ceea ce probabil e ceva mai costisitor ca timp/efort, insa n-are luciul ala, nici un pic macar. SI culoarea e banala, rosiatica fara nuante. Ce voiam sa spun e ca a trebuit sa aleg intre aspect si sunet, si am ales sunetul. Eu in trecut imi facusem o chitara (ca aveam niste scanduri la care am tinut mult), si cand ma documentam de lacuire.. cel mai bine ca sunet ar fi daca n-o lacuiesti cu nimic.. Tot ce pui deasupra incurca rezonanta lemnului.. De-aia probabil uleiul ala e superior ca sunet fata de lacul ala (gros si lucios).

Ok, ca sunet. Nu suna a scartaiala de 2lei, ci suna amplu, "lemnos". Mai ales la corzile groase e o vibratie, o rezonanta impresionanta (o simt si fizic spre corp/cap). Suna tare ca volum. Per total e cam la 80% din ce fel imi imaginam pozitiv ca va suna. Adica natural, lemnos. Nu-i chiar de vis sunetul sa zici ca are o poveste intreaga numai intr-un singur ton, dar nu suna deloc a scartaiala rece sau ceva artificial, ci suna cald.
Vioara e extrem de usoara, e ca un fulg. De-aia probabil si suna asa tare ca volum. Ca daca puneai un bloc de lemn, nu rezona dupa sunet.

Ca si cantat, ca incepator. E diferit fata de ce ma asteptam. Ma asteptam sa ma gandesc mai mult la pozitionarea notelor, si ca va fi aproape imposibil sa le nimerec bine ca intonatie (si voi fi nevoit sa pun semne, poate chiar si niste soricei de plastic pe post de fret in cel mai rau caz, ma gandeam). Nu e cazul. Oarecum simt bine intonatia pe unde e, si oarecum pica comod aranjamentul notelor pt mana mea. Cu exceptia semitonului..care mi se pare o veste trista ca trebuie sa ma fortez sa dau inapoi primul deget ca sa intre al doilea sa cante semitonul, adica-s prea apropiate pt mine. Ca invatat notele pe grif e ok.. E misto ca-s echidistante corzile, fata de chitara. Deci nu-i mare branza sa inveti unde sunt pozitionate toate notele.
Ok, acum ce nu ma asteptam, si mi se pare foarte greu:
1. Nu stiam ca-i asa taraboi cu contrabarbia. Ba nu-i comod, ba nu sta, mai sus de-acolo, mai jos de-acolo.. E o pacoste pe care n-am anticipat-o.
2.. Vibrato.. Eu la chitara mereu ma fortam sa nu fac un vibrato gen vioara, ca-mi venea natural (adica sa misc fata-spate), si credeam ca-mi va pica manusa la vioara. Nu.. E cu totul altceva.. Ceva ceva iese un vibrato, dar nu ma pot baza pe el - tre sa izolez nota, s-o vibrez, nu pot vibra natural in timpul melodiei. Bine..acuma si eu.. am cantat vreo 4zile la vioara.. vreo juma de ora pe zi, deci prea mari pretentii am.
3. Arcusul. Mama mama..In primele 2 zile se ducea varful arcusului prin codru.. Ajungeam cu el pe la mana stanga, sau dincolo de calus. Acum e mai decent, doar il aud uneori cum scartaie, si nu-mi dau seama (ca nu ma uit la el) daca-i prea spre calus sau spre mana stanga. Incep sa ma uit doar la el mai nou.. Sau sa fac o rotatie continua a privirii, ba la note, ba la arcus. Notele incep sa vad cum nu-i nevoie sa te uiti la ele. Prima zi am pus banda de izolare sa semnez 'fret"-urile. Dar acum le-am scos pe majoritatea, ca ma incurca. Am pastrat pe cele mai principale (cvinta, cvarta, si-ar trebui sa pun si octava, desi n-am ce cauta asa sus deocamdata).
Foarte greu trecutul de la o coarda la alta.. Mai ales cand canti cu "open strings". Si ce-i grav e ca ma uitam la clipuri pe Youtube despre viori Gliga, etc, si cel care canta sa le arata tot facea sunete nedorite din cauza trecerii la o alta coarda, si "deschis" adica fara sa pui degete pe ea.

Prost tare la vioara e ca suna corzile chir daca nu apesi pala la lemn, deci nu le poti face sa taca. Ca pe coarda groasa Sol, sa zicem ca ai teminat cu nota Do si vrei Re-ul de deasupra..Cum faci? Trebuie o viteza foarte mare si acuratete mare sa schimbi pozitia arcusului sa canti noua coarda, si-n acelasi timp sa ridici complet dar usor degetul de pe fosta coarda, ca sa nu mai sune deloc.
Ce greseala, de luat pe araturi fac aici, e ca nu mentin planeitatea arcusului de ajung sa ating corzile de langa. De ex. cand merg in jos, sa zicem ca ating in timp util coarda, dar mana apoi merge si mai jos pe urmatoarea coarda..  Cel mai rau ce patesc e ca daca nu merge in timp util schimbatul pe alta coarda, instinctiv incetinesc viteza arcusului si deja scartaie.

Insa in general "misca ceva". Ieri am cantat distractiv, niste improvizatii, niste bucati de melodii. Suna muzical, ok, atata timp cat nu tre sa schimb prea mult corzile. E o problema cu volumul.. am incercat sa-mi fac un cauciuc ceva sa-l pun pe corzi sa "taca mai incet". Dar mi-e ca schimba lungimea corzii, si nu se potrivesc pozitiile notelor. Ar mai fi o varianta sa fac alt calus, ceva si sa pun un caucic sub el, sau sa-l faca dintr-un material izolant (cauciuc). Da-i prost ca uneori vreau si sa aud vioara calumea, si n-o sa stau sa desfac corzile sa schimb calusul.

PS. Ce-i cu atata vrajeala in lumea viorii? Zau daca am mai vazut asa ceva. Contrabarbie care cost cat o vioara ca vezi doamne e usoara si potenteaza vibratiile viori sa se auda armonicele super.. Baa.. aia sta pe umar.. nu vibreaza nici Cotea.. Sute de lei aruncati pe vrajeala.. Apoi evaluatul viorilor. "Mama ce panarama e o vioara ieftina ..Ia s-o desfacem. Ce gunoi, nici n-au slefuit bine x si y. In schimb imi place ca au pus o carpa de sters in set."  Iar apoi cand face un test comparativ cu o vioara scumpa, nu-si da seama lumea sa le distinga. Ba baiete... Lasa vrajeala de finisaje dini nteriorul viorii ieftine.. Daca suna ca aia scumpa du-te-n..****.  Is niste fandositi in lumea asta. Lutierii lu peste care evalueaza vioara si cand se pun s-o imbunatateasca iti dai seama ca nu-s in stare decat sa slefuiasca cu niste smirghel si sa schimbe corzile. Cica e naspa vioara asta ca are calusul prost facut.. asta e.. Cum asta e ma bo**ule, pune mana si schimba-l, ca ala chiar e o piesa separata de vioara. Apoi cica e sub orice critica arcusul ca are o indoitura. Acolo-ti dai seama ca lutierul lu peste nu si-a pus vreodata problema sa indrepte lemn la aburi.. El pur si simplu are niste smirghel pe-acolo, nici macar nu face drept ca n-are sculele necesare.. Face din mana ca i se pare lui ca-i valoros ca a facut manual. Jeez.. Ii pune corzi scumpe si cica, uite, acum suna mai ok. Bine.

Edited by bursucelu_viesel, 15 May 2024 - 10:24.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate