Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Intrebare Alegere Facultate de Economie/Drept.

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
skywolf3r

skywolf3r

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.01.2020
Buna ziua! Am terminat liceul acum 1 an si as vrea sa dau la una din facultatile mentionate in titlu, la cea de Economie la profilul Contabilitate, Finante sau Administare afaceri, iar la Drept la profilul cu acelasi nume. Eu vin de la un liceu de Mate-Info, cu note mari la matematica, romana si biologie, materii alese la BAC. Nefacand economie sau stiinte sociale, as vrea sa stiu daca, as putea face fata in facultatile mentionate, referindu-ma la economia si matematica economica din Facultatea de Economie, si la competentele cerute la Facultatea de Drept? La ce ar trebui sa ma pregatesc, si la ce ar trebui sa fiu atent? Va multumesc!

#2
malu021

malu021

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 11.04.2010
Salut. In ce oras ai vrea sa mergi la facultate?
Economia de anul I, cel putin la ASE, nu e chiar asa de grea. Daca dai pe la cursuri la micro/macro si inveti in timpul semestrului, nu ai probleme. Din anul II am avut numai materii din profilul facultatii (administrarea afacerilor), plus chestii conexe, gen marketing, geopolitica si altele, dar nu economie pura. La drept mi-a trebuit economie doar pentru admiterea la facultate.
Inteleg ca anul acesta nu se mai da admitere la drept decat la Universitatea din Bucuresti, deci daca te descurci cu romana si inveti putin la economie, ai sanse mari sa intri. In cei 4 ani de drept nu o sa te mai lovesti de materia invatata pentru examenul de admitere. O sa faci doar drept.

#3
skywolf3r

skywolf3r

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.01.2020

 malu021, on 10 mai 2020 - 18:40, said:

Salut. In ce oras ai vrea sa mergi la facultate?
Economia de anul I, cel putin la ASE, nu e chiar asa de grea. Daca dai pe la cursuri la micro/macro si inveti in timpul semestrului, nu ai probleme. Din anul II am avut numai materii din profilul facultatii (administrarea afacerilor), plus chestii conexe, gen marketing, geopolitica si altele, dar nu economie pura. La drept mi-a trebuit economie doar pentru admiterea la facultate.
Inteleg ca anul acesta nu se mai da admitere la drept decat la Universitatea din Bucuresti, deci daca te descurci cu romana si inveti putin la economie, ai sanse mari sa intri. In cei 4 ani de drept nu o sa te mai lovesti de materia invatata pentru examenul de admitere. O sa faci doar drept.
In Iasi as vrea sa dau. Pe partea de Economie cel mai mult as vrea la Finante si Banci  sau Contabilitate si Info de gestiune. Despre astea m-ar interesa cel mai mult pe partea de economie. La Drept as vrea ca pe viitor, cel putin acum, sa merg pe partea de notariat.

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

 skywolf3r, on 10 mai 2020 - 14:58, said:

Eu vin de la un liceu de Mate-Info, cu note mari la matematica, romana si biologie, materii alese la BAC
Daca acolo unde ai avut note mari, le-ai obtinut prin invatare logica si nu memorare sabloane, atunci poti merge unde vrei fara teama.

Edited by neagu_laurentiu, 10 May 2020 - 20:28.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate