Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Cancer prostata - stadiu IV

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
minx

minx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 30.04.2007
Buna,

Tatal meu a fost diagnosticat cu cancer la prostata scor 9 Gleasson (5+4), ambii lobi cu invansie perineurala (biopsie) si metastaze osoase (confirmate scintigrafie osoasa), psa 367 (?).

Doctorita (oncolog) dupa ce tot a cerut analiza dupa analiza, a spus vineri ca luni sa inceapa chimioterapia si ca nu este operabil. Doctorita oncolog nu prea vorbeste si pana acum nu prea a dat prea multe explicatii.

Daca incepe chimioterapia, mai poate fi operat? Cat timp trebuie sa fie intre chimio si operatie?

Multumesc,

#2
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,697
  • Înscris: 29.10.2017
Eu zic sa te documentezi putin pe net despre  prostate cancer bone metastasis
https://www.healthli...s#looking-ahead
https://www.texasonc...prostate-cancer
https://www.ncbi.nlm...les/PMC5449684/
https://www.ncbi.nlm...les/PMC5770575/

dar din pacate in principiu daca e vorba despre metastaze osoase e de rau

#3
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Operatie pentru ce?
Tatăl tău trebuie să se pregătească pentru ce e mai rău. Chimioterapie.

#4
florynsv

florynsv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 09.08.2009
Nu mai este ce sa operezi, va muri, daca va face chimioterapie posibil sa mai dea inapoi o perioada si o sa mai traiasca cativa ani chinuiti. Am doua surori care au facut amandoua cancer la san, prima l-a descoperit tarziu cand deja avea metastaze la oase si din momentul descoperirii cancerului. a mai trait 5 ani. Cealalta l-a descoperit relativ repede, stadiu 1 spre 2, l-a operat, scos sanul cu totul, ganglioni apoi cateva sedinte de chimioterapie si deocamdata este ok. Trebuie sa mearga la control, dar din cauza pandemiei nu s-a mai dus in perioada asta.

#5
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,918
  • Înscris: 25.06.2007
@ inițiator: e inoperabil din păcate.
Ciudat e că nu a mers la medic decat așa de târziu. Nu a avut simptome mai din timp, să fi mers la medicul de familie să-l trimită la investigații?

#6
minx

minx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 30.04.2007
@ericmario
Operatie pentru a scapa de durerile pe care le are si care sunt cauzate de tumoarea de prostată. Sunt destul de puternice. Ia niste medicamente de durere care le fac mai suportabile, dar ma gandeam ca operatia le poate îmbunătăți mai bine decat chimio. pe scurt ...calitatea vietii mai buna (cat mai are) vs chimio. Probabil va trebui oricum chimio si dupa operatie.

@karhu
A avut simptome in decembrie si din păcate a incercat sa le rezolve cu prostamol si alte prostii. Avea dureri de bazin de inainte, dar nu a spus nimic. Credea ca e de la profesia lui plus varsta.
Din păcate nu s-a plâns ca suntem obișnuiți in familie sa fim 'tari' si nici medicul de familie nu l-a ajutat (mergea cu alte chestii)
Varsta lui e de 62 de ani  ...

@stalker2142
am gasit site-uri in care ziceau chiar cu metastaze osoase e operabil, daca "e o ultima salvare" si pentru a elibera obstructia urinara. (operatie + terapie hormonala). Bineinteles, scopul nu va fi "vindecarea" (cum e la alte stadii).

Edited by minx, 10 May 2020 - 09:20.


#7
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,894
  • Înscris: 27.01.2016
PSA 367? Pai ăsta trebuie sa fie sub 4. Si chiar dacă e 4 e foarte  mult. Cel mai nasol e ca nimeni încă nu cunoaște cauzele cancerului de prostată.

#8
minx

minx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 30.04.2007

View PostTestosteron, on 10 mai 2020 - 09:17, said:

PSA 367? Pai ăsta trebuie sa fie sub 4. Si chiar dacă e 4 e foarte  mult. Cel mai nasol e ca nimeni încă nu cunoaște cauzele cancerului de prostată.
Da. Prima data am crezut ca e gresita analiza (Synevo) ..... A repetat-o

Edited by minx, 10 May 2020 - 09:24.


#9
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,894
  • Înscris: 27.01.2016

View Postminx, on 10 mai 2020 - 09:24, said:


Da. Prima data am crezut ca e gresita analiza (Synevo) ..... A repetat-o
Eu dacă as fi în locul lui as merge la doctorul Calin Mărginean.  Numai el l-ar mai putea ajuta.

#10
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Scrie-mi in privat sau da-mi un contact mai rapid, am cateva sfaturi pentru el.

#11
minx

minx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 30.04.2007

View Postsmiley2, on 10 mai 2020 - 10:07, said:

Scrie-mi in privat sau da-mi un contact mai rapid, am cateva sfaturi pentru el.
Ai mesaj privat. Multumesc

#12
alionte

alionte

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 23.06.2005

View Postsmiley2, on 10 mai 2020 - 10:07, said:

Scrie-mi in privat sau da-mi un contact mai rapid, am cateva sfaturi pentru el.

M-ar interesa si pe mine ce sfaturi ati avea...Il am pe tata suspect de cancer de prostata.Trimeteti un mesaj privat cu orice sfaturi ati avea. De multe ori, s-a intimplat ceva miraculos cu cite un tratament diferit de cel prescris de doctori.

#13
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,697
  • Înscris: 29.10.2017

View Postalionte, on 11 mai 2020 - 09:25, said:

M-ar interesa si pe mine ce sfaturi ati avea...Il am pe tata suspect de cancer de prostata.Trimeteti un mesaj privat cu orice sfaturi ati avea. De multe ori, s-a intimplat ceva miraculos cu cite un tratament diferit de cel prescris de doctori.

daca e suspect in primul rand trebuie sa-si faca la o clinica testul PSA Prostate specific antigen
pe urma cu testul se duce la examinarea fizica... si daca e suspect in continuare ii face biopsie de prostata care atesta cu claritate
https://www.cancer.o...ging/tests.html

#14
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,823
  • Înscris: 10.12.2006
Nu poti incepe un tratament pe banuieli, trebuie un diagnostic clar.

Chiar si dr. Calin Mărginean, care ai zice ca e interesat sa-si vanda protocoalele la cat mai multa lume, refuza sa o faca fara sa vada dosarul medical.
Am incercat sa cumpar de la el un protocol pentru cancer de colon si nu a vrut nicicum. Doua luni mai tarziu a murit omul.

#15
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Sunt alte chestii mult mai importante decat ceea ce spune dr. Calin Marginean in protocoale, detin si eu cateva din protocoalele lui printre care si cel de cancer.
Ceea ce precizeaza el in protocoale conduce la acele lucruri, el prezinta niste pasi de urmat pentru un stil de viata sanatos.
Trebuie eliminata cauza si nu efectul care a starnit cancerul si oricum nu iti va garanta nici un doctor ca poate vindeca de cancer insa merita incercat.
Se mai pot incerca unele citostatice(naturiste) recomandate de medic in paralel cu tratamentul naturist dar in nici un caz chimioterapia, se va chinui si nici nu o va mai duce mult.

Edited by smiley2, 11 May 2020 - 11:55.


#16
ConstantinK

ConstantinK

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.11.2020
Buna ziua!
Daca e cineva pe aici care sufera de aceasta boala cumplita si care urmeaza tratament hormonal ( o injectie in burta odata la 3 luni si cate o pastila zilnic,tot 3 luni),
apoi PSA si analiza la med oncolog....
Ar fi interesant sa luam informatii utile de la cei care au trecut prin faza asta...
Multumesc anticipat!

#17
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,823
  • Înscris: 10.12.2006
Cauta grupuri din astea pe Facebook si acolo vei avea cu cine sa discuti https://www.facebook...495899373853472

#18
catalinafratila

catalinafratila

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.06.2022

 minx, on 09 mai 2020 - 23:52, said:

Buna,

Tatal meu a fost diagnosticat cu cancer la prostata scor 9 Gleasson (5+4), ambii lobi cu invansie perineurala (biopsie) si metastaze osoase (confirmate scintigrafie osoasa), psa 367 (?).

Doctorita (oncolog) dupa ce tot a cerut analiza dupa analiza, a spus vineri ca luni sa inceapa chimioterapia si ca nu este operabil. Doctorita oncolog nu prea vorbeste si pana acum nu prea a dat prea multe explicatii.

Daca incepe chimioterapia, mai poate fi operat? Cat timp trebuie sa fie intre chimio si operatie?

Multumesc,

Buna seara!
Cum mai e tatal dumneavoastra? A raspuns la tratament?
Bunicul meu este exact in aceeasi situatie (PSA 360, scor Gleasson 9, metastaze osoase), iar de luni incepem un tratament hormonal. Eram curioasa daca puteti sa imi povestiti in cateva cuvinte cum a fost tratamentul, daca ati reusit sa mai gasiti si alte tratamente (poate naturiste) care sa va ajute.
Multumesc!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate